Maryborough Kennel Club Inc. (QLD)

Date of Show : 16-Feb-2020 (Sunday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mrs Susan Hewinson (QLD)   (Total Entry : 406)

Best in Show & Open in Show: Australian Kelpie
Aust Ch Dewregal R D (Mrs D Kent & S Smith)
Runner Up in Show: Boxer
Aust Ch Saxonee Forged By Fire (Paul McArthur)
Baby in Show: Shih Tzu
Oeshih Witchful Thinking (J Brown/M Moore/D Dallinger)
Minor in Show: Chow Chow
Touchofchow Tian Jade Emperor (Shenara Moon & Janette Mouroufas-Ursida)
Puppy in Show: Staffordshire Bull Terrier
Aust Ch Toplace Fifty Shades Of Mayhem (Ms J & Miss K Lacey)
Junior in Show: French Bulldog
Aust Ch Moonglade Ussr Konfidential (K L Peek)
Aust Bred in Show: Samoyed
Aust Ch Snerzok Forged In Steele (D & J Wilders / D & J Maguire)
Best Neuter in Show & Open Neuter in Show: Japanese Spitz
Aust Neut Ch Daesdaemar Wildest Dreams (Tracy Gaff)
Runner Up Neuter in Show: Welsh Springer Spaniel
Aust & Neut Ch Ricochez Gerwyn Saffir (AI) (Rachael Arnott)

Baby SweepStakes - 1st Place: Shih Tzu
Oeshih Witchful Thinking (J Brown/M Moore/D Dallinger)
Baby SweepStakes - 3rd Place: Labrador Retriever
Mizpah Secret Destiny at Mikelli (Maurie & Sue Fisher)

Puppy SweepStakes - 1st Place: Chihuahua (Smooth Coat)
Wachowa Tom Sawyer (Mrs Jennifer Watt)
Puppy SweepStakes - 2nd Place: Field Spaniel
Birdrise Thyme Is Right (J McDonald & R Arnott)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mrs Robyn Brown (NSW)  (Group Entry : 64)

Best in Group & State Bred in Group: Chihuahua (Smooth Coat)
Aust Ch Wachowa Isabel O'Shea (Mrs Jennifer Watt)
Runner Up in Group & Junior in Group: Pomeranian
Aust Ch Pomquest Precious (B Abraham & R Walsh)
Baby in Group: Pug
Kabova little ms true (Mrs Jenny Whitney)
Minor in Group: Griffon Bruxellois
Alynga The Terminator (Diana Norman & Mark Huisman)
Puppy in Group: Chihuahua (Smooth Coat)
Wachowa Oliver Twist (Mrs Jennifer Watt)
Aust Bred in Group: Chinese Crested Dog
Aust Sup Ch Casmai Misbehavin Madam (Cassie Hatfield)
Open in Group: Pug
Aust Ch Kabova Pye In The Skye (Ms J Whitney)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Cavalier King Charles Spaniel
Aust Gr & Neut Ch Morganlea Starman (Mrs C Ross)
Runner Up Neuter in Group: Tibetan Spaniel
Aust Gr Ch Shadowvale Arctic Lights (P C & R Stringfellow)

Cavalier King Charles Spaniel
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Aberlour Totl Eclipsovth Heart (Lyn Dunne)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Aberlour Whispering Jack (Lyn Dunne)
Res Dog CC & Minor of Breed: Hollinglen Im A Love Man (Mrs C Ross)
Junior of Breed: Kelzarki Ima Dream (Lyn Dunne)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Gr & Neut Ch Morganlea Starman (Mrs C Ross)

Chihuahua (Long Coat)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Wachowa Ella Fitzgerald (Mrs Jennifer Watt)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Wachowa Benjamin Brown (Mrs Jennifer Watt)
Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Wachowa Queen Of The Desert (Mrs Jennifer Watt)

Chihuahua (Smooth Coat)
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Wachowa Isabel O'Shea (Mrs Jennifer Watt)
R/UP BOB, Dog CC & Minor of Breed: Wachowa Tom Sawyer (Mrs Jennifer Watt)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Wachowa Oliver Twist (Mrs Jennifer Watt)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Wachowa Josie Brown (Mrs Jennifer Watt)
Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Wachowa Susie Carmichael (Mrs Jennifer Watt)
Open of Breed: Aust Sup Ch Wachowa Man On A Mission (Mrs Jennifer Watt)

Chinese Crested Dog
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Casmai Misbehavin Madam (Cassie Hatfield)
Baby of Breed: Casmai Rock My World (Cassie Hatfield)

Griffon Bruxellois
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Alynga The Terminator (Diana Norman & Mark Huisman)
Baby of Breed: Tzani Harriet The Spy (Diana Norman / Tim Mills / Kerry Bell)

Havanese
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Winterspell Rumour Has It (D & S Morris)

Italian Greyhound
Neuter BOB & Neuter Bitch CC: Aust Sup & Neut Ch Delco Waterlily (Mrs E Colbert)

Lowchen
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Darkrai Thru The Lookinglass (Mrs C Ireland)

Pomeranian
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Pomquest Precious (B Abraham & R Walsh)
R/UP BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Chipbon Mighty Mouse (Leanne Lovering)
Baby of Breed: Dreamforever Im Not Poison Ivy (Mrs K L Maresse)
Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Dreamforever Uno Ima Dreamer (Penny Driver)

Pug
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Kabova Pye In The Skye (Ms J Whitney)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Kabova Star Boi (Mrs J Whitney)
Baby of Breed: Kabova little ms true (Mrs Jenny Whitney)
Minor of Breed: Kabova Side Kick (Ms J Whitney)
Junior of Breed: Hostwill Seize The Day (W S & M H Winter / T Waters)
State Bred of Breed: Hostwill The Day To Seize (W S & M H Winter / T Waters)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Kabova up close and personal (Leanne Lovering)

Tibetan Spaniel
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Shadowvale A Littlebitov Bliss (P / C & R Stringfellow)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Gr Ch Shadowvale Arctic Lights (P C & R Stringfellow)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Miss Sharyn Phillips (QLD)  (Group Entry : 38)

Best in Group & Puppy in Group: Staffordshire Bull Terrier
Aust Ch Toplace Fifty Shades Of Mayhem (Ms J & Miss K Lacey)
Runner Up in Group & Puppy in Group: Fox Terrier (Smooth)
Waitapu Wilma Witch (Jane Cantlon)
Baby in Group: Lakeland Terrier
Sandimorn Earl Spencer (Mr R J & Mrs P A Osmachenko)

Airedale Terrier
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Lovedale All Pure Aire (Julianne & Stuart Thomson)
R/UP BOB, Res Dog CC & Minor of Breed: Lovedale Tick All The Boxes (Julianne Thomson)

American Staffordshire Terrier
Baby of Breed: AmstarFX Swipe Right (AI} (Kelly McBride)

Bull Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Cuttabuv Mr Mopars Demon (K & D Shelley)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Dinostti Little Lady Lucifer (C Grainger)

Bull Terrier (Miniature)
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Witchend Wee Caleesi Fyre (Mrs S Roberts)
Baby of Breed: Lilbul Desert Rose (Wanda Gallagher)

Fox Terrier (Smooth)
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Waitapu Wilma Witch (Jane Cantlon)

Lakeland Terrier
Baby of Breed: Sandimorn Earl Spencer (Mr R J & Mrs P A Osmachenko)

Staffordshire Bull Terrier
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Toplace Fifty Shades Of Mayhem (Ms J & Miss K Lacey)
Baby of Breed: Costalot The Last Crusade (Janet Wall)
Baby (Bitch) of Breed: Handpikd Rebel Royal (Janet Wall)

Tenterfield Terrier
Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Gumhaven Dare To Dream (Mrs M Oberle)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Miss Deirdre Crofts (NSW)  (Group Entry : 82)

Best in Group & Open in Group: Golden Retriever
Aust Sup Ch Wysiwyg Not a Moment Too Moon (A Adamopoulos)
Runner Up in Group & Junior in Group: Cocker Spaniel
Aust Ch Bralmico Hearts N Roses (Mrs K Hutt)
Minor in Group: Field Spaniel
Birdrise Thyme Is Right (J McDonald & R Arnott)
State Bred in Group: Bracco Italiano
Aust Ch Arnkay Gabriella (K & R Logan/ J & R Mirto)
Aust Bred in Group: English Springer Spaniel
Aust Sup Ch Deferlee Kiwi Express (Corbett & Stockham)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Welsh Springer Spaniel
Aust & Neut Ch Ricochez Gerwyn Saffir (AI) (Rachael Arnott)

Bracco Italiano
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Arnkay Franco (R & K Logan)
R/UP BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Arnkay Gabriella (K & R Logan/ J & R Mirto)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Arnkay Avellina (R & K Logan)

Brittany
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Wameika UpUpN Away (Mrs M & Mr B Wesener)

Cocker Spaniel
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Bralmico Hearts N Roses (Mrs K Hutt)
Dog CC & Minor of Breed: Britebay Bobby Crocker (Mr N & Mrs T Crocker)
Res Dog CC: Benspan Free Spirit (Mr W & Mrs L Vickery)
Baby of Breed: Ravensnite U Mumble SomethingAt Pencandy (Mr N & Mrs T Crocker)
Intermediate of Breed: Benspan Its Just Magic (Mr W & Mrs L Vickery)
State Bred of Breed: Benspan A Touch of Magic (Mr W & Mrs L Vickery)

English Springer Spaniel
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Deferlee Kiwi Express (Corbett & Stockham)

Field Spaniel
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Birdrise Thyme Is Right (J McDonald & R Arnott)

German Shorthaired Pointer
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Heiderst Moonstruck (Adema West & Heiderst Kennels)

Golden Retriever
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Wysiwyg Not a Moment Too Moon (A Adamopoulos)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Wysiwyg Just The Way UR (A Adamopoulos)
Baby of Breed: Wysiwyg Soul Survivor (AI) (A Adamopoulos)

Hungarian Vizsla
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Shaunuff Whole Lotta Love (D Winch & P Johnson)

Irish Setter
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Yarramo Reign of Fire (Tony & Marg Norton)
Bitch CC & Aust Bred (Bitch) of Breed: Aust Ch Eireannmada Cathryn Sophia (Greg Browne)
Minor of Breed: Eireannmada Moon River (Jeremy Nowlan)

Labrador Retriever
Baby of Breed: Mizpah Secret Destiny at Mikelli (Maurie & Sue Fisher)

Lagotto Romagnolo
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Wispan Flaming Heart (Robynne Flynn)
Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Wispan Ilgiorgio Vago at Faondein (David Barnes)
Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Duoforza Queenie (Tracy Dryden)

Pointer
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Sanmarlitch BeeJay Storm Trooper (Mrs S M McGrath)
Baby of Breed: Sanmarlitch Song of Earth (Mrs Sandra McGrath)

Welsh Springer Spaniel
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Ricochez Gerwyn Saffir (AI) (Rachael Arnott)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Miss Sharyn Phillips (QLD) (Group Entry : 53)

Best in Group & Open in Group: Basenji
Aust Sup Ch Zandeena Getn My Game On (Jodie Delacourt & Craig Hatzikiriakos)
Baby in Group: Rhodesian Ridgeback
Caprivi Under His Eye (AI) (J Madsen/ S Taylor/ C Currie)
Minor in Group: Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Almarjo Venus Von Schnitzel (Mark Yardley)
Puppy in Group: Basenji
Lomar Agent X (K Lacey & L Marsden)
Junior in Group: Afghan Hound
Aust Ch Tianze Diamond In The Rough (Jacky Harnett)
Intermediate in Group: Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Aust Ch Almarjo Oliver Twist (Mark Yardley)
Aust Bred in Group: Basenji
Aust Ch Zandeena Dont Try and Stop Me (Chloe Keast)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Whippet
Aust Neut Gr Ch Calahorra Sun Lizard ET (Julie Hall)
Runner Up Neuter in Group: Afghan Hound
Tianze Blood Diamond (G Doust & J Harnett)

Afghan Hound
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Tianze Diamond In The Rough (Jacky Harnett)
R/UP BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Tianze Jewel Inthe Crown (Jacky Harnett)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Tianze Blood Diamond (G Doust & J Harnett)

Basenji
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Zandeena Getn My Game On (Jodie Delacourt & Craig Hatzikiriakos)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Zandeena Dont Try and Stop Me (Chloe Keast)
Minor of Breed: Zandeena U Can Talk To Da Tail (M Fox)
Puppy of Breed: Lomar Agent X (K Lacey & L Marsden)

Borzoi
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Sashayaway Lightning Royale (Mr S Bennett & Mr B Green)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Sashayaway Devine Diva (Mr S Bennett & Mr B Green)

Dachshund (Miniature Long Haired)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Maharlikah Tru Succesor (B K & Y J Shaw)
R/UP BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Gr Ch Splendak First Chapter (B K & Y J Shaw)
Res Bitch CC & State Bred (Bitch) of Breed: Aust Ch Kajmytt Cheeky Chinta (C Farley)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Kajmytt Miss Rahni (Cheryl Farley)

Dachshund (Miniature Smooth Haired)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Almarjo Oliver Twist (Mark Yardley)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Almarjo Venus Von Schnitzel (Mark Yardley)
Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Synjaz Dream of the Sioux (Mr R Gallaway & Ms L McMaster)
Baby of Breed: Dacaldorf King of The Mountain (J & S Caldwell)
Junior of Breed: Aust Ch Gersndach Aria Rio Femme (B K & Y J Shaw)

Foxhound
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Bellarell Faces Funky Fella (Mrs N A O'Neill)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Bellarell Facesillame Thats Me (Mrs N A O'Neill)

Rhodesian Ridgeback
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Chilolo CHN Cool Joe Cool (Rosemary Green)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Chilolo HH Paint The Line Gold (AI) (Rosemary Green)
Res Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Seablueridge Babylon (T Mankowski)
Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Usakose Game On TD (C & H Northover / S Taylor)
Baby of Breed: Caprivi Under His Eye (AI) (J Madsen/ S Taylor/ C Currie)
Baby (Bitch) of Breed: Beglory Hearts On Fire (T Mankowski / L Marrone)

Whippet
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Gr Ch Calahorra Sun Lizard ET (Julie Hall)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mrs Susan Hewinson (QLD)  (Group Entry : 54)

Best in Group & Open in Group: Australian Kelpie
Aust Ch Dewregal R D (Mrs D Kent & S Smith)
Baby in Group: Collie (Rough)
Lexwood Story Of Love (R E & C J Armatys)
Minor in Group: Finnish Lapphund
Snofyre OMG What A Dream (L C & R A Seare)
Puppy in Group: Swedish Vallhund
Snodogz Tiger Wolfe (Kristi Faulkner)
State Bred in Group: Finnish Lapphund
Aust Ch Theldaroy Xpensive Treasure (AI) (L C & R A Seare)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Finnish Lapphund
Aust Ch Korpi Desert Rose CCD RN DWDF S ET WWPD (Ms E McKay)

Australian Cattle Dog
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Morview Outback Max (Mrs M D & Ms W M Burgess)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Bluverado Royal Melody (M D & W M Burgess)

Australian Kelpie
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Dewregal R D (Mrs D Kent & S Smith)
Baby of Breed: Oatland LikLik (Mrs D Kent)

Australian Shepherd
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Mysql Strike It Rich (AI) (D Finlay & A Richardson)

Australian Stumpy Tail Cattle Dog
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Tropicrain Boudica (Raechelle Miller)

Belgian Shepherd Dog (Groenendael)
Baby of Breed: Mirribandi Llustrious (Matthew O'Reilly)

Border Collie
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Merrinda Listen To Your Heart (L Allshorn)

Collie (Rough)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Mazarelli Loved by a Cowboy (Ms M L Clarke)
Dog CC & Intermediate (Dog) of Breed: Aust Ch Lexwood The Last Arrow (R E & C J Armatys)
Baby of Breed: Lexwood Story Of Love (R E & C J Armatys)

Collie (Smooth)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Vedamea Im All Torque (Ms M L Clarke / Mr B & Mrs L Ryan)

Finnish Lapphund
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Theldaroy Xpensive Treasure (AI) (L C & R A Seare)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Minor of Breed: Snofyre OMG What A Dream (L C & R A Seare)
Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Theldaroy Lumipalo Vidar RN ET WPD (Ms Elle McKay)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Korpi Desert Rose CCD RN DWDF S ET WWPD (Ms E McKay)
R/UP Neuter BOB and Neuter Dog CC: Aust Ch Korpi Obsidian In The Sky (Ms E McKay)

Swedish Vallhund
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Snodogz Tiger Wolfe (Kristi Faulkner)
Minor of Breed: Barahwolfe Capt James T Kirk (Imp NZ) (Ms J & Ms K Faulkner)

Welsh Corgi (Cardigan)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Kelocard Itsnot Rocket Science (S Palmer)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Miss Deirdre Crofts (NSW)  (Group Entry : 52)

Best in Group & Open in Group: Boxer
Aust Ch Saxonee Forged By Fire (Paul McArthur)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: Dobermann
Aust Ch Walamara Zero-Time To Wait (AI)(Imp NZ) (Greg Hoffmann)
Baby in Group: Rottweiler
Camerrott Savanahs Secret (Cathy Cameron)
Minor in Group: Samoyed
Sashenka Wildcard Gizelle (Mr G & Mrs C Burke)
Puppy in Group: Rottweiler
Brookvale Isn't She Lovely At Kauriland (Imp NZ) (Ian & Deborah McLean)
Junior in Group: Bullmastiff
Aust Ch Stennaroo Ava Good Weekend (Mr B & Mrs M Stennings)
State Bred in Group: Dogue de Bordeaux
Aust Ch Bordogue Coco Lyon (P & R Gibson)
Aust Bred in Group: Samoyed
Aust Ch Snerzok Forged In Steele (D & J Wilders / D & J Maguire)
Runner Up Neuter in Group: German Pinscher
Aust Gr Ch Masterkarn Legends N Myths (Mrs Brenda Turner)

Boxer
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Saxonee Forged By Fire (Paul McArthur)
R/UP BOB, Res Dog CC & Junior of Breed: Redbush Mr Beau Jangles (R & S Carstens)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Redbush Im a Dinkum Diamond (Serena & Robert Carstens)

Bullmastiff
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Stennaroo Ava Good Weekend (Mr B & Mrs M Stennings)
R/UP BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Stennaroo Baines All Rounder (Mr B & Mrs M Stennings)

Dobermann
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Walamara Zero-Time To Wait (AI)(Imp NZ) (Greg Hoffmann)

Dogue de Bordeaux
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Moloscyg Maraken Angel (Tracy Lamb)
R/UP BOB, Res Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Bordogue Coco Lyon (P & R Gibson)
Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Moloscyg Lil Krackers (Tracy Lamb & Moloscyg Kennels)
Res Dog CC & Minor of Breed: Deturndogues Odin Montpelier (Paul & Rhianon Gibson)

German Pinscher
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Milsky Back Intime (Brenda Turner)
R/UP BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Angelsun Into The Fire (Mrs Brenda Turner)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Gr Ch Masterkarn Legends N Myths (Mrs Brenda Turner)

Rottweiler
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Darkcide Dirty Girl (S Koenecke)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Ebonhaus Razzle Dazzle (Ian & Deborah McLean)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Brookvale Isn't She Lovely At Kauriland (Imp NZ) (Ian & Deborah McLean)
Baby of Breed: Camerrott Savanahs Secret (Cathy Cameron)
Baby (Dog) of Breed: Ebonhaus Life In The Fast Lane (Ian & Deborah McLean)
Aust Bred of Breed: Magneticrise Amazon Princess (S Koenecke)

Samoyed
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Snerzok Positively Poison (D & J Wilders)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Snerzok Forged In Steele (D & J Wilders / D & J Maguire)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Shacar Designed By Gucci (Mr G & Mrs C Burke)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Sashenka Wildcard Gizelle (Mr G & Mrs C Burke)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mrs Robyn Brown (NSW)  (Group Entry : 63)

Runner Up in Group: Keeshond
Aust Sup & Can Ch Klompen's Dancing With Darcy (Imp CAN) (Ms L J Cassidy/ D Finlay)
Baby in Group: Shih Tzu
Oeshih Witchful Thinking (J Brown/M Moore/D Dallinger)
Minor in Group: Chow Chow
Touchofchow Tian Jade Emperor (Shenara Moon & Janette Mouroufas-Ursida)
Junior in Group: French Bulldog
Aust Ch Moonglade Ussr Konfidential (K L Peek)
State Bred in Group: Poodle (Toy)
Silkyelk Hot N Spicy (Debra Randall)
Aust Bred in Group: Great Dane
Aust Ch Kochak American Abroad (AI) (S & L Arrowsmith)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Japanese Spitz
Aust Neut Ch Daesdaemar Wildest Dreams (Tracy Gaff)
Runner Up Neuter in Group: Great Dane
Aust Neut Ch Kochak Abbey Road (M Westbrook)

Boston Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Exaltare Legend From Above (Mr A J Phelan & Miss J M Young)
Baby of Breed: Saxelle Need For Speed (Mr A J Phelan & Miss J M Young)

British Bulldog
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Bettabull Ruff N Tuff (L Perrett / M Lloyd / M Rowett)
Baby of Breed: Bettabull Cute As A Button (Mr Lucas Perrettt & Ms Maranda Lloyd)

Chow Chow
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Touchofchow Tian Jade Emperor (Shenara Moon & Janette Mouroufas-Ursida)

Dalmatian
R/UP BOB, Res Dog CC & Minor of Breed: Paceaway Baranger (Michelle Little)
Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Paceaway Wicked Wayz (Michelle Little)

French Bulldog
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Moonglade Ussr Konfidential (K L Peek)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Meralla Primeiro Valentina (G Walter)
Baby of Breed: Moonglade Flamin Hot (K L Peek)
Aust Bred of Breed: Alangrove Glitz N Glamor (Mechelle Mcfadzen)
Open Neuter of Breed: Roidouge Two to Tango (G Walter)

German Spitz (Mittel)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Fyreburst Bold As Brass (Di Armstrong/ Niki Jovic-Armstrong & Ashleigh Grendon)
R/UP BOB, Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Malpitzky Mad Hatter (John Jones)
Bitch CC & Puppy of Breed: Fyreburst Its In His Kiss (Diane Armstrong)

Great Dane
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Kochak American Abroad (AI) (S & L Arrowsmith)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Kochak Bea Miles (AI) (S & L Arrowsmith)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Kochak Catch Twenty Two (AI) (S & L Arrowsmith)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Kochak Abbey Road (M Westbrook)

Japanese Spitz
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Jonjas Tudor king (Imp NZ) (Jane Faulkner)
R/UP BOB, Res Dog CC & State Bred of Breed: Aust Gr Ch Hawkesmill Rio Going For Gold (Barbara Winch)
Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Hawkesmill I See Diamonds (Barbara Winch)
Baby of Breed: Hawkesmill Saxon Warrior (Mrs Barbara A Winch)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Daesdaemar Wildest Dreams (Tracy Gaff)

Keeshond
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup & Can Ch Klompen's Dancing With Darcy (Imp CAN) (Ms L J Cassidy/ D Finlay)

Poodle (Toy)
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Silkyelk Hot N Spicy (Debra Randall)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Junior of Breed: Silkyelk Black Night (Debra Randall)
Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Jenuin Lets Talk Diamonds (D Randall & J Sculac)
Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Silkyelk Cafe Romano (Debra Randall)

Shih Tzu
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Sup Ch Oeshih Playin The Game (J Brown/M Moore/D Dallinger)
Baby of Breed: Oeshih Witchful Thinking (J Brown/M Moore/D Dallinger)

Xoloitzcuintle (Miniature)
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Amorenekid Grin N Bareit (K Murray)