Northern Classic Kennel Club (QLD)

Date of Show : 30-Nov-2019 (Saturday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mrs Silvana Tassan (QLD)   (Total Entry : 654)

Best in Show & Intermediate in Show: Poodle (Standard)
Aust Ch Jurado Rocket Man For Wazky (K Ritter/ E Maitland)
Runner Up in Show & Aust Bred in Show: Portuguese Water Dog
Aust Sup Ch Abwaj Our River Runs Deep (Audrey & John Best)
Baby in Show: Dalmatian
Paceaway Eye Candy (Ms F E L Darling)
Minor in Show: Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Almarjo Kiwi Von Schnitzel (M Yardley)
Puppy in Show: Bullmastiff
Waterlea Stormy Weather at Salieri (Imp NZ) (M & V Yates / W Mills)
Junior in Show: Welsh Corgi (Pembroke)
Hum'nbird Sua Mah Luck Be Our Lady (Imp USA) (Joanne McCann & John Burgess)
Open in Show: Havanese
Am Gr/ Can Gr/ Pol Jr/ Lit Jr CH That's Sun Ray at Pilosus (Imp USA) (Mr G Neave/D & D Scheiris/Ms P Lucas)
Best Neuter in Show & Open Neuter in Show: Schnauzer (Miniature)
Aust Neut Ch Qwicthrill Sassy Rose (Miss Eloise Head)
Runner Up Neuter in Show: Whippet
Aust Neut Ch Calahorra Sun Lizard ET (Julie Hall)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mr Serge Tassan (QLD)  (Group Entry : 112)

Best in Group & Open in Group: Havanese
Am Gr/ Can Gr/ Pol Jr/ Lit Jr CH That's Sun Ray at Pilosus (Imp USA) (Mr G Neave/D & D Scheiris/Ms P Lucas)
Runner Up in Group & Minor in Group: Pomeranian
Zeigen For Your Eyes Only (Mrs Kim Haddon)
Puppy in Group: Pug
Pickapug Aimees legacy (Mrs B Sorenson)
Junior in Group: Chihuahua (Long Coat)
Torre Del Pilar Showcase (Imp NLD) (Melissa Sticklen)
Aust Bred in Group: Cavalier King Charles Spaniel
Aust Gr Ch Marcavan To The Moon And Back (Amanda Dunne)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Chihuahua (Long Coat)
Aust & Neut Ch Wachowa Chelsea Brown (Mrs Jennifer Watt)
Runner Up Neuter in Group: Cavalier King Charles Spaniel
Aust Gr & Neut Ch Morganlea Starman (Mrs C Ross)

Cavalier King Charles Spaniel
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Marcavan To The Moon And Back (Amanda Dunne)
Dog CC & Puppy of Breed: Blacktree Tangled Up In Blue (A J Kleinitz)
Res Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Aberlour Whispering Jack (Lyn Dunne)
Minor of Breed: Kelzarki Ima Dream (Mrs C Ross)
Junior of Breed: Kahleyvale Transcendence (Carol Yates)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Gr & Neut Ch Morganlea Starman (Mrs C Ross)

Chihuahua (Long Coat)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Wachowa Benjamin Brown (Mrs Jennifer Watt)
R/UP BOB, Res Dog CC & Junior of Breed: Torre Del Pilar Showcase (Imp NLD) (Melissa Sticklen)
Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Wachowa Queen Of The Desert (Mrs Jennifer Watt)
Res Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Aust Ch Poochiekoo Deja Vu (Melissa Sticklen)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Wachowa Chelsea Brown (Mrs Jennifer Watt)

Chihuahua (Smooth Coat)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Wachowa Man On A Mission (Mrs Jennifer Watt)
R/UP BOB & Bitch CC: Aust Gr Ch Wachowa Susie Carmichael (Mrs Jennifer Watt)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Toyopet Kotaro Choco Bramvers (H E J Bright)
Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Wachowa Isabel O'Shea (Mrs Jennifer Watt)
Baby of Breed: Wachowa Tom Sawyer (Mrs Jennifer Watt)
Minor of Breed: Wachowa Oliver Twist (Mrs Jennifer Watt)
Junior of Breed: Wachowa Josie Brown (Mrs Jennifer Watt)

English Toy Terrier (Black and Tan)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Toiresort Mazakean (Ronda J Allen)
R/UP BOB and Dog CC: Aust & Am Ch Rosewood Last Rebellion (Imp USA) (Ronda Allen)

Havanese
BOB, Dog CC & Open of Breed: Am Gr/ Can Gr/ Pol Jr/ Lit Jr CH That's Sun Ray at Pilosus (Imp USA) (Mr G Neave/D & D Scheiris/Ms P Lucas)
Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Carnwath Happy Gilmour (D & S Morris)
Bitch CC & Minor of Breed: Winterspell Rumour Has It (D & S Morris)

Italian Greyhound
Dog CC & Aust Bred of Breed: Samutra Jt Nickodemus (T Dixon)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter (Bitch) of Breed: Aust Sup & Neut Ch Delco Waterlily (Mrs E Colbert)

Lowchen
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Lowenhart Wolf At The Door (L & C Horne)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Paceaway Dance with Destiny (Ms F E L Darling)
Baby of Breed: Paceaway Keep your Sox On (Ms F E L Darling)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Sup & Neut Ch Lowenhart Kickup TheHeini (L & C Horne)

Papillon
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Merikaez Go Go Gadget Ears (Alicia & Chloe Keast)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Merikaez Ulysses Queen (Alicia Keast)
R/UP Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter (Dog) of Breed: Aust Neut Ch Roseswain Blacksails Vane (Katrina Hall)

Pomeranian
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Zeigen For Your Eyes Only (Mrs Kim Haddon)
R/UP BOB & Bitch CC: Mimypom Bachelor Babe (Kim Haddon)
Baby of Breed: Zeigen Hell Hath No Fury (Kim Haddon)
Baby (Bitch) of Breed: Zeigen Glistening Grey Fox (Kim Haddon)

Pug
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Pickapug Aimees legacy (Mrs B Sorenson)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mrs Nellie Abela (NSW)  (Group Entry : 72)

Best in Group & Open in Group: Fox Terrier (Smooth)
Aust Sup Ch Firezan Snow and Steel (B J Duncan)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Kerry Blue Terrier
Aust Ch Olizure Lieka Dirty Martini (B & P Oliphant)
Baby in Group: West Highland White Terrier
Chancelot Smokin Aces (Kathy Mankey)
Minor in Group: Fox Terrier (Smooth)
Waitapu Willy Wonker (L & S Flood)
Puppy in Group: Fox Terrier (Smooth)
Priorswood Come in Spinner (D T Nilsen)
Runner Up Neuter in Group: Tenterfield Terrier
Neut Ch Atenta Tina Sparkles (Desley Draper)

Airedale Terrier
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Driesdale A Touch Of Paradise (A Dopking)
R/UP BOB & Res Bitch CC: Aust Ch Lovedale All Pure Aire (Julianne & Stuart Thomson)

American Staffordshire Terrier
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Staffwild Uptown Funk (K Gordon)

Australian Terrier
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aronaw Your Gunna Be Sorry (L & A Lobegeiger)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aronaw Fuel To The Flame (L & A Lobegeiger)

Bull Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Harbec Part Of The Puzzle (C J Thompson)

Fox Terrier (Smooth)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Firezan Snow and Steel (B J Duncan)
Bitch CC & Junior (Bitch) of Breed: Foxanatic Sling Shot Sal (L & S Flood)
Minor of Breed: Waitapu Willy Wonker (L & S Flood)
Puppy of Breed: Priorswood Come in Spinner (D T Nilsen)

Jack Russell Terrier
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Belljacks Believe In Magic (S & K Whyatt)
Baby of Breed: Belljacks Tuff As Steele (S & K Whyatt)

Kerry Blue Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Olizure Lieka Dirty Martini (B & P Oliphant)

Sealyham Terrier
Bitch CC & Junior of Breed: Preseli Pistol Packin Mama (Mrs C Calcutt)
Baby of Breed: Preseli Pickled In Port (M Keefe)

Soft Coated Wheaten Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Larnook In The Heat Ofthe Nite (Dr M O'Kelly)

Tenterfield Terrier
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Nudimah Victorias in Vogue (David & Mary Holt)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Junior of Breed: Numerrijig National Velvet (C E & J F Chambers)
Dog CC & Puppy of Breed: Nudimah Cruzin With George (David & Mary Holt)
Baby of Breed: Nudimah Ima Viscount (David & Mary Holt)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Neut Ch Atenta Tina Sparkles (Desley Draper)

West Highland White Terrier
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Chancelot Makeway For Kenzie (K Mankey)
Baby of Breed: Chancelot Smokin Aces (Kathy Mankey)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Miss Sharyn Phillips (QLD)  (Group Entry : 126)

Best in Group & Intermediate in Group: Golden Retriever
Aust Ch Bralmico Vintage Genes (De-arne Hargreaves)
Minor in Group: Pointer
Zensu Do What U Want (C Kroll/ D Finlay/ B & H Clarke)
Puppy in Group: Bracco Italiano
Aust Ch Arnkay Alfonso (Mrs G Simpson & Mr J Mcgrath / Mr R & Mrs K Logan)
Junior in Group: Irish Water Spaniel
Aust Ch Bunyarra Planted Evidence (David Kill)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Welsh Springer Spaniel
Aust Sup & Neut Ch Ricochez Faleiry Gabrielle (Bruce & Bev Cornish)
Runner Up Neuter in Group: Golden Retriever
Goldfleece Coin Operated (A Deegan)

Bracco Italiano
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Arnkay Alfonso (Mrs G Simpson & Mr J Mcgrath / Mr R & Mrs K Logan)
Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Arnkay Teodora (Mrs G Simpson & Mr J Mcgrath / Mr R & Mrs K Logan)

Brittany
BOB, Dog CC & Open of Breed: Am Ch & Aust Sup Ch Gunnin' for You At Sierra (Imp USA) (Ward)
R/UP BOB, Res Dog CC & Puppy of Breed: Wameika UpUpN Away (Mrs M & Mr B Wesener)
Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Wameika True Texaslady (Ward)
Baby of Breed: Wameika Vivicaouspixie (K & K Ward)
Minor of Breed: Willwei Stormtrooper (Mrs R Williams)
Junior of Breed: Tobenlee C U Make Me Stutter (Paul & Tiena Palin)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Wameika Rogue Nation (Ward)

Chesapeake Bay Retriever
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Bamgyps Maxkii (Sharon L Bamford)

Cocker Spaniel
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Watervaal None Of Ya Business At Ravensnite (Alecia Ugrinic)
Res Bitch CC & Junior (Bitch) of Breed: Ravensnite Gift Of The Gab (Alecia Ugrinic)
Baby of Breed: Myshalair Top Dollar For Ravensnite (Ms H Yeates & Ms A Ugrinic)
Aust Bred of Breed: Aust Ch Asuare Cant Keep A Secret (Terri A Davies)

German Shorthaired Pointer
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Tealpoint Flamenco Dancer (Heather Reynolds)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Tealpoint ExcaliburTheMagician ET CA (Heather Reynolds)
Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Woodwych Roulette (Mrs K Hutt)

Golden Retriever
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Bralmico Vintage Genes (De-arne Hargreaves)
Bitch CC & Minor of Breed: Paterbetgold N Braewattie (T & P Kurtz)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Goldfleece Coin Operated (A Deegan)

Hungarian Vizsla
Junior of Breed: Aust Ch Ponsonby Winner Takes It All (Imp NZ) (Kay Hutt)

Irish Setter
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Eireannmada Nina Ricci (Gary Ward & Greg Browne)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Yarramo Fight Fire With Fire (Ms A L Harvey)
Baby of Breed: Eireannmada Moon River (Greg Browne)

Irish Water Spaniel
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Bunyarra Planted Evidence (David Kill)

Labrador Retriever
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Driftway Trade Mark (Guy Spagnolo)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Dancourt Classic Gold (Mrs C Olive)
Junior of Breed: Copperkee Frozen In Time (Ms D & Miss J Creagh)
Open of Breed: Copperkee Fire In The Sky (Ms D & Miss J Creagh)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Croftsway Flor De La Belleza (Imp NZ) (Mrs D & Miss J Creagh)

Lagotto Romagnolo
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Wispan Ilgiorgio Vago at Faondein (David Barnes)

Nova Scotia Duck Tolling Retriever
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Rivafire Pandoras Box (Julie Robinson)

Pointer
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Zensu Do What U Want (C Kroll/ D Finlay/ B & H Clarke)

Weimaraner
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Besko Colls Many Spirits (AI) (Bromhund Kennels)

Welsh Springer Spaniel
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Sarabande Sea of Dreams (AI) (Imp UK) (Bruce & Bev Cornish)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Ricochez Heulyn Cei (Dr B & Mrs B Cornish)
Res Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Ricochez Heulyn Carwyn (Dr B & Mrs B Cornish)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Sup & Neut Ch Ricochez Faleiry Gabrielle (Bruce & Bev Cornish)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mrs Janet McGregor (QLD) (Group Entry : 83)

Runner Up in Group & Open in Group: Basenji
Aust Sup Ch Zandeena Getn My Game On (Jodie Delacourt & Craig Hatzikiriakos)
Minor in Group: Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Almarjo Kiwi Von Schnitzel (M Yardley)
Puppy in Group: Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Almarjo Venus Von Schnitzel (Mark Yardley)
Junior in Group: Afghan Hound
Aust Ch Tianze Diamond In The Rough (Jacky Harnett)
Intermediate in Group: Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Aust Sup Ch Almarjo Twist N Shout (Mark Yardley)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Whippet
Aust Neut Ch Calahorra Sun Lizard ET (Julie Hall)
Runner Up Neuter in Group: Dachshund (Miniature Wire Haired)
Aust & Neut Ch Agwyr Accentuate The Positive (D G Hoyle)

Afghan Hound
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Tianze Diamond In The Rough (Jacky Harnett)

Azawakh
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Jumadabey Qadir (Lynda Dunn)

Basenji
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Zandeena Getn My Game On (Jodie Delacourt & Craig Hatzikiriakos)
Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Zandeena Dont Try and Stop Me (Chloe Keast)

Bloodhound
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Trackscent Knocks on QLD Wood (AI) (Lucy Olszowy & Katrina Cutting)

Borzoi
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Russkimir Grand Designs JC (M L Davis)

Dachshund (Miniature Long Haired)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Splendak First Chapter (B K & Y J Shaw)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Westpriors Walk On By (J & T McDonald)
Res Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Shasdin Royal Oh Whatdidiget (J & T McDonald)
Baby of Breed: Shasdin Royal Peri Blackberry (J & T McDonald)

Dachshund (Miniature Smooth Haired)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Sup Ch Almarjo Twist N Shout (Mark Yardley)
R/UP BOB, Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Almarjo Oliver Twist (Mark Yardley)
Bitch CC & Puppy of Breed: Almarjo Venus Von Schnitzel (Mark Yardley)
Res Bitch CC: Gersndach Wata Romance (B K & Y J Shaw)
Minor of Breed: Almarjo Kiwi Von Schnitzel (M Yardley)

Dachshund (Miniature Wire Haired)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Meydak Tsar of The Sea (Barry Meyers)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Agwyr Accentuate The Positive (D G Hoyle)

Dachshund (Wire Haired)
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Dachdotcom Wiry Rumour Has It (AI) (J & T McDonald)

Greyhound
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Xilone Incognito (Heidi McKay)

Rhodesian Ridgeback
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Chilolo CHN Cool Samara (Julie David)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Chilolo WBI Bikwa ET (Julie David)

Saluki
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Itsozi Ulmarra's Jewel (Lynda Dunn)
Res Dog CC & Junior of Breed: Artinar Kindreds Run (Lynda Dunn)

Whippet
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Piaffe Bertana (Mrs U Greenwood)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Calahorra Sun Lizard ET (Julie Hall)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Ms Marie Patten (NSW)  (Group Entry : 110)

Best in Group & Junior in Group: Welsh Corgi (Pembroke)
Hum'nbird Sua Mah Luck Be Our Lady (Imp USA) (Joanne McCann & John Burgess)
Runner Up in Group & Open in Group: Shetland Sheepdog
NZ Gr & Aust Sup Ch Beauideal Midnight Rush (Veronica Royston)
Baby in Group: Welsh Corgi (Cardigan)
Mandene Wizard of Dragonstone (Julene Brady)
Puppy in Group: Australian Kelpie
Aust Ch Tyrilebee Wild At Heart (S & K Whyatt)
Intermediate in Group: Australian Cattle Dog
Aust Ch Waykrest Cutting Edge (Wayne Carter)

Australian Cattle Dog
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Waykrest Cutting Edge (Wayne Carter)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Waykrest Mirror Magic (Waykrest kennels)
Res Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Waykrest Hot Assassin (Wayne Carter)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Waykrest Show Time (Wayne Carter)

Australian Kelpie
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Sup Ch Belljacks Just Foolin Around (S & K Whyatt)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Tyrilebee Wild At Heart (S & K Whyatt)

Australian Shepherd
R/UP BOB, Res Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Maisilva promise of the cosmos (D Puttock & G Braithwaite)
Dog CC: Aust Ch Maisilva rising empire (D Puttock & G Braithwaite)
Baby of Breed: Showioz Careful Wot U Wish For (P W & K M Vardy)
Intermediate of Breed: Showioz Wicked Games (P W & K M Vardy)

Australian Stumpy Tail Cattle Dog
R/UP BOB, Res Dog CC & Minor of Breed: Karte Mighty Redman (Cathy Buckley)

Belgian Shepherd Dog (Groenendael)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Mirribandi Charmed JC HT (Kathryn Winton)

Border Collie
Bitch CC & Aust Bred (Bitch) of Breed: Wynnlake It's My Round (J/ N & M Attridge)
Minor of Breed: Sikacalling A History of Magik (Miss S Hill)
Puppy of Breed: Southend Back in Black (J/ N & M Attridge)
Junior of Breed: Tullaview Turn Back Time (J/ N & M Attridge / P Smith & C Spencer)

Collie (Rough)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Mazarelli Loved by a Cowboy (Ms M L Clarke)

Collie (Smooth)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Vedamea Im All Torque (Ms M L Clarke / Mr B & Mrs L Ryan)

German Shepherd Dog
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Debbar Justice (D O'Keefe)
Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Debbar Isabella (Mrs D Okeefe)

Old English Sheepdog
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Tootone Out Of The Ordinary (R W & K L Nelligan)
R/UP BOB, Dog CC & Minor of Breed: Hairbear Hot N Spicy (Maria Zekic)

Shetland Sheepdog
BOB, Dog CC & Open of Breed: NZ Gr & Aust Sup Ch Beauideal Midnight Rush (Veronica Royston)
Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Majikblu Shes Got The Look (Brooke Williams)
Junior of Breed: Maliddie Mi Belle Chanelle (Helen Gordon)

Swedish Vallhund
BOB, Dog CC & Open of Breed: NZ Ch Barahwolfe Mercury Rising (Imp NZ) (K Faulkner)
Bitch CC & Junior of Breed: Ubiqque Dont Change My Luck (Alexandra Proudfoot)

Welsh Corgi (Cardigan)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Trehilyn Front and Finish (David & Tania Brady)
Res Bitch CC: Turid Luna Inthesky (AI) (Julene Brady)
Baby of Breed: Mandene Wizard of Dragonstone (Julene Brady)

Welsh Corgi (Pembroke)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Hum'nbird Sua Mah Luck Be Our Lady (Imp USA) (Joanne McCann & John Burgess)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Antudor Colorme King Benson (S Kilby)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Cuuchin Gina Lollobrigida (Joyce Wheeler)
Baby of Breed: Kintzel Walking In Sunshine (J McCann & J Burgess)
Puppy of Breed: Cuuchin A Splasha Fable (AI) (Joyce Wheeler)

White Swiss Shepherd Dog
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Eishund Blonde is th New Black JC (Miss A Sneddon & Miss S Hill)
Baby of Breed: Ublong Nunya Bizness (Susan Hampton)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mrs Silvana Tassan (QLD)  (Group Entry : 80)

Best in Group & Aust Bred in Group: Portuguese Water Dog
Aust Sup Ch Abwaj Our River Runs Deep (Audrey & John Best)
Runner Up in Group & Open in Group: Samoyed
Aust Ch Modeysa Legend Of Awesomeness (N Tindale)
Baby in Group: Dobermann
Dyncy Dare To Dream (AI) (Mr S & Mrs T Yiannou)
Minor in Group: Shiba Inu
Wolfworx Geisha Girl (A R Craze & J M Wheeler)
Puppy in Group: Bullmastiff
Waterlea Stormy Weather at Salieri (Imp NZ) (M & V Yates / W Mills)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Schnauzer (Miniature)
Aust Neut Ch Qwicthrill Sassy Rose (Miss Eloise Head)
Runner Up Neuter in Group: Alaskan Malamute
Aust Ch Katmai Reflection of You (Tracy Goodwin)

Alaskan Malamute
Bitch CC & Aust Bred of Breed: Poldara Enchantress (Mrs S Wilson)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Katmai Reflection of You (Tracy Goodwin)
R/UP Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter (Dog) of Breed: Aust Neut Ch Poldara Storm Boy (AI) (Ms R Howsam)

Boxer
Junior of Breed: Redbush Mr Beau Jangles (R & S Carstens)

Bullmastiff
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Waterlea Stormy Weather at Salieri (Imp NZ) (M & V Yates / W Mills)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Stennaroo Baines All Rounder (Mr B & Mrs M Stennings)

Dobermann
Baby of Breed: Dyncy Dare To Dream (AI) (Mr S & Mrs T Yiannou)

Dogue de Bordeaux
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Bordogue Billy (Keith & Kylie Reid)
Bitch CC & Intermediate (Bitch) of Breed: Aust Ch Bordogue Persia (Keith & Kylie Reid)

German Pinscher
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Milsky Back Intime (Brenda Turner)

Portuguese Water Dog
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Abwaj Our River Runs Deep (Audrey & John Best)
Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Abwaj Voyage Salutemidnitelady (Audrey & John Best)

Rottweiler
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Mondallin Four X On Me (D Dallinger & M Moore)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred (Bitch) of Breed: Kurrirott Willa (D Rodgers)

Samoyed
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Modeysa Legend Of Awesomeness (N Tindale)
R/UP BOB, Res Dog CC & Puppy of Breed: Shacar Designed By Gucci (Mr G & Mrs C Burke)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Sashenka Wildcard Gizelle (Mr G & Mrs C Burke)

Schnauzer (Miniature)
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Nellabah Ava Gardner (J Roosen)
Baby of Breed: Besonda High Calypso (Dasha Jones)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Qwicthrill Sassy Rose (Miss Eloise Head)

Shiba Inu
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Wolfworx Geisha Girl (A R Craze & J M Wheeler)

Siberian Husky
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Desaran Titanium Secret (Sharon Heys)
Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Desaran Charmed And Dangerous (Tennille Heys)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mrs Benita Mangin (QLD)  (Group Entry : 71)

Best in Group & Intermediate in Group: Poodle (Standard)
Aust Ch Jurado Rocket Man For Wazky (K Ritter/ E Maitland)
Baby in Group: Dalmatian
Paceaway Eye Candy (Ms F E L Darling)
Minor in Group: Poodle (Standard)
Evoluer Fireworks (K Flouskos & M Mason)
Puppy in Group: Japanese Spitz
Mannerking Secret to Success (J Faulkner)
Junior in Group: British Bulldog
Aust Ch Bettabull Ruff N Tuff (L Perrett / M Lloyd / M Rowett)
Aust Bred in Group: French Bulldog
Aust Ch Avenir Rhythm N Blues (AI) (Mrs A Watson)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Japanese Spitz
Aust & Neut Ch Shanspitz My New Beginning (AI) (D & S Watherston)

Boston Terrier
Baby of Breed: Bostonlakes Miz Grace Hazswaga (Kellie Poole)

British Bulldog
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Bettabull Ruff N Tuff (L Perrett / M Lloyd / M Rowett)
R/UP BOB, Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Nanikoki Trick or Treat (Kerri Sullivan)
Bitch CC & Junior of Breed: Starbornbullies Mrs Murphy (Imp IRL) (Kerri Sullivan)

Dalmatian
Baby of Breed: Paceaway Eye Candy (Ms F E L Darling)

French Bulldog
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Gaston De Infinitum Taurus (Imp PORTUGAL) (Bill & Denise Smith)
R/UP BOB, Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Avenir Rhythm N Blues (AI) (Mrs A Watson)
Bitch CC & Junior of Breed: Meralla Harmony Bear (Jenni Bill)

Great Dane
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Kochak American Abroad (AI) (S & L Arrowsmith)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Kochak Bea Miles (AI) (S & L Arrowsmith)
Baby of Breed: Kochak Catch Twenty Two (AI) (S & L Arrowsmith)

Japanese Spitz
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Jonja's Tudor king (Imp NZ) (Jane Faulkner)
Baby of Breed: Shanspitz Wild Montana Skies (D & S Watherston)
Puppy of Breed: Mannerking Secret to Success (J Faulkner)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Shanspitz My New Beginning (AI) (D & S Watherston)
R/UP Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter (Dog) of Breed: Aust Neut Ch Daesdaemar Wildest Dreams (Tracy Gaff)

Poodle (Miniature)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Minor of Breed: Bienaime Ohmy Duchess (S & L Darling)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Bienaime Cest La Vie (S & L Darling)

Poodle (Standard)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Jurado Rocket Man For Wazky (K Ritter/ E Maitland)
Bitch CC & Minor of Breed: Evoluer Fireworks (K Flouskos & M Mason)

Poodle (Toy)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Alang Ice Majic Soldier (Geraldine Myers)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Alang Ice Majic Princess (Geraldine Myers)

Schipperke
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Tanzapaw Classic Example (Mrs Tania McAlister)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Gr Ch Pandec Free Spirit (Tania McAlister)

Shih Tzu
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Tzutique Ask N Ye Shal Receive (Robyn Hawke)