Sapphire Coast Kennel & Obedience Club Inc (NSW)

Date of Show : 16-Feb-2020 (Sunday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mr David Strachan (VIC)   (Total Entry : 305)

Best in Show & Open in Show: Fox Terrier (Smooth)
Aust Sup Ch Selwor Secret Package (Imp NZ) (J & L Rowles)
Runner Up in Show: Collie (Rough)
Aust Ch Vedamea About Last Knight (B & L Ryan / J Wilkinson)
Baby in Show: Pug
Kangala Ricky Ticky Toc (Kerry Cannon)
Minor in Show: Griffon Bruxellois
Aust Ch Tzani Giggle McDimples (Bell/ Mills & Norman)
Puppy in Show: Whippet
Aust Ch Ridgesetter Where The Boyz Are (J M & T A Comerford)
Junior in Show: Bracco Italiano
Aust Ch Jonz Red Hot Rendezvous (Kellett/ Ashpole & Palmer)
Intermediate in Show: Samoyed
Aust Sup Ch Airebis My One True Love (Kellie/ Judy & Graham Hughes)
Aust Bred in Show: English Springer Spaniel
Aust Ch Fraelighte Frozen To Touch (AI) (Mr R & Mrs Y Lauder)
Best Neuter in Show & Open Neuter in Show: Pug
Aust Neut Ch Kangala Kung Fu Kevin (Kerry Cannon & Greg Lamb)
Runner Up Neuter in Show: Samoyed
Aust Sup & Neut Ch Airebis What Dreams R Made Of (Kellie / Judy & Graham Hughes)

Puppy SweepStakes - 1st Place: Great Dane
Danefred Echo in Time (AI) (Barbie Bruce)
Puppy SweepStakes - 2nd Place: Petit Basset Griffon Vendeen
Rokeena Captain Starlight (Mr R & Mrs Y Lauder)

Veteran SweepStakes - 3rd Place: Greyhound
Aust Neut Gr Ch Kaotic Will JC (Janet Ramsay)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mrs Julie Ireland (QLD)  (Group Entry : 39)

Best in Group & Open in Group: Pug
Aust Ch Kangala Like A Sunrise (Kerry Cannon)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Griffon Bruxellois
Aust Sup Ch Tzani Zazu Zodiak (Bell/ Norman & Mills)
Baby in Group: Pug
Kangala Ricky Ticky Toc (Kerry Cannon)
Minor in Group: Griffon Bruxellois
Aust Ch Tzani Giggle McDimples (Bell/ Mills & Norman)
Intermediate in Group: Cavalier King Charles Spaniel
Aust Ch Cavalierlove Amorous N Ready (Sue Donahue)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Pug
Aust Neut Ch Kangala Kung Fu Kevin (Kerry Cannon & Greg Lamb)
Runner Up Neuter in Group: Papillon
Aust & Neut Ch Basilika All Guns Blazing (Mrs Sue Vella)

Cavalier King Charles Spaniel
BOB, Dog CC & Open of Breed: NZ Ch & Aust Sup Ch Tikimi Smooth Criminal (Miss T & Mrs K Perkiss)
Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Cavalierlove Amorous N Ready (Sue Donahue)

Griffon Bruxellois
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Tzani Zazu Zodiak (Bell/ Norman & Mills)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Tzani Giggle McDimples (Bell/ Mills & Norman)

Italian Greyhound
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Igsquisite Mischeif Managed (Maureen Friend)

Japanese Chin
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Hanami Sumi Fuji (Alwood Kennels)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Chincasa High Voltage (A Sharp & N Skeet)

Miniature Pinscher
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Minarli Solo Rhythm (Miss Jane Morrey)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Minarli Classic Rhythm TD (Miss Jamie Pendle & Miss Jane Morrey)

Papillon
Neuter BOB and Neuter Dog CC: Aust & Neut Ch Basilika All Guns Blazing (Mrs Sue Vella)

Pomeranian
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Hollywoof Eat My Shorts (Marilyn Evans)
R/UP BOB, Res Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Tupishka Teddy Toasted Me (Robyn OKeefe)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Roxypoms Lucy (Robyn OKeefe)
Baby of Breed: Beaucliff Tom Thum (Beaucliff Kennels)

Pug
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Kangala Like A Sunrise (Kerry Cannon)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Kangala Little Lucifa (Kerry Cannon)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Kangala Keepin Up Appearances (Kerry Cannon)
Baby of Breed: Kangala Ricky Ticky Toc (Kerry Cannon)
Puppy of Breed: Kangala Nik Nak Paddywak (Kerry Cannon)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Kangala Kung Fu Kevin (Kerry Cannon & Greg Lamb)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mr David Strachan (VIC)  (Group Entry : 36)

Best in Group & Open in Group: Fox Terrier (Smooth)
Aust Sup Ch Selwor Secret Package (Imp NZ) (J & L Rowles)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: Sealyham Terrier
Aust Ch Pennyflower Dave In Deep Space (Christine Timms)
Minor in Group: Staffordshire Bull Terrier
Ourgang Dammit Janet (AI) (Annabel Wolf)
Puppy in Group: Jack Russell Terrier
Aust Ch Covejack Seaside Dreams (Jayne Hawkins)
Junior in Group: Bull Terrier (Miniature)
Daminabul Tainted Love (Mr O J & Mrs A J Holland/ Mr D & Mrs K Manna)

American Staffordshire Terrier
Bitch CC: Nikar She Not The End (Karen Sloane)

Bull Terrier (Miniature)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Daminabul Fatboy Slim (Damiano & Katarina Manna)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Daminabul Tainted Love (Mr O J & Mrs A J Holland/ Mr D & Mrs K Manna)

Fox Terrier (Smooth)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Selwor Secret Package (Imp NZ) (J & L Rowles)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Sup Ch Selwor Sweet Victory (Imp NZ) (J & L Rowles)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Selwor Storm Trooper (J Rowles)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Selwor Straight Sets (J Rowles)

Jack Russell Terrier
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Covejack Seaside Dreams (Jayne Hawkins)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Jnr Ch Just In Time Eleerre (Imp ARG) (Mrs J J Clifford)
Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Bekmar Starley (Mrs J Clifford)
Junior of Breed: Bekmar Tori Amos (Mrs J J Clifford)

Norfolk Terrier
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Mazberg The One and Only (S Culbert/ G Jones/ M Berg)

Sealyham Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Pennyflower Dave In Deep Space (Christine Timms)

Staffordshire Bull Terrier
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Ourgang Dirty Bang (Annabel Wolf)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Minor of Breed: Ourgang Dammit Janet (AI) (Annabel Wolf)
Res Dog CC & Minor (Dog) of Breed: Monchelpark Burnin Diesel (C Borg)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mrs Julie Ireland (QLD)  (Group Entry : 64)

Best in Group & Junior in Group: Bracco Italiano
Aust Ch Jonz Red Hot Rendezvous (Kellett/ Ashpole & Palmer)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: English Springer Spaniel
Aust Ch Fraelighte Frozen To Touch (AI) (Mr R & Mrs Y Lauder)
Minor in Group: English Springer Spaniel
Tikimi Wickedly Delicious (Miss T & Mrs K Perkiss)
Puppy in Group: Labrador Retriever
Gunderrako Country Roads (Miss A Williams)
Intermediate in Group: Cocker Spaniel (American)
Aust Ch Sinderby Black Or White (AI) (B R & M L Hanley)
Open in Group: English Springer Spaniel
Aust Sup Ch Azudance Little Lion Man (Miss M Lauder)
Runner Up Neuter in Group: Hungarian Vizsla
Aust & Neut Ch Gamecall Making Waves RA (John & Sian Hine)

Bracco Italiano
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Jonz Red Hot Rendezvous (Kellett/ Ashpole & Palmer)

Cocker Spaniel
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Kingsway Act The Part (M K Kingston)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Kingsway Foreign Correspondent (Marcia Kingston & Ann O'Keefe)

Cocker Spaniel (American)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Sinderby Black Or White (AI) (B R & M L Hanley)
Baby of Breed: Sinderby Back In Black (AI) (B R & M L Hanley)

English Springer Spaniel
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Fraelighte Frozen To Touch (AI) (Mr R & Mrs Y Lauder)
R/UP BOB, Res Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Azudance Little Lion Man (Miss M Lauder)
Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Gr Ch Azucroft Atlantic Romance (Miss T & Mrs K Perkiss)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Tikimi Wickedly Delicious (Miss T & Mrs K Perkiss)

Field Spaniel
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Dawnus Cheese All Black (S Betts)

German Shorthaired Pointer
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Klausnkesh Son of a Gun RN (Therese Corbett/Charmaine Walker)
Baby of Breed: Kobidan The Whole Shebang (Joanne Hagan)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Kruz Song of the Future CCD RE ET (Joanne Hagan)

German Wirehaired Pointer
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Korskote Foreign Exchange (IID UK) (Gary & Liz Lovell)
R/UP BOB, Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Lovewyre Diamond Jack (Gary & Liz Lovell)
Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Lovewyre Don't Need Diamonds (Gary & Liz Lovell)

Golden Retriever
Neuter BOB and Neuter Dog CC: Aust Ch Jukeran Dare's Cool Dude CCD CD RN RA RE RM (Margot Webster)

Hungarian Vizsla
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Ekvar Hell Raiser (Ms K Kettleton)
Bitch CC & Intermediate of Breed: Gamecall Autumn Colour Cascade (S Whymark & S Hine)
Intermediate (Dog) of Breed: Aust Ch Bushgold Peelii Adonis (Mrs P Rudd)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Gamecall Making Waves RA (John & Sian Hine)

Hungarian Wirehaired Vizsla
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Rugalmas Towanda the Avenger (Louise Bennett)

Labrador Retriever
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Gunderrako Country Roads (Miss A Williams)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Gunderrako secret CD RE (Angela Williams)

Nova Scotia Duck Tolling Retriever
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Glenmave Style And Sagacity (AI) NRA (Dr Claire Wade)

Spanish Water Dog
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Incavale Shes Got The Booty (Nicole Fallon)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mrs Amanda Everson (QLD) (Group Entry : 46)

Best in Group & Aust Bred in Group: Petit Basset Griffon Vendeen
Aust Ch Azucroft Dom Perignon (Mr & Mrs R Lauder / Miss M Lauder)
Minor in Group: Whippet
Ridgesetter Nivea (J M & T A Comerford)
Puppy in Group: Whippet
Aust Ch Ridgesetter Where The Boyz Are (J M & T A Comerford)
Intermediate in Group: Saluki
Aust Ch Itsozi Persian Jewel (C & G Arkell)
Runner Up Neuter in Group: Whippet
Aust Neut Ch Adstaff Red Emperor ET SC (Janet Ramsay)

Dachshund (Miniature Long Haired)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Dachchimac Fast n Furious (Linda Stevens)
Res Dog CC & Minor of Breed: Mitteldac Smooth Criminal (Mrs S Taylor)

Dachshund (Miniature Smooth Haired)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Bromhelm Suspicious Minds (Rhonda McKenna)

Greyhound
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Neales Choice JC (Janet Ramsay)
R/UP Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter (Bitch) of Breed: Aust Neut Ch You Can Dance JC (Janet Ramsay)

Petit Basset Griffon Vendeen
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Azucroft Dom Perignon (Mr & Mrs R Lauder / Miss M Lauder)
R/UP BOB, Res Dog CC & Minor of Breed: Rokeena Captain Starlight (Mr R & Mrs Y Lauder)
Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Rokeena Jingle Bells (Mrs R & Mr R Wallis)

Saluki
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Itsozi Persian Jewel (C & G Arkell)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Itsozi The Jewel Thief (C & G Arkell)

Whippet
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Ridgesetter Nivea (J M & T A Comerford)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Ridgesetter Where The Boyz Are (J M & T A Comerford)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Adstaff Red Emperor ET SC (Janet Ramsay)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mr David Strachan (VIC)  (Group Entry : 54)

Best in Group & Open in Group: Collie (Rough)
Aust Ch Vedamea About Last Knight (B & L Ryan / J Wilkinson)
Runner Up in Group: Shetland Sheepdog
Aust Ch Blue Heavens Secret Obsession (Imp USA) (J Prout)
Minor in Group: Australian Cattle Dog
Itsozi The Colour Of Magic (C & G Arkell)
Puppy in Group: Finnish Lapphund
Snofyre Omg Oh What Kaos (C Fitzgerald & G Richards)
Intermediate in Group: Belgian Shepherd Dog (Groenendael)
Aust Ch Beljekali Zeus (Mark Hutchinson)
Aust Bred in Group: Welsh Corgi (Cardigan)
Aust Ch Bethwyn Misty River (Bethwyn Kennels)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Welsh Corgi (Cardigan)
Aust Gr & Neut Ch Bethwyn Gwenhywfar (Bethwyn Kennels)
Runner Up Neuter in Group: Australian Shepherd
Aust & Neut Gr Ch Kinbrace Take Your Best Shot RN ADX JDX GD SD SPDX ET (Imp NZ) (S Betts)

Australian Cattle Dog
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Itsozi The Colour Of Magic (C & G Arkell)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Busheela Akinda Magic (C & G Arkell)

Australian Shepherd
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Gr Ch Kinbrace Take Your Best Shot RN ADX JDX GD SD SPDX ET (Imp NZ) (S Betts)

Belgian Shepherd Dog (Groenendael)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Beljekali Zeus (Mark Hutchinson)

Border Collie
R/UP BOB & Bitch CC: Aust Ch Etherial Night Queen (Maryanne Fazekas)

Collie (Rough)
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Vedamea About Last Knight (B & L Ryan / J Wilkinson)

Finnish Lapphund
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Snofyre Omg Oh What Kaos (C Fitzgerald & G Richards)

German Shepherd Dog
Dog CC: Aust Sup Ch Allendell Quick Silver (R Bentley / D Elliott)

German Shepherd Dog (Long Stock Coat)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Ducliffe A Winters Tale (K G Johnson)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Teamkuma Shinjiru (R Koerber & E Bevk)

Old English Sheepdog
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Woolebull Up Country Girl (P & S Evans/P Harwell)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Woolebull Talkative Toby CCD (P L & D S Hincks)

Shetland Sheepdog
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Blue Heavens Secret Obsession (Imp USA) (J Prout)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Ifonly Intoxicating (T Walters)

Welsh Corgi (Cardigan)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Bethwyn Bushranger (Bethwyn Kennels)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Bethwyn Silver Sequel (Bethwyn Kennels)
Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Bethwyn Misty River (Bethwyn Kennels)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Gr & Neut Ch Bethwyn Gwenhywfar (Bethwyn Kennels)

Welsh Corgi (Pembroke)
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Barawood Summer Solace at Bojojamile (Imp UK) (Mr R H & Mrs V J Hutton)
Dog CC & Puppy of Breed: Bojojamile Bit of a Hunk (AI) (Mr RH & VJ Hutton)

White Swiss Shepherd Dog
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Jch Srb Hemingway Dusa Belog Andela (Imp SRB) (Alison Norman)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mrs Amanda Everson (QLD)  (Group Entry : 22)

Best in Group & Junior in Group: Dobermann
Kserasera I Want It All (J & H Rymer)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: Samoyed
Aust Sup Ch Airebis My One True Love (Kellie/ Judy & Graham Hughes)
Baby in Group: Samoyed
Airebis Ready for Love (Judy/ Graham & Kellie Hughes)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Samoyed
Aust Sup & Neut Ch Airebis What Dreams R Made Of (Kellie / Judy & Graham Hughes)
Runner Up Neuter in Group: Samoyed
Aust Gr & Neut Ch Airebis Kissed by Moonlite RN (K / G & J Hughes)

Boxer
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Boxcrest Absolute Magic (E V Gordon - Pandelis)

Cane Corso
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Thoreoz Lagertha (O J & A J Holland / P Franchi)

Dobermann
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Kserasera I Want It All (J & H Rymer)

Samoyed
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Sup Ch Airebis My One True Love (Kellie/ Judy & Graham Hughes)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Airebis Can You Feel The Love Tonight (Melanie Xabregas & Sammi Kuhner)
Baby of Breed: Airebis Ready for Love (Judy/ Graham & Kellie Hughes)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Sup & Neut Ch Airebis What Dreams R Made Of (Kellie / Judy & Graham Hughes)
R/UP Neuter BOB & Res Neuter Bitch CC: Aust Gr & Neut Ch Airebis Kissed by Moonlite RN (K / G & J Hughes)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mrs Amanda Everson (QLD)  (Group Entry : 44)

Best in Group & Junior in Group: Keeshond
Hunkeedori Wooden Shoe Like Me (Katrina Santas)
Runner Up in Group & Open in Group: Schipperke
Aust Sup Ch Bateauchien Bazinga (Rebecca Bentley)
Minor in Group: Poodle (Toy)
Schau Say Geronimo (B J Biggs)
Puppy in Group: Great Dane
Danefred Echo in Time (AI) (Barbie Bruce)
Intermediate in Group: Poodle (Miniature)
Aust Ch Showcase All Guns Blazin' (Imp NZ) (Miss T & Mrs K Perkiss)
Aust Bred in Group: Japanese Spitz
Aust Sup Ch Daesdaemar Foreign Exchange (IID FIN) (Rebecca Bentley)

Great Dane
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Danefred Echo in Time (AI) (Barbie Bruce)

Japanese Spitz
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Daesdaemar Foreign Exchange (IID FIN) (Rebecca Bentley)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Belzbentley Yabba Dabba Doo (Rebecca Bentley)
Puppy of Breed: Aust Ch Belzbentley Wild Card (Rebecca Bentley)

Keeshond
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Hunkeedori Wooden Shoe Like Me (Katrina Santas)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Hunkeedori Ta Daaaaaaahhhhhhh (Katrina Santas)

Poodle (Miniature)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Showcase All Guns Blazin' (Imp NZ) (Miss T & Mrs K Perkiss)

Poodle (Toy)
Minor of Breed: Schau Say Geronimo (B J Biggs)

Schipperke
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Bateauchien Bazinga (Rebecca Bentley)