Maryborough Kennel Club Inc. (QLD)

Date of Show : 3-Nov-2019 (Sunday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mr Stephen Schwerdt (SA)   (Total Entry : 466)

Best in Show & Junior in Show: Poodle (Standard)
Aust Ch Jurado Rocket Man For Wazky (K Ritter/ E Maitland)
Runner Up in Show & Open in Show: Siberian Husky
Aust Ch Suthanlites Great Gatsby (J LeCourt & K Jacobson)
Baby in Show: Australian Cattle Dog
Wazwallaby Just Because I Can (Suzi Ironmonger)
Minor in Show: Chihuahua (Smooth Coat)
Poochiekoo Miss Celeb (Amanda Thompson)
Puppy in Show: Bullmastiff
Waterlea Stormy Weather at Salieri (Imp NZ) (M & V Yates / W Mills)
Intermediate in Show: Pug
Aust Sup Ch Ambaron Comin Thru Now (W S & M H Winter/ T Waters)
State Bred in Show: Bull Terrier (Miniature)
Witchend Wee Wilsun Pickett (Mrs S Roberts)
Best Neuter in Show & Open Neuter in Show: Golden Retriever
Dual Ch (RO) Neut Gr / Aust Sup Ch Dykinta Never Ending Story (AI) CD RAE (Miss C Ryan)
Runner Up Neuter in Show: Australian Shepherd
Aust Ch Ochaye Scandalous (Tim Thomas & Belinda West)

Baby SweepStakes - 2nd Place: French Bulldog
Protectabull Queen Del Mondo (Mrs Brie Bell)

Puppy SweepStakes - 1st Place: Old English Sheepdog
Aust Ch Woolebull Visably Adorable (AI) (Tracey & Wayne Weight)
Puppy SweepStakes - 2nd Place: Pointer
Aust Ch Aspyre Wicked Tongue (Miss C Fisher)
Puppy SweepStakes - 3rd Place: Cocker Spaniel
Bralmico Hearts N Roses (Mrs K Hutt)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mr Robert Cleland (SA)  (Group Entry : 81)

Best in Group & Intermediate in Group: Pug
Aust Sup Ch Ambaron Comin Thru Now (W S & M H Winter/ T Waters)
Minor in Group: Chihuahua (Smooth Coat)
Poochiekoo Miss Celeb (Amanda Thompson)
Puppy in Group: Tibetan Spaniel
Shadowvale Dream Of Jeanie (P / C & R Stringfellow)
Junior in Group: Chihuahua (Smooth Coat)
Wachowa Josie Brown (Mrs Jennifer Watt)
State Bred in Group: Chihuahua (Smooth Coat)
Aust Ch Wachowa Isabel O'Shea (Mrs Jennifer Watt)
Aust Bred in Group: Chihuahua (Smooth Coat)
Aust Gr Ch Wachowa Susie Carmichael (Mrs Jennifer Watt)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Cavalier King Charles Spaniel
Aust Gr & Neut Ch Morganlea Starman (Mrs C Ross)

Australian Silky Terrier
Puppy of Breed: Silkycharm I Dream A Dream (K McNamara / A Clarke)

Cavalier King Charles Spaniel
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Aberlour Whispering Jack (Lyn Dunne)
R/UP BOB, Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Hollinglen Whisper No Secrets (C Ross & J Morgan)
Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Aberlour Romancin th Stone (L Dunne)
Minor of Breed: Kelzarki Ima Dream (Mrs C Ross)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Gr & Neut Ch Morganlea Starman (Mrs C Ross)

Chihuahua (Long Coat)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Wachowa Benjamin Brown (Mrs Jennifer Watt)
Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Wachowa Tilly Devine (Mrs Jennifer Watt)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Wachowa Ella Fitzgerald (Mrs Jennifer Watt)
Baby of Breed: Wachowa Chucky Jones (Mrs Jennifer Watt)

Chihuahua (Smooth Coat)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Wachowa Man On A Mission (Mrs Jennifer Watt)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Wachowa Susie Carmichael (Mrs Jennifer Watt)
Res Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Wachowa Isabel O'Shea (Mrs Jennifer Watt)
Baby of Breed: Wachowa Tom Sawyer (Mrs Jennifer Watt)
Minor of Breed: Poochiekoo Miss Celeb (Amanda Thompson)
Junior of Breed: Wachowa Josie Brown (Mrs Jennifer Watt)

Griffon Bruxellois
Baby of Breed: Alynga The Commando (Diana Norman & Mark Huisman)

Italian Greyhound
Neuter BOB & Neuter Bitch CC: Aust Sup Ch Delco Waterlily (Mrs E Colbert)

Papillon
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Goodvibes Blue By You (Mr B & Ms J Stewart-cook)
R/UP BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Goodvibes The Girls Got Rhythm (W & J Stewart-cook)
Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Goodvibes Dance To The Rhythm (W & J Stewart-Cook)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Roseswain Blacksails Vane (Katrina Hall)

Pomeranian
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Am Ch Foxwudz Devil In Disguise (Imp USA) (Ebony Russell)
Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Dreamforever Angel Of Fortune (Penny B Driver)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Dreamforever Chocolate Kisses (Penny Driver)

Pug
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Sup Ch Ambaron Comin Thru Now (W S & M H Winter/ T Waters)
Baby of Breed: Kabova Side Kick (Ms J Whitney)
Minor of Breed: Hostwill The Day To Seize (W S & M H Winter / T Waters)
Puppy of Breed: Hostwill Seize The Day (W S & M H Winter / T Waters)

Tibetan Spaniel
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Shadowvale Moon Hunter (AI) (P / C & R Stringfellow)
Bitch CC & Puppy of Breed: Shadowvale Dream Of Jeanie (P / C & R Stringfellow)
Baby of Breed: Shadowvale A Bit Posh (P / C & R Stringfellow)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mr Stephen Schwerdt (SA)  (Group Entry : 65)

Best in Group & Open in Group: Fox Terrier (Smooth)
Aust Ch Keighly Barrett (K N & J A Hort)
Runner Up in Group: Kerry Blue Terrier
Aust Sup Ch Regenstauf Fan the Fire (H Winter)
Baby in Group: Sealyham Terrier
Preseli Pickled In Port (M Keefe)
Minor in Group: Bull Terrier (Miniature)
Witchend Wee Caleesi Fyre (Mrs S Roberts)
Puppy in Group: Bull Terrier
Cuttabuv Mr Mopars Demon (K & D Shelley)
State Bred in Group: Bull Terrier (Miniature)
Witchend Wee Wilsun Pickett (Mrs S Roberts)
Runner Up Neuter in Group: Bull Terrier (Miniature)
Aust Ch Witchend Wee Havana Dream (Mrs S Roberts)

Airedale Terrier
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Lovedale All Pure Aire (Julianne & Stuart Thomson)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Minor of Breed: Driesdale A Touch Of Paradise (A Dopking)

Bull Terrier
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Cuttabuv Mr Mopars Demon (K & D Shelley)

Bull Terrier (Miniature)
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Witchend Wee Wilsun Pickett (Mrs S Roberts)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Witchend Wee Zelda Hyrule (Liza Mclaughlin)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Witchend Wee Caleesi Fyre (Mrs S Roberts)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Witchend Wee Havana Dream (Mrs S Roberts)

Fox Terrier (Smooth)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Keighly Barrett (K N & J A Hort)

Jack Russell Terrier
Aust Bred of Breed: Mustangjax Cool Runnings (D & K Fitzgerald)

Kerry Blue Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Regenstauf Fan the Fire (H Winter)

Sealyham Terrier
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Preseli Pistol Packin Mama (Mrs C Calcutt)
Baby of Breed: Preseli Pickled In Port (M Keefe)

Staffordshire Bull Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Kabere Money Where Y A Mouth Iz (Mr A Major & Ms D Connolly)
R/UP BOB, Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Aust Ch Kabere Faith Trust N Pixiedust (Mr A Major & Ms D Connolly)
Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Zeracious Sudden Impact (Mrs M Coetzer & Ms L Reid)
Baby (Dog) of Breed: Bombara Bristels Boy (Miss M M Gallaway)
Minor of Breed: Bxact Walk On The Wild Side (K Roebig)

Tenterfield Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Gumhaven Dare To Dream (Mrs M Oberle)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Charbon Rockin It Solo (C E & J F Chambers)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Numerrijig National Velvet (C E & J F Chambers)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mrs Sue Bownds (NSW)  (Group Entry : 69)

Best in Group & Open in Group: Hungarian Vizsla
Aust Ch Shaunuff Whole Lotta Love (D Winch & P Johnson)
Runner Up in Group & Junior in Group: Weimaraner
Greywei Fire Cracker (Greywei Kennels)
Baby in Group: Cocker Spaniel
Benspan Magic Spirit (AI) (T Grey)
Minor in Group: Cocker Spaniel
Bralmico Hearts N Roses (Mrs K Hutt)
Puppy in Group: Pointer
Aust Ch Aspyre Wicked Tongue (Miss C Fisher)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Golden Retriever
Dual Ch (RO) Neut Gr / Aust Sup Ch Dykinta Never Ending Story (AI) CD RAE (Miss C Ryan)

Brittany
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Wameika UpUpN Away (Mrs M & Mr B Wesener)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Wameika Rogue Nation (Ward)

Cocker Spaniel
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Bralmico Hearts N Roses (Mrs K Hutt)
Baby of Breed: Benspan Magic Spirit (AI) (T Grey)
Baby (Dog) of Breed: Benspan Free Spirit (Mr W & Mrs L Vickery)

English Springer Spaniel
Baby of Breed: Larona Stares and Whispers (Miss S Phillips)

Golden Retriever
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Dual Ch (RO) Neut Gr / Aust Sup Ch Dykinta Never Ending Story (AI) CD RAE (Miss C Ryan)

Hungarian Vizsla
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Shaunuff Whole Lotta Love (D Winch & P Johnson)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Ponsonby Winner Takes It All (Imp NZ) (Kay Hutt)

Lagotto Romagnolo
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Wispan Ilgiorgio Vago at Faondein (David Barnes)
Res Dog CC & Puppy of Breed: AmiciLeale Nutella Biscotto (Trish Harris)

Pointer
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Rosenfeld Catch A Falling Star (C Fisher/ B & H Clarke / C Lowe)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Aspyre Wicked Tongue (Miss C Fisher)

Weimaraner
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Greywei Fire Cracker (Greywei Kennels)
R/UP BOB & Res Dog CC: Aust Ch Ashbolt High Class (AI) TD (Amanda Williamson)
Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Besko Colls Many Spirits (AI) (Bromhund Kennels)
Baby of Breed: Bromhund Jypsy Secrets at Weisact (Craig J & Angela L Tulk)

Weimaraner (Long-haired)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Greywei Time for Bubbles (Kathleen Rogers)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mrs Wendy Maxwell (QLD) (Group Entry : 63)

Best in Group & Junior in Group: Basenji
Aust Ch Zandeena Dont Try and Stop Me (Chloe Keast)
Runner Up in Group & Open in Group: Rhodesian Ridgeback
Aust Ch Almazart Captive Fyre (M J Goulding/D R Blinco)
Puppy in Group: Borzoi
Sashayaway Devine Diva (Mr S Bennett & Mr B Green)
State Bred in Group: Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Aust Gr Ch Synjaz Chasin The Dream (Mr R Gallaway & Ms L McMaster)
Runner Up Neuter in Group: Rhodesian Ridgeback
Aust & Neut Ch Chilolo WBI Bikwa ET (Julie David)

Afghan Hound
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Tahkira Knockin On Heavns Door (AI) (Mr S Bennett & Mr B Green)
R/UP BOB, Res Dog CC & Junior of Breed: Tianze Diamond In The Rough (Jacky Harnett)
Bitch CC & State Bred of Breed: Tianze Jewel Inthe Crown (Jacky Harnett)
Aust Bred of Breed: Lijolba Love Actually (AI) (Heidi McKay)

Basenji
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Zandeena Dont Try and Stop Me (Chloe Keast)
Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Remwin Wildaboutharry (Robyn Thompson)
Baby of Breed: Glendawn Shes Got Gears (L R Thompson)

Beagle
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Tracjobea Black Hawk (Mrs J Sweeney)

Borzoi
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Sashayaway Devine Diva (Mr S Bennett & Mr B Green)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Argowan On The Road Again (B Green & S Bennett)

Dachshund (Miniature Long Haired)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Splendak First Chapter (B K & Y J Shaw)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Maharlikah Tru Succesor (B K & Y J Shaw)

Dachshund (Miniature Smooth Haired)
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Synjaz Dream of the Sioux (Mr R Gallaway & Ms L McMaster)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Millewa The Legend Goes On (Mr R Gallaway & Ms L McMaster)
Res Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Gr Ch Synjaz Chasin The Dream (Mr R Gallaway & Ms L McMaster)
Puppy of Breed: Gersndach Aria Rio Femme (B K & Y J Shaw)

Dachshund (Miniature Wire Haired)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Meydak Captain Tsar Light (Barry Meyers)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Agwyr Accentuate The Positive (D G Hoyle)

Foxhound
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Bellarell Faces Funky Fella (Mrs N A O'Neill)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Bellarell Facesillame Thats Me (Mrs N A O'Neill)

Greyhound
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Xilone Incognito (Heidi McKay)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Bayan Daisy Does Wouldnt You (AI) (Green B/ Bennett S/ McGreevy D/ C & N)

Rhodesian Ridgeback
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Almazart Captive Fyre (M J Goulding/D R Blinco)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Riginal Back In Black (M Goulding & D Blinco)
Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Chilolo CHN Cool Samara (Julie David)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Chilolo WBI Bikwa ET (Julie David)

Whippet
R/UP Neuter BOB & Res Neuter Bitch CC: Aust Neut Ch Calahorra Sun Lizard ET (Julie Hall)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mrs Sue Bownds (NSW)  (Group Entry : 61)

Best in Group & Open in Group: Collie (Rough)
Aust Ch Keamaree Sky With Diamonds (R E & C J Armatys)
Runner Up in Group & Puppy in Group: Old English Sheepdog
Aust Ch Woolebull Visably Adorable (AI) (Tracey & Wayne Weight)
Baby in Group: Australian Cattle Dog
Wazwallaby Just Because I Can (Suzi Ironmonger)
Junior in Group: Border Collie
Tullaview Turn Back Time (J/ N & M Attridge / P Smith & C Spencer)
State Bred in Group: Australian Cattle Dog
Aust Ch Wazwallaby Damage Control (Suzi Ironmonger)
Aust Bred in Group: Puli
Aust Sup Ch Cordmaker Giro Giro Tondo (AI) (M & K Stone/ S Huebner & P Kelly)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Australian Shepherd
Aust Ch Ochaye Scandalous (Tim Thomas & Belinda West)
Runner Up Neuter in Group: Australian Kelpie
Aust & Neut Ch Morkerbook Copper Maiden (Mrs N & Miss S Morris)

Australian Cattle Dog
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Wazwallaby Damage Control (Suzi Ironmonger)
Bitch CC & Junior of Breed: Wazwallaby Flamin Hott (Suzi Ironmonger)
Baby of Breed: Wazwallaby Just Because I Can (Suzi Ironmonger)

Australian Kelpie
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Morkerbook Shimmerin Night (Mrs N Morris & Miss S Morris)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Puppy of Breed: Morkerbook Sparklin Night (Mrs N Morris & Miss S Morris)
Neuter BOB & Neuter Bitch CC: Aust & Neut Ch Morkerbook Copper Maiden (Mrs N & Miss S Morris)

Australian Shepherd
R/UP BOB & Res Bitch CC: Aust Ch Maisilva promise of the cosmos (D Puttock & G Braithwaite)
Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Maisilva rising empire (D Puttock & G Braithwaite)
Baby of Breed: Kytui Talk Of The Town (A Lally)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Ochaye Scandalous (Tim Thomas & Belinda West)

Belgian Shepherd Dog (Tervueren)
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Beletta Sticks n Stones (AI) (Mrs Elaine Currey)

Border Collie
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Southend Back in Black (J/ N & M Attridge)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Wynnlake It's My Round (J/ N & M Attridge)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Tullaview Turn Back Time (J/ N & M Attridge / P Smith & C Spencer)

Collie (Rough)
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Keamaree Sky With Diamonds (R E & C J Armatys)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Lexwood The Last Arrow (R E & C J Armatys)

German Shepherd Dog
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Winola Peaches RN TD CCD CD (Mrs M V Waldon)

Old English Sheepdog
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Woolebull Visably Adorable (AI) (Tracey & Wayne Weight)
Baby of Breed: Ottaba Ewe Mustbe Joeking (Mrs Lesley-ann Lattimer)

Puli
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Cordmaker Giro Giro Tondo (AI) (M & K Stone/ S Huebner & P Kelly)

Swedish Vallhund
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Morkerbook Cruisn Withmy Honey (Miss S & Mrs N Morris)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Morkerbook Cruisn Together (Miss S Morris)
Res Dog CC & State Bred of Breed: Aust Sup Ch Morkerbook Cruisn In My Chevy (Sharon Morris)

Welsh Corgi (Pembroke)
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Cuuchin A Splasha Fable (AI) (Joyce Wheeler)

White Swiss Shepherd Dog
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Wolfonyx Country Heart (Richard Clarke)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mr Robert Cleland (SA)  (Group Entry : 60)

Best in Group & Open in Group: Siberian Husky
Aust Ch Suthanlites Great Gatsby (J LeCourt & K Jacobson)
Baby in Group: Schnauzer
Sharluka A Tall Story (A & J Dale)
Minor in Group: Rottweiler
Ebonhaus Prime Time (Ian & Deborah McLean)
Puppy in Group: Bullmastiff
Waterlea Stormy Weather at Salieri (Imp NZ) (M & V Yates / W Mills)
Intermediate in Group: Dobermann
Aust Ch Walamara Zero-Time To Wait (AI)(Imp NZ) (Greg Hoffmann)
State Bred in Group: Samoyed
Aust Ch Snowweb On Parade (Mrs Joan Webb)
Aust Bred in Group: Samoyed
Aust Ch Snerzok Forged In Steele (D & J Wilders)

Bernese Mountain Dog
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Trivale Amour Phoebe (M K Smith & G J Keown)

Boxer
Baby of Breed: Jetboom Point Of Interest (AI) (Miss L Mclaughlin)

Bullmastiff
Bitch CC & Puppy of Breed: Waterlea Stormy Weather at Salieri (Imp NZ) (M & V Yates / W Mills)

Dobermann
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Walamara Zero-Time To Wait (AI)(Imp NZ) (Greg Hoffmann)

Dogue de Bordeaux
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Moloscyg Maraken Angel (Tracy Lamb)
R/UP BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Bordogue Jordan (Keith & Kylie Reid)
Res Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Moloscyg Lil Krackers (Tracy Lamb & Moloscyg Kennels)
Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Bulladulla Indiana Jolie (AI) (Tracy Lamb)
Open of Breed: Aust Ch Molosser Inky (Tracy Lamb)

Rottweiler
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Camerrott Dakar Dominator (Ian & Deborah McLean)
R/UP BOB, Res Dog CC & Minor of Breed: Ebonhaus Prime Time (Ian & Deborah McLean)
Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Darkcide Dirty Girl (S Koenecke)
Res Bitch CC: Magneticrise Amazon Princess (S Koenecke)

Samoyed
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Snerzok Forged In Steele (D & J Wilders)
Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Snowweb On Parade (Mrs Joan Webb)

Schnauzer
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Sharluka Tall Poppy (Mrs J & Mr A Dale)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Doenitz Storm Chaser (Mrs J Dale & Mr A Dale)
Baby of Breed: Sharluka A Tall Story (A & J Dale)

Schnauzer (Giant)
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Munchener Silverschatz v Mondo (Yvonne Hopf)

Schnauzer (Miniature)
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Nellabah Ava Gardner (J Roosen)
R/UP BOB & Junior of Breed: Ebshine Jukebox Rock (B Wilson/D Russell)

Siberian Husky
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Suthanlites Great Gatsby (J LeCourt & K Jacobson)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mr Stephen Schwerdt (SA)  (Group Entry : 67)

Best in Group & Junior in Group: Poodle (Standard)
Aust Ch Jurado Rocket Man For Wazky (K Ritter/ E Maitland)
Runner Up in Group & Open in Group: French Bulldog
Aust Ch Moonglade Stepping Up (Liza McLaughlin)
Minor in Group: German Spitz (Mittel)
Fyreburst Its In His Kiss (Diane Armstrong)
Puppy in Group: Dalmatian
Paceaway Summer Reigns (Michelle Little)
Intermediate in Group: Great Dane
Aust Ch Kochak American Abroad (AI) (S & L Arrowsmith)
State Bred in Group: Dalmatian
Aust Ch Paceaway Wicked Wayz (Michelle Little)
Aust Bred in Group: Poodle (Toy)
Aust Ch Jenuin Lets Talk Diamonds (D Randall & J Sculac)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Great Dane
Kochak Abbey Road (M Westbrook)
Runner Up Neuter in Group: Poodle (Toy)
Aust Neut Ch Silkyelk Cafe Romano (Debra Randall)

British Bulldog
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Ngakautoa Jefe Espanol (Imp NZ) (N & T Grey)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Snailsbury Its Mine Darling (AI) (Irene Snailham)
Res Dog CC: Aust Ch Snailsbury Red Rascal (AI) (Irene Snailham)
Intermediate of Breed: Badazz Siecrio Senorita (Imp NZ) (N & T Grey)

Dalmatian
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Paceaway Wicked Wayz (Michelle Little)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Puppy of Breed: Paceaway Summer Reigns (Michelle Little)

French Bulldog
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Moonglade Stepping Up (Liza McLaughlin)

German Spitz (Mittel)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Knightfyre Dark Side O Da Moon (Dale Shannon)
Bitch CC: Aust Ch Lamorna Super Nova (Jasmine Shannon)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Fyreburst Its In His Kiss (Diane Armstrong)

Great Dane
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Kochak American Abroad (AI) (S & L Arrowsmith)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Kochak Bea Miles (AI) (S & L Arrowsmith)
Baby of Breed: Kochak Catch Twenty Two (AI) (S & L Arrowsmith)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Kochak Abbey Road (M Westbrook)

Poodle (Miniature)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Myflair White Limited Edition RN CCD (Mrs M Waldon)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Lilella Oh My (Mrs M V Waldon)

Poodle (Standard)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Jurado Rocket Man For Wazky (K Ritter/ E Maitland)
Bitch CC & State Bred of Breed: Rivierra Stardust & Lace (Michelle Russo)

Poodle (Toy)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Jenuin Lets Talk Diamonds (D Randall & J Sculac)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Silkyelk Black Night (Debra Randall)
Res Bitch CC & State Bred of Breed: Silkyelk Hot N Spicy (Debra Randall)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Silkyelk Cafe Romano (Debra Randall)