Mount City & District Kennel Club Inc (SA)

Date of Show : 27-Oct-2019 (Sunday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mrs Ulla Greenwood (QLD)

Best in Show & Open in Show: Lhasa Apso
NZ Gr Ch Amahl Django Unchained (Imp NZ) (Amesen Kennels / Mrs C & Ms G Nash)
Runner Up in Show: Dobermann
Aust Ch Copperdobe Rayz A Riot (AI) (Imp NZ) (J Hovell)
Baby in Show: Belgian Shepherd Dog (Tervueren)
Beljekali Cast in Neon (Mr C & Mrs J Fynmore)
Minor in Show: American Staffordshire Terrier
Manfreds Diamond In The Rough (J Watson)
Puppy in Show: Poodle (Miniature)
Jenuin Southern Midnight Son (Mrs J Sculac)
Junior in Show: Dobermann
Aust Ch Copperdobe Pitcha Perfect (AI) (Imp NZ) (Julie Hovell)
Intermediate in Show: Beagle
Aust Ch Hounsley Hooked On A Feeling (Ingrid Matschke)
Best Neuter in Show & Open Neuter in Show: Samoyed
Aust Ch Snowbrook Royal Jester (L & R Chapman-Stevens)
Runner Up Neuter in Show: Cocker Spaniel
Aust Ch Silverblue Cant Be Tamed (Judith O'Brien)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mr Daniel Ceres Rubio (Brazil)

Best in Group & Open in Group: Lowchen
Aust Ch Kristarz Puff The Magic Dragon (K Harding & C Harding)
Runner Up in Group & Minor in Group: Italian Greyhound
Zanbellia Who's The Boss (R Bourke)
Baby in Group: Miniature Pinscher
Minapeke Third Time Lucky (Gloria Cincotta)
Junior in Group: Miniature Pinscher
Aust Ch Minapeke IMA Single Girl (The Late Mrs E Turnbull & Mrs G Cincotta)
Aust Bred in Group: Miniature Pinscher
Aust Ch Minapeke K For KY (The Late Mrs E Turnbull & Mrs G Cincotta)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Chihuahua (Smooth Coat)
Aust Neut Ch Reynosa Diamond Chip (Miriam Schiller)

Chihuahua (Long Coat)
Bitch CC & Minor of Breed: Beebopchi Princess Tui (Susan Burton)

Chihuahua (Smooth Coat)
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Mexicatl Solid Rock (Susan Burton)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Reynosa Diamond Chip (Miriam Schiller)

Italian Greyhound
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Zanbellia Who's The Boss (R Bourke)

Lowchen
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Kristarz Puff The Magic Dragon (K Harding & C Harding)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Kristarz No Fox Given for Chinaroad (K Harding & C Harding)
Baby of Breed: Kristarz Bless Your Cotton Sox (Kari & Cheryl Harding)

Miniature Pinscher
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Minapeke IMA Single Girl (The Late Mrs E Turnbull & Mrs G Cincotta)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Minapeke K For KY (The Late Mrs E Turnbull & Mrs G Cincotta)
Res Dog CC & Intermediate of Breed: Shiralea Top Gun (Mrs Lynne Johnston)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Shiralea Sea Biscuit (Lynne Johnston)
Baby of Breed: Minapeke Third Time Lucky (Gloria Cincotta)
Minor of Breed: Shiralea Florin (Mrs L & Mr L Johnston)
Aust Bred (Bitch) of Breed: Aust Ch Shiralea Love Knot (Lynne Johnston)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mrs Ulla Greenwood (QLD)

Runner Up in Group & Open in Group: American Staffordshire Terrier
Aust Gr Ch Amstafomine Double Or Nothing (Deborah Hughes)
Minor in Group: American Staffordshire Terrier
Manfreds Diamond In The Rough (J Watson)
Puppy in Group: Staffordshire Bull Terrier
Anvilhart Pray For The Wicked (Anvilhart Staffords)
Junior in Group: American Staffordshire Terrier
Amstafomine Heads I Win (Deborah Hughes)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Manchester Terrier
Aust Gr Ch Dixiedaly Jesse James RN (L J Saxton)

American Staffordshire Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Amstafomine Double Or Nothing (Deborah Hughes)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Manfreds Diamond In The Rough (J Watson)
Res Dog CC & Junior of Breed: Amstafomine Heads I Win (Deborah Hughes)

Australian Terrier
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Paxterr Aces High at Tainquest (C Gower)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust & CIB Ch Regisvista Dare T Be Different (Regisvista Kennels)
Res Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Regisvista Showdown At Dusk (Regisvista Kennels)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Tainquest Verry Elleegant (C Gower)

Jack Russell Terrier
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Jackirra Count Basie (Sandra Worsley)

Manchester Terrier
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Cathasaigh Cause And Effect (L J Saxton)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Cathasaigh Coopers The Man (L J Saxton)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Gr Ch Dixiedaly Jesse James RN (L J Saxton)

Staffordshire Bull Terrier
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Anvilhart Pray For The Wicked (Anvilhart Staffords)
Junior of Breed: Ourgang Walking The Tightrope (Ms Lyndall Hopgood)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mr Daniel Ceres Rubio (Brazil)

Baby in Group: Cocker Spaniel
Neberden Heartbreaker (Mr J / Mrs K & Miss Neiberding)
Puppy in Group: Curly Coated Retriever
Curlesque Charismatic Dreams (A & T Hinks)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Cocker Spaniel
Aust Ch Silverblue Cant Be Tamed (Judith O'Brien)
Runner Up Neuter in Group: Curly Coated Retriever
Aust Ch Curlesque Object Of Desire (Anne & Teegan Hinks)

Cocker Spaniel
Baby of Breed: Neberden Heartbreaker (Mr J / Mrs K & Miss Neiberding)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Silverblue Cant Be Tamed (Judith O'Brien)

Curly Coated Retriever
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Curltriever Say No More (AI) (Ms A & Ms T Hinks)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Curlesque Charismatic Dreams (A & T Hinks)
Res Dog CC & Minor of Breed: Curlesque Man Of My Dreams (A & T Hinks)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Curlesque Object Of Desire (Anne & Teegan Hinks)

English Springer Spaniel
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Kinsheran Monkey Business (Mr V McPhee)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Glenkinchie Pillow Talk (J Rasche & R Hartnett)

Irish Setter
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Comhluader Born To Try (Stephanie Govan)

Irish Water Spaniel
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Tirriki Cassidy Annstyle (AI)(Imp NZ) (Peter/ Robyn & Bianca van Haasteren)

Labrador Retriever
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred (Bitch) of Breed: Aust Ch Kirkdell Watch Me (Bev Jones)
Minor of Breed: Rodorbal Crystal Gem (Mrs Linda Malseed)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Sybeck Crystal Lily (Linda Malseed)

Nova Scotia Duck Tolling Retriever
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Skyesong Stellar Red Haven NRA RN (R Fidge /D Oppermann)
Baby of Breed: Havanova Solstice Tryst (Rebecca Fidge & David Oppermann)

Pointer
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aspyre Tongue in Cheek (Miss J Manser / Mr J & Mrs A Lumsden)

Weimaraner
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Waldwieze Game Keepa At Poshvwei (Imp NZ) ET CD RE ORA QND (Jessie Hughes)
R/UP BOB, Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Aust Ch Waldwiese Point Of No Return (AI) (Waldwiese knls)
Res Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Waldwiese Please Be Sirius (AI) (Waldwiese knls)
Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Waldwiese On Song (Paul & Loretta Daly)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Waldwiese Locked Out Of Heaven (Waldwiese Kennels)

Weimaraner (Long-haired)
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Waldwiese Rain On Your Parade (Waldwiese Kennels)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mr Henrik Johansson (SWE)

Junior in Group: Whippet
Hydale Lady De Winter (Allen Anderson)
Intermediate in Group: Beagle
Aust Ch Hounsley Hooked On A Feeling (Ingrid Matschke)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Irish Wolfhound
Aust Gr & Neut Ch Drayton Lady Dorothea (Andra Barber)

Beagle
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Hounsley Hooked On A Feeling (Ingrid Matschke)

Dachshund (Long Haired)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Charlmagne Bells Are Ringin (S L Bennett)

Dachshund (Miniature Long Haired)
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Westpriors Winds of Time (W Watts)
R/UP BOB & Intermediate of Breed: Spieldack Den Vilda (Tony Maddern)
Bitch CC & Aust Bred of Breed: Gegreny Chewy Mint (Tony Maddern)

Irish Wolfhound
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Fleetwood Maureen at Creena (AI) (Imp NZ) (C & J Michelmore)
Dog CC & Junior of Breed: Glenfels Atlas At Creena (AI) (J & C Michelmore / S Baker)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Gr & Neut Ch Drayton Lady Dorothea (Andra Barber)

Whippet
BOB, Dog CC & Open of Breed: Hydale Ari Amaretto (Allen Anderson)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred (Bitch) of Breed: Aust Ch Kerrypark Music of the Night (J & K McMahon)
Res Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Kerrypark Lady Luck (Miss Caisha Tanis & Mr B Quarrell)
Junior of Breed: Hydale Lady De Winter (Allen Anderson)
Intermediate of Breed: Kerrypark Diamonds Are Forever (Miss Caisha Tanis & Mr Ben Quarrell)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Hydale Prima Donna (Allen Anderson)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mr Neville Jackson (QLD)

Best in Group & Junior in Group: Shetland Sheepdog
Harradei By Design (Lentaridy Kennels / Hope & Jody Innes)
Baby in Group: Belgian Shepherd Dog (Tervueren)
Beljekali Cast in Neon (Mr C & Mrs J Fynmore)
Minor in Group: Shetland Sheepdog
Shelsian Eye Candy (I R & C E Spangler)
Puppy in Group: Australian Kelpie
Dalalyn Old Jack is Black (Lyn Harris Walker)
Intermediate in Group: Australian Shepherd
Aust Ch Ellagant Most Wanted (Sarah McInerney/Ana Richardson)
Open in Group: Puli
Am & Aust Ch Bowmaker Wizard Of Oz (Imp USA) (Ian Truswell & Collin Tenney)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Belgian Shepherd Dog (Groenendael)
Aust Ch Delaroche Devient Tres Beau (Mrs S Tedesco)

Australian Cattle Dog
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Jindawan Rapt in Dreamtime (Vicki Duncan)

Australian Kelpie
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Dalalyn Old Jack is Black (Lyn Harris Walker)
R/UP BOB, Res Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Kalan Spirit In The Sky (Miriam Schiller)
Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Dalalyn Uluru Princess (Lyn Harris-Walker)

Australian Shepherd
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Ellagant Most Wanted (Sarah McInerney/Ana Richardson)

Bearded Collie
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Brigadoon Miros Autumn Raine (AI) (Brigadoon Kennels)

Belgian Shepherd Dog (Groenendael)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Beljekali Zadi (Mrs S Tedesco / Mr C & Mrs J Fynmore)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Delaroche Devient Tres Beau (Mrs S Tedesco)

Belgian Shepherd Dog (Tervueren)
Baby of Breed: Beljekali Cast in Neon (Mr C & Mrs J Fynmore)

Border Collie
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Nahrof Icelander (K Hansen)

Collie (Rough)
Bitch CC & Junior of Breed: Tasgall Skyes The Limit (M & J Ryan / D Ryan)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Carluke This Is Me (Mrs C & Miss K Baker)
Baby of Breed: Kirrieloch Danzin onth Ceiling (Samantha Buckley)
Baby (Bitch) of Breed: Kirrieloch Keep Dancing (Miss S Buckley)

Collie (Smooth)
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Foxbell X Factor (Mrs C & Miss K Baker)

German Shepherd Dog
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Jaklem Flair (Mrs F Rishworth)
Dog CC & Aust Bred (Dog) of Breed: Aust Ch Rossheim Banjo JC WWPD (Paige MacDonald)

German Shepherd Dog (Long Stock Coat)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Vonpeta Qwackawoody (Mel & David Adamson)

Norwegian Buhund
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Kimura's Viking (Imp Norway) (Ms C Russell & Mr A Catt)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Delaroche Freyja Of The Vinar (Caroline Russell & Andrew Catt)
Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Delaroche Fane (Mrs C Hay)

Puli
BOB, Dog CC & Open of Breed: Am & Aust Ch Bowmaker Wizard Of Oz (Imp USA) (Ian Truswell & Collin Tenney)

Shetland Sheepdog
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Harradei By Design (Lentaridy Kennels / Hope & Jody Innes)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Shelsian Aussie Accent (I R & C E Spangler / N Jeffery)
Baby of Breed: LochWind Keep The Faith (Gail M Jones)
Minor of Breed: Shelsian Eye Candy (I R & C E Spangler)
Minor (Dog) of Breed: Fioremyst Blak Talisman (Kathryn Hole)
Puppy (Bitch) of Breed: Fioremyst Blu Serendipity (Kathryn Hole)

Swedish Vallhund
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Ausled Xs Fennec Bt (Lynda Webb)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mrs Ulla Greenwood (QLD)

Best in Group & Open in Group: Dobermann
Aust Ch Copperdobe Rayz A Riot (AI) (Imp NZ) (J Hovell)
Runner Up in Group: Siberian Husky
Aust Ch Schanata Crimson Secret (AI) (B & M Schier)
Minor in Group: Alaskan Malamute
Malpac Summer Storm Dancer (R Butler)
Junior in Group: Dobermann
Aust Ch Copperdobe Pitcha Perfect (AI) (Imp NZ) (Julie Hovell)
Intermediate in Group: Schnauzer (Miniature)
Aust Ch Rushmere Pure Anarchy (Lay & Williams)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Samoyed
Aust Ch Snowbrook Royal Jester (L & R Chapman-Stevens)

Alaskan Malamute
Bitch CC & Puppy (Bitch) of Breed: Malpac My Summer Saviour (Z Fisher-Kappler)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Malpac Summer Storm Dancer (R Butler)

Boxer
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Tyeanbo Turn Back Time (Ms Sharon Mead)

Bullmastiff
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Mymooch An Affair To Remember (Mrs D M Cavaiuolo)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Mymooch Affair Of The Heart (Mrs D M Cavaiuolo)
Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Regalmast Jaadwa (AI) (Erin Fowler)

Cane Corso
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Itacor Maximus Black Thunder (Mrs Susan Combe / Mr F & Mrs F Bartuccio)

Dobermann
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Copperdobe Rayz A Riot (AI) (Imp NZ) (J Hovell)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Copperdobe Pitcha Perfect (AI) (Imp NZ) (Julie Hovell)

Newfoundland
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Amblebrook The Main Event (A & L Buitenhuis)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Amblebrook Once Upon a Time (A & L Buitenhuis / L & R Chapman-Steven)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Amblebrook Fancy Pants (AI) (A & L Buitenhuis / L & R Chapman-Stevens)

Rottweiler
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Rakaaz Zander (AI) (B Palmer J & S Baird)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Kormeister Vanquish (Brigetta Palmer)

Samoyed
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Oscarbi Get Redi Kiddo (Imp NZ) (Mr J Beard / Mrs D Klaaysen / Mrs K O'Riley)
Aust Bred of Breed: Kalaska Back Off Baby WWPD (J Beard / Mrs D Klaaysen / Mrs K O'Riley)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Snowbrook Royal Jester (L & R Chapman-Stevens)
R/UP Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter (Bitch) of Breed: Aust Neut Ch Snerzok Enchantress By Desire (Deb Williams)

Schnauzer (Miniature)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Rushmere Pure Anarchy (Lay & Williams)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Rushmere Bella Donna (Lay & Williams)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Rushmere Its All About Me (Lay & Williams)

Siberian Husky
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Schanata Crimson Secret (AI) (B & M Schier)
Junior of Breed: Schanata Golden Glacier (B & M Schier)
Intermediate of Breed: Arctickara Black Opal (B & M Schier)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mr Henrik Johansson (SWE)

Best in Group & Open in Group: Lhasa Apso
NZ Gr Ch Amahl Django Unchained (Imp NZ) (Amesen Kennels / Mrs C & Ms G Nash)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: British Bulldog
Aust Ch Shyola Capton Jack Sparrow (Mrs D L Foster)
Puppy in Group: Poodle (Miniature)
Jenuin Southern Midnight Son (Mrs J Sculac)
Junior in Group: Shar Pei
Aust Ch Sharboop Wolverines Avatar (AI) (W & J Walloscheck)
Intermediate in Group: Boston Terrier
Aust Ch Merryjay Bostn Sugar Plum (T Huitema)

Boston Terrier
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Merryjay Bostn Sugar Plum (T Huitema)
Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Louveteau A Date With Destiny (Mrs K Ewing)
Res Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Hygamble Sergeant At Arms (Ms T Huitema & Mrs R Sheridan-McVicar)
Baby of Breed: Hygamble Master Of Menace (R Sheridan-McVicar)

British Bulldog
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Shyola Capton Jack Sparrow (Mrs D L Foster)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Shyola Secret Elxia (Mrs Faith Barry)

Dalmatian
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Paceaway Zaballero (Jenni Oconnor)
R/UP BOB, Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Aust Ch Paceaway Dream catcher (Jenni Oconnor)

French Bulldog
Res Bitch CC & Open of Breed: Beautaureau Potins Idol (Fiona Kearney)
Junior of Breed: Beautaureau The Experience (Fiona Kearney)

Great Dane
Baby of Breed: Bremilie Handsome is He (Kylie Paine)
Baby (Bitch) of Breed: Bremilie Lets Make Some Magic (Shontelle Davies)

Lhasa Apso
BOB, Dog CC & Open of Breed: NZ Gr Ch Amahl Django Unchained (Imp NZ) (Amesen Kennels / Mrs C & Ms G Nash)

Poodle (Miniature)
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Jenuin Southern Midnight Son (Mrs J Sculac)

Shar Pei
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Sharboop Becoz Youre Worth It (AI) (W & J Walloscheck)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Sharboop Wolverines Avatar (AI) (W & J Walloscheck)
Baby of Breed: Sharboop The Devil Wears Prada (W & J Walloscheck)