Sapphire Coast Kennel & Obedience Club Inc (NSW)

Date of Show : 14-Feb-2020 (Friday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mrs Julie Ireland (QLD)   (Total Entry : 311)

Best in Show & Aust Bred in Show: Griffon Bruxellois
Aust Sup Ch Tzani Zazu Zodiak (Bell/ Norman & Mills)
Runner Up in Show & Open in Show: Fox Terrier (Smooth)
Aust Sup Ch Selwor Secret Package (Imp NZ) (J & L Rowles)
Baby in Show: Dalmatian
Krystaway Lets Take A Selfie (R & D Harbin)
Minor in Show: Whippet
Ridgesetter Nivea (J M & T A Comerford)
Puppy in Show: Great Dane
Danefred Echo in Time (AI) (Barbie Bruce)
Junior in Show: Foxhound
Aust Ch Foxhunt Thriller (John/ Celeste & Brigette Bryson)
Best Neuter in Show & Open Neuter in Show: Samoyed
Aust Sup Ch Airebis What Dreams R Made Of (Kellie / Judy & Graham Hughes)

Baby SweepStakes - 2nd Place: Dalmatian
Krystaway Lets Take A Selfie (R & D Harbin)
Baby SweepStakes - 3rd Place: Pomeranian
Beaucliff Tom Thum (Beaucliff Kennels)

Puppy SweepStakes - 1st Place: Great Dane
Danefred Echo in Time (AI) (Barbie Bruce)
Puppy SweepStakes - 2nd Place: Field Spaniel
Aust Ch Dawnus Cheese All Black (S Betts)
Puppy SweepStakes - 3rd Place: German Shepherd Dog
Hausillevon Alma (R L Ralphs)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mrs Amanda Everson (QLD)  (Group Entry : 42)

Best in Group & Aust Bred in Group: Griffon Bruxellois
Aust Sup Ch Tzani Zazu Zodiak (Bell/ Norman & Mills)
Runner Up in Group & Open in Group: Pug
Aust Ch Kangala Like A Sunrise (Kerry Cannon)
Baby in Group: Pomeranian
Beaucliff Tom Thum (Beaucliff Kennels)
Minor in Group: Griffon Bruxellois
Tzani Giggle McDimples (Bell/ Mills & Norman)
Puppy in Group: Pug
Kangala Nik Nak Paddywak (Kerry Cannon)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Papillon
Aust & Neut Ch Basilika All Guns Blazing (Mrs Sue Vella)
Runner Up Neuter in Group: Pug
Aust Neut Ch Kangala Kung Fu Kevin (Kerry Cannon)

Cavalier King Charles Spaniel
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup & NZ Ch Tikimi Smooth Criminal (Miss T & Mrs K Perkiss)
Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Cavalierlove Amorous N Ready (Sue Donahue)

Griffon Bruxellois
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Tzani Zazu Zodiak (Bell/ Norman & Mills)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Tzani Giggle McDimples (Bell/ Mills & Norman)

Italian Greyhound
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Oakway Reign Ov Fame (Mrs Maureen Friend)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Igsquisite Mischeif Managed (Maureen Friend)

Japanese Chin
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Chincasa High Voltage (A Sharp & N Skeet)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Hanami Sumi Fuji (Alwood Kennels)
Res Bitch CC & Open of Breed: Alwood Makino (Alwood Kennels)

Papillon
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Basilika All Guns Blazing (Mrs Sue Vella)

Pomeranian
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Hollywoof Eat My Shorts (Marilyn Evans)
Res Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Tupishka Teddy Toasted Me (Robyn OKeefe)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Roxypoms Lucy (Robyn OKeefe)
Baby of Breed: Beaucliff Tom Thum (Beaucliff Kennels)

Pug
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Kangala Like A Sunrise (Kerry Cannon)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Junior of Breed: Kangala Keepin Up Appearances (Kerry Cannon)
Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Kangala Little Lucifa (Kerry Cannon)
Baby of Breed: Kangala Ricky Ticky Toc (Kerry Cannon)
Puppy of Breed: Kangala Nik Nak Paddywak (Kerry Cannon)
Neuter BOB and Neuter Dog CC: Aust Neut Ch Kangala Kung Fu Kevin (Kerry Cannon)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mrs Julie Ireland (QLD)  (Group Entry : 37)

Best in Group & Open in Group: Fox Terrier (Smooth)
Aust Sup Ch Selwor Secret Package (Imp NZ) (J & L Rowles)
Minor in Group: Fox Terrier (Smooth)
Selwor Straight Sets (J Rowles)
Puppy in Group: Jack Russell Terrier
Covejack Seaside Dreams (Jayne Hawkins)
Junior in Group: Jack Russell Terrier
Bekmar Tori Amos (Mrs J J Clifford)
Intermediate in Group: Sealyham Terrier
Aust Ch Pennyflower Dave In Deep Space (Christine Timms)

American Staffordshire Terrier
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Nikar She Not The End (Karen Sloane)

Fox Terrier (Smooth)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Selwor Secret Package (Imp NZ) (J & L Rowles)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Selwor Straight Sets (J Rowles)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Selwor Storm Trooper (J Rowles)
Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Sup Ch Selwor Sweet Victory (Imp NZ) (J & L Rowles)

Jack Russell Terrier
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Bekmar Tori Amos (Mrs J J Clifford)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Bekmar Starley (Mrs J Clifford)
Res Dog CC & Intermediate of Breed: Jnr Ch Just In Time Eleerre (Imp ARG) (Mrs J J Clifford)
Puppy of Breed: Covejack Seaside Dreams (Jayne Hawkins)

Norfolk Terrier
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Mazberg The One and Only (S Culbert/ G Jones/ M Berg)

Sealyham Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Pennyflower Dave In Deep Space (Christine Timms)

Staffordshire Bull Terrier
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Monchelpark Burnin Diesel (C Borg)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Ourgang Dirty Bang (Annabel Wolf)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Monchelpark For Your Eyes Only (C Borg)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mrs Amanda Everson (QLD)  (Group Entry : 64)

Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Hungarian Vizsla
Aust Ch Ekvar Hell Raiser (Ms K Kettleton)
Minor in Group: English Springer Spaniel
Tikimi Wickedly Delicious (Miss T & Mrs K Perkiss)
Runner Up Neuter in Group: Labrador Retriever
Dual Ch (RO) Neut Ch Riftintime Bohemian Rhapsody CDX RAE ORA (Anne Walkington)

Bracco Italiano
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Jonz Red Hot Rendezvous (Kellett/ Ashpole & Palmer)

Cocker Spaniel (American)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Sup Ch Jettz Whos That Girl (Victoria Masterfield & Rebecca Pandelis)

English Springer Spaniel
Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Azucroft Atlantic Romance (Miss T & Mrs K Perkiss)
Minor of Breed: Tikimi Wickedly Delicious (Miss T & Mrs K Perkiss)

Field Spaniel
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Dawnus Cheese All Black (S Betts)

German Shorthaired Pointer
Baby of Breed: Kobidan The Whole Shebang (Joanne Hagan)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Kruz Song of the Future CCD RA ET (Joanne Hagan)

German Wirehaired Pointer
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Korskote Foreign Exchange (IID UK) (Gary & Liz Lovell)
R/UP BOB, Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Lovewyre Diamond Jack (Gary & Liz Lovell)
Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Lovewyre Don't Need Diamonds (Gary & Liz Lovell)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Lovewyre Bubble Pop Electric (Gary & Liz Lovell)

Golden Retriever
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Sinderby Simply Hot (B R & M L Hanley)
Neuter BOB and Neuter Dog CC: Aust Ch Jukeran Dare's Cool Dude CCD CD RN RA RE RM (Margot Webster)

Hungarian Vizsla
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Ekvar Hell Raiser (Ms K Kettleton)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Gamecall Tayke Another Breath (AI) (John & Sian Hine)
Res Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Bushgold Peelii Adonis (Mrs P Rudd)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Gamecall Making Waves RA (John & Sian Hine)

Labrador Retriever
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Chergari Silent Night CD RE (Mrs A Walkington)
Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Bonnsway Ace Of Hearts (Angela Williams)
Puppy of Breed: Gunderrako Country Roads (Miss A Williams)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Dual Ch (RO) Neut Ch Riftintime Bohemian Rhapsody CDX RAE ORA (Anne Walkington)

Nova Scotia Duck Tolling Retriever
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Glenmave Style And Sagacity (AI) NRA (Dr Claire Wade)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mr David Strachan (VIC) (Group Entry : 46)

Best in Group & Aust Bred in Group: Basenji
Aust & (F) Ch Taqsim Devil in Disguise LCM (Bev Reid)
Runner Up in Group: Saluki
Aust Ch Itsozi The Jewel Thief (C & G Arkell)
Minor in Group: Whippet
Ridgesetter Nivea (J M & T A Comerford)
Puppy in Group: Whippet
Aust Ch Ridgesetter Where The Boyz Are (J M & T A Comerford)
Junior in Group: Foxhound
Aust Ch Foxhunt Thriller (John/ Celeste & Brigette Bryson)
Open in Group: Dachshund (Miniature Long Haired)
Aust Ch Mitteldac Magic Strikes Back (Mrs Sandra Taylor)

Basenji
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust & (F) Ch Taqsim Devil in Disguise LCM (Bev Reid)

Dachshund (Miniature Long Haired)
R/UP BOB, Res Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Mitteldac Magic Strikes Back (Mrs Sandra Taylor)
Minor of Breed: Mitteldac Smooth Criminal (Mrs S Taylor)

Dachshund (Miniature Smooth Haired)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Bromhelm Suspicious Minds (Rhonda McKenna)

Foxhound
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Foxhunt Thriller (John/ Celeste & Brigette Bryson)

Greyhound
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch You Can Dance JC (Janet Ramsay)
R/UP Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter (Dog) of Breed: Aust Neut Ch Neales Choice JC (Janet Ramsay)

Saluki
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Itsozi The Jewel Thief (C & G Arkell)
Bitch CC & Intermediate (Bitch) of Breed: Aust Ch Itsozi Persian Jewel (C & G Arkell)

Whippet
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Ridgesetter Where The Boyz Are (J M & T A Comerford)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Ridgesetter Nivea (J M & T A Comerford)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mrs Julie Ireland (QLD)  (Group Entry : 55)

Best in Group & Open in Group: Shetland Sheepdog
Aust Ch Blue Heavens Secret Obsession (Imp USA) (J Prout)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: German Shepherd Dog
Aust Ch Allendell Read My Lips (R L Ralphs)
Baby in Group: Welsh Corgi (Cardigan)
Llandwyn Legacy Of Gandalf (AI) (D Hartcher/ R Ralphs/ K Baxter)
Minor in Group: Finnish Lapphund
Snofyre Perfect Crime (Chrissy Fitzgerald)
Puppy in Group: German Shepherd Dog (Long Stock Coat)
Teamkuma Shinjiru (R Koerber & E Bevk)
Junior in Group: White Swiss Shepherd Dog
Jch Srb Hemingway Dusa Belog Andela (Imp SRB) (Alison Norman)
Aust Bred in Group: Old English Sheepdog
Aust Ch Woolebull Skys The Limit RN (P L & D S Hincks)
Runner Up Neuter in Group: Welsh Corgi (Cardigan)
Aust Gr & Neut Ch Bethwyn Gwenhywfar (Bethwyn Kennels)

Australian Cattle Dog
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Busheela Akinda Magic (C & G Arkell)
R/UP BOB, Dog CC & Minor of Breed: Itsozi The Colour Of Magic (C & G Arkell)

Australian Shepherd
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Gr Ch Kinbrace Take Your Best Shot RN ADX JDX GD SD SPDX ET (Imp NZ) (S Betts)

Border Collie
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Etherial Night Queen (Maryanne Fazekas)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate (Dog) of Breed: Trumagik Jack Of Spades (AI) (Mrs E Bevk & Ms R Koerber)

Finnish Lapphund
R/UP BOB, Res Dog CC & Minor of Breed: Snofyre Perfect Crime (Chrissy Fitzgerald)

German Shepherd Dog
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Allendell Read My Lips (R L Ralphs)
Minor of Breed: Hausillevon Alma (R L Ralphs)

German Shepherd Dog (Long Stock Coat)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Ducliffe A Winters Tale (K G Johnson)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Teamkuma Shinjiru (R Koerber & E Bevk)

Old English Sheepdog
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Woolebull Skys The Limit RN (P L & D S Hincks)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Woolebull Up Country Girl (P & S Evans/P Harwell)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Woolebull Talkative Toby (P L & D S Hincks)

Shetland Sheepdog
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Blue Heavens Secret Obsession (Imp USA) (J Prout)
Bitch CC & Junior of Breed: Ifonly Intoxicating (T Walters & B Shepherdson)

Welsh Corgi (Cardigan)
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Bethwyn Misty River (Bethwyn Kennels)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Bethwyn Silver Sequel (Bethwyn Kennels)
Baby of Breed: Llandwyn Legacy Of Gandalf (AI) (D Hartcher/ R Ralphs/ K Baxter)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Gr & Neut Ch Bethwyn Gwenhywfar (Bethwyn Kennels)

Welsh Corgi (Pembroke)
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Barawood Summer Solace at Bojojamile (Imp UK) (Mr R H & Mrs V J Hutton)
Dog CC & Puppy of Breed: Bojojamile Bit of a Hunk (AI) (Mr RH & VJ Hutton)

White Swiss Shepherd Dog
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Jch Srb Hemingway Dusa Belog Andela (Imp SRB) (Alison Norman)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mr David Strachan (VIC)  (Group Entry : 21)

Best in Group & Intermediate in Group: Dobermann
Aust Ch Vansitar Black and Gold (Imp NZ) (E Bell & Vansitar Kennels)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Boxer
Aust Ch Boxcrest Absolute Magic (E V Gordon - Pandelis)
Baby in Group: Samoyed
Airebis Ready for Love (Judy/ Graham & Kellie Hughes)
Junior in Group: Dobermann
Kserasera Mr Bad Guy (J & H Rymer)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Samoyed
Aust Sup Ch Airebis What Dreams R Made Of (Kellie / Judy & Graham Hughes)
Runner Up Neuter in Group: Samoyed
Aust Gr & Neut Ch Airebis Kissed by Moonlite RN (K / G & J Hughes)

Boxer
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Boxcrest Absolute Magic (E V Gordon - Pandelis)

Dobermann
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Vansitar Black and Gold (Imp NZ) (E Bell & Vansitar Kennels)
Bitch CC & Junior (Bitch) of Breed: Kserasera I Want It All (J & H Rymer)
Junior of Breed: Kserasera Mr Bad Guy (J & H Rymer)

Samoyed
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Airebis My One True Love (Kellie/ Judy & Graham Hughes)
Baby of Breed: Airebis Ready for Love (Judy/ Graham & Kellie Hughes)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Sup Ch Airebis What Dreams R Made Of (Kellie / Judy & Graham Hughes)
R/UP Neuter BOB & Res Neuter Bitch CC: Aust Gr & Neut Ch Airebis Kissed by Moonlite RN (K / G & J Hughes)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mr David Strachan (VIC)  (Group Entry : 46)

Best in Group & Open in Group: Dalmatian
Aust Sup Ch Krystaway Polka Dot Bikini JC (R & D Harbin)
Runner Up in Group: Poodle (Miniature)
Aust Sup & NZ Ch Showcase Major Edition (Imp NZ) (Miss T Perkiss)
Baby in Group: Dalmatian
Krystaway Lets Take A Selfie (R & D Harbin)
Puppy in Group: Great Dane
Danefred Echo in Time (AI) (Barbie Bruce)
Junior in Group: Keeshond
Hunkeedori Wooden Shoe Like Me (Katrina Santas)
Aust Bred in Group: Japanese Spitz
Aust Gr Ch Belzbentley Yabba Dabba Doo (Rebecca Bentley)

Dalmatian
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Krystaway Polka Dot Bikini JC (R & D Harbin)
Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Krystaway Makemeyr Toyboy (R & D Harbin)
Baby of Breed: Krystaway Lets Take A Selfie (R & D Harbin)

Great Dane
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Danefred Echo in Time (AI) (Barbie Bruce)

Japanese Spitz
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Daesdaemar Here Comes The Sun (Jane Buckland)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Belzbentley Yabba Dabba Doo (Rebecca Bentley)
Puppy of Breed: Aust Ch Belzbentley Wild Card (Rebecca Bentley)

Keeshond
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Hunkeedori Wooden Shoe Like Me (Katrina Santas)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Hunkeedori Ta Daaaaaaahhhhhhh (Katrina Santas)

Poodle (Miniature)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup & NZ Ch Showcase Major Edition (Imp NZ) (Miss T Perkiss)

Poodle (Toy)
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Lysandra Sunburst At Schau (Imp NZ) (B J Biggs)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Schau Capacitor (B J Biggs)
Baby of Breed: Schau Ice Sinsation (B J Biggs)