Young & District All Breeds Kennel Club Inc (AM Show) (NSW)

Date of Show : 16-Nov-2019 (Saturday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mr Mathew Morse (VIC)   (Total Entry : 411)

Best in Show & Open in Show: Whippet
Aust Sup Ch Taejaan Walking On Air (Sonia Turay / N J Rule-Steele)
Runner Up in Show & Intermediate in Show: Jack Russell Terrier
Aust Sup Ch Joelleigh Ziggy Stardust (Leesa Musgrove)
Baby in Show: Skye Terrier
Grawen Tear Drops (W V & G A Moody)
Aust Bred in Show: English Springer Spaniel
Kinsheran Jon Snow (Mr R A Barratt & Mr V McPhee)
Best Neuter in Show & Open Neuter in Show: Lowchen
Aust Sup & Neut Ch Paceaway Tuxedo (Belinda McAlpine)

Baby SweepStakes - 1st Place: Bullmastiff
Whipcracka Cowboy Casanova (S Brinkworth)
Baby SweepStakes - 2nd Place: Skye Terrier
Grawen Mactavish (W V & G A Moody)
Baby SweepStakes - 3rd Place: Cocker Spaniel
Braycharm Wildest Dreams (Ms Amanda Bray)

Puppy SweepStakes - 2nd Place: Bearded Collie
Jazabil I Am Here To Sparkle At Edinglen (Imp NZ) (Michele Lincoln)
Puppy SweepStakes - 3rd Place: Portuguese Water Dog
Uptrend Outshines All (R & S Beaman)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mr Darren Bowey (VIC)  (Group Entry : 70)

Best in Group & Aust Bred in Group: Pomeranian
Aust Sup Ch Ferona Sweet Sensation (Yvette Rolfe)
Runner Up in Group: Chinese Crested Dog
Aust Sup Ch Ertae Leather N Lace (Melinda Sterrett)
Baby in Group: Italian Greyhound
Igsquisite Your a Wizard Harry (Maureen Friend)
Minor in Group: Pomeranian
Ferona Say U Luvme At Zippos (Yvette Rolfe)
Puppy in Group: Chinese Crested Dog
Aust Ch Ertae Blushing To The Croft (Mrs P & G Harding)
Junior in Group: Havanese
Aust Ch Beljala Bite My Dust (R & Y Barter)
Intermediate in Group: Pekingese
Aust Ch Ormalu Giorgio Armani (Mr Peter Jones)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Lowchen
Aust Sup & Neut Ch Paceaway Tuxedo (Belinda McAlpine)

Cavalier King Charles Spaniel
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Suebeau Cool Design (S Arthur & C Letson)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Ertae Royal Chalice (Melinda Sterrett & Cara Letson)
Baby of Breed: Suebeau Golden Wonder (Sue Arthur)

Chihuahua (Long Coat)
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Dreistleigh Margarita (Mrs C G Dobson)
R/UP BOB & Minor of Breed: Dreistleigh Burning Desire (Mrs C G Dobson)

Chinese Crested Dog
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Ertae Leather N Lace (Melinda Sterrett)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Ertae Blushing To The Croft (Mrs P & G Harding)

Griffon Bruxellois
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Tzani Zazu Zodiak (Bell/ Norman & Mills)
Baby of Breed: Tzani Giggle McDimples (Bell/ Mills & Norman)

Havanese
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Beljala Bite My Dust (R & Y Barter)
Bitch CC: Aust Ch Hashki Queen of Hearts (P Williams)

Italian Greyhound
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Piccino Vicar of Dibley (Mrs S & Mr M Reeve)
Bitch CC: Aust Ch Koatiponi Bonita Catari (Belinda McAlpine)
Baby of Breed: Igsquisite Your a Wizard Harry (Maureen Friend)
Baby (Bitch) of Breed: Igsquisite Mischief Managed (Maureen Friend)

Lowchen
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Sup & Neut Ch Paceaway Tuxedo (Belinda McAlpine)

Papillon
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Guilcroft Call Me Miss Kaci J (Mrs P & G Harding)

Pekingese
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Ormalu Giorgio Armani (Mr Peter Jones)

Pomeranian
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Ferona Sweet Sensation (Yvette Rolfe)
Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Ferona Courage Under Fire (Yvette Rolfe)
Minor of Breed: Ferona Say U Luvme At Zippos (Yvette Rolfe)

Pug
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Kabova On A Roll (J Whitney)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Kabova Movin On Up (Mrs J Whitney)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mr Darren Bowey (VIC)  (Group Entry : 47)

Best in Group & Intermediate in Group: Jack Russell Terrier
Aust Sup Ch Joelleigh Ziggy Stardust (Leesa Musgrove)
Baby in Group: Skye Terrier
Grawen Tear Drops (W V & G A Moody)
Minor in Group: Border Terrier
Guilcroft Gentleman Never Tell (Mrs P & G Harding)

American Staffordshire Terrier
Baby of Breed: Saintsoldier Eyes On The Prize (D Heath/ R Moss/ P Gibilisco)

Border Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Guilcroft Early At The Croft (Mrs P & G Harding)
R/UP BOB, Res Dog CC & Minor of Breed: Guilcroft Gentleman Never Tell (Mrs P & G Harding)

Bull Terrier
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Corajoso Advocates Enigma (Ms C Shields)

Bull Terrier (Miniature)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Daminabul Fatboy Slim (Damiano & Katarina Manna)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Daminabul Use Yr Illusions (Damiano & Katarina Manna)
Baby of Breed: Chrysaliss Savana Dreams (Miss N Southam)

Jack Russell Terrier
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Sup Ch Joelleigh Ziggy Stardust (Leesa Musgrove)

Manchester Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Dixiedaly True Heart (Val Adams)

Skye Terrier
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Grawen Rising Sun (Mr G A & Mrs W Moody)
Baby of Breed: Grawen Tear Drops (W V & G A Moody)

Staffordshire Bull Terrier
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Anvilhart Pray For The Wicked (Anvilhart Staffords)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Anvilhart Cant You See My Halo (Anvilhart Staffords)

Tenterfield Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Lachlanpark Man Oh Man (Geoffrey & Cheryl Coyte)
R/UP BOB, Res Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Lachlanpark Man About Town (G & C Coyte)
Bitch CC & Minor of Breed: Gumhaven Born To Fly (Geoffrey & Cheryl Coyte)
Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Lachlanpark Brown Eyed Girl (Geoffrey & Cheryl Coyte)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mr Andrew J Burt (VIC)  (Group Entry : 74)

Best in Group & Aust Bred in Group: English Springer Spaniel
Kinsheran Jon Snow (Mr R A Barratt & Mr V McPhee)
Runner Up in Group & Open in Group: Labrador Retriever
Aust Gr Ch AlpyneAir Born Supremacy (AI) (S & B Washington/ D Venables)
Baby in Group: Cocker Spaniel
Braycharm Wildest Dreams (Ms Amanda Bray)
Minor in Group: Cocker Spaniel
Bathgate Flyme To D Moon N Bak (Miss H Roberts & Mr G Douglas)
Junior in Group: Golden Retriever
Invernee Alpine Tikengold Amba (Mrs Lucy Weatherby)
Intermediate in Group: Field Spaniel
Aust Ch Dawnus Thats My Bear (Miss S Betts & Mrs B Ray)

Chesapeake Bay Retriever
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Kabova Tru Calling (J Whitney)

Cocker Spaniel
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Bolwarra Strike Alight (Megan Markotany)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Kingsway Act The Part (M K Kingston)
Res Dog CC: Aust Ch Kingsway Foreign Correspondent (Marcia Kingston & Ann O'Keefe)
Baby of Breed: Braycharm Wildest Dreams (Ms Amanda Bray)
Baby (Bitch) of Breed: Braycharm Dare To Dream (Ms Amanda Bray)
Minor of Breed: Bathgate Flyme To D Moon N Bak (Miss H Roberts & Mr G Douglas)
Junior of Breed: Neberden Riders on the Storm (Mr J/ Mrs K & Miss K Neiberding)
Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Ashmere Arrow (Ms Amanda Bray & Mrs Julie Burbidge)

English Setter
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Nundialla Design By Fire (Marlene Cross)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Nundialla Fight Fire With Fire (M Cross)
Baby of Breed: Nundialla Midnightfire (Ian Williams/Marlene Cross)
Baby (Bitch) of Breed: Nundialla Princess Grace (Ian Williams/Marlene Cross)

English Springer Spaniel
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Kinsheran Jon Snow (Mr R A Barratt & Mr V McPhee)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Glenkinchie Pillow Talk (J Rasche & R Hartnett)

Field Spaniel
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Dawnus Thats My Bear (Miss S Betts & Mrs B Ray)

German Shorthaired Pointer
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Knusprig Pumpernickel (AI) (Deborah Evans)
Res Bitch CC: Heiderst Dressed In Chanel (AI) (Silvagun)
Junior of Breed: PointGold Masikeen (Kayla Hincksman)

Golden Retriever
BOB, Dog CC & Open of Breed: Hun Jr Ch Bonett Bride Merchant Traveler (Imp HUN) (Emma Clark)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Invernee Alpine Tikengold Amba (Mrs Lucy Weatherby)

Gordon Setter
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Tahtan Shot Thru The Heart (AI) (Finlaison/Hunt)

Labrador Retriever
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch AlpyneAir Born Supremacy (AI) (S & B Washington/ D Venables)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Joalbe Chance of Ice Majik (I & D Irvin)
Res Dog CC & Junior of Breed: Oldcastle Look Whos Up (Mr I & Mrs D Irvin)

Welsh Springer Spaniel
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Featherdale Welsh Dragon (Kay Fallowfield & Jon Endycott)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Featherdale Celtic Goddess (AI) (Kay Fallowfield & Jon Endycott)
Baby of Breed: Featherdale Fire Storm (Kay Fallowfield & Jon Endycott)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mr Mathew Morse (VIC) (Group Entry : 55)

Best in Group & Open in Group: Whippet
Aust Sup Ch Taejaan Walking On Air (Sonia Turay / N J Rule-Steele)
Puppy in Group: Beagle
Aust Ch Brialey Frozen In Time (AI) (Andrea Coss)
Junior in Group: Whippet
Aust Ch Taejaan Killer Queen (Sonia Turay/N J Rule-Steele)
Aust Bred in Group: Saluki
Aust Ch Itsozi The Jewel Thief (C & G Arkell)

Afghan Hound
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Tahkira Manhatten Moccha (Miss E Bray)
Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Aboukir Toughen Up (Day/ Sinclair & Johansen)
Baby of Breed: Aboukir Highest Priority (Mr R Sinclair/ Johansen & Murdoch)

Beagle
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Brialey Frozen In Time (AI) (Andrea Coss)

Dachshund (Miniature Long Haired)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Sup Ch Dachchimac Fast n Furious (Linda Stevens)
Baby of Breed: Mitteldac Smooth Criminal (Mrs S Taylor)

Deerhound
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Ardtalamcu Skaga (Mr D & Mrs D Matthews)

Grand Basset Griffon Vendeen
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Laserre Alexandre (A Coss & J Quinn)

Irish Wolfhound
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch MacLaomainn By Bryan's Latino (AI) (S Munro/R Moss)

Rhodesian Ridgeback
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Juzrival Arkan Up (A Barter & L Fletcher)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Juzrival Eye Kandy (S Fletcher/ L Fletcher & A Barter)

Saluki
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Itsozi The Jewel Thief (C & G Arkell)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Itsozi Persian Jewel (C & G Arkell)

Whippet
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Taejaan Walking On Air (Sonia Turay / N J Rule-Steele)
Junior of Breed: Aust Ch Taejaan Killer Queen (Sonia Turay/N J Rule-Steele)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mr Andrew J Burt (VIC)  (Group Entry : 57)

Best in Group & Aust Bred in Group: Belgian Shepherd Dog (Tervueren)
Aust Sup Ch Beljekali I Go Where Hugo (J Fynmore)
Runner Up in Group: Finnish Lapphund
Aust Sup Ch Taigakoira Tahtien Valo (Ms H Lim & Ms T J MacDonald)
Minor in Group: Bearded Collie
Jazabil I Am Here To Sparkle At Edinglen (Imp NZ) (Michele Lincoln)
Puppy in Group: Australian Shepherd
Blueamble Speed Dating (Clive & Bianca Ralphs)
Junior in Group: Shetland Sheepdog
Aust Ch Lyndream Imperial Moet (Lyn Pearson)
Intermediate in Group: Border Collie
Aust Ch Kellagem Somthn Inthway Shmovs (Brooke Taylor)
Open in Group: Shetland Sheepdog
Aust Sup Ch Shelbrae So Its Me Me Me (Shelbrae Kennels)

Australian Cattle Dog
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Pureheel Royal Adventure (J Worboyes)
Bitch CC & Intermediate of Breed: Melcathra More Joyous (N Papworth)

Australian Kelpie
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Tegoura Raining In My Heart (M Cross)

Australian Shepherd
BOB, Dog CC & Open of Breed: NZ / Aust Ch Lanbart Captain America (Hessenberger / Oakey)
Bitch CC & Intermediate of Breed: Lanbart Sure Shot (Hessenberger / Oakey)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Blueamble Speed Dating (Clive & Bianca Ralphs)
Baby of Breed: Lanbart Cherokee Cowgirl (Hessenberger/ Oakey)

Bearded Collie
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Edinglen Somebody Stop Me (Michele Lincoln)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Jazabil I Am Here To Sparkle At Edinglen (Imp NZ) (Michele Lincoln)

Belgian Shepherd Dog (Tervueren)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Beljekali I Go Where Hugo (J Fynmore)

Border Collie
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Kellagem Somthn Inthway Shmovs (Brooke Taylor)
Res Dog CC & Junior (Dog) of Breed: Trumagik Jack Of Spades (AI) (Mrs E Bevk & Ms R Koerber)
Minor of Breed: Etherial Take A Chance On Me (Mrs T Walker & Ms S Douglass)

Briard
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Narbrisse Ophira (Kim Kucera)

Finnish Lapphund
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Taigakoira Tahtien Valo (Ms H Lim & Ms T J MacDonald)

German Shepherd Dog (Long Stock Coat)
Baby of Breed: Teamkuma Shinjiru (R Koerber & E Bevk)

Old English Sheepdog
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Perfu Starry Knight (Mrs S Moore & Ms D Simonsen)

Shetland Sheepdog
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Shelbrae So Its Me Me Me (Shelbrae Kennels)
R/UP BOB, Dog CC & Open (Dog) of Breed: Aust Ch Hartly How About That (Nicole Pearson)
Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Shelbrae So Its Just Me (Shelbrae Kennels)
Junior of Breed: Aust Ch Lyndream Imperial Moet (Lyn Pearson)

Welsh Corgi (Pembroke)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Minor of Breed: Breconmohr Southern Belle (Renay Grace)

White Swiss Shepherd Dog
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Eishund The Dark Phoenixx (Heather Coghlan)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mrs Shellie Marshall (VIC)  (Group Entry : 54)

Best in Group & Puppy in Group: Alaskan Malamute
Aust Ch Koolrunnings Santa Paws (Catherine Loft)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: Dobermann
Aust Ch Copperdobe Life Of The Party (Imp NZ) (A Mundy & D Woods)
Baby in Group: Portuguese Water Dog
Uptrend Here Comes The Sun (Mrs R A & Miss S Beaman)
Minor in Group: Shiba Inu
Kortmar Dogs Days Are Over (Lyne Browning)
Aust Bred in Group: Akita
Aust Ch Ashdimond Black Knight (Sheren Salehi & M Emam)
Open in Group: Boxer
Aust Ch Boxberry Real Gone Kid (AI) (Mr D W Halliday)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Shiba Inu
Aust Neut Ch Yukan Tukushima Go Fuyu (Vernita Collins)
Runner Up Neuter in Group: Boxer
Aust & Neut Ch Boxberry When I Grow Up (Mr D W Halliday & Mrs S J Badman)

Akita
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Ashdimond Black Knight (Sheren Salehi & M Emam)

Alaskan Malamute
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Koolrunnings Santa Paws (Catherine Loft)

Boxer
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Boxcrest Absolute Magic (E V Gordon - Pandelis)
R/UP BOB, Res Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Boxberry Real Gone Kid (AI) (Mr D W Halliday)
Bitch CC & Intermediate (Bitch) of Breed: Aust Ch Boxberry Dont Eat The Car (Ms N Tetley)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Boxberry Hot Chickie Babe CC DMN (Ms N Tetley & Ms L Opbroek)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Boxberry When I Grow Up (Mr D W Halliday & Mrs S J Badman)

Bullmastiff
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Banobrae Hell or High Water (G & P Barber / J Karena)
Baby of Breed: Whipcracka Cowboy Casanova (S Brinkworth)

Cane Corso
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aus Ch Kylasha Turn it up (Nicole Tetley)
Baby of Breed: Kylasha Out For Vengeance (Nicole Tetley & Lana Opbroek)

Dobermann
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Copperdobe Life Of The Party (Imp NZ) (A Mundy & D Woods)

German Pinscher
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Angelsun Power Pack (Mr J R & Mrs B Y Levy)
Baby of Breed: Kaitler Bringin Sexy Back (Ms M Beyer)

Portuguese Water Dog
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Uptrend Outshines All (R & S Beaman)
Baby of Breed: Uptrend Here Comes The Sun (Mrs R A & Miss S Beaman)

Shiba Inu
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Kortmar Dogs Days Are Over (Lyne Browning)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Kortmar Blackjack (Lyne Browning)
Res Dog CC: Kortmar Wicked Willy (L Browning / K Oldfield)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Kortmar StellaGotHerGrooveBack (Lyne Browning)
Baby of Breed: Kortmar Peaches N Cream (K Oldfield & L Browning)
Open of Breed: Aust Ch Kortmar Juicy Lucy (Lyne Browning)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Yukan Tukushima Go Fuyu (Vernita Collins)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mrs Shellie Marshall (VIC)  (Group Entry : 54)

Best in Group & Open in Group: Poodle (Standard)
Aust Sup Ch Picardy Point Of View (M & L Boyd/ J Foulds)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: French Bulldog
Aust Ch Moonglade Prada Prada (Luciana Giorgioni)
Baby in Group: Dalmatian
Paceaway Eye Catching (Mrs P & Ms L Dyer)
Puppy in Group: Keeshond
Rymiska Great Balls Of Fire (Ray/ Marilyn & Tracey Parker)
Junior in Group: Keeshond
Rymiska Duchess (R/ M & T Parker)
Aust Bred in Group: Lhasa Apso
Neokarma I Want The Fame (P Brown & P King)

Chow Chow
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Rynkls Ah May Xing Rose (Katy Campbell)

Dalmatian
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Paceaway Summer Rises (Mrs P & Ms L Dyer)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Paceaway Enchanted (Mrs P & Ms L Dyer)
Baby of Breed: Paceaway Eye Catching (Mrs P & Ms L Dyer)

French Bulldog
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Moonglade Prada Prada (Luciana Giorgioni)
Dog CC & Junior (Dog) of Breed: Jonhah Wherezwally (J Freeman)

German Spitz (Klein)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Diamondpark Ark Royal (IID) (Lynne Wilson)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Diamondpark Angelique (IID) (Lynne Wilson)

Japanese Spitz
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Maemuki Bonfire Heart (AI) ET (Kate Pinker)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Maemuki Journey From Heaven (AI) (K Pinker)

Keeshond
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Rymiska Let Them Gossip (Lyn Almond & Tracey Parker)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Rymiska Great Balls Of Fire (Ray/ Marilyn & Tracey Parker)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Rymiska Duchess (R/ M & T Parker)

Lhasa Apso
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Neokarma I Want The Fame (P Brown & P King)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Neokarma I Want That Man (P Brown & P King)
Baby of Breed: Neokarma Juanina Million at Rysup (R L Purches)

Poodle (Miniature)
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Rokshani Love In Motion (Anne Copeland)

Poodle (Standard)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Picardy Point Of View (M & L Boyd/ J Foulds)