Kyneton Agricultural Society Inc (VIC)

Date of Show : 16-Nov-2019 (Saturday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mr Kenneth Hodge (NSW)   (Total Entry : 446)

Best in Show & Open in Show: Chow Chow
Aust Ch Chowleigh Im A Soul Man (Chowleigh Kennels)
Runner Up in Show & Intermediate in Show: Airedale Terrier
Aust Ch Oldiron Easy Peasy (Mr R & Mrs A Sorraghan)
Baby in Show: Jack Russell Terrier
Tiarker Ripple In The Water (Alicia & Michael Mann)
Minor in Show: Great Dane
Danefred Memories Rmade O This (AI) (Frieda Clifton)
Puppy in Show: Pug
Triseter Mopsi Ninja (Triseter Kennels)
Junior in Show: Japanese Chin
Aust Ch Hanami Sumi Fuji (Alwood Kennels)
Aust Bred in Show: Shetland Sheepdog
Aust Gr Ch Shelmanna Bound for Glory (Mrs S Fox)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mr Wayne Burton (NSW)  (Group Entry : 69)

Best in Group & Open in Group: Cavalier King Charles Spaniel
Aust Sup Ch Caribelle Icy Cold But Cool (AI) (Caribelle Knls)
Runner Up in Group: Pug
Nord JV -15 CY/EE Jr/Fin U/Hr/Se U/CIB Ch Pitch Black Face Pugs Jack Sparrow (Imp SWE) (Mrs K & Mr K Cash)
Baby in Group: Pug
Kwantoi Mayors MovesLikeDarcy (Mr J C Wild)
Puppy in Group: Pug
Triseter Mopsi Ninja (Triseter Kennels)
Junior in Group: Japanese Chin
Aust Ch Hanami Sumi Fuji (Alwood Kennels)
Intermediate in Group: Papillon
Pinklee Brooklyns Glory (Ms M Sarif)

Cavalier King Charles Spaniel
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Caribelle Icy Cold But Cool (AI) (Caribelle Knls)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Caribelle Baileys On Ice (Caribelle Knls)

Chihuahua (Long Coat)
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Hollychi Ballybranok (Karen Mcabe)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Hollychi Diamond Delight (Karen A McCabe)
Res Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Hollychi Celtic Lassie (Karen McCabe)

Chihuahua (Smooth Coat)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Reynosa Calling Home (Mrs Allison Rhodes)
Bitch CC: Aust Ch Reynosa Cherry Blossom (Mrs Allison Rhodes)

Griffon Bruxellois
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Griffonsburg Venus Victorious (Dr I T Mitchell)

Havanese
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Dekara Blutos Roar (Rhumderry Kennels)
Baby of Breed: Ngalla Mathilda Battle Maiden (Rhumderry Kennels)

Japanese Chin
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Chincasa High Voltage (A Sharp & N Skeet)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Hanami Sumi Fuji (Alwood Kennels)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Alwood Makino (Alwood Kennels)

Miniature Pinscher
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Minarli Solo Rhythm (Miss Jamie Pendle)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Minarli Classic Rhythm TD (Miss Jamie Pendle & Miss Jane Morrey)

Papillon
Bitch CC & Intermediate of Breed: Pinklee Brooklyns Glory (Ms M Sarif)

Pug
BOB, Dog CC & Open of Breed: Nord JV -15 CY/EE Jr/Fin U/Hr/Se U/CIB Ch Pitch Black Face Pugs Jack Sparrow (Imp SWE) (Mrs K & Mr K Cash)
R/UP BOB, Res Dog CC & Puppy of Breed: Triseter Mopsi Ninja (Triseter Kennels)
Bitch CC & Aust Bred (Bitch) of Breed: Junnash Golden Dreams (Mrs K & Mr K Cash)
Baby of Breed: Kwantoi Mayors MovesLikeDarcy (Mr J C Wild)
Junior of Breed: Triseter Mopsi Martini (Esther Joseph & Denise MacCallum)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Dr Carla Day (VIC)  (Group Entry : 64)

Best in Group & Intermediate in Group: Airedale Terrier
Aust Ch Oldiron Easy Peasy (Mr R & Mrs A Sorraghan)
Runner Up in Group & Open in Group: Staffordshire Bull Terrier
Aust Sup Ch Lionsden Royal Renegade (Mr A W & Mrs J Lyon)
Baby in Group: Jack Russell Terrier
Tiarker Ripple In The Water (Alicia & Michael Mann)
Minor in Group: Border Terrier
Bohunt Moonshine (Gaela Whyte)
Puppy in Group: Bull Terrier (Miniature)
Alcaneeka Gold N Tigress (Alcaneeka Kennels)
Junior in Group: Fox Terrier (Smooth)
Aust Ch Ecirp Paparazzi's Heir (Ms Robyn Price)

Airedale Terrier
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Oldiron Easy Peasy (Mr R & Mrs A Sorraghan)

American Hairless Terrier
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Lilcracka A Girl Has No Name (Mrs D Treadwell & Mrs K Holmes)

American Staffordshire Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Iroq Heaven On Earth (Miss T Staszek & Mr S & Mrs M Green)

Border Terrier
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Bohunt Moonshine (Gaela Whyte)

Bull Terrier (Miniature)
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Alcaneeka Gold N Tigress (Alcaneeka Kennels)

Fox Terrier (Smooth)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Ecirp Salute To Kevin (R & K A Price)
Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Ecirp Requiem (R and K A Price)
Junior of Breed: Aust Ch Ecirp Paparazzi's Heir (Ms Robyn Price)

Jack Russell Terrier
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Whatajack Rough Diamond (Ms B McDonough & Mr G Butler)
Baby of Breed: Tiarker Ripple In The Water (Alicia & Michael Mann)

Manchester Terrier
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Dogct Western Star (Mrs A Shevchenko)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Dogct Shadow O Shadows (Mrs A Shevchenko)

Scottish Terrier
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust & Am Ch Bravo The Stuff Dreams Are Made Of (Imp USA) (Jill R McDonald)

Soft Coated Wheaten Terrier
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Saphyr Ice Creme (AI) (M A Gray)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Saphyr Johannes Kepler (AI) (M A Gray)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Saphyr Jocelyn Bell Burnell (AI) (M A Gray)

Staffordshire Bull Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Lionsden Royal Renegade (Mr A W & Mrs J Lyon)
Junior of Breed: Lionsden Smooth Mover (Andrew & Joulyet Lyon)
Intermediate (Bitch) of Breed: Charmstaff Cast A Spell On You CA (Helen Lomax)
Aust Bred (Bitch) of Breed: Lionsden Lady Charlotte (Andrew & Joulyet Lyon)

West Highland White Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Scotswhahae Angus (Elizabeth McLean)
Baby of Breed: Westiemac Lilly Pilly (Elizabeth McLean)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mrs Jill Hocking (VIC)  (Group Entry : 63)

Best in Group & Open in Group: Cocker Spaniel (American)
Aust Ch Staryanks Take A Chance On Me (Debbie & Paul Wilkes / Paige Hopkins/ Mark Clarke)
Runner Up in Group: German Wirehaired Pointer
Aust Gr Ch Hotwyr Bizniz Class (Fiona Ellis / Rae Bank)
Minor in Group: Weimaraner
Vonderwei Dare To Dream (Joel Wallis)
Junior in Group: Irish Setter
Aust Ch Eirean In To My Arms (AI) (Mrs D Anderson)
Intermediate in Group: Pointer
Aust Sup Ch Tyeanbo Take Another Look (G Munro)

Cocker Spaniel (American)
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Staryanks Take A Chance On Me (Debbie & Paul Wilkes / Paige Hopkins/ Mark Clarke)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Staryanks Greatest Showman (Mr P M & Mrs D R Wilkes/ Miss P Hopkins & Mr M Clarkee)

Flat Coated Retriever
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Injitali Treasure Seeker (Rhonda Williams)

German Shorthaired Pointer
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Canawindra Storm In A Teacup (Ms Raelene Trimble)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Canawindra Roll The Dice (M J & F L Park)
Res Dog CC & Minor of Breed: Canawindra Over And Over Again (M J & F L Park)
Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Canawindra Believe In Magic (M J & F L Park)

German Wirehaired Pointer
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Hotwyr Bizniz Class (Fiona Ellis / Rae Bank)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Hotwyr I'm Fab Boo Lush (Fiona Ellis / Rae Bank)

Hungarian Vizsla
BOB, Dog CC & Open of Breed: Erdos No Worries (Leah Schultze)
Minor of Breed: Habanero Cruisin About Alexi (Ronalie Frew)

Irish Setter
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Rhiannon Science N Faith (Marina & Jacinta Scott)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Eirean In To My Arms (AI) (Mrs D Anderson)
Res Bitch CC & Junior (Bitch) of Breed: Eirean Waiting For Me (AI) (Mrs D Anderson)
Intermediate of Breed: Eirean Always On My Mind (AI) (Mrs D Anderson)

Labrador Retriever
Res Bitch CC & Junior of Breed: Bridiestar Sweet Karma (Bianca Bux)

Pointer
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Sup Ch Tyeanbo Take Another Look (G Munro)

Weimaraner
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Vonderwei Dare To Dream (Joel Wallis)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Bromhund A Super Model (Bromhund Knls)
Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Khasanh Wunders Shyne N Wish (Khasanh Kennels)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mrs Jill Hocking (VIC) (Group Entry : 50)

Runner Up in Group & Intermediate in Group: Saluki
Crisnick Sourcerers Apprentice (Talkabout Kennels)
Minor in Group: Beagle
Devma The Diplomat (Miss S A Hutcheson)
Junior in Group: Basenji
Aust Ch Tambuzi Makaria (Adam Druce)
Open in Group: Dachshund (Wire Haired)
Br Ch / AM Gr Ch Treis Pinheiros Wild Spirit SW (Imp USA) (Mr G Winch / Mr C Reid / Dr R Young)

Afghan Hound
R/UP BOB, Res Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Alaqadar Wellington (Carolyn Mibus)

Basenji
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Sup Ch Tambuzi Seven Streams Of Soma (Adam Druce)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Tambuzi Makaria (Adam Druce)

Beagle
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Beaglyn Foreign Adventure (AI) (Miss S A Hutcheson)
R/UP BOB, Res Dog CC & Minor of Breed: Devma The Diplomat (Miss S A Hutcheson)
Bitch CC: Devma Defiant (Miss S A Hutcheson)

Dachshund (Long Haired)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Belcara Dare Devil (Carolyn Mibus)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Charlmagne Penny Royal (Carolyn Mibus)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Belcara Goddess Of Life (Carolyn Mibus)

Dachshund (Wire Haired)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Br Ch / AM Gr Ch Treis Pinheiros Wild Spirit SW (Imp USA) (Mr G Winch / Mr C Reid / Dr R Young)

Pharaoh Hound
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Starblush Spencer (Mr A Daly)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Starblush Spinning Around (Mr A Daly)

Rhodesian Ridgeback
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Koruridge Eleguas Paradox (Imp NZ) (Ms Julie Spittal)

Saluki
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Crisnick Sourcerers Apprentice (Talkabout Kennels)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Crisnick Whiskey On Ice (AI) (Mr T Kyman / Mrs N Lawton / Mr A Wishart)

Whippet
Junior of Breed: Whippawill Alpine King (Michelle Williams)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mr Kenneth Hodge (NSW)  (Group Entry : 69)

Best in Group & Aust Bred in Group: Shetland Sheepdog
Aust Gr Ch Shelmanna Bound for Glory (Mrs S Fox)
Minor in Group: Shetland Sheepdog
Shelmanna Quest For Glory (Shirley Fox)
Junior in Group: Welsh Corgi (Pembroke)
Purdella Double Black (NBT) (Mr H & Mrs J Smith)

Australian Cattle Dog
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Bluverado Royal Rampage (Alan & Robyn Spargo)
Bitch CC & Intermediate (Bitch) of Breed: Aust Ch Pureheel Royal Rainstorm (Mr A & Mrs R Spargo)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Dirranlodge Royal Opal (Alan & Robyn Spargo)
Baby of Breed: Pavesi Kiss This (W & L Greasley)

Australian Kelpie
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Morkerbook Saffire Night (Jan Scholtz)

Australian Shepherd
Junior of Breed: Cuebiyar Upping the Ante (AI) (Ahlia Smith)

Bearded Collie
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Brigadoon Miros Autumn Raine (AI) (Brigadoon Kennels)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Edinglen Top Hat And Tails (Michele Lincoln & Joy Dubberley)

Belgian Shepherd Dog (Groenendael)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Minor of Breed: Beletta Lola Bunny (AI) (Jody A Hafey)

Belgian Shepherd Dog (Tervueren)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Toujour Quick Go For Love (Ms B Durran & Mrs M Borg)

Border Collie
Bitch CC & Intermediate of Breed: Bearfeet Joyride To Merrinda (Mrs Lyn Allshorn)
Baby of Breed: Tullacrest Royal Shenanigans (Lyn Allshorn)

Briard
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Narbrisse OTT of Brieberger (Susie Losa)

German Shepherd Dog
R/UP BOB & Res Bitch CC: Taurorn Xpect Results (S & M Macdonald)

Shetland Sheepdog
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Shelmanna Bound for Glory (Mrs S Fox)
Minor of Breed: Shelmanna Quest For Glory (Shirley Fox)
Junior of Breed: Shelmanna Reach for the Stars (Shirley Fox)

Welsh Corgi (Pembroke)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Purdella Double Black (NBT) (Mr H & Mrs J Smith)
R/UP BOB, Res Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Purdella Anders Applause (Mr H & Mrs J Smith)
Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Purdella Sunset Evening (NBT) (Mr H & Mrs J Smith)
Intermediate of Breed: Purdella Irish Eyes R Envious (Mr H & Mrs J Smith)

White Swiss Shepherd Dog
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Clarelly For Your Eyes Only (Sachini Silva)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mr Wayne Burton (NSW)  (Group Entry : 67)

Runner Up in Group: Newfoundland
Aust Ch Krystalcove Blue Steel (Miss R Cutler & Mr S Bell)
Baby in Group: Newfoundland
Capebass You Got The Look (Mr L & Mrs J Leeder)
Minor in Group: Dogue de Bordeaux
Charmeurouge Miss Daisy (Mr Richard Willie)
Junior in Group: Schnauzer (Miniature)
Aust Ch Cranmill Brandy Schnapps (Deanne Strahan)
Aust Bred in Group: Bullmastiff
Aust Sup Ch Nightquest Magic Affair (Mrs M Edwards)
Open in Group: Alaskan Malamute
Aust Ch Niltaran Shyyn On Mawson (Niltaran Kennels)

Alaskan Malamute
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Niltaran Shyyn On Mawson (Niltaran Kennels)

Boxer
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Milmac Lisa Ho (Macmillan & Lawson)
Baby (Dog) of Breed: Mollycule Dust Devil (Mrs A Cope)

Bullmastiff
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Nightquest Magic Affair (Mrs M Edwards)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Nightquest Time To Reign (Mrs M Edwards & Miss E Edwards)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Nightquest She Will Reign (Mrs M Edwards & Miss E Edwards)

Dogue de Bordeaux
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Charmeurouge Miss Daisy (Mr Richard Willie)

Newfoundland
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Krystalcove Blue Steel (Miss R Cutler & Mr S Bell)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Capebass Jewel in The Crown (Mr L & Mrs J Leeder)
Baby of Breed: Capebass You Got The Look (Mr L & Mrs J Leeder)

Portuguese Water Dog
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Uptrend Celestial Navigator (Ms C Taylor & Mr R Barger)

Samoyed
Junior of Breed: Kimark Imperial Accolade (Kim Wardle)

Schnauzer (Miniature)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Cranmill Brandy Schnapps (Deanne Strahan)
Baby of Breed: Sharluka Gimme A Fiddle (P & T Griffin)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mr Kenneth Hodge (NSW)  (Group Entry : 64)

Best in Group & Open in Group: Chow Chow
Aust Ch Chowleigh Im A Soul Man (Chowleigh Kennels)
Baby in Group: Boston Terrier
Frenchtrick Attitude Plus (Fay Trickey)
Minor in Group: Great Dane
Danefred Memories Rmade O This (AI) (Frieda Clifton)
Intermediate in Group: Great Dane
Aust Ch Winchilda Uptown Girl (AI) (Christine & Peter Fry)

Boston Terrier
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Bostonbob Grizzly Gretta (J Semmler)
R/UP BOB, Dog CC & Open (Dog) of Breed: Aust Sup Ch Zareba Lets Get Ready Torumble (Mr S Manning & Mr P Mayorkinos)
Res Dog CC & Aust Bred (Dog) of Breed: Aust Gr Ch Baronrath All In A Nutshell (Ms Lynne King)
Baby of Breed: Frenchtrick Attitude Plus (Fay Trickey)
Junior of Breed: Dimadal XX Little Miss (Dimadal Knls)

Chow Chow
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Chowleigh Im A Soul Man (Chowleigh Kennels)

Dalmatian
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Dimadal Wild With Dotz (Dimadal Knls)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch CCDals Flash Dance (Cecilia Langton-Bunker)

French Bulldog
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Senarabull Academy Award (Senthil Arunachalam)
Res Dog CC & Aust Bred (Dog) of Breed: Aust Ch Kaysand Lovin Yr Style (Dawn Elvey)

Great Dane
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Winchilda Uptown Girl (AI) (Christine & Peter Fry)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Winchilda Man On The Move (AI) (Christine & Peter Fry)
Res Dog CC & Minor of Breed: Danefred Memories Rmade O This (AI) (Frieda Clifton)

Japanese Spitz
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Whitewishes Cadence Rising Sun RN (C Darby & D Hanslow)

Keeshond
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Hunkeedori Mister Party Man (J Whincup)
Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Keezansur Touch ODutch (Doreen Groves)
Junior of Breed: Hunkeedori Shaken Not Stirred (Helen Whincup & Katrina Santas)

Poodle (Toy)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Garwey Tin Soldier (Garwey Kennels)
Baby of Breed: Dicor Secret Magic (Diana Cordi)

Shih Tzu
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Eljaes Prince Of Fire (Lisa Woolley)