Ingham Kennel & Obedience Club Inc (QLD)

Date of Show : 15-Sep-2019 (Sunday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mrs Caroline Yate (NSW)   (Total Entry : 155)

Baby in Show: Cocker Spaniel (American)
Sunfire Fifth Avenue (Peter Brault/Marjory Adkins/Pauline Grutzner)
Minor in Show: Shih Tzu
Aust Ch Haytzu The Art Of Mate Ship (Robyn Hawke/Terri Greig)
Junior in Show: Portuguese Water Dog
Aust Ch Ryzylva Ticks My Wish List (Mr M & Mrs S Lilley)
Aust Bred in Show: Australian Kelpie
Aust Ch Callicoma The Bees Knees (Jan Shaw)
Open in Show: Schipperke
Aust Sup Ch Monterrez Star Kingdom (Pauline Grutzner/Marjory Adkins)
Best Neuter in Show & Open Neuter in Show: Pug
Aust & Neut Ch Lerilla Class In Clover (Julie Payne)

Puppy SweepStakes - 1st Place: Shih Tzu
Aust Ch Haytzu The Art Of Mate Ship (Robyn Hawke/Terri Greig)
Puppy SweepStakes - 2nd Place: Staffordshire Bull Terrier
Devilzown Wildling Blood (Bronwyn M Macdonald)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mrs Diane Baillie (VIC)  (Group Entry : 34)

Best in Group & Open in Group: Yorkshire Terrier
Aust Ch Willjon Right Said Fred (S & D Cleaver)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: Pug
Hostwill Miao Shizi (K & F Borzi)
Puppy in Group: Cavalier King Charles Spaniel
Aberlour Stairway to Heavn (Nicole Keedle & Lyn Dunne)
Junior in Group: Havanese
Aust Ch Seasidepak Our Boy Bundy (A Henderson)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Pug
Aust & Neut Ch Lerilla Class In Clover (Julie Payne)

Australian Silky Terrier
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Rosedale Shooting Star (T Dixon)

Bichon Frise
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Poudrette Charlies Pride (I Waszkiewicz)

Cavalier King Charles Spaniel
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aberlour Stairway to Heavn (Nicole Keedle & Lyn Dunne)

Havanese
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Seasidepak Our Boy Bundy (A Henderson)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Terrabella Maggie May (Amy Henderson)

Italian Greyhound
Res Dog CC & Open of Breed: Samutra Jt Nickodemus (T Dixon)
Minor of Breed: Funhund Solar Ecclips (T Elliot-Dixon)

Lowchen
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Paceaway Partidance (Fran Darling)

Pug
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Hostwill Miao Shizi (K & F Borzi)
R/UP BOB, Res Dog CC & Puppy of Breed: Junnash Midas Touch (Mrs K & Mr K Cash)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Lerilla Class In Clover (Julie Payne)

Yorkshire Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Willjon Right Said Fred (S & D Cleaver)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mrs Diane Baillie (VIC)  (Group Entry : 16)

Best in Group & Aust Bred in Group: Bull Terrier
Aust Ch Kupala Kapstone (Mr T Matsen & Mr R Balsille)
Runner Up in Group: American Staffordshire Terrier
Aust Ch Nikar This Deed Rocs (AI) (Nicole Keedle)
Minor in Group: Staffordshire Bull Terrier
Devilzown Wildling Blood (Bronwyn M Macdonald)
Runner Up Neuter in Group: Staffordshire Bull Terrier
Aust & Neut Ch Slavestaff Heza Charmer (R & E Ryan)

American Staffordshire Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Nikar This Deed Rocs (AI) (Nicole Keedle)

Bull Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Kupala Kapstone (Mr T Matsen & Mr R Balsille)

Bull Terrier (Miniature)
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Ifdawn Incy Harlow Gold (Susan Brazier)

Staffordshire Bull Terrier
R/UP BOB, Res Bitch CC & Minor of Breed: Devilzown Wildling Blood (Bronwyn M Macdonald)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Intermediate Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Slavestaff Heza Charmer (R & E Ryan)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mrs Diane Baillie (VIC)  (Group Entry : 17)

Baby in Group: Cocker Spaniel (American)
Sunfire Fifth Avenue (Peter Brault/Marjory Adkins/Pauline Grutzner)
Intermediate in Group: Cocker Spaniel (American)
Am & Aust Ch Silverhall Hang em High (Imp USA) (Smith/Hollingworth/Grutzner/Adkins)

Cocker Spaniel (American)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Am & Aust Ch Silverhall Hang em High (Imp USA) (Smith/Hollingworth/Grutzner/Adkins)
Baby of Breed: Sunfire Fifth Avenue (Peter Brault/Marjory Adkins/Pauline Grutzner)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mrs Diane Baillie (VIC) (Group Entry : 15)

Best in Group & Aust Bred in Group: Whippet
Aust Ch Harroway In Fashion (Julie Bastin-Byrne)
Puppy in Group: Dachshund (Miniature Long Haired)
Aust Ch Schlau Royal Diamond (W Vittori)

Beagle
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Hounsley Heard It All Before (AI) (Wendy Hudson)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Hounsley Hey Soul Sister (Wendy Hudson)

Dachshund (Miniature Long Haired)
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Schlau Royal Diamond (W Vittori)

Rhodesian Ridgeback
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Usakose Dont Mind If I Do (Mrs Sharron Taylor)

Whippet
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Harroway In Fashion (Julie Bastin-Byrne)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mrs Caroline Yate (NSW)  (Group Entry : 18)

Best in Group & Intermediate in Group: Welsh Corgi (Pembroke)
Aust Ch Aingealag Dream The Dream (Debbie Angel)
Baby in Group: Australian Kelpie
Callicoma Kestrel (Mrs Mandy Sansom)
Aust Bred in Group: Australian Kelpie
Aust Ch Callicoma The Bees Knees (Jan Shaw)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Belgian Shepherd Dog (Malinois)
Aust Gr Ch Belgenbeau RuBon Valkyrie CCD RN (Caroline Hill-Murray)

Australian Kelpie
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Callicoma The Bees Knees (Jan Shaw)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Callicoma Bright As A Button (Jan Shaw)
Baby of Breed: Callicoma Kestrel (Mrs Mandy Sansom)

Belgian Shepherd Dog (Malinois)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Gr Ch Belgenbeau RuBon Valkyrie CCD RN (Caroline Hill-Murray)

Border Collie
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Delgany Factor Inth Moonlite (Lyn Prowse)
Bitch CC & Minor of Breed: Saradale Shield Maiden (Jessica Dibnah)

German Shepherd Dog (Long Stock Coat)
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Vonehrlich Unex (Al) (Derrick & Samantha Neitz)

Welsh Corgi (Pembroke)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Aingealag Dream The Dream (Debbie Angel)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mrs Caroline Yate (NSW)  (Group Entry : 30)

Puppy in Group: German Pinscher
Kayem Secret Aurora (Angelsun Kennels)
Junior in Group: Portuguese Water Dog
Aust Ch Ryzylva Ticks My Wish List (Mr M & Mrs S Lilley)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Alaskan Malamute
Aust Neut Ch Annakpok Once In A Blue Moon (Narelle Adams)
Runner Up Neuter in Group: Alaskan Malamute
Aust & Neut Ch Annakpok Rumour Has It (Narelle Adams)

Alaskan Malamute
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Annakpok Once In A Blue Moon (Narelle Adams)
R/UP Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter (Dog) of Breed: Aust & Neut Ch Annakpok Rumour Has It (Narelle Adams)

Dobermann
R/UP BOB & Res Bitch CC: Aust Ch Bravadobe U Snooze U Lose (M & R Garstone)

German Pinscher
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Angelsun The Power of One (Kym Giller)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Winpara GP The Power of Money ( AI ) (Kym Giller)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Kayem Secret Aurora (Angelsun Kennels)

Neapolitan Mastiff
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Canerussare She's a Pearla (Donna Mulholland)
Baby of Breed: Canerussare A Touch of Velvet (Donna Mulholland)

Portuguese Water Dog
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Ryzylva Ticks My Wish List (Mr M & Mrs S Lilley)

Rottweiler
Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Yuluwirri Ziggy Stardust (Mrs Nicola Scanlon)
Baby of Breed: Yuluwirri Warrior Spirit (Nicola Scanlon)

Schnauzer (Miniature)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Keelambara Sinnerz R Grinnerz (B & L Halliwell)
R/UP BOB, Res Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Keelambara Avin A Whine Or Two (B & L Halliwell)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mrs Caroline Yate (NSW)  (Group Entry : 25)

Runner Up in Group & Open in Group: Schipperke
Aust Sup Ch Monterrez Star Kingdom (Pauline Grutzner/Marjory Adkins)
Minor in Group: Shih Tzu
Aust Ch Haytzu The Art Of Mate Ship (Robyn Hawke/Terri Greig)
Aust Bred in Group: Lhasa Apso
Aust Ch Babanga JD on Ice (Rodney & Sharon Shone / Paul & Kay York)

British Bulldog
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Darjoce Fancy Pants (R & E Ryan)

Dalmatian
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Paceaway Penny Lane (Ms F E L Darling)

Lhasa Apso
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Babanga JD on Ice (Rodney & Sharon Shone / Paul & Kay York)

Schipperke
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Monterrez Star Kingdom (Pauline Grutzner/Marjory Adkins)

Shih Tzu
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Tzutique Paint By Numbers (Robyn Hawke/Terri Greig)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Haytzu The Art Of Mate Ship (Robyn Hawke/Terri Greig)

Tibetan Terrier
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Ayrmann Lordov Asgard (Mrs J Neasbey/Mr G & Mrs V Mannion)