Bunbury & Districts Dog Club of WA Inc (WA)

Date of Show : 19-Oct-2019 (Saturday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Ms Sharon Phegan (NSW)

Minor in Show: French Bulldog
Greybull chubby checker (G & O Meyer)
Junior in Show: Whippet
Aust Ch Harroway Design Brief (Pamela Campbell & Steven Warry)
Intermediate in Show: Poodle (Standard)
Aust Ch Voila Going The Distance (Ms J Ainsworth & Mr L Wright)
State Bred in Show: Australian Silky Terrier
Karlyermai Gotta Bea Rokstar (Karlyermai Kennels)
Best Neuter in Show & Open Neuter in Show: Dobermann
Aust Ch Vansitar Iced Spice (Imp NZ) (Mrs M Ive-Smith)
Runner Up Neuter in Show & Open Neuter in Show: Japanese Spitz
Aust Gr & Neut Ch Daesdaemar Hot Pursuit (Mrs N K Thornett)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mrs Kay Sneath (VIC)

Best in Group & Open in Group: Pug
Aust Gr Ch Toorork Billy Bob (Deborah & Darryl Barker)
Minor in Group: Japanese Chin
Chincasa Could It Be Magic (Nick Skeet)
Puppy in Group: Russian Toy (Long Haired)
Nightwood The Soviet Spy (Debra Simpson)
State Bred in Group: Australian Silky Terrier
Karlyermai Gotta Bea Rokstar (Karlyermai Kennels)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Pug
Aust Neut Ch Toorork Black Rosie (T Quinn/ D & D Barker)

Australian Silky Terrier
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Karlyermai Gotta Bea Rokstar (Karlyermai Kennels)

Cavalier King Charles Spaniel
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Cavashon Flying Solo (K Brooksby & J Vaughan-Davies)
Junior of Breed: Elfking Dragon Mouse (Jodie Gardener)

Chihuahua (Smooth Coat)
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Cutizele Velvet Missy (Michele Triplett)
R/UP BOB, Dog CC & Junior (Dog) of Breed: Salinacruz Kung Fu Panda (Imp NZ) (H Cusato)

Chinese Crested Dog
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Mohawk Midnight Serenade (Miss L E Barnes)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Mohawk Whiter Shade Of Pale (Miss L E Barnes)

Havanese
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Hekarwe the dancing queen (Anne Lay)
R/UP BOB, Dog CC & Minor of Breed: Ananda A Star Is Born (R S & S M Shellback)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Ananda Listen To Her Heart (R S & S M Shellback)

Japanese Chin
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Chincasa Could It Be Magic (Nick Skeet)

Miniature Pinscher
R/UP BOB, Res Bitch CC & Minor of Breed: Allobek Fun House Dancer (R Cusack)
Dog CC & Intermediate of Breed: Adawar Carnival Act (Rebekah Cusack)
Baby of Breed: Allobek Hi Tail It (Rebekah Cusack)

Pomeranian
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Mmdivine Fast And Furious (Michele Triplett)
Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Cutizele Showtime Shanty (Michele Triplett)

Pug
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Toorork Billy Bob (Deborah & Darryl Barker)
Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Aust Gr Ch Toorork Betty Sue (Deborah & Darryl Barker)
Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Taliekin Dust Devil (Kristy Padberg)
Baby of Breed: Toorork Time Will Tell (AI) (Deborah & Darryl Barker)
Junior of Breed: Toorork Chipper Gipper (Deborah & Darryl Barker)
State Bred of Breed: Kwantoi Just A Tourist (Kristy Padberg)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Toorork Black Rosie (T Quinn/ D & D Barker)

Russian Toy (Long Haired)
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Nightwood The Soviet Spy (Debra Simpson)
Dog CC & Minor (Dog) of Breed: Nightwood Moscow After Dark (Debra Simpson)

Tibetan Spaniel
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Kabita Akaru (Imp SVN) (Kay Marshall)
R/UP BOB, Res Dog CC & Minor of Breed: Barrajy Don't look past me (J Gardener)
Bitch CC & Puppy of Breed: Lamasery Pretty In Pink (Jodie Gardener)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Ms Sharon Phegan (NSW)

Runner Up in Group & Puppy in Group: Lakeland Terrier
Hollylake Masterpiece (R Hayes & M Selby)
State Bred in Group: American Staffordshire Terrier
Aust Ch Iroq Code Of Honour (Mr S V & Mrs M Green)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: American Staffordshire Terrier
Aust Neut Ch Iroq Fire N Ice (AI) (Mr S V & Mrs M Green)

American Staffordshire Terrier
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Iroq Code Of Honour (Mr S V & Mrs M Green)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Iroq Gentle On The Eyes (AI) (Mr S V & Mrs M Green)
Res Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Iroq Trump That (AI) (Mr S V & Mrs M Green)
Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Iroq Miss Independence (Mr S V & Mrs M Green)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Iroq Fire N Ice (AI) (Mr S V & Mrs M Green)

Bull Terrier
Res Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Cyclop River Of Dreams (E Harrower)
Baby of Breed: Wilou Royal Request (E Harrower)

Lakeland Terrier
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Hollylake Masterpiece (R Hayes & M Selby)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Miss Nicole Lane (NSW)

Best in Group & Open in Group: Cocker Spaniel (American)
Am/Can/NZ Gr & Aust Ch Mar-k N Parkavon's Midnight Eclipse (Imp USA) (Paul & Debbie Wilkes / Keith Brown)
Runner Up in Group & State Bred in Group: Labrador Retriever
Aust Sup Ch Blackboy Storm In A Teacup (AI) (Blackboy Kennels)
Junior in Group: Golden Retriever
Bluebreeze Behind The Legend (Peter Andrew)
Intermediate in Group: Clumber Spaniel
Aust Ch Taniwha Kaimata (Dr L Brain)
Aust Bred in Group: Cocker Spaniel
Watervaal Just In Time (Mrs Jody Maunder)
Runner Up Neuter in Group: German Shorthaired Pointer
Aust Ch Treufreund Bella's Journey (Imp NZ) (Joy H Hunter)

Clumber Spaniel
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Taniwha Kaimata (Dr L Brain)

Cocker Spaniel
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Watervaal Just In Time (Mrs Jody Maunder)
Baby of Breed: Irishclan Amazing Grace (Mrs M Riley & Mr H Dunstan)
Junior of Breed: Irishclan Empires Sun (Mrs M Riley & Mr H Dunstan)

Cocker Spaniel (American)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Am/Can/NZ Gr & Aust Ch Mar-k N Parkavon's Midnight Eclipse (Imp USA) (Paul & Debbie Wilkes / Keith Brown)

English Springer Spaniel
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Cardhu Brothers In Arms (AI) (Steph/ Paul & Laurie Meikle)

Field Spaniel
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Dawnus In A League Of Bear Own JC (Marleen Boom)

Flat Coated Retriever
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Sherepoint Green Ivy (Christine Murray)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Kellick Song Sung Blue RN (C Murray)

German Shorthaired Pointer
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Wahrelegende Cookies N Cream (T Fountaine)
Baby (Bitch) of Breed: Makapoynt Lannister (Dr L Brain & Miss A Keulen-Brain)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Treufreund Bella's Journey (Imp NZ) (Joy H Hunter)

German Wirehaired Pointer
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Kobnko V Vecto (Steph Meikle)

Golden Retriever
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Fantango Cant Buy Me Love (Debra Turner)
R/UP BOB, Res Dog CC & Junior of Breed: Bluebreeze Behind The Legend (Peter Andrew)
Bitch CC & Junior (Bitch) of Breed: Ambermist Tequila Sunrise (Debra Turner)
Res Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Ralun Nerita (AI) (Jen Woodthorpe)

Labrador Retriever
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Sup Ch Blackboy Storm In A Teacup (AI) (Blackboy Kennels)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Miss Nicole Lane (NSW)

Best in Group & Open in Group: Whippet
Aust Sup Ch Chakrata Mistress Matilda (Ms Jo Kramer & Mrs Anne-Marie Curan)
Runner Up in Group & Puppy in Group: Whippet
Harroway Truly Madly Briefly (Pamela Campbell & Steve Warry)
Junior in Group: Whippet
Aust Ch Harroway Design Brief (Pamela Campbell & Steven Warry)
Intermediate in Group: Rhodesian Ridgeback
Aust Ch Chilolo Is White Lion Ranger (S & P Gleeson / Miss R Green)
State Bred in Group: Rhodesian Ridgeback
Phakama Chakari Bukhosi (M & L Taylor)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Beagle
Houndmaster Spirit InThe Night JD (Samantha Shields)

Afghan Hound
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Zazzera My Heart Skips Abeat (R A & L M Fenwick)
R/UP BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Zazzera Heart Beat Song (R A & L M Fenwick)

Basenji
Baby of Breed: Hazhart The Greatest Showman (Mrs J Tanzi)

Beagle
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Houndmaster Spirit InThe Night JD (Samantha Shields)

Dachshund (Long Haired)
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Mornoble In The Festive Spirit (M Comley)

Ibizan Hound
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Senjabi The Flying Dutchman (Imp NZ) (Christie Molinaroli)

Rhodesian Ridgeback
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Chilolo Is White Lion Ranger (S & P Gleeson / Miss R Green)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Santasi Dangerous Liaisons (S Taylor)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Kalypsy Unrivald Chaos (Amanda Gardner)
State Bred of Breed: Phakama Chakari Bukhosi (M & L Taylor)

Whippet
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Chakrata Mistress Matilda (Ms Jo Kramer & Mrs Anne-Marie Curan)
Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Harroway Design Brief (Pamela Campbell & Steven Warry)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Harroway Truly Madly Briefly (Pamela Campbell & Steve Warry)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mrs Kay Sneath (VIC)

Minor in Group: Belgian Shepherd Dog (Groenendael)
Myzchev Forever Magic (Lynnette Barstch & Cindy Didsman)
Junior in Group: Old English Sheepdog
Abbeyfarm Martha My Dear (Mr P & Mrs S Kay / Mrs H Boudewyns)
Intermediate in Group: Shetland Sheepdog
Lurikeen Game Set Match (Ms J Harris & Ms A Stanton)
State Bred in Group: Shetland Sheepdog
Aust Ch Lurikeen To Glam T Give A Damn (Ms J Harris & Miss A Stanton)

Australian Kelpie
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Huntarush Blossom Point (Mrs J Hayne)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Puppy of Breed: Sandsprite Calamity Jane (S Einam)
Baby of Breed: Sandsprite Earth Wind n Fire (Mrs S Einam)

Australian Shepherd
Junior of Breed: Jedabun Good Golly Miss Molly (Paula Baker)

Belgian Shepherd Dog (Groenendael)
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Myzchev Forever Magic (Lynnette Barstch & Cindy Didsman)

Border Collie
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Winpara Delta V HT (C Mews)

German Shepherd Dog (Long Stock Coat)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Pantathean Xandu (Ms H Cusato)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred (Bitch) of Breed: Ublong Cosmopolitan (Hayley Cusato)

Old English Sheepdog
Junior of Breed: Abbeyfarm Martha My Dear (Mr P & Mrs S Kay / Mrs H Boudewyns)

Shetland Sheepdog
R/UP BOB and Dog CC: Aust Sup Ch Jmell Mambo (Alannah Edmondson)
Res Dog CC & Intermediate of Breed: Lurikeen Game Set Match (Ms J Harris & Ms A Stanton)
Res Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Lurikeen To Glam T Give A Damn (Ms J Harris & Miss A Stanton)
Baby of Breed: Lurikeen Oh Damn Forgot MyGlam (Ms J Harris & Ms A Stanton)
Puppy of Breed: Yasdnil Whispers In The Dark (Ms Jeanette Mitchel)
Junior of Breed: Louanda Hot Summer Nights (Heather Hawkins)
Junior (Bitch) of Breed: Aerten Total Eclipse Oth Heart (Mrs D Leverington)
State Bred (Dog) of Breed: Whoami I C U Miring (Kirsty Post)
Aust Bred (Bitch) of Breed: Aust Ch Shelbrae So Why Not Me (J Mitchelle & D Leverington)

White Swiss Shepherd Dog
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Rosamontana Ace of Hearts (Hayley Cusato)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Ublong Lucy Lawless (H Cusato)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Ms Sharon Phegan (NSW)

Best in Group & Open in Group: Siberian Husky
Aust Ch Miniatura Ember Rain (R Connelly and C Primrose)
Minor in Group: Dobermann
Vansitar Glimmer in the Fire (AI) (IID NZ) (Vansitar Dobermanns)
Junior in Group: Bernese Mountain Dog
Sennen Oops I Did It Again (D J & Mrs G F May / R Jackson)
Intermediate in Group: Dobermann
Aust Ch Vansitar Good As Gold (Imp NZ) WAC (Vansitar Dobermanns)
State Bred in Group: Rottweiler
Aust Ch Shadowmaker Medusas Echo (Leah Cooke)
Aust Bred in Group: Siberian Husky
Aust Sup Ch Koolmove Watch Me Shine (Desiree & Stephen Case)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Dobermann
Aust Ch Vansitar Iced Spice (Imp NZ) (Mrs M Ive-Smith)

Alaskan Malamute
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Piolak Thor Ragnarok (Jenn Lawrence)
Baby of Breed: Diomede Quest For Glory (R A & D J Wells)

Bernese Mountain Dog
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Sennen Oops I Did It Again (D J & Mrs G F May / R Jackson)
Res Dog CC: Sennen Organised Crime (D J & Mrs G F May / R Jackson)
Open of Breed: Aust Ch Sennen Kodak Moment (Mrs N Roberts)

Dobermann
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Valkyrian Luthors Reign (Imp USA) (Catherine Murphy)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Valkyrian Annie Brook TD (Valkyrian Dobermanns)
Res Dog CC & Intermediate (Dog) of Breed: Aust Ch Vansitar It's Now Or Never (Imp NZ) (Vansitar Dobermanns)
Res Bitch CC: Aust Ch Vansitar Suspicious Minds (Imp NZ) (The Late VP Brennan & Vansitar Dobermann)
Minor of Breed: Vansitar Glimmer in the Fire (AI) (IID NZ) (Vansitar Dobermanns)
Intermediate of Breed: Aust Ch Vansitar Good As Gold (Imp NZ) WAC (Vansitar Dobermanns)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Vansitar Iced Spice (Imp NZ) (Mrs M Ive-Smith)

Rottweiler
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Kuhnheit El Diablo Da Gonsalo (Mrs L Cooke & Mrs M Freiberger)
Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Shadowmaker Medusas Echo (Leah Cooke)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Jamzaaba Heaven Is (AI) (Sharon Gossage)
Minor of Breed: Rottensteele Pumas Attila (AI) (Mr J & L Cooke)
Minor (Bitch) of Breed: Rottensteele Pumas Athena (AI) (Mrs L Cooke)

Siberian Husky
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Miniatura Ember Rain (R Connelly and C Primrose)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Koolmove Watch Me Shine (Desiree & Stephen Case)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Miss Nicole Lane (NSW)

Best in Group & Intermediate in Group: Poodle (Standard)
Aust Ch Voila Going The Distance (Ms J Ainsworth & Mr L Wright)
Runner Up in Group & Open in Group: Keeshond
Aust Sup Ch Kahnhond Touch O Magic (Sue Mallia)
Minor in Group: French Bulldog
Greybull chubby checker (G & O Meyer)
State Bred in Group: Japanese Spitz
Tomidachi Mystical Pursuit (Mrs N Thornett)
Aust Bred in Group: Xoloitzcuintle (Standard)
Aust Sup Ch Wazzat Chamuco (J Dinis)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Japanese Spitz
Aust Gr & Neut Ch Daesdaemar Hot Pursuit (Mrs N K Thornett)
Runner Up Neuter in Group: Keeshond
Aust Neut Ch Kahnhond Hunter Of Hearts (T & S J Mallia)

Boston Terrier
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Zareba the Divine Miss M (Tara Meeres)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Hymere Sin City (Ms Tara Meeres)

British Bulldog
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Paseya rise to the stars (G & O Meyer)

Chow Chow
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Ersa Stellar (N S Rhodes)
Baby of Breed: Malaboo Frozen In Time (AI) (Ms N Rhodes)

French Bulldog
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Greybull chubby checker (G & O Meyer)
R/UP BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Greybull totally legel (G & O Meyer)
Puppy of Breed: Greybull some like it hot (G & O Meyer)

Great Dane
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Alariqus Bringing Sexy Back (Ms R McLean & Mr I Barclay)

Japanese Spitz
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Tomidachi Mystical Pursuit (Mrs N Thornett)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Morsha Odiluk Jinlee Snow (Miss M Le)
Dog CC & Puppy of Breed: Morsha Nermak In The Macon (Mrs L Dwyer)
Baby (Dog) of Breed: Daesdaemar Get The Picture At Tomidachi (Mrs N K Thornett)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Gr & Neut Ch Daesdaemar Hot Pursuit (Mrs N K Thornett)
R/UP Neuter BOB & Res Neuter Dog CC: Aust Neut Ch Mannerking Toro (Miss M Le)

Karelian Bear Dog
Baby of Breed: Mackerly Where Eagles Dare (IID POL) (Mr C Whitney)

Keeshond
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Kahnhond Touch O Magic (Sue Mallia)
R/UP BOB, Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Kahnhond Rise Of The Pheonix (Sue Mallia)
Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Aust Gr Ch Kahnhond City Of Angels (Sue & Tony Mallia / David & Denise Wall)
Res Bitch CC & Aust Bred (Bitch) of Breed: Aust Gr Ch Kahnhond Southern Saphire (T & S J Mallia / D & D Wall)
Baby of Breed: Axsollonte A Moment In Time (Mrs M Holland)
Puppy of Breed: Arranbrae Name Of The Game (T & S J Mallia)
Junior of Breed: Arranbrae Wish Upon A Star (T & S J Mallia)
Intermediate of Breed: Hunkeedori May Th Force Bwthu (Ms K Santas)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Kahnhond Hunter Of Hearts (T & S J Mallia)

Lhasa Apso
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Zaland Snap Out Of It (B Beves, N Estatheo and C Primrose)

Poodle (Standard)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Voila Going The Distance (Ms J Ainsworth & Mr L Wright)
R/UP BOB, Res Dog CC & Junior of Breed: Artizan Savile Row (Ms J Ainsworth)

Poodle (Toy)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Jenuin Lily Black (Linda Nicholls)
Baby of Breed: Remari Just My Style (Linda Nicholls)

Shih Tzu
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Elshamara Cloak N Dagger (Mrs S Griffiths & Mr J Griffiths)

Tibetan Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Gengala Born To Boogie (Mrs S Y Langford)

Xoloitzcuintle (Miniature)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Wazzat Gotzone (IID NOR) (J Z Dinis)

Xoloitzcuintle (Standard)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Wazzat Chamuco (J Dinis)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Wazzat Iliana (E Richards & J Dinis)