Sarina Kennel Club Inc (Show 2) (QLD)

Date of Show : 12-Oct-2019 (Saturday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mrs Lyndall Black (ACT)   (Total Entry : 258)

Runner Up in Show & Open in Show: Weimaraner
Aust Sup Ch Ashlaren Make Mine Champagne (Mrs E M Knox)
Baby in Show: Australian Kelpie
Callicoma Kestrel (Mrs Mandy Sansom)
Puppy in Show: Welsh Corgi (Pembroke)
Sidwell The Best Of Everything (Mr A L Keong & Mrs C A Keong)
Junior in Show: Bull Terrier (Miniature)
Aust Ch Witchend Wee Zelda Hyrule (Liza Mclaughlin)
Intermediate in Show: Pug
Aust Sup Ch Ambaron Comin Thru Now (W S & M H Winter/ T Waters)
State Bred in Show: Australian Kelpie
Aust Sup Ch Belljacks Just Foolin Around (S & K Whyatt)
Best Neuter in Show & Open Neuter in Show: Tibetan Spaniel
Aust Ch Boldstar Iyce on Fyre (R A & M A Herdman)
Runner Up Neuter in Show: Australian Shepherd
Aust Ch Ochaye Scandalous (Tim Thomas & Belinda West)

Baby SweepStakes - 1st Place: Australian Kelpie
Callicoma Kestrel (Mrs Mandy Sansom)
Baby SweepStakes - 2nd Place: Havanese
Seasidepak Struttin My Stuff (A J & F Paterson)
Baby SweepStakes - 3rd Place: French Bulldog
Meralla Primeiro Valentina (G Walter)

Puppy SweepStakes - 1st Place: Bullmastiff
Aust Ch Stennaroo Ava Good Weekend (Mr B & Mrs M Stennings)
Puppy SweepStakes - 2nd Place: Australian Kelpie
Aust Ch Tyrilebee Wild At Heart (S & K Whyatt)
Puppy SweepStakes - 3rd Place: Italian Greyhound
Piccino King Of Bling (M & S Reeve / J Hardwicke)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mr Andrew J Burt (VIC)  (Group Entry : 51)

Best in Group & Intermediate in Group: Pug
Aust Sup Ch Ambaron Comin Thru Now (W S & M H Winter/ T Waters)
Runner Up in Group & State Bred in Group: Tibetan Spaniel
Aust Ch Boldstar Mi Marly (Mrs R A & Miss M A Herdman)
Baby in Group: Havanese
Seasidepak Struttin My Stuff (A J & F Paterson)
Minor in Group: Miniature Pinscher
Marniechar Metropolis City (L Bryson & W Moxham)
Puppy in Group: Italian Greyhound
Piccino King Of Bling (M & S Reeve / J Hardwicke)
Open in Group: Yorkshire Terrier
Aust Ch Willjon Right Said Fred (S & D Cleaver)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Tibetan Spaniel
Aust Ch Boldstar Iyce on Fyre (R A & M A Herdman)

Australian Silky Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Rosedale Shooting Star (T Dixon)

Havanese
Baby of Breed: Seasidepak Struttin My Stuff (A J & F Paterson)

Italian Greyhound
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Piccino King Of Bling (M & S Reeve / J Hardwicke)
Minor of Breed: Funhund Solar Ecclips (T Elliot-Dixon)

Miniature Pinscher
R/UP BOB, Dog CC & Minor of Breed: Marniechar Metropolis City (L Bryson & W Moxham)

Pomeranian
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Pomquest Mischief N Mayhem (Mrs M Norton)

Pug
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Sup Ch Ambaron Comin Thru Now (W S & M H Winter/ T Waters)
R/UP BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Octaviae Nine to Five (P & J Morris / S Lyons)
Minor of Breed: Hostwill The Day To Seize (W S & M H Winter / T Waters)

Tibetan Spaniel
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Boldstar Mi Marly (Mrs R A & Miss M A Herdman)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Boldstar Mi Gyrl Ella (Mrs R A & Miss M A Herdman)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Boldstar Iyce on Fyre (R A & M A Herdman)

Yorkshire Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Willjon Right Said Fred (S & D Cleaver)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mr Andrew J Burt (VIC)  (Group Entry : 26)

Best in Group & Junior in Group: Bull Terrier (Miniature)
Aust Ch Witchend Wee Zelda Hyrule (Liza Mclaughlin)
Baby in Group: Staffordshire Bull Terrier
Moonglade Unchain My Heart (K Peek)
Puppy in Group: Jack Russell Terrier
Aust Ch Belljacks Believe In Magic (S & K Whyatt)
Aust Bred in Group: Bull Terrier
Huatare Taua (Mr T Matsen & Mr R Balsille)

Bull Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Huatare Taua (Mr T Matsen & Mr R Balsille)
Minor of Breed: Cuttabuv Devils Peppa Pig (K & D Shelley)

Bull Terrier (Miniature)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Witchend Wee Zelda Hyrule (Liza Mclaughlin)

Jack Russell Terrier
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Belljacks Believe In Magic (S & K Whyatt)

Staffordshire Bull Terrier
Baby of Breed: Moonglade Unchain My Heart (K Peek)
Baby (Dog) of Breed: Moonglade Heart And Soul (K L Peek)
Puppy of Breed: Moonglade Huntress (K Peek)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mr Jim Black (ACT)  (Group Entry : 33)

Best in Group & Open in Group: Weimaraner
Aust Sup Ch Ashlaren Make Mine Champagne (Mrs E M Knox)
Runner Up in Group & State Bred in Group: Bracco Italiano
Arnkay Gabriella (J & R Mirto / K & R Logan)
Minor in Group: Lagotto Romagnolo
AmiciLeale Nutella Biscotto (Trish Harris)
Junior in Group: German Shorthaired Pointer
Edelhof Xtra Xtra (Aldridge/Toohey/Norman)
Aust Bred in Group: Labrador Retriever
Wynstream Heez The Boss (Maurie & Sue Fisher)

Bracco Italiano
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Arnkay Gabriella (J & R Mirto / K & R Logan)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Arnkay Avellina (R & K Logan)

German Shorthaired Pointer
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Edelhof Rhyme Nor Reason (C Aldridge / J Toohey / J Norman)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Junior of Breed: Edelhof Xtra Xtra (Aldridge/Toohey/Norman)
Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Edelhof Finders Keepers (AI) (C Aldridge / J Toohey / J Norman)

Hungarian Vizsla
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Agasvari Image Of Bonjovi (AI) (Kathleen Eory)

Irish Setter
Baby of Breed: Chepauryll Moon Dreamin (Cheryl Gorey)

Labrador Retriever
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Wynstream Heez The Boss (Maurie & Sue Fisher)
Res Bitch CC: Mikelli Fancy Dancer (Maurie & Sue Fisher)

Lagotto Romagnolo
BOB, Dog CC & Minor of Breed: AmiciLeale Nutella Biscotto (Trish Harris)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: AmiciLeale Lady Belladonna (P Harris)

Weimaraner
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Ashlaren Make Mine Champagne (Mrs E M Knox)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Ashlaren Bring Out The Bundy (Mrs E M Knox)

Welsh Springer Spaniel
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Ricochez Gerwyn Terrwyn (AI) JD (Kathy & Brenton Andrew)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mr Jim Black (ACT) (Group Entry : 27)

Best in Group & Open in Group: Rhodesian Ridgeback
Aust Ch Caprivi Grace Under Fire (Susan Carige & Cheryl Currie)
Baby in Group: Whippet
Jorjee Bring On The Storm (Danny Smith & Gavin Long)
Minor in Group: Whippet
Jorjee Angel In The Skye (Danny Smith & Gavin Long)
Puppy in Group: Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Aust Ch Dacaldorf Light My Fire (J & S Caldwell)
Junior in Group: Whippet
Whiparoo Heavens Gift To Aslan (McCrindle L / Gallagher S / Walsh P)
Aust Bred in Group: Whippet
Aust Ch Jorjee I Put A Spell On You (Danny Smith & Gavin Long)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Whippet
Aust Ch Aslan Swede Child O Mine (AI) (Lana McCrindle)

Basset Hound
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Treuer Chronicles of Ridik (Donna Mulholland)

Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Dacaldorf Light My Fire (J & S Caldwell)

Dachshund (Miniature Wire Haired)
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Meydak Tsar of The Sea (Barry Meyers)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Meydak Captain Tsar Light (Barry Meyers)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Agwyr Accentuate The Positive (D G Hoyle)

Rhodesian Ridgeback
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Caprivi Grace Under Fire (Susan Carige & Cheryl Currie)

Whippet
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Aslan She Knows How To Use Em (Lana McCrindle)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Junior of Breed: Whiparoo Heavens Gift To Aslan (McCrindle L / Gallagher S / Walsh P)
Baby of Breed: Jorjee Bring On The Storm (Danny Smith & Gavin Long)
Minor of Breed: Jorjee Angel In The Skye (Danny Smith & Gavin Long)
Aust Bred of Breed: Aust Ch Jorjee I Put A Spell On You (Danny Smith & Gavin Long)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Aslan Swede Child O Mine (AI) (Lana McCrindle)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mrs Lyndall Black (ACT)  (Group Entry : 34)

Runner Up in Group & Puppy in Group: Welsh Corgi (Pembroke)
Sidwell The Best Of Everything (Mr A L Keong & Mrs C A Keong)
Baby in Group: Australian Kelpie
Callicoma Kestrel (Mrs Mandy Sansom)
Minor in Group: Australian Kelpie
Aust Ch Tyrilebee Wild At Heart (S & K Whyatt)
Intermediate in Group: Australian Cattle Dog
Aust Ch Waykrest Cutting Edge (Wayne Carter)
State Bred in Group: Australian Kelpie
Aust Sup Ch Belljacks Just Foolin Around (S & K Whyatt)
Open in Group: Australian Cattle Dog
Aust Sup Ch Waykrest Hot Assassin (Wayne Carter)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Australian Shepherd
Aust Ch Ochaye Scandalous (Tim Thomas & Belinda West)
Runner Up Neuter in Group: German Shepherd Dog
Aust & Neut Ch Winola Peaches RN TD CCD CD (Mrs M V Waldon)

Australian Cattle Dog
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Waykrest Hot Assassin (Wayne Carter)
R/UP BOB, Res Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Waykrest Cutting Edge (Wayne Carter)
Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Waykrest Mirror Magic (Waykrest kennels)

Australian Kelpie
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Sup Ch Belljacks Just Foolin Around (S & K Whyatt)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Tyrilebee Wild At Heart (S & K Whyatt)
Baby of Breed: Callicoma Kestrel (Mrs Mandy Sansom)

Australian Shepherd
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Ochaye Scandalous (Tim Thomas & Belinda West)

Australian Stumpy Tail Cattle Dog
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Karte Dusk (B & M Dalglish)
R/UP BOB and Dog CC: Aust Ch Cumbydene Lifes A Breeze (B & M Dalglish)

Border Collie
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Delgany Factor Inth Moonlite (Lyn Prowse)

Dutch Shepherd Dog
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Ausczylwik Stryker (Sandra Rowcliffe)

German Shepherd Dog
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Karham Vava Vava Voom (Karham German Shepherds)
Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Winola Peaches RN TD CCD CD (Mrs M V Waldon)

Maremma Sheepdog
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Scintilli Sachka (Mr B & Mrs M Dalglish)

Welsh Corgi (Cardigan)
Bitch CC & Junior of Breed: Cardioni Pretty Pink Rosey (Melinda Flynn)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Mandene Piping Hot (Melinda Flynn)

Welsh Corgi (Pembroke)
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Sidwell The Best Of Everything (Mr A L Keong & Mrs C A Keong)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Sidwell Depending On You (Mr A L Keong & Mrs C A Keong)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Sidwell You And Me (Mr A L Keong and Mrs C A Keong)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mrs Lyndall Black (ACT)  (Group Entry : 45)

Runner Up in Group & Intermediate in Group: Dobermann
Aust Ch Walamara Zero-Time To Wait (AI)(Imp NZ) (Greg Hoffmann)
Baby in Group: Tibetan Mastiff
Shantisoul Kodiak Star (L K Kelly)
Puppy in Group: Bullmastiff
Aust Ch Stennaroo Ava Good Weekend (Mr B & Mrs M Stennings)
State Bred in Group: Rottweiler
Aust Ch Yuluwirri Ziggy Stardust (Mrs Nicola Scanlon)
Aust Bred in Group: Samoyed
Aust Ch Snerzok Forged In Steele (D & J Wilders)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Alaskan Malamute
Aust Neut Ch Poldara Storm Boy (AI) (Ms R Howsam)

Alaskan Malamute
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Rus Jr Ch Legacy Of Fire From Konev-bor (Imp RUS) (Linda Boulton)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Poldara Chasing The Wind (Mrs S Wilson)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Poldara Storm Boy (AI) (Ms R Howsam)

Boxer
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Mcboxa Chevntino Lil Camaro (Liza McLaughlin)
Baby of Breed: Jetboom Point Of Interest (AI) (Miss L Mclaughlin)

Bullmastiff
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Stennaroo Ava Good Weekend (Mr B & Mrs M Stennings)
R/UP BOB, Res Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Stennaroo Fearless Angel (Mr B & Mrs M Stennings)
Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Stennaroo Baines All Rounder (Mr B & Mrs M Stennings)

Dobermann
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Walamara Zero-Time To Wait (AI)(Imp NZ) (Greg Hoffmann)
Dog CC & Intermediate (Dog) of Breed: Aust Ch Doberling He Is Watching You (Toohey/Aldridge/Kidner)

Dogue de Bordeaux
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Moloscyg Maraken Angel (Tracy Lamb)
Junior of Breed: Aust Ch Bulladulla Indiana Jolie (AI) (Tracy Lamb)

Neapolitan Mastiff
Baby of Breed: Canerussare A Touch of Velvet (Donna Mulholland)

Rottweiler
R/UP BOB, Res Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Yuluwirri Ziggy Stardust (Mrs Nicola Scanlon)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Yuluwirri Warrior Spirit (Nicola Scanlon)
Minor of Breed: Yuluwirri Mountain Magic (Nicola Scanlon)

Samoyed
R/UP BOB, Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Snerzok Forged In Steele (D & J Wilders)

Siberian Husky
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Desaran Charmed And Dangerous (Tennille Heys)

Tibetan Mastiff
Baby of Breed: Shantisoul Kodiak Star (L K Kelly)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mrs Lyndall Black (ACT)  (Group Entry : 42)

Best in Group & Junior in Group: Poodle (Standard)
Can & Aust Ch Tees Me Mystro (Imp CAN) (Krystal Flouskos)
Runner Up in Group & State Bred in Group: Japanese Spitz
Aust Gr Ch Hawkesmill Rio Going For Gold (Barbara Winch)
Baby in Group: Chow Chow
Touchofchow Tian Jade Emperor (Shenara Moon & Janette Mouroufas-Ursida)
Puppy in Group: Poodle (Toy)
Poodiful Venus In Furs (Elle Robinson)
Open in Group: French Bulldog
Aust Ch Moonglade Stepping Up (Liza McLaughlin)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Poodle (Toy)
Aust Ch Wytrapsardee Prima Donna (Elle Robinson)
Runner Up Neuter in Group: Poodle (Miniature)
Aust & Neut Gr Ch Bienaime Viva Las Vegas (S & L Darling)

Chow Chow
Baby of Breed: Touchofchow Tian Jade Emperor (Shenara Moon & Janette Mouroufas-Ursida)

French Bulldog
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Moonglade Stepping Up (Liza McLaughlin)
Bitch CC & Puppy (Bitch) of Breed: Aust Ch Moonglade Ussr Konfidential (K L Peek)
Baby of Breed: Anniepride Gorilla Inthe Mist (A J & F Paterson)
Baby (Bitch) of Breed: Meralla Primeiro Valentina (G Walter)

German Spitz (Mittel)
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Fyreburst Bold As Brass (Di Armstrong/ Niki Jovic-Armstrong & Ashleigh Grendon)

Japanese Spitz
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Gr Ch Hawkesmill Rio Going For Gold (Barbara Winch)

Lhasa Apso
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Sooquan Sankylias Dorje (Mr & Mrs K Johansen)

Poodle (Miniature)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Bienaime Glorfindel CCD RA (S & L Darling)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Bienaime Ohmy Duchess (S & L Darling)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Gr Ch Bienaime Viva Las Vegas (S & L Darling)

Poodle (Standard)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Can & Aust Ch Tees Me Mystro (Imp CAN) (Krystal Flouskos)

Poodle (Toy)
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Poodiful Rock N Roll (Elle Robinson)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Poodiful Venus In Furs (Elle Robinson)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Wytrapsardee Prima Donna (Elle Robinson)