Cooma & District Kennel & Obedience Club (NSW)

Date of Show : 29-Nov-2019 (Friday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mrs Maureen Hanley (NSW)

Best in Show & Aust Bred in Show: Griffon Bruxellois
Aust Sup Ch Tzani Zazu Zodiak (Bell/ Norman & Mills)
Baby in Show: Australian Shepherd
Sharam Sword In The Stone (S Male / Millissa Fox / Alex Voglsam)
Minor in Show: Cocker Spaniel (American)
Landmark XXS Sweeter Than Wine (AI) (Suzana Styles)
Puppy in Show: Bearded Collie
Aust Ch Stylwise No Apologies (Jessica Buckley)
Intermediate in Show: Yorkshire Terrier
Aust Ch Karojenbe Pop the Corks (Mrs A Burton & Mr W Burton)
Best Neuter in Show & Open Neuter in Show: Lowchen
Aust Sup & Neut Ch Paceaway Tuxedo (Belinda McAlpine)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mrs Maureen Hanley (NSW)

Best in Group & Aust Bred in Group: Griffon Bruxellois
Aust Sup Ch Tzani Zazu Zodiak (Bell/ Norman & Mills)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: Yorkshire Terrier
Aust Ch Karojenbe Pop the Corks (Mrs A Burton & Mr W Burton)
Minor in Group: Yorkshire Terrier
Smidgit Enough Said (Mrs A Burton & Mr W Burton)
Open in Group: Havanese
CIB & Aust Gr Ch Karyme Peloton (Tracy Stewart)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Lowchen
Aust Sup & Neut Ch Paceaway Tuxedo (Belinda McAlpine)

Cavalier King Charles Spaniel
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Tikimi The Power N The Passion (Miss T & Mrs K Perkiss)

Griffon Bruxellois
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Tzani Zazu Zodiak (Bell/ Norman & Mills)
Baby of Breed: Tzani Giggle McDimples (Bell/ Mills & Norman)

Havanese
BOB, Bitch CC & Open of Breed: CIB & Aust Gr Ch Karyme Peloton (Tracy Stewart)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Karyme Do I Dare (Gail Ransom & Jenny Whitney)

Italian Greyhound
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Piccino Vicar of Dibley (Mrs S & Mr M Reeve)

Lowchen
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Sup & Neut Ch Paceaway Tuxedo (Belinda McAlpine)

Maltese
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Marblanc Touch The Stars (Mary Atkinson)
Baby of Breed: Erintoi Heavens Final Fantasy (Mary Atkinson)

Papillon
R/UP BOB, Res Bitch CC & Minor of Breed: Shelramis Make It Happen (Mrs L Lawson)

Pomeranian
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Tupishka Teddy Toasted Me (Robyn OKeefe)

Pug
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Kangala Like A Sunrise (Kerry Cannon)

Yorkshire Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Karojenbe Pop the Corks (Mrs A Burton & Mr W Burton)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Smidgit Enough Said (Mrs A Burton & Mr W Burton)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mrs Maureen Hanley (NSW)

Best in Group & Open in Group: Cairn Terrier
Aust Sup Ch Emeraldcity Ricky Ponting (Ms G Loft & Mr P Miller)
Minor in Group: Cairn Terrier
Barragan Eyes On The Prize (Neil Curwen)
Intermediate in Group: Staffordshire Bull Terrier
Timyka Goin Rogue (Catherine Borg)

American Staffordshire Terrier
Baby of Breed: Nikar Are You Ready For This (Karen Sloane)

Bull Terrier (Miniature)
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Daminabul Tainted Love (D & K Manna / O & A Holland)

Cairn Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Emeraldcity Ricky Ponting (Ms G Loft & Mr P Miller)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Barragan Eyes On The Prize (Neil Curwen)

Jack Russell Terrier
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Covejack Seaside Dreams (Jayne Hawkins)
Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Covejack Winkipop (Jayne Hawkins)

Staffordshire Bull Terrier
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Timyka Goin Rogue (Catherine Borg)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Monchelpark Black Label (Mrs C Borg)

Tenterfield Terrier
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Allurastar Miss Maisy (Christine Alderton)
Baby of Breed: Wimballah Twopence In The Lead (Ms C J Alderton)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mrs Joan Bray (NSW)

Best in Group & Aust Bred in Group: Flat Coated Retriever
Aust Ch Skyehaven Ticket To Ride (Meaghan O'Shannassy)
Runner Up in Group: German Wirehaired Pointer
Lovewyre Diamond Jack (Gary & Liz Lovell)
Minor in Group: Cocker Spaniel (American)
Landmark XXS Sweeter Than Wine (AI) (Suzana Styles)
Puppy in Group: Clumber Spaniel
Appinitki Badger Bear (B & M Lennon)
Junior in Group: Labrador Retriever
Aust Ch Lindiant Royal Descent (Mrs A Scott)
Intermediate in Group: Chesapeake Bay Retriever
Aust Ch Kabova Tru Calling (J Whitney)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Labrador Retriever
Aust Ch Riftintime Bohemian Rhapsody CDX RAE RM ORA (Anne Walkington)
Runner Up Neuter in Group: English Springer Spaniel
Aust & Neut Ch Ozdezign Pirate of the Sea (Mrs Kerry Evans)

Brittany
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Kirinbell Brown Sugar ET (Samantha Ibbott-Cordi)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Kirinbell Get Off My Cloud ET (Samantha Ibbott-Cordi)
Res Dog CC & Minor of Breed: Kirinbell Chase N The Dragon (Mary Webster)

Chesapeake Bay Retriever
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Kabova Tru Calling (J Whitney)

Clumber Spaniel
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Appinitki Badger Bear (B & M Lennon)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch KeltonHill Bear Lea There (AI) (B & M Lennon)

Cocker Spaniel
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Neberden Riders on the Storm (Mr J/ Mrs K & Miss K Neiberding)

Cocker Spaniel (American)
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Landmark XXS Sweeter Than Wine (AI) (Suzana Styles)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Azel Look Whostalking Now (Miss K M Tranby)

English Springer Spaniel
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Azucroft Atlantic Romance (Miss T & Mrs K Perkiss)
R/UP BOB & Res Bitch CC: Ozdezign Painted Feather (Kerry Evans)
Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Ozdezign Pirate of the Sea (Mrs Kerry Evans)

Field Spaniel
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Dawnus Cheese All Black (S Betts)

Flat Coated Retriever
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Skyehaven Ticket To Ride (Meaghan O'Shannassy)

German Shorthaired Pointer
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: PointGold Masikeen (Kayla Hincksman)
Baby of Breed: Heiderst Montanna Moon (Kayla Hincksman)

German Wirehaired Pointer
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Lovewyre Diamond Jack (Gary & Liz Lovell)
R/UP BOB, Res Dog CC & Minor of Breed: Lovewyre High Voltage (Mrs Kerry Evans)
Bitch CC & Minor (Bitch) of Breed: Lovewyre Bubble Pop Electric (Gary & Liz Lovell)

Golden Retriever
Open of Breed: (T) Ch Killara Splash the Cash RN TSDX (P & D Howard)

Hungarian Vizsla
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Riversby Pomme De Gris (AI) (Sarah Ward)
R/UP BOB, Res Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Riversby Ganache Giorgio (Sarah Ward)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Keysla Tequila Sunrise (Sarah Ward)
Intermediate (Dog) of Breed: Aust Ch Bushgold Peelii Adonis (Mrs P Rudd)
Aust Bred of Breed: Pelerosso Gisella (Mrs P Rudd)

Labrador Retriever
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Cigwn Blue Sky Ahead (Elizabeth Thomas)
Res Dog CC & Puppy (Dog) of Breed: Cigwn Blues at Sun Rise (Elizabeth Thomas & Katy Thomas)
Junior of Breed: Aust Ch Lindiant Royal Descent (Mrs A Scott)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Riftintime Bohemian Rhapsody CDX RAE RM ORA (Anne Walkington)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mrs Elaine Knox (NSW)

Aust Bred in Group: Deerhound
Aust Ch Sallytree Puist Dhealain (W Mathieson & E Dee)
Runner Up Neuter in Group: Whippet
Aust Gr & Neut Ch Isilwane King of The Plains (Louise Foldi)

Dachshund (Miniature Smooth Haired)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Bromhelm Suspicious Minds (Rhonda McKenna)

Deerhound
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Sallytree Puist Dhealain (W Mathieson & E Dee)

Greyhound
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch You Can Dance JC (Janet Ramsay)
R/UP Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter (Dog) of Breed: Aust Neut Gr Ch Kaotic Will JC (Janet Ramsay)

Rhodesian Ridgeback
Baby of Breed: Ingwe King Of The Mountain (AI) (Ingwe Kennels)

Whippet
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Ingwe Deadly Dozen (Ingwe Kennels)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Ingwe Walk A Mile In My Choos (Lyn King)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Gr & Neut Ch Isilwane King of The Plains (Louise Foldi)
Reserve Neuter Dog CC: Aust Neut Ch Adstaff Red Emperor ET JC (Janet Ramsay)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mrs Pauline Hartwell (NSW)

Runner Up in Group & Intermediate in Group: Shetland Sheepdog
Robgai Rainbow Connection (LochWind Kennels)
Baby in Group: Australian Shepherd
Sharam Sword In The Stone (S Male / Millissa Fox / Alex Voglsam)
Minor in Group: White Swiss Shepherd Dog
Eishund The Dark Phoenixx (Heather Coghlan)
Puppy in Group: Bearded Collie
Aust Ch Stylwise No Apologies (Jessica Buckley)
Junior in Group: Australian Shepherd
Cuebiyar Poker Face (AI) (A Thompson)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Border Collie
Aust Neut Ch Quinora Lennox Vision RN (Carole Hately)
Runner Up Neuter in Group: Australian Shepherd
Aust & Neut Ch Blueamble No Strings On Me (A Thompson)

Australian Cattle Dog
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Wazwallaby Brumby Jack (Glen & Julie Hogan)

Australian Kelpie
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Callicoma Woodstock (Helen & Noel Evans)

Australian Shepherd
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Cuebiyar Poker Face (AI) (A Thompson)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Minor of Breed: Rozate Fame N Fortune (Rozate Kennels)
Dog CC & Junior (Dog) of Breed: Cuebiyar Upping the Ante (AI) (Ahlia Smith)
Baby of Breed: Sharam Sword In The Stone (S Male / Millissa Fox / Alex Voglsam)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Blueamble No Strings On Me (A Thompson)

Bearded Collie
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Stylwise No Apologies (Jessica Buckley)

Border Collie
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Quinora Tell Me More (Carole Hately)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Quinora Lennox Vision RN (Carole Hately)

Collie (Rough)
Baby of Breed: Kirrieloch Danzin onth Ceiling (Samantha Buckley)
Baby (Bitch) of Breed: Kirrieloch Keep Dancing (Miss S Buckley)

Finnish Lapphund
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Snofyre Iconic Adventure JC (J Richards & C Fitzgerald)

German Shepherd Dog (Long Stock Coat)
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Shebelle French Champagne (T Schumann)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Bronacre Murumbidgee Murphy (T Schumann)

Shetland Sheepdog
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Robgai Rainbow Connection (LochWind Kennels)

Welsh Corgi (Pembroke)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Minor of Breed: Breconmohr Southern Belle (Renay Grace)

White Swiss Shepherd Dog
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Eishund The Dark Phoenixx (Heather Coghlan)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mrs Elaine Knox (NSW)

Best in Group & Open in Group: Dobermann
Aust Ch Vansitar Black and Gold (Imp NZ) (E Bell & Vansitar Kennels)
Minor in Group: Shiba Inu
Kortmar Dogs Days Are Over (Lyne Browning)
Puppy in Group: Shiba Inu
Kortmar StellaGotHerGrooveBack (Lyne Browning)
Junior in Group: Dobermann
Kserasera I Want It All (J & H Rymer)
Intermediate in Group: Siberian Husky
Aust Ch Aeukanmanuva Steps Beyond (P & S Sedgbeer)
Aust Bred in Group: Cane Corso
Thoreoz like a wrecking ball (Mr O J & Mrs A J Holland)

Cane Corso
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Thoreoz like a wrecking ball (Mr O J & Mrs A J Holland)

Dobermann
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Vansitar Black and Gold (Imp NZ) (E Bell & Vansitar Kennels)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Kserasera I Want It All (J & H Rymer)

German Pinscher
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Angelsun Power Pack (Mr J R & Mrs B Y Levy)

Newfoundland
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Planhaven Nordic Sundowner (AI) (F Wilson/ R Parkin/ P & J McFarlane)

Schnauzer (Giant)
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Munchener Qira von Moonshado (Feli & Yvonne Hopf)

Shiba Inu
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Kortmar Dogs Days Are Over (Lyne Browning)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Puppy of Breed: Kortmar StellaGotHerGrooveBack (Lyne Browning)

Siberian Husky
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Aeukanmanuva Steps Beyond (P & S Sedgbeer)
R/UP BOB and Dog CC: Icespirit The Labyrinth (P & S Sedgbeer / M & N Church)
Baby of Breed: Snowpackjana Young Padawan (Mrs S & P Sedgbeer / Mr J & Mrs C Aranyos)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mrs Joan Bray (NSW)

Intermediate in Group: French Bulldog
Aust Ch Moonglade Prada Prada (Luciana Giorgioni)
Aust Bred in Group: Shih Tzu
Aust Gr Ch Beltzu Made To Order (Belinda Heersema)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Japanese Spitz
Aust & Neut Gr Ch Morioka Taosenichi Sonato (Vicki Livingstone)
Runner Up Neuter in Group: Dalmatian
Aust Ch Thunderspot Violets Are Blue (Melissa O'Brien)

British Bulldog
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Princibull Can't Fight Fate Uno (Mr R Lang)

Dalmatian
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Thunderspot All Fired Up (Ms C Porter)
Res Bitch CC & Open of Breed: Thunderspot flash of silver (Melissa Obrien)
Baby of Breed: Thunderspot I see the light (M O'Brien)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Thunderspot Violets Are Blue (Melissa O'Brien)

French Bulldog
Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Moonglade Prada Prada (Luciana Giorgioni)
Minor of Breed: Ikonic Rewrite The Stars (Mr D & Mrs C Beacock)

Japanese Spitz
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Belzbentley Stack the deck (Rebecca Bentley)
Minor of Breed: Belzbentley Wild Card (Rebecca Bentley)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Gr Ch Morioka Taosenichi Sonato (Vicki Livingstone)
R/UP Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter (Bitch) of Breed: Morioka Lady Montana Sachi (Vicki Livingstone)

Poodle (Miniature)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup & NZ Ch Showcase Major Edition (Imp NZ) (Miss T Perkiss)

Shih Tzu
R/UP BOB, Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Beltzu Made To Order (Belinda Heersema)
Junior of Breed: Beltzu Rewrite The Stars (Melissa O’Brien)