Hunter River A & H Association Ltd (NSW)

Date of Show : 15-Feb-2020 (Saturday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mr Don Mahoney (NSW)   (Total Entry : 326)

Best in Show & Open in Show: Pharaoh Hound
Aust Sup/ Est/ Est Junior Ch Caletto Fly High (Imp EST) (Mr R Besoff / M Viirsalu / Mrs D Besoff)
Runner Up in Show & Intermediate in Show: Dobermann
Aust Sup Ch Vansitar Fire N Ice (Imp NZ) (Borealis Kennels)
Baby in Show: Welsh Corgi (Pembroke)
Aziah Blessed Are Those (AI) (Mrs L Bettison)
Minor in Show: Finnish Lapphund
Orical New Beginnings (AI) (L Mills)
Puppy in Show: Boston Terrier
Amerigent Southern Belle (Norquay/ Gilson/ Skinner)
Junior in Show: Cocker Spaniel
Aust Ch Sandtoys In Overdrive (N & S Lane)
Aust Bred in Show: King Charles Spaniel
Aust Gr Ch Wilsight Red Alfie (C Rodrigues)
Best Neuter in Show & Open Neuter in Show: Norwegian Elkhound
Aust Ch Feralas ArtificialIntelligence (Miss C & Ms B Monckton)
Runner Up Neuter in Show: Fox Terrier (Smooth)
Aust Ch Santop Whos That Girl (S & S Norman)

Puppy SweepStakes - 1st Place: Finnish Lapphund
Orical New Beginnings (AI) (L Mills)
Puppy SweepStakes - 2nd Place: Pomeranian
Pomteddy Up In Lights (Mrs J Jones)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mr Peter Cutler (NSW)  (Group Entry : 64)

Best in Group & Intermediate in Group: Pekingese
Aust Ch Ormalu Giorgio Armani (Mr Peter Jones)
Puppy in Group: Pomeranian
Pomteddy Up In Lights (Mrs J Jones)
Aust Bred in Group: King Charles Spaniel
Aust Gr Ch Wilsight Red Alfie (C Rodrigues)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Cavalier King Charles Spaniel
Aust Sup Ch Zeltica San Cristobel (Mrs J Holcombe)
Runner Up Neuter in Group: English Toy Terrier (Black and Tan)
Aust & Neut Ch Neverland Rose Royale (Anita Mudd)

Affenpinscher
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Swayd Like I Give A Damn (Kerry McKinnon)

Cavalier King Charles Spaniel
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Matmor Raffles (M Morse & W Henderson)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Matmor Just The Way You Are (Mathew Morse & Will Henderson)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Sup Ch Zeltica San Cristobel (Mrs J Holcombe)

Chinese Crested Dog
Baby of Breed: Jeorjmac Never Ending Story (Mr M Wilson/ K L Glanford/ B Glanford)

English Toy Terrier (Black and Tan)
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Furnlea Propaganda Princess (Mrs Anita Mudd)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter (Bitch) of Breed: Aust & Neut Ch Neverland Rose Royale (Anita Mudd)

Havanese
Baby of Breed: Beljala Godric Gobbledock (James & Alanna Bell)

King Charles Spaniel
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Wilsight Red Alfie (C Rodrigues)

Miniature Pinscher
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: YaramanLodge Velvet and Lace (Barbara Smith)

Pekingese
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Ormalu Giorgio Armani (Mr Peter Jones)

Pomeranian
Puppy of Breed: Pomteddy Up In Lights (Mrs J Jones)

Tibetan Spaniel
R/UP BOB & Res Dog CC: Aust Ch Acaciahill Im Just Fetching (Julie & Sharna Barnett)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Ms Donna Morris (NSW)  (Group Entry : 40)

Best in Group & Junior in Group: Fox Terrier (Smooth)
Firezan Kachina Doll (Mrs Annette D Bowe)
Minor in Group: Bull Terrier
Bankabull Bobby Mcgee (Mr J & B McGowan)
Intermediate in Group: Cairn Terrier
Aust Ch Ayladee African Queen (Donna Robinson)
Aust Bred in Group: Fox Terrier (Smooth)
Firezan Kryptonite (Mrs A D Bowe)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Fox Terrier (Smooth)
Aust Ch Santop Whos That Girl (S & S Norman)
Runner Up Neuter in Group: Tenterfield Terrier
Demala Lord of the Rings (Hellen Stokes)

American Hairless Terrier
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Lilcracka Mother Of Dragons (Natalie Southam & K Holmes)

American Staffordshire Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Redplatinum Let There Be Rock (AI) WPD JC (Cassie Caple)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Amseraphs She Would Be If She Was (Taylor/Steen/Grice)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Amseraphs Thru The Looking Glass (Taylor/Steen/Grice)

Australian Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup & Am Ch Temora Remember Me (Imp USA) (Leanne & Allen Boote)

Bedlington Terrier
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Fioralainn Laoch Mor (Eileen Clarke)

Bull Terrier
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Bankabull Heartbreaker (Mr J & Mrs B Mcgowan)
R/UP BOB, Dog CC & Minor of Breed: Bankabull Bobby Mcgee (Mr J & B McGowan)

Bull Terrier (Miniature)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aus Ch Chrysaliss House Of Wolves (Natalie Southam)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Chrysaliss Flirtatious Miss (Natalie Southam)

Cairn Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Joymont The Dark Knight (Cathy Scotton/Donna Robinson)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Ayladee African Queen (Donna Robinson)

Fox Terrier (Smooth)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Firezan Kachina Doll (Mrs Annette D Bowe)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Firezan Kryptonite (Mrs A D Bowe)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Santop Whos That Girl (S & S Norman)

Jack Russell Terrier
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Jackofhearts Hit The Headlines (Doreen & Ashlea Aldridge)

Tenterfield Terrier
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Demala the chosen one (Miss D Macfadyen)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Intermediate Neuter of Breed: Demala Lord of the Rings (Hellen Stokes)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Ms Donna Morris (NSW)  (Group Entry : 49)

Best in Group & Junior in Group: Cocker Spaniel
Aust Ch Sandtoys In Overdrive (N & S Lane)
Runner Up in Group & Puppy in Group: Labrador Retriever
Bradorla Here Comes The Sun (AI) (Vernon / Ellis / Wickham)
Baby in Group: Hungarian Vizsla
Vercain Enchanting Dream (Jodie Fogarty)
Minor in Group: Cocker Spaniel
Cobalt Bohemian Star (Mrs D & Mr G Partridge)
Intermediate in Group: Welsh Springer Spaniel
Aust Ch Esspree Moon light Rendezvous (Julie & Karen Hiscott)
Aust Bred in Group: Welsh Springer Spaniel
Aust Sup Ch Goldmaid Dangerous Player (AI) (D L & L Meagher)
Open in Group: Weimaraner
Am & Aust Ch Camelot's Just Bewitching (Imp USA) (Val Peters & Narelle Goold)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Weimaraner
Aust & Neut Ch Cruisenif Hot Chilli Peppers CCD RN (J Davies)
Runner Up Neuter in Group: Pointer
Pivotal New Romantic (Ms K de Stefano)

Cocker Spaniel
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Sandtoys In Overdrive (N & S Lane)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Ballyoran Highland Lass (Nikki & Sue Lane)
Baby of Breed: Sandtoys Giveme Sum Sugar (N & S Lane)
Minor of Breed: Cobalt Bohemian Star (Mrs D & Mr G Partridge)
Junior (Bitch) of Breed: Gunwise The Blue Rose (Mrs N Davison)

German Shorthaired Pointer
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Germanicus Let Me Love You (Ai) (Lara Haynes)
Baby of Breed: Germanicus No Time To Die (AI) (Lara Haynes)

Golden Retriever
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Goldbrior Monsieur Henri (Ms Jane E Carpenter)
Baby of Breed: Dykinta Amos Hart (Wendy Atkins)

Hungarian Vizsla
Baby of Breed: Vercain Enchanting Dream (Jodie Fogarty)

Labrador Retriever
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Bradorla Here Comes The Sun (AI) (Vernon / Ellis / Wickham)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Eraky Isnt It Ironic (Jude Tankard)

Nova Scotia Duck Tolling Retriever
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Tarshona Made You Look (Mrs K & Miss C Walker)

Pointer
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Pivotal New Romantic (Ms K de Stefano)

Weimaraner
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Am & Aust Ch Camelot's Just Bewitching (Imp USA) (Val Peters & Narelle Goold)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Griswold Vienna Waltz (AI) (Jodie Fogarty)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Cruisenif Hot Chilli Peppers CCD RN (J Davies)

Welsh Springer Spaniel
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Goldmaid Dangerous Player (AI) (D L & L Meagher)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Goldmaid Game On (AI) (D L & L Meagher)
Res Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Esspree Moon light Rendezvous (Julie & Karen Hiscott)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mr Don Mahoney (NSW) (Group Entry : 45)

Best in Group & Open in Group: Pharaoh Hound
Aust Sup/ Est/ Est Junior Ch Caletto Fly High (Imp EST) (Mr R Besoff / M Viirsalu / Mrs D Besoff)
Runner Up in Group: Norwegian Elkhound
Feralas Mrs Doubtfire (Miss C & Ms B Monckton)
Baby in Group: Whippet
Goodwill Little Hot Love (Steve & Debbie Albert)
Minor in Group: Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Lowender Donatella Versace (K L Glanford)
Puppy in Group: Azawakh
Aust Ch Jumadabey Query (Rachael Taylor & Debra Huon)
Junior in Group: Rhodesian Ridgeback
Aust Ch Ballahond Sager Lakes (Sandra Bell)
Intermediate in Group: Basenji
Aust Ch Remwin Wrinkle in Time (L Hughes)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Norwegian Elkhound
Aust Ch Feralas ArtificialIntelligence (Miss C & Ms B Monckton)
Runner Up Neuter in Group: Basenji
Aust Gr Ch Remwin Cheeky Liasons (Lyn Hughes)

Azawakh
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Jumadabey Query (Rachael Taylor & Debra Huon)

Basenji
Res Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Remwin Wrinkle in Time (L Hughes)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Gr Ch Remwin Cheeky Liasons (Lyn Hughes)

Dachshund (Long Haired)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Maralya Ima Master Piece Too (K Nilsen)

Dachshund (Miniature Long Haired)
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Kimscott Magic Rubee (K L Glanford)
Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Dacville Kiwi Temtation (Imp NZ) (Laraine Wasson)
Intermediate of Breed: Aust Ch Kajmytt Classic Hunter (Mrs K L Glanford)

Dachshund (Miniature Smooth Haired)
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Lowender Donatella Versace (K L Glanford)

Deerhound
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Eilrig Galena (Sandra Waugh)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Lainnir Kunzite (Sandra Waugh)

Norwegian Elkhound
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Feralas Mrs Doubtfire (Miss C & Ms B Monckton)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Feralas ArtificialIntelligence (Miss C & Ms B Monckton)

Pharaoh Hound
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup/ Est/ Est Junior Ch Caletto Fly High (Imp EST) (Mr R Besoff / M Viirsalu / Mrs D Besoff)

Portuguese Podengo (Small Smooth Haired)
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Ballahond Rosado Dawn (Sandra Bell)

Rhodesian Ridgeback
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Ballahond Sager Lakes (Sandra Bell)

Whippet
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Goodwill Soul Deep (Steve & Debbie Albert)
Baby of Breed: Goodwill Little Hot Love (Steve & Debbie Albert)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mr Don Mahoney (NSW)  (Group Entry : 51)

Best in Group & Minor in Group: Finnish Lapphund
Orical New Beginnings (AI) (L Mills)
Baby in Group: Welsh Corgi (Pembroke)
Aziah Blessed Are Those (AI) (Mrs L Bettison)
Puppy in Group: Bearded Collie
Famewynn U Give Luv A Bad Name (Mrs A Smith)
Intermediate in Group: Finnish Lapphund
Aust Ch Snofyre Legend of Tomorrow (AI) (Chrissy Fitzgerald)
Aust Bred in Group: Australian Cattle Dog
Aust Ch Melcathra Ace High (J Worboyes)
Runner Up Neuter in Group: Australian Shepherd
Aust Ch Sarbinma Chokerrerouge CD RN (Delwyn Whyburn)

Australian Cattle Dog
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Melcathra Ace High (J Worboyes)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Melcathra More Joyous (J Worboyes)
Baby of Breed: Embrooke She Will Reign (J Worboyes)

Australian Kelpie
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Callicoma Mojo (Robin Oliver)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Callicoma Sheer Bliss (AI) RN AD JDX GD SD (Mrs R Oliver)

Australian Shepherd
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Sarbinma Draco The Wize (Margaret Grahame)
R/UP Neuter BOB & Res Neuter Bitch CC: Aust Ch Sarbinma Chokerrerouge CD RN (Delwyn Whyburn)

Bearded Collie
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Famewynn U Give Luv A Bad Name (Mrs A Smith)

Border Collie
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Timmally Christmas Cracker (Anne Williams)
Baby of Breed: Timmally The Power of Love (Anne Williams)

Finnish Lapphund
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Orical New Beginnings (AI) (L Mills)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Snofyre Legend of Tomorrow (AI) (Chrissy Fitzgerald)
Res Dog CC & Junior of Breed: Orical Kasper of Vantaa (M Sarkar)
Res Bitch CC: Snofyre Perfect Love (Chrissy Fitzgerald)

German Shepherd Dog
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Garsova Kiri JC (Garsova Kennels)

Shetland Sheepdog
Res Bitch CC & Minor of Breed: LochWind Kopyright (Gail M Jones)

Welsh Corgi (Pembroke)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Ochrehills Homeward Bound (Hile & Wood)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Dosslynne Stayin Home (Hile & Wood)
Baby of Breed: Aziah Blessed Are Those (AI) (Mrs L Bettison)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Ms Donna Morris (NSW)  (Group Entry : 35)

Best in Group & Intermediate in Group: Dobermann
Aust Sup Ch Vansitar Fire N Ice (Imp NZ) (Borealis Kennels)
Runner Up in Group: Newfoundland
Aust Ch Newfcastle War Party (Robyn Nagle /Helen Durell)
Minor in Group: Dobermann
Indpac Cracklin Rosie (AI) (M B Hart)
Junior in Group: Neapolitan Mastiff
Magnufi Remo Rosso (Bruce Hutchison)
Aust Bred in Group: Bernese Mountain Dog
Aust Ch Branbern Rubiks Cube (Mrs M Murray)
Open in Group: Siberian Husky
Aust Sup Ch Taejaan American Hustle (Rule-Steele/Burton/Turay/Taylor)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Newfoundland
Aust & Neut Ch Newfcastle The Magic Begins (Janelle Wallace/Newfcastle)
Runner Up Neuter in Group: Schnauzer (Miniature)
Aust Neut Ch Ebshine Herr Theodor (V Craig)

Akita
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Miskas The Marvelous One (Monica A Vaughan)

Bernese Mountain Dog
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Branbern Rubiks Cube (Mrs M Murray)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Branbern Once Upon A Time (Mrs M L Murray)

Boxer
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Saxonee Strike Zone (Wayne Conway)

Dobermann
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Sup Ch Vansitar Fire N Ice (Imp NZ) (Borealis Kennels)
Res Dog CC & Junior (Dog) of Breed: Indpac Fun In The Sun (Scott & Sharon Norman)
Minor of Breed: Indpac Cracklin Rosie (AI) (M B Hart)

Neapolitan Mastiff
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Magnufi Remo Rosso (Bruce Hutchison)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Magnufi Orsa d Oro (Mrs Lorene Cantarella)

Newfoundland
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Newfcastle War Party (Robyn Nagle /Helen Durell)
R/UP BOB & Bitch CC: Aust Ch Newflabel Black Diamond (Janelle Wallace)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Newfcastle The Magic Begins (Janelle Wallace/Newfcastle)

Pyrenean Mountain Dog
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Snofyre Summer Spirit (C Fitzgerald)

Samoyed
Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Kchise Southern Belle (AI) (Mrs S Neil)

Schnauzer (Miniature)
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Redorah Storm In A Shot Glass (Doris Cooper)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Ebshine Herr Theodor (V Craig)

Siberian Husky
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Taejaan American Hustle (Rule-Steele/Burton/Turay/Taylor)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Taejaan Storm Ina Tea Cup (N J Rule-Steele)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mr Peter Cutler (NSW)  (Group Entry : 42)

Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Shar Pei
Aust Gr Ch SharpeiLodge Final Edition (Kim Markham)
Baby in Group: Great Dane
Ashadanois Rose Tyler (S Holland & Mr R Powell)
Minor in Group: Great Dane
Underane Ishara (AI) (Sheree Lindeman/Rhonda Harvey)
Puppy in Group: Boston Terrier
Amerigent Southern Belle (Norquay/ Gilson/ Skinner)
Junior in Group: Japanese Spitz
Daesdaemar Sylver Queen (Denise M Sylvester)
Open in Group: Japanese Spitz
Aust Ch Tenkashiro Sylver Gold N Topaz (Denise M Sylvester)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: French Bulldog
Aust Neut Ch Colkerry His Excellency (Sally Cole)

Boston Terrier
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Amerigent Southern Belle (Norquay/ Gilson/ Skinner)

Dalmatian
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Ottatella Moorish Idol (Julie & Sharna Barnett)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Paceaway Eye Liner (F E L Darling)

French Bulldog
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Colkerry His Excellency (Sally Cole)

Great Dane
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Underane Ishara (AI) (Sheree Lindeman/Rhonda Harvey)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Stordansk Jupiter ov Ganymede (Sheree Lindeman)
Res Dog CC & Minor (Dog) of Breed: Underane In Gold (AI) (Sheree Lindeman)
Baby of Breed: Ashadanois Rose Tyler (S Holland & Mr R Powell)

Japanese Spitz
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Daesdaemar Rewrite the Future at Nailah (Denise M Sylvester)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Daesdaemar Dancing Queen (Denise M Sylvester)
Res Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Tenkashiro Sylver Gold N Topaz (Denise M Sylvester)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Daesdaemar Sylver Queen (Denise M Sylvester)

Lhasa Apso
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Zaland its a kind of magic (Mr B & Mrs L Pepperall)

Shar Pei
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch SharpeiLodge Final Edition (Kim Markham)

Shih Tzu
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Dawmic Sparkling Jewel (Mrs D Cole)

Xoloitzcuintle (Intermediate)
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Wazzat Juanxolo (T Scheiner & J Z Dinis)