Casino & District Kennel Club Inc (PM Show) (NSW)

Date of Show : 29-Feb-2020 (Saturday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mrs Susan Brown (NSW)   (Total Entry : 363)

Best in Show & Open in Show: Australian Shepherd
Am Ch Impactís Teddy Ruxpin (Imp USA) (Belinda West/ Judy VanDerSteen/ Kelton Hatton)
Baby in Show: Shih Tzu
Tzutique All Sass N Spark (Julie Wardell/Robyn Hawke)
Puppy in Show: Italian Greyhound
Igsquisite Your a Wizard Harry (Maureen Friend)
Junior in Show: Pointer
Aust Ch Aspyre Wicked Tongue (Miss C Fisher)
Intermediate in Show: Poodle (Standard)
Aust Sup Ch Jurado Rocket Man For Wazky (K Ritter/ E Maitland)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Ms Marie Patten (NSW)  (Group Entry : 60)

Best in Group & Open in Group: Papillon
Aust Ch Silvermorning's Ultimate Victory (Imp USA) (Amanda B Gill & Ms M Palmero)
Runner Up in Group: Havanese
Am Gr/ Can Gr/ Pol Jr/ Lit Jr CH That's Sun Ray at Pilosus (Imp USA) (Mr G Neave/D & D Scheiris/Ms P Lucas)
Baby in Group: Griffon Bruxellois
Tzani Harriet The Spy (Diana Norman / Tim Mills / Kerry Bell)
Minor in Group: Griffon Bruxellois
Alynga The Terminator (Diana Norman & Mark Huisman)
Puppy in Group: Italian Greyhound
Igsquisite Your a Wizard Harry (Maureen Friend)
Junior in Group: Cavalier King Charles Spaniel
Elfking Naughty But Sweet (D M Dickson)
Intermediate in Group: Papillon
Roseswain Lagertha (Mrs J A Moy)
Aust Bred in Group: Cavalier King Charles Spaniel
Aust Ch Morganlea Rainmaker (D Dickson)

Cavalier King Charles Spaniel
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Morganlea Rainmaker (D Dickson)
Baby of Breed: Swinabie When Rumours Run Riot (Donna Dickson)
Baby (Bitch) of Breed: Swinabie Magic in Springtime (Donna Dickson)
Minor of Breed: Noonameena Happy Harpa (J Faber)
Junior of Breed: Elfking Naughty But Sweet (D M Dickson)

Griffon Bruxellois
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Alynga The Terminator (Diana Norman & Mark Huisman)
Baby of Breed: Tzani Harriet The Spy (Diana Norman / Tim Mills / Kerry Bell)

Havanese
BOB, Dog CC & Open of Breed: Am Gr/ Can Gr/ Pol Jr/ Lit Jr CH That's Sun Ray at Pilosus (Imp USA) (Mr G Neave/D & D Scheiris/Ms P Lucas)

Italian Greyhound
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Oakway Sheer Elegance (Jill Marks)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Igsquisite Your a Wizard Harry (Maureen Friend)

Miniature Pinscher
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Yaramanlodge Show No Mercy (Margaret Hay)

Papillon
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Silvermorning's Ultimate Victory (Imp USA) (Amanda B Gill & Ms M Palmero)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Roseswain Lagertha (Mrs J A Moy)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Roseswain Chewbaccas Warrior (Janine Moy)
Baby of Breed: Roseswain Nyx Night Goddess (Janine Moy)

Pomeranian
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate (Dog) of Breed: Am Ch Foxwudz Devil In Disguise (Imp USA) (Ebony Russell)

Pug
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Kabova Pye In The Skye (Ms J Whitney)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Kabova Star Boi (Mrs J Whitney)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Kabova Side Kick (Ms J Whitney)

Tibetan Spaniel
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Barrajy Miss Prissy Pants (Mrs C Olive)

Yorkshire Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Ausilk Charles (Mrs Shayne Scott)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate (Bitch) of Breed: Aust Ch Bruebek Nicoletta (Mrs Shayne Scott)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mr Glen Vernon (NSW)  (Group Entry : 34)

Runner Up in Group: Cairn Terrier
Aust Sup Ch Yarrinarra Kentucky Rancher (Maxine Lee)
Baby in Group: Lakeland Terrier
Sandimorn Earl Spencer (Mr R J & Mrs P A Osmachenko)
Intermediate in Group: Bull Terrier (Miniature)
Aust Ch Witchend Wee Zelda Hyrule (Liza Mclaughlin)

Airedale Terrier
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Stirling Legend Of The Isles (Imp USA) (Ms S A Jolly)

Bull Terrier
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Ponderra Hot Chilli Woman (C Handsaker)
R/UP BOB, Dog CC & Junior (Dog) of Breed: Cuttabuv Mr Mopars Demon (K & D Shelley)
Baby of Breed: Ponderra Sheez Got The Look (Ponderra Kennels)

Bull Terrier (Miniature)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Witchend Wee Zelda Hyrule (Liza Mclaughlin)

Cairn Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Yarrinarra Kentucky Rancher (Maxine Lee)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Yarrinarra Delta Dawn (Ms M Lee)

Lakeland Terrier
Baby of Breed: Sandimorn Earl Spencer (Mr R J & Mrs P A Osmachenko)

Staffordshire Bull Terrier
R/UP BOB, Dog CC & Open (Dog) of Breed: Aust Sup Ch Kabere Money Where Y A Mouth Iz (Mr A Major & Ms D Connolly)
Baby of Breed: Kabere Rock Paper Scissors (Mr A Major & Ms D Major)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Ms Marie Patten (NSW)  (Group Entry : 79)

Best in Group & Open in Group: Cocker Spaniel
Aust Ch Ravensnite Bet Ya Bottom Dollar (Alecia Ugrinic)
Runner Up in Group & Junior in Group: Pointer
Aust Ch Aspyre Wicked Tongue (Miss C Fisher)
Baby in Group: Cocker Spaniel
Myshalair Cast A Spell (Ms H J Yeates)
Puppy in Group: Golden Retriever
Paterbetgold N Braewattie (T & P Kurtz)
Intermediate in Group: Cocker Spaniel (American)
Aust Sup Ch Jettz American Flyer (Victoria Masterfield & Nicole Snerling)

Cocker Spaniel
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Ravensnite Bet Ya Bottom Dollar (Alecia Ugrinic)
R/UP BOB, Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Aust Ch Ravensnite Sno Money (Alecia Ugrinic)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Bralmico Hearts N Roses (Mrs K Hutt)
Baby of Breed: Myshalair Cast A Spell (Ms H J Yeates)
Puppy of Breed: Spezia Waltz of the Flowers (Jennifer Robb)
Aust Bred of Breed: Ravensnite Gift Of The Gab (Alecia Ugrinic)

Cocker Spaniel (American)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Sup Ch Jettz American Flyer (Victoria Masterfield & Nicole Snerling)

Field Spaniel
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Birdrise Thyme Is Right (J McDonald & R Arnott)

German Shorthaired Pointer
Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Zenchar Shimmer In Blue (T Fraser/ S Rattle & T Sproule)
Baby of Breed: Gillbrae Ring of Fire (J V Toyer & O Gillies)

German Wirehaired Pointer
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Whistlewire Snowy River Rider (Leanne Hall)
Baby of Breed: Whistlewire Double Your Luck (AI) (Leanne Hall)

Golden Retriever
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Bralmico Vintage Genes (De-arne Hargreaves)
R/UP BOB & Res Dog CC: Aust Gr Ch Ikentrieve La Vida Loca (AI) (Mrs B Kent & Miss M Kent)
Bitch CC & Junior of Breed: Ikentrieve Cherri Cola (Mrs B Kent & Miss M Kent)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Paterbetgold N Braewattie (T & P Kurtz)

Hungarian Vizsla
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Ekvar Hell Raiser (Ms K Kettleton)

Irish Setter
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Eireannmada Versace (Greg Browne & Lorraine Sanney)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred (Bitch) of Breed: Aust Ch Eireannmada Cathryn Sophia (Greg Browne)
Res Dog CC & Minor of Breed: Eireannmada Moon River (Jeremy Nowlan)

Labrador Retriever
Dog CC & Open of Breed: Dancourt Fame N Fortune (Mrs C Olive)
Res Dog CC & Junior of Breed: Aralyen Play The Game (AI) (V A Dodge)

Nova Scotia Duck Tolling Retriever
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Lidlriva Witchitty Grub CCD ET (Julie Robinson)
R/UP BOB, Res Dog CC & Minor of Breed: Addatoll Hugo Boss (AI) (Julie Robinson)

Pointer
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Aspyre Wicked Tongue (Miss C Fisher)

Weimaraner
Res Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Ashlaren Bring Out The Bundy (Mrs E M Knox & Mrs A Page)

Welsh Springer Spaniel
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Ricochez Bedwyr Dyllan (Jenny Hampton)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Hartset Wings Ofan Angel (Jenny Hampton)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mr Glen Vernon (NSW) (Group Entry : 55)

Best in Group & Open in Group: Whippet
Aust Sup Ch Shawthing Ave Maria (Vicki Shaw)
Runner Up in Group: Beagle
Am Gr Ch Red Americana Kempinski At Argyle (Imp USA) (J & R Cook / K Lockwood)
Baby in Group: Saluki
Skyzar Time Keeper (AI) (Nicole Snerling)
Puppy in Group: Saluki
Baghdad Get The Party Started (N Snerling & A Chato)
Junior in Group: Whippet
Shawthing All That Glitters (Vicki Shaw & Noreen Harris)

Afghan Hound
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Tianze Diamond In The Rough (Jacky Harnett)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Tianze Jewel Inthe Crown (Jacky Harnett)

Basset Hound
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Landwell Buster (Mrs R Bing)

Beagle
BOB, Dog CC & Open of Breed: Am Gr Ch Red Americana Kempinski At Argyle (Imp USA) (J & R Cook / K Lockwood)
R/UP BOB & Bitch CC: Aust Ch Lunars WhenU Wish Upon A Star (J & R Cook)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Besmagic Starlight (Tracy Coop)

Borzoi
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Bortique Black Sunshine (Donna Freeman)

Dachshund (Miniature Long Haired)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Splendak First Chapter (B K & Y J Shaw)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Maharlikah Tru Succesor (B K & Y J Shaw)

Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Res Bitch CC: Gersndach Wata Romance (B K & Y J Shaw)
Baby of Breed: Sonree Day Dream Believer (Mrs V Brown)
Aust Bred of Breed: Aust Ch Gersndach Aria Rio Femme (B K & Y J Shaw)
Aust Bred (Dog) of Breed: Sonree Moonlite Shadow (Mrs V Brown)

Rhodesian Ridgeback
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Marandela The Phantom Chance TD (Karen Spark)

Saluki
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch sFCh Skyzar Girl On Fire JC (Nicole Snerling)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Puppy of Breed: Baghdad Get The Party Started (N Snerling & A Chato)
Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Iftikar Aladdinsane (Sarah Speed)
Baby of Breed: Skyzar Time Keeper (AI) (Nicole Snerling)

Whippet
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Shawthing Ave Maria (Vicki Shaw)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Junior of Breed: Shawthing All That Glitters (Vicki Shaw & Noreen Harris)
Baby of Breed: Shawthing Floozie Inth Jacuzzi (Vicki Shaw)
Puppy of Breed: Junabeez Mad About The Boy (Jo-Anne Miller)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mrs Susan Brown (NSW)  (Group Entry : 42)

Best in Group & Open in Group: Australian Shepherd
Am Ch Impactís Teddy Ruxpin (Imp USA) (Belinda West/ Judy VanDerSteen/ Kelton Hatton)
Puppy in Group: Shetland Sheepdog
Majikblu Front Line Angel (Brooke Williams)
Junior in Group: Swedish Vallhund
Ubiqque Dont Change My Luck (Alexandra Proudfoot)
Aust Bred in Group: Bearded Collie
Aust Gr Ch Keiramyst Mi Sweet Magnolia (L Brandt)

Australian Cattle Dog
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Morview Outback Max (Mrs M D & Ms W M Burgess)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Bluverado Royal Melody (M D & W M Burgess)

Australian Kelpie
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Dewregal R D (Mrs D Kent & S Smith)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Callicoma Kestrel (Mandy Sansom)

Australian Shepherd
BOB, Dog CC & Open of Breed: Am Ch Impactís Teddy Ruxpin (Imp USA) (Belinda West/ Judy VanDerSteen/ Kelton Hatton)

Bearded Collie
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Keiramyst Mi Sweet Magnolia (L Brandt)

Belgian Shepherd Dog (Groenendael)
Baby of Breed: Mirribandi Llustrious (Matthew O'Reilly)

Border Collie
Junior of Breed: Nakiva Denali Dreams (B & S Granzin)

Finnish Lapphund
Baby of Breed: Tundrai Arctic Bear (Miss M Curtis & Mr M Warby)

German Shepherd Dog
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Cinderhof Tullii (L Lynch/ J Cathie/ B & D Tatham)

Old English Sheepdog
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Woolebull Up Country Girl (P & S Evans/P Harwell)

Shetland Sheepdog
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Majikblu Shes Got The Look (Brooke Williams)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Puppy of Breed: Majikblu Front Line Angel (Brooke Williams)

Swedish Vallhund
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Maroki Highfield Arche (Imp NZ) (A E Proudfoot)
Dog CC & Open (Dog) of Breed: NZ Ch Barahwolfe Mercury Rising (Imp NZ) (K Faulkner)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Ubiqque Dont Change My Luck (Alexandra Proudfoot)
Puppy of Breed: Snodogz Tiger Wolfe (Kristi Faulkner)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mrs Susan Brown (NSW)  (Group Entry : 47)

Minor in Group: Schnauzer
Regenstauf The Showman (Iris Cox)
Puppy in Group: Rottweiler
Khingsahl Leader Of The Pack (Shaun Oldbury)
Junior in Group: Bullmastiff
Aust Ch Stennaroo Ava Good Weekend (Mr B & Mrs M Stennings)

Boxer
Junior of Breed: Hogwartz Lady Of Winterfell (S Bryant)

Bullmastiff
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Stennaroo Ava Good Weekend (Mr B & Mrs M Stennings)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Stennaroo Baines All Rounder (Mr B & Mrs M Stennings)

Dobermann
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Vansitar New York State O Mind (Imp NZ) WAC (A & T L Chakraborty / Vansitar Dobermann)

Dogue de Bordeaux
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Moloscyg Maraken Angel (Tracy Lamb)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Moloscyg Lil Krackers (Tracy Lamb & Moloscyg Kennels)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Deturndogues Poppet (R Deeks & A Turner)

German Pinscher
Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Aust Ch Piratepoint Helmi Aarre (IID) (Miss C Mainey)

Rottweiler
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Hammersmark Razer Edge (Mr J M & Mrs V A Leigh)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Khingsahl Leader Of The Pack (Shaun Oldbury)

Schnauzer
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Regenstauf Start The Party (Mrs I Cox)
R/UP BOB, Res Dog CC & Minor of Breed: Regenstauf The Showman (Iris Cox)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mr Glen Vernon (NSW)  (Group Entry : 46)

Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Keeshond
Aust Ch Kahnhond Special Edition (Jane Faulkner)
Baby in Group: Shih Tzu
Tzutique All Sass N Spark (Julie Wardell/Robyn Hawke)
Minor in Group: Poodle (Standard)
Wazky Nikita (K Ritter)
Puppy in Group: Boston Terrier
Bostonwood OOH LA Diamonds (Mrs V A Tyler)
Junior in Group: French Bulldog
Aust Ch Moonglade Ussr Konfidential (K L Peek)
Intermediate in Group: Poodle (Standard)
Aust Sup Ch Jurado Rocket Man For Wazky (K Ritter/ E Maitland)
Open in Group: Boston Terrier
Aust Gr Ch Bostonwood Walkn Th Wildside (L J & D N Blumel)

Boston Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Bostonwood Walkn Th Wildside (L J & D N Blumel)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Bostonwood OOH LA Diamonds (Mrs V A Tyler)
Baby of Breed: Saxelle Need For Speed (Mr A J Phelan & Miss J M Young)

French Bulldog
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Moonglade Ussr Konfidential (K L Peek)
Res Dog CC & Intermediate of Breed: Gold-Serra Mariachi (Imp HUN) (K L Peek)

Great Dane
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Eleganser Does Dallas (Alexandra Proudfoot)

Japanese Spitz
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Hawkesmill Rio Going For Gold (Barbara Winch)
R/UP BOB, Res Dog CC & Junior of Breed: Mannerking Secret to Success (J Faulkner)
Bitch CC & Minor of Breed: Daesdaemar Picture Perfect (Tracy Gaff)
Baby of Breed: Hawkesmill Saxon Warrior (Mrs Barbara A Winch)

Keeshond
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Kahnhond Special Edition (Jane Faulkner)

Lhasa Apso
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Noonameena Blowin In The Wind (J Faber)

Poodle (Miniature)
Dog CC & Minor of Breed: Maronoir All About Me (Mr J Wakefield)

Poodle (Standard)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Sup Ch Jurado Rocket Man For Wazky (K Ritter/ E Maitland)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Wazky Nikita (K Ritter)

Shih Tzu
Baby of Breed: Tzutique All Sass N Spark (Julie Wardell/Robyn Hawke)