Allora Kennel Club Inc (QLD)

Date of Show : 7-Feb-2020 (Friday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mrs Jodie Wilshier (QLD)   (Total Entry : 455)

Best in Show & Open in Show: Whippet
Aust Sup Ch Shawthing Ave Maria (Vicki Shaw)
Runner Up in Show & Intermediate in Show: Rottweiler
Aust Sup Ch Revell Standing Ovation At Khingsahl (AI) (Imp NZ) (John King & Ray Scells)
Baby in Show: Pug
Kabova little ms true (Mrs Jenny Whitney)
Minor in Show: Dachshund (Wire Haired)
Shasdin Wiry Chiquitita (J & T McDonald)
Puppy in Show: Staffordshire Bull Terrier
Toplace Fifty Shades Of Mayhem (Ms J & Miss K Lacey)
Junior in Show: Pointer
Aust Ch Aspyre Wicked Tongue (Miss C Fisher)
Aust Bred in Show: Labrador Retriever
Aust Gr Ch Driftway Rhythm of the Rain (Guy Spagnolo & Sandra Luchterhand)
Best Neuter in Show & Open Neuter in Show: Cavalier King Charles Spaniel
Aust Gr & Neut Ch Morganlea Starman (Mrs C Ross)
Runner Up Neuter in Show: Schnauzer (Miniature)
Aust Neut Ch Qwicthrill Sassy Rose (Miss Eloise Head)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mr Glenn Wilshier (QLD)  (Group Entry : 115)

Best in Group & Open in Group: Italian Greyhound
Aust Ch Oakway Sheer Elegance (Jill Marks)
Baby in Group: Pug
Kabova little ms true (Mrs Jenny Whitney)
Minor in Group: Pug
Kabova Side Kick (Ms J Whitney)
Puppy in Group: Pomeranian
Zeigen For Your Eyes Only (Mrs Kim Haddon)
Junior in Group: Australian Silky Terrier
Allannette Drop Dead Gorgeous (Mrs A Collins & Mrs K Pastiu)
Intermediate in Group: Pug
Anyang Toshi Mac (Anyang Pugs)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Cavalier King Charles Spaniel
Aust Gr & Neut Ch Morganlea Starman (Mrs C Ross)
Runner Up Neuter in Group: Tibetan Spaniel
Aust Gr Ch Shadowvale Arctic Lights (P C & R Stringfellow)

Australian Silky Terrier
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Allannette Drop Dead Gorgeous (Mrs A Collins & Mrs K Pastiu)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Darsa Cast A Spell (Imp HRV) (Kristina Pastiu)
Baby of Breed: Dazzlnsilk TooGlamToGivaDamn (Mrs A C Glass)

Cavalier King Charles Spaniel
Baby of Breed: Hollinglen Im A Love Man (Mrs C Ross)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Gr & Neut Ch Morganlea Starman (Mrs C Ross)
R/UP Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter (Bitch) of Breed: Aust Gr Ch Marcavan Pretty Little Liar (Amanda Dunne)

Chihuahua (Long Coat)
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Wachowa Queen Of The Desert (Mrs Jennifer Watt)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Wachowa Benjamin Brown (Mrs Jennifer Watt)
Baby (Bitch) of Breed: Jaja Wyanet Wendy (L Brooks & J Mannell)
Intermediate of Breed: Aust Ch Wachowa Ella Fitzgerald (Mrs Jennifer Watt)

Chihuahua (Smooth Coat)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Wachowa Man On A Mission (Mrs Jennifer Watt)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Wachowa Susie Carmichael (Mrs Jennifer Watt)
Res Dog CC & Minor of Breed: Wachowa Tom Sawyer (Mrs Jennifer Watt)
Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Wachowa Isabel O'Shea (Mrs Jennifer Watt)
Baby of Breed: Jaja Zapotlan El Grande (Janelle Mannell)
Baby (Bitch) of Breed: Jaja Zyanya (Janelle Mannell)
Junior of Breed: Aust Ch Wachowa Josie Brown (Mrs Jennifer Watt)

Havanese
BOB, Dog CC & Open of Breed: Am Gr/ Can Gr/ Pol Jr/ Lit Jr CH That's Sun Ray at Pilosus (Imp USA) (Mr G Neave/D & D Scheiris/Ms P Lucas)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Winterspell Rumour Has It (D & S Morris)

Italian Greyhound
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Oakway Sheer Elegance (Jill Marks)
Dog CC & Puppy of Breed: Igsquisite Your a Wizard Harry (Maureen Friend)
Minor of Breed: Oakway Crown Sensation (Jill Marks)

King Charles Spaniel
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Delsasse Thats Amore (Karen Gay)

Lowchen
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Paceaway Dance with Destiny (Ms F E L Darling)
Baby of Breed: Paceaway Keep your Sox On (Ms F E L Darling)

Pomeranian
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Zeigen For Your Eyes Only (Mrs Kim Haddon)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Zeigen Glistening Grey Fox (Kim Haddon)

Pug
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Anyang Toshi Mac (Anyang Pugs)
Res Dog CC & Junior of Breed: Pickapug Aimees legacy (Mrs B Sorenson)
Baby of Breed: Kabova little ms true (Mrs Jenny Whitney)
Minor of Breed: Kabova Side Kick (Ms J Whitney)
Open of Breed: Aust Ch Anyang Guiseppe (Korine Lewis)

Tibetan Spaniel
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Shadowvale A Littlebitov Bliss (P / C & R Stringfellow)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Minor of Breed: Shadowvale A Bit Posh (P / C & R Stringfellow)
Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Shadowvale Moon Hunter (AI) (P / C & R Stringfellow)
Open Neuter of Breed: Aust Gr Ch Shadowvale Arctic Lights (P C & R Stringfellow)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mr Andrew Brown (QLD)  (Group Entry : 54)

Best in Group & Puppy in Group: Staffordshire Bull Terrier
Toplace Fifty Shades Of Mayhem (Ms J & Miss K Lacey)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: Sealyham Terrier
Mererid Magic Dragon (Karyn McLennan)
Minor in Group: Jack Russell Terrier
Belljacks Tuff As Steele (S & K Whyatt)
Aust Bred in Group: Airedale Terrier
Burfield Anti Matter (Adam Hodgens)

Airedale Terrier
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Burfield Anti Matter (Adam Hodgens)

Australian Terrier
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Aronaw Fuel To The Flame (L & A Lobegeiger)
Bitch CC & Junior of Breed: Cumalong Pride In Lilly (Peter Briggs & Sharon Briggs)
Baby (Bitch) of Breed: Cumalong Fortune Teller (Peter & Sharon Briggs)
Minor (Bitch) of Breed: Cumalong Bindi Bindi I (Peter & Sharon Briggs)

Bull Terrier (Miniature)
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Fabulose Stella From the Hood (Imp SRB) (Wanda Gallagher)
Baby of Breed: Lilbul Desert Rose (Wanda Gallagher)

Jack Russell Terrier
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Belljacks Believe In Magic (S & K Whyatt)
R/UP BOB, Dog CC & Minor of Breed: Belljacks Tuff As Steele (S & K Whyatt)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Kelprin Raine Energy (Miss T Chandler)

Sealyham Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Mererid Magic Dragon (Karyn McLennan)

Staffordshire Bull Terrier
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Toplace Fifty Shades Of Mayhem (Ms J & Miss K Lacey)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Kabere Faith Trust N Pixiedust (Mr A Major & Ms D Major)
Baby of Breed: Kabere Rock Paper Scissors (Mr A Major & Ms D Major)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mr Glenn Wilshier (QLD)  (Group Entry : 54)

Best in Group & Intermediate in Group: Labrador Retriever
Aust Ch Driftway Trade Mark (Guy Spagnolo)
Runner Up in Group & Open in Group: Golden Retriever
Aust Sup Ch Wysiwyg Not a Moment Too Moon (A Adamopoulos)
Baby in Group: German Wirehaired Pointer
Whistlewire Double Your Luck (AI) (Leanne Hall)
Minor in Group: Brittany
Wameika Vivicaouspixie (Ward)
Puppy in Group: Cocker Spaniel
Bralmico Hearts N Roses (Mrs K Hutt)
Junior in Group: Pointer
Aust Ch Aspyre Wicked Tongue (Miss C Fisher)
Aust Bred in Group: Labrador Retriever
Aust Gr Ch Driftway Rhythm of the Rain (Guy Spagnolo & Sandra Luchterhand)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Welsh Springer Spaniel
Aust & Neut Ch Ricochez Gerwyn Saffir (AI) (Rachael Arnott)

Bracco Italiano
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Arnkay Teodora (Mrs G Simpson & Mr J Mcgrath / Mr R & Mrs K Logan)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Arnkay Alfonso (Mrs G Simpson & Mr J Mcgrath / Mr R & Mrs K Logan)

Brittany
BOB, Dog CC & Open of Breed: Am & Aust Sup Ch Gunnin' for You At Sierra (Imp USA) (Ward)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Wameika True Texaslady (Ward)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Wameika Vivicaouspixie (Ward)

Cocker Spaniel
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Bralmico Hearts N Roses (Mrs K Hutt)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Spezia Touched By An Angel (Jennifer Robb)
Dog CC & Minor of Breed: Britebay Bobby Crocker (Mr N & Mrs T Crocker)
Baby of Breed: Ravensnite U Mumble SomethingAt Pencandy (Mr N & Mrs T Crocker)

Cocker Spaniel (American)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Taryk Take A Chance On Me (Karen Gay & Linda McGregor)

Curly Coated Retriever
Baby of Breed: Cobbycurl The Emissary (Helen McDonald)

English Springer Spaniel
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Larona Skyping From A Distance (Rachael Arnott)

Field Spaniel
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Birdrise Thyme Is Right (J McDonald & R Arnott)

German Wirehaired Pointer
Baby of Breed: Whistlewire Double Your Luck (AI) (Leanne Hall)

Golden Retriever
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Wysiwyg Not a Moment Too Moon (A Adamopoulos)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Wysiwyg Just The Way UR (A Adamopoulos)
Baby of Breed: Wysiwyg Orange Is The New Black (A Adamopoulos)

Hungarian Vizsla
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Shaunuff Whole Lotta Love (D Winch & P Johnson)

Irish Setter
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Yarramo Fight Fire With Fire (Ms A L Harvey)
Minor of Breed: Eireannmada Moon River (Jeremy Nowlan)

Labrador Retriever
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Driftway Trade Mark (Guy Spagnolo)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Driftway Rhythm of the Rain (Guy Spagnolo & Sandra Luchterhand)
Baby of Breed: Mavstor Mission To Glory (AI) (Mr J Henry)

Lagotto Romagnolo
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Duoforza Queenie (Tracy Dryden)
Res Bitch CC: Getagotto Cupcake (Tracy Dryden)

Nova Scotia Duck Tolling Retriever
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Lidlriva Witchitty Grub CCD ET (Julie Robinson)
R/UP BOB, Res Dog CC & Minor of Breed: Addatoll Hugo Boss (AI) (Julie Robinson)

Pointer
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Aspyre Wicked Tongue (Miss C Fisher)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Chesterhope Storm of Swords (Imp NZ) (Sandra Luchterhand / Diane O'Neill)

Welsh Springer Spaniel
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Ricochez Gerwyn Saffir (AI) (Rachael Arnott)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mr Lance Wright (QLD) (Group Entry : 71)

Best in Group & Open in Group: Whippet
Aust Sup Ch Shawthing Ave Maria (Vicki Shaw)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: Beagle
Am Gr Ch Red Americana Kempinski At Argyle (Imp USA) (J & R Cook / K Lockwood)
Baby in Group: Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Almarjo Amber Von Schnitzel (Mark Yardley)
Minor in Group: Dachshund (Wire Haired)
Shasdin Wiry Chiquitita (J & T McDonald)
Puppy in Group: Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Almarjo Kiwi Von Schnitzel (M Yardley)
Junior in Group: Whippet
Piaffe Ethelred the Ready (Mrs U Greenwood)
Aust Bred in Group: Basenji
Aust Ch Lomar Two Up (L Marsden)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Rhodesian Ridgeback
Aust & Neut Ch Chilolo WBI Bikwa ET (Julie David)
Runner Up Neuter in Group: Whippet
Aust Neut Gr Ch Calahorra Sun Lizard ET (Julie Hall)

Afghan Hound
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Tianze Diamond In The Rough (Jacky Harnett)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Tianze Jewel Inthe Crown (Jacky Harnett)

Azawakh
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Grantulla Tende (Sandy Adsett & Chantal Parratt)
R/UP BOB, Res Dog CC & Puppy of Breed: Jumadabey Qadir (Lynda Dunn)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust/Neut/ sFCh/ sLCM & FCh Grantulla Taziri JC (Sandy Adsett & Chantal Parratt)

Basenji
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Lomar Two Up (L Marsden)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Zandeena Dont Try and Stop Me (Chloe Keast)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Lomar Agent X (K Lacey & L Marsden)

Beagle
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Am Gr Ch Red Americana Kempinski At Argyle (Imp USA) (J & R Cook / K Lockwood)

Borzoi
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Russkimir Grand Designs JC (M L Davis)

Dachshund (Miniature Long Haired)
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Dachdotcom Milo Heidi (J & T McDonald)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Maharlikah Tru Succesor (B K & Y J Shaw)
Dog CC & Aust Bred (Dog) of Breed: Aust Gr Ch Splendak First Chapter (B K & Y J Shaw)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Shasdin Royal Peri Blackberry (J & T McDonald)

Dachshund (Miniature Smooth Haired)
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Almarjo Kiwi Von Schnitzel (M Yardley)
Res Dog CC & Junior (Dog) of Breed: Aust Ch Dacaldorf Light My Fire (J & S Caldwell)
Baby of Breed: Almarjo Amber Von Schnitzel (Mark Yardley)
Junior of Breed: Gersndach Aria Rio Femme (B K & Y J Shaw)
Aust Bred of Breed: Gersndach Wata Romance (B K & Y J Shaw)

Dachshund (Miniature Wire Haired)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Fayrewyre Mr Winx (Dr M Davidson & Ms L Dunn)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Fayrewyre Serendipity (Dr M Davidson & Ms L Dunn)

Dachshund (Wire Haired)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Shasdin Wiry The Boss (J & T McDonald)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Shasdin Wiry Chiquitita (J & T McDonald)

Rhodesian Ridgeback
Res Dog CC & Intermediate (Dog) of Breed: Seablueridge Johan Ninja (Trish Gonzalez)
Aust Bred of Breed: Aust Ch Chilolo CHN Cool Samara JC (Julie David)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Chilolo WBI Bikwa ET (Julie David)

Saluki
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Itsozi Ulmarra's Jewel (Lynda Dunn)
R/UP BOB and Dog CC: Aust Ch Artinar Kindreds Run (Lynda Dunn)

Whippet
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Shawthing Ave Maria (Vicki Shaw)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Piaffe Ethelred the Ready (Mrs U Greenwood)
Baby of Breed: Shawthing Floozie Inth Jacuzzi (Vicki Shaw)
Puppy of Breed: Junabeez Mad About The Boy (Jo-Anne Miller)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Gr Ch Calahorra Sun Lizard ET (Julie Hall)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mr Andrew Brown (QLD)  (Group Entry : 62)

Best in Group & Aust Bred in Group: Old English Sheepdog
Ottaba Allewe Need Is Love (Ms T Robert)
Runner Up in Group & Minor in Group: White Swiss Shepherd Dog
Ublong Nunya Bizness (A Crouch)
Puppy in Group: German Shepherd Dog
Karham Here We Go Again (Karham German Shepherds)
Junior in Group: Border Collie
Wynnlake Whip It Good (Angela Sime)
Intermediate in Group: Swedish Vallhund
Aust Ch Barahwolfe Snowdrift Wombat at Icanhaz (Imp NZ) (A Crouch)

Australian Kelpie
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Belljacks Just Foolin Around (S & K Whyatt)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Tyrilebee Wild At Heart (S & K Whyatt)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Kinjarra Jezzabell (Mr B Bowles & Miss R McGill)

Australian Shepherd
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Sharam Kachina Doll (Miss T A McDougall)

Border Collie
R/UP BOB, Res Dog CC & Junior of Breed: Wynnlake Whip It Good (Angela Sime)
Bitch CC: Nahrof Thief In The House (Tracie Thompson)
Baby of Breed: Eylesview Darling Of Mine (Jenni Timperley)

Collie (Rough)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Fairenvy DeanAmbrose N Silva (Angela Sime)

Finnish Lapphund
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Snofyre OMG What A Dream (L C & R A Seare)
Minor of Breed: Caleebra Summer Loving (AI) (B Bowles & R McGill)

German Shepherd Dog
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Karham Here We Go Again (Karham German Shepherds)

Old English Sheepdog
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Ottaba Allewe Need Is Love (Ms T Robert)

Swedish Vallhund
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Barahwolfe Snowdrift Wombat at Icanhaz (Imp NZ) (A Crouch)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Snodogz Tiger Wolfe (Kristi Faulkner)
Minor of Breed: Barahwolfe Capt James T Kirk (Imp NZ) (Ms J & Ms K Faulkner)

Welsh Corgi (Cardigan)
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Lynann Song Of My Angel HT RN (Toni Chandler)

Welsh Corgi (Pembroke)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Antudor Colorme King Benson (S Kilby)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Antudor Best Kept Secret (K Blake & E Lee)

White Swiss Shepherd Dog
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Ublong Nunya Bizness (A Crouch)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mrs Jodie Wilshier (QLD)  (Group Entry : 48)

Best in Group & Intermediate in Group: Rottweiler
Aust Sup Ch Revell Standing Ovation At Khingsahl (AI) (Imp NZ) (John King & Ray Scells)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Samoyed
Aust Ch Snerzok Forged In Steele (D & J Wilders / D & J Maguire)
Baby in Group: St Bernard
Draycan Boom Boom Boom (Stacy Guilfoyle)
Minor in Group: Dobermann
Dyncy Dare To Dream (AI) (Mr S & Mrs T Yiannou)
Puppy in Group: Samoyed
Sashenka Wildcard Gizelle (Mr G & Mrs C Burke)
Junior in Group: Bullmastiff
Aust Ch Waterlea Stormy Weather at Salieri (Imp NZ) (M & V Yates / W Mills)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Schnauzer (Miniature)
Aust Neut Ch Qwicthrill Sassy Rose (Miss Eloise Head)
Runner Up Neuter in Group: Alaskan Malamute
Aust Neut Ch Poldara Storm Boy (AI) (Ms R Howsam)

Alaskan Malamute
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Poldara Storm Boy (AI) (Ms R Howsam)

Bernese Mountain Dog
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust & NZ Ch Deja Vu Von Romansholf (Imp POL) (Andrea Wilkinson)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Imagin Tequilia Sunrise (Imp NZ) (A Wilkinson & R Gadsdon)
Baby of Breed: Polishdream Black Magic Baby (Andrea Wilkinson)

Bullmastiff
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Waterlea Stormy Weather at Salieri (Imp NZ) (M & V Yates / W Mills)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Dukory Solo Rebel (Miss T A McDougall)

Dobermann
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Walamara Zero-Time To Wait (AI)(Imp NZ) (Greg Hoffmann)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Dyncy Dare To Dream (AI) (Mr S & Mrs T Yiannou)

Dogue de Bordeaux
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Moloscyg Maraken Angel (Tracy Lamb)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Moloscyg Lil Krackers (Tracy Lamb & Moloscyg Kennels)

Portuguese Water Dog
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Abwaj Our River Runs Deep (Mr J & Mrs A Best)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Abwaj Voyage Salutemidnitelady (Mr J & Mrs A Best)

Rottweiler
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Sup Ch Revell Standing Ovation At Khingsahl (AI) (Imp NZ) (John King & Ray Scells)

Samoyed
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Snerzok Forged In Steele (D & J Wilders / D & J Maguire)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Snerzok Positively Poison (D & J Wilders)
Res Dog CC & Minor of Breed: Shacar Designed By Gucci (Mr G & Mrs C Burke)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Sashenka Wildcard Gizelle (Mr G & Mrs C Burke)

Schnauzer
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Regenstauf Start The Party (Mrs I Cox)
Baby of Breed: Regenstauf The Showman (Iris Cox)

Schnauzer (Miniature)
Baby of Breed: Cheekychap Charmed N Dangerous At Raevula (Tahlia Baines)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Qwicthrill Sassy Rose (Miss Eloise Head)

Siberian Husky
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Desaran Charmed And Dangerous (Tennille Heys)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Desaran Titanium Secret (Sharon Heys)
Baby of Breed: Riversrun Butterfly Kisses (Sharon Heys)

St Bernard
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Draycan Isle of Sasha (Mr R Whittet & Ms S Guilfoyle)
Baby of Breed: Draycan Boom Boom Boom (Stacy Guilfoyle)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mr Lance Wright (QLD)  (Group Entry : 51)

Best in Group & Open in Group: Japanese Spitz
Aust Sup Ch Shanspitz My Signature Blend (AI) (D & S Watherston)
Baby in Group: Japanese Spitz
Shanspitz Wild Montana Skies (D & S Watherston)
Minor in Group: Dalmatian
Paceaway Eye Candy (Ms F E L Darling)
Puppy in Group: Poodle (Miniature)
Bienaime Ohmy Duchess (S & L Darling)
Intermediate in Group: Great Dane
Aust Ch Kochak Bea Miles (AI) (S & L Arrowsmith)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Japanese Spitz
Aust & Neut Ch Shanspitz My New Beginning (AI) (D & S Watherston)
Runner Up Neuter in Group: Poodle (Miniature)
Aust & Neut Gr Ch Bienaime Viva Las Vegas (S & L Darling)

Boston Terrier
Baby of Breed: Saxelle Need For Speed (Mr A J Phelan & Miss J M Young)

Dalmatian
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Paceaway Eye Candy (Ms F E L Darling)

French Bulldog
Puppy of Breed: Meralla Primeiro Valentina (G Walter)

German Spitz (Mittel)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Mediaevalage Gemma's Delight (S Heath/ J & M Fields)

Great Dane
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Kochak Bea Miles (AI) (S & L Arrowsmith)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Kochak American Abroad (AI) (S & L Arrowsmith)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Kochak Catch Twenty Two (AI) (S & L Arrowsmith)

Japanese Spitz
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Shanspitz My Signature Blend (AI) (D & S Watherston)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Daesdaemar Picture Perfect (Tracy Gaff)
Baby of Breed: Shanspitz Wild Montana Skies (D & S Watherston)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Shanspitz My New Beginning (AI) (D & S Watherston)

Poodle (Miniature)
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Bienaime Ohmy Duchess (S & L Darling)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Gr Ch Bienaime Viva Las Vegas (S & L Darling)

Schipperke
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Tanzapaw Classic Example (Mrs Tania McAlister)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Tanzapaw Magic In Motion (Mrs Tania McAlister)