Tweed River Ag Show Society (NSW)
Date of Show : 1-Nov-2019 (Friday)
Championship Show
The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.
General Specials
Specials Judge: Mrs Elizabeth Gunter (NSW) (Total Entry : 315)
Am Ch Triple H Shining Memories (Imp USA) (Gloria Woodward)
Runner Up in Show: Basenji
Aust Sup Ch Zandeena Getn My Game On (Jodie Delacourt & Craig Hatzikiriakos)
Baby in Show: Welsh Corgi (Pembroke)
Merthyr Wanda Long Wait (Imp NZ) (Gloria Woodward)
Minor in Show: Australian Terrier
Aronaw Fuel To The Flame (L & A Lobegeiger)
Puppy in Show: Bullmastiff
Aust Ch Stennaroo Ava Good Weekend (Mr B & Mrs M Stennings)
Junior in Show: Poodle (Standard)
Aust Ch Jurado Rocket Man For Wazky (K Ritter/ E Maitland)
Baby SweepStakes - 1st Place: Welsh Corgi (Pembroke)
Merthyr Wanda Long Wait (Imp NZ) (Gloria Woodward)
Baby SweepStakes - 2nd Place: Chihuahua (Smooth Coat)
JenniChis My Fair Lady (Jennifer McKell)
Puppy SweepStakes - 1st Place: Australian Terrier
Aronaw Fuel To The Flame (L & A Lobegeiger)
Puppy SweepStakes - 2nd Place: Bullmastiff
Aust Ch Stennaroo Ava Good Weekend (Mr B & Mrs M Stennings)
Group 1 - Toys
Specials Judge : Mrs Lesley Roebig (QLD) (Group Entry : 58)
Aust Ch Pomquest Trick Or Treat (Mr B & Mrs S Abraham)
Runner Up in Group & Open in Group: Italian Greyhound
Aust Ch Oakway Sheer Elegance (Jill Marks)
Baby in Group: Chihuahua (Smooth Coat)
JenniChis My Fair Lady (Jennifer McKell)
Minor in Group: Papillon
Roseswain Chewbaccas Warrior (Janine Moy)
Cavalier King Charles Spaniel
Baby of Breed: Noonameena Happy Harpa (J Faber)
Junior (Bitch) of Breed: Noonameena Penny Lane (H Raumer)
Chihuahua (Smooth Coat)
Baby of Breed: JenniChis My Fair Lady (Jennifer McKell)
Griffon Bruxellois
Baby of Breed: Alynga The Terminator (Diana Norman & Mark Huisman)
Italian Greyhound
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Oakway Sheer Elegance (Jill Marks)
Dog CC & Puppy (Dog) of Breed: Aust Ch Tacozajo Primitive Man (Ms F Forbes)
Baby of Breed: Oakway Crown Sensation (Jill Marks)
Japanese Chin
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Pondaroza Desert Storm (Mrs D Jacques)
Papillon
R/UP BOB, Dog CC & Minor of Breed: Roseswain Chewbaccas Warrior (Janine Moy)
Pomeranian
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Pomquest Trick Or Treat (Mr B & Mrs S Abraham)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Pomquest Precious (Mr B & Mrs S Abraham)
Pug
BOB, Dog CC & Open of Breed: Octaviae Surfin Safari (Catherine Cole)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Anyang Dora On My Mind (C Cole)
Aust Bred of Breed: Anyang Sweet Jessica (C Cole)
Tibetan Spaniel
R/UP BOB, Res Bitch CC & Minor of Breed: Barrajy Miss Prissy Pants (Mrs C Olive)
Group 2 - Terriers
Specials Judge : Mrs Lesley Roebig (QLD) (Group Entry : 35)
Aust Ch Kabere Money Where Y A Mouth Iz (Mr A Major & Ms D Connolly)
Minor in Group: Australian Terrier
Aronaw Fuel To The Flame (L & A Lobegeiger)
Intermediate in Group: American Staffordshire Terrier
Aust Ch Staffwild Uptown Funk (K Gordon)
Aust Bred in Group: Jack Russell Terrier
Casmara/JR Magnum (Fran Kinnear)
American Staffordshire Terrier
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Staffwild Uptown Funk (K Gordon)
Australian Terrier
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Aronaw Fuel To The Flame (L & A Lobegeiger)
Bull Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Harbec Part Of The Puzzle (C J Thompson)
Bull Terrier (Miniature)
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Witchend Wee Caleesi Fyre (Mrs S Roberts)
Jack Russell Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Casmara/JR Magnum (Fran Kinnear)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Currallie Cashel (Fran Kinnear)
Norwich Terrier
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Casmara/JR Yindileigh Kiri (Fran Kinnear)
Staffordshire Bull Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Kabere Money Where Y A Mouth Iz (Mr A Major & Ms D Connolly)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Kabere Faith Trust N Pixiedust (Mr A Major & Ms D Connolly)
Group 3 - Gundogs
Specials Judge : Mrs Lesley Roebig (QLD) (Group Entry : 54)
Bunyarra Make It Stick (AI) (K McClelland)
Runner Up in Group & Junior in Group: Welsh Springer Spaniel
Aust Ch Ricochez Heulyn Cei (Dr B & Mrs B Cornish)
Puppy in Group: Clumber Spaniel
Westobri Our Man In The Moon (J Faber)
Open in Group: Welsh Springer Spaniel
Aust Ch Hartset Wings Ofan Angel (Jenny Hampton)
Bracco Italiano
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Arnkay Alfonso (Mrs G Simpson & Mr J Mcgrath / Mr R & Mrs K Logan)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Arnkay Teodora (Mrs G Simpson & Mr J Mcgrath / Mr R & Mrs K Logan)
Chesapeake Bay Retriever
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Sharbae Rose of Tenarda (Imp UK) (Margaret Wedgwood)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Bamgyps Maxkii (Sharon L Bamford)
Clumber Spaniel
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Westobri Our Man In The Moon (J Faber)
English Springer Spaniel
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Ozdezign One Love (Judith West)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Larona Skyping From A Distance (Rachael Arnott)
Irish Water Spaniel
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Bunyarra Make It Stick (AI) (K McClelland)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Bunyarra Planted Evidence (David Kill)
Labrador Retriever
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Dancourt Fame N Fortune (Mrs C Olive)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Dancourt Classic Gold (Mrs C Olive)
Weimaraner (Long-haired)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Silberweis Walkn Th Big League (LH) (Ann Masjakin & John Robinson)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Silberweis In The Ivy League (LH) (Ann Masjakin & John Robinson)
Welsh Springer Spaniel
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Ricochez Heulyn Cei (Dr B & Mrs B Cornish)
R/UP BOB, Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Ricochez Bedwyr Dyllan (Jenny Hampton)
Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Hartset Wings Ofan Angel (Jenny Hampton)
Group 4 - Hounds
Specials Judge : Mrs Elizabeth Gunter (NSW) (Group Entry : 42)
Aust Sup Ch Zandeena Getn My Game On (Jodie Delacourt & Craig Hatzikiriakos)
Runner Up in Group: Whippet
Isilwane When Doves Cry (Mr A Eales)
Baby in Group: Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Almarjo Venus Von Schnitzel (Mark Yardley)
Junior in Group: Afghan Hound
Aust Ch Tianze Diamond In The Rough (Jacky Harnett)
Afghan Hound
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Tianze Diamond In The Rough (Jacky Harnett)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior (Bitch) of Breed: Lijolba Cause We Got Love (AI) (Heidi McKay)
Res Dog CC & Aust Bred (Dog) of Breed: Lijolba Love Actually (AI) (Heidi McKay)
Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Tianze Jewel Inthe Crown (Jacky Harnett)
Basenji
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Zandeena Getn My Game On (Jodie Delacourt & Craig Hatzikiriakos)
Basset Hound
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Landwell Buster (Mrs R Bing)
Borzoi
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Russkimir Grand Designs JC (M L Davis)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Junior of Breed: Bortique Black Sunshine (Donna Freeman)
Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Baby of Breed: Almarjo Venus Von Schnitzel (Mark Yardley)
Dachshund (Miniature Wire Haired)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Tarrangower Tamagoza (Mrs A D Johnson)
Rhodesian Ridgeback
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Seablueridge Bear (D Mitchell)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Valeighunter Halo on Monday (AI) (Denise Mitchell)
Baby of Breed: Valeighunter Enchantress (Denise Mitchell)
Saluki
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Naadirah Al Azim (D T Bowman)
Whippet
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Isilwane When Doves Cry (Mr A Eales)
Group 5 - Working Dogs
Specials Judge : Mrs Elizabeth Gunter (NSW) (Group Entry : 33)
Am Ch Triple H Shining Memories (Imp USA) (Gloria Woodward)
Runner Up in Group: Swedish Vallhund
Aust Ch Barahwolfe Snowdrift Wombat at Icanhaz (Imp NZ) (A Crouch)
Baby in Group: Welsh Corgi (Pembroke)
Merthyr Wanda Long Wait (Imp NZ) (Gloria Woodward)
Minor in Group: Border Collie
Tullaview Turn Back Time (J/ N & M Attridge / P Smith & C Spencer)
Puppy in Group: Swedish Vallhund
Ubiqque Dont Change My Luck (Alexandra Proudfoot)
Junior in Group: Border Collie
Wynnlake Whip It Good (Angela Sime)
Australian Shepherd
Baby of Breed: Kytui Talk Of The Town (A Lally)
Australian Stumpy Tail Cattle Dog
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Karte Mighty Redman (Cathy Buckley)
Border Collie
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Tullaview Turn Back Time (J/ N & M Attridge / P Smith & C Spencer)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Southend Back in Black (J/ N & M Attridge)
Junior of Breed: Wynnlake Whip It Good (Angela Sime)
Collie (Rough)
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Fairenvy Boss N Hug Connection (Angela Sime)
German Shepherd Dog
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Chakoonya Spyro (Miss J A Baker)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Garsova Kiri (Garsova Kennels)
Baby of Breed: MydnytBlue Eternal Son (Mr B Dodd & Ms M Hutchings)
Old English Sheepdog
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Hairbear Hot N Spicy (Maria Zekic)
Swedish Vallhund
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Barahwolfe Snowdrift Wombat at Icanhaz (Imp NZ) (A Crouch)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Ubiqque Dont Change My Luck (Alexandra Proudfoot)
Welsh Corgi (Pembroke)
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Am Ch Triple H Shining Memories (Imp USA) (Gloria Woodward)
Baby of Breed: Merthyr Wanda Long Wait (Imp NZ) (Gloria Woodward)
White Swiss Shepherd Dog
Baby of Breed: Ublong Nunya Bizness (A Crouch)
Group 6 - Utility Dogs
Specials Judge : Mrs Elizabeth Gunter (NSW) (Group Entry : 40)
Aust Sup Ch Abwaj Our River Runs Deep (Audrey & John Best)
Minor in Group: St Bernard
Draycan Miss America (Draycan Kennels)
Puppy in Group: Bullmastiff
Aust Ch Stennaroo Ava Good Weekend (Mr B & Mrs M Stennings)
Junior in Group: Rottweiler
Hammersmark Razer Edge (Mr J M & Mrs V A Leigh)
Bullmastiff
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Stennaroo Ava Good Weekend (Mr B & Mrs M Stennings)
Dogue de Bordeaux
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Bulladulla Indiana Jolie (AI) (Tracy Lamb)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Moloscyg Lil Krackers (Tracy Lamb & Moloscyg Kennels)
Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Moloscyg Maraken Angel (Tracy Lamb)
Portuguese Water Dog
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Abwaj Our River Runs Deep (Audrey & John Best)
Rottweiler
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Kurrirott Willa (D Rodgers)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Hammersmark Razer Edge (Mr J M & Mrs V A Leigh)
Baby of Breed: Khingsahl Leader Of The Pack (Shaun Oldbury)
Siberian Husky
Minor of Breed: Romeka stand back (Brandon Dodd & Michelle Hutchings)
Junior (Dog) of Breed: Mydnytblue Coopers Hazzards (AI) (Brandon Dodd & Michelle Hutchings)
St Bernard
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Draycan Miss America (Draycan Kennels)
Group 7 - Non-Sporting Dogs
Specials Judge : Mrs Elizabeth Gunter (NSW) (Group Entry : 53)
Aust Ch Jurado Rocket Man For Wazky (K Ritter/ E Maitland)
Baby in Group: British Bulldog
Modavam Sundance kid (David & Amanda O'hara)
Minor in Group: Japanese Spitz
Mannerking Secret to Success (J Faulkner)
Open in Group: French Bulldog
Aust Ch Gaston De Infinitum Taurus (Imp PORTUGAL) (Bill & Denise Smith)
British Bulldog
Baby of Breed: Modavam Sundance kid (David & Amanda O'hara)
French Bulldog
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Gaston De Infinitum Taurus (Imp PORTUGAL) (Bill & Denise Smith)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Meralla Harmony Bear (Jenni Bill)
German Spitz (Mittel)
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Mediaevalage Gemma's Delight (S Heath/ J & M Fields)
Great Dane
Bitch CC & Junior of Breed: Kochak Bubbles DeVere (Sally Gough/S & L Arrowsmith)
Baby of Breed: Kochak Conspiracy Theory (AI) (S Gough)
Japanese Spitz
Minor of Breed: Mannerking Secret to Success (J Faulkner)
Keeshond
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Kahnhond Special Edition (Jane Faulkner)
Lhasa Apso
Baby of Breed: Noonameena Blowin In The Wind (J Faber)
Poodle (Miniature)
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Morpaudl Dezigned N Zilva (P Morgan)
Poodle (Standard)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Jurado Rocket Man For Wazky (K Ritter/ E Maitland)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Wazky Signed and Sealed (Tracy Evans)
Poodle (Toy)
R/UP BOB, Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Aust Ch Alang Ice Majic Princess (Geraldine Myers)
Res Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Alang Ice Majic Soldier (Geraldine Myers)
Schipperke
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Sanlyn Fire Storm (Imp NZ) (Mr P & Mrs D Comrie)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Breogan Magic Dreams (Mr P & Mrs D Comrie)
Shih Tzu
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Tzutique Ask N Ye Shal Receive (Robyn Hawke)