Blayney A & P Association (NSW)

Date of Show : 14-Mar-2020 (Saturday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mrs Elizabeth Gunter (NSW)

Baby in Show: Irish Wolfhound
Ornumflow Finneenah (Mrs S L Munro)
Puppy in Show: Australian Cattle Dog
Bluverado Royal Tyson (A & R Spargo)
Junior in Show: Italian Greyhound
Piccino Macaroni (S L & M Reeve / J Hardwicke)
Intermediate in Show: German Shorthaired Pointer
Aust Ch Moruada Flash Of Gold (Mrs S H Wright)
Best Neuter in Show & Open Neuter in Show: Golden Retriever
Aust Ch Jukeran Dare's Cool Dude CCD CD RN RA RE RM (Margot Webster)
Runner Up Neuter in Show: Chinese Crested Dog
Aust Ch Dosangeles Strange Brew (Mrs Deborah Neumann)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Ms Julie O'Flynn (NSW)

Runner Up in Group & Junior in Group: Italian Greyhound
Piccino Macaroni (S L & M Reeve / J Hardwicke)
Baby in Group: Cavalier King Charles Spaniel
Cavalierlove Cool Splendour (Sue Donahue)
Puppy in Group: Pug
Glomar Castin Magic Spells (Imp NZ) (Mrs J Whitney)
Intermediate in Group: Pug
Wuhana Jelousy ISA Curse (Amanda Stapleton)
Aust Bred in Group: Papillon
Sabelia All For The Victory (Miss Amanda B Gill)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Chinese Crested Dog
Aust Ch Dosangeles Strange Brew (Mrs Deborah Neumann)

Cavalier King Charles Spaniel
R/UP BOB, Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Cavalierlove Proud N Cool (Sue Donahue)
Bitch CC & Junior of Breed: Cavalierlove By Starlight (Sue Donahue)
Baby of Breed: Cavalierlove Cool Splendour (Sue Donahue)

Chihuahua (Smooth Coat)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Grandimage sweet Allabama (Paige Howes)

Chinese Crested Dog
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Chinacrest Red Rocket (Mrs D Neumann)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Happylea Lady in Blak (Deborah Neumann)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Dosangeles Strange Brew (Mrs Deborah Neumann)

Havanese
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Carnwath Shylah (Julie Elder)

Italian Greyhound
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Piccino Macaroni (S L & M Reeve / J Hardwicke)

Papillon
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Sabelia All For The Victory (Miss Amanda B Gill)

Pug
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Hostwill Supa Nova (Amanda Stapleton)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Wuhana Miracle Charm (Amanda Stapleton)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Glomar Castin Magic Spells (Imp NZ) (Mrs J Whitney)
Baby of Breed: Kabova Wrecking Ball (Mrs J Whitney)
Intermediate of Breed: Wuhana Jelousy ISA Curse (Amanda Stapleton)

Tibetan Spaniel
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Karakoram Suprise Parti (D Gilson)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mrs Elizabeth Gunter (NSW)

Baby in Group: Irish Terrier
Tawnyoak Sultan of Swing (P Gerrey)
Junior in Group: Jack Russell Terrier
Libertybrook Spellmaster (Jennifer & Phillip Bayliss)
Intermediate in Group: Jack Russell Terrier
Karnak Desert Rose (Jennifer Bayliss)

Irish Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Nezhoyne Plamya Alfrid (Imp RUS) (P Gerrey)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Tawnyoak Cwest for Success (P Gerrey)
Baby of Breed: Tawnyoak Sultan of Swing (P Gerrey)

Jack Russell Terrier
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Karnak Desert Rose (Jennifer Bayliss)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Libertybrook Spellmaster (Jennifer & Phillip Bayliss)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Ms Julie O'Flynn (NSW)

Runner Up in Group & Intermediate in Group: German Shorthaired Pointer
Aust Ch Moruada Flash Of Gold (Mrs S H Wright)
Junior in Group: Cocker Spaniel
Bathgate Flyme To D Moon N Bak (Miss H Roberts & Mr G Douglas)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Golden Retriever
Aust Ch Jukeran Dare's Cool Dude CCD CD RN RA RE RM (Margot Webster)
Runner Up Neuter in Group: German Shorthaired Pointer
Aust Ch Seltsam Line Of Fire (Morgan Rae)

Cocker Spaniel
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Bathgate Flyme To D Moon N Bak (Miss H Roberts & Mr G Douglas)

English Setter
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Nundialla Midnightfire (Jill Simmons)

Field Spaniel
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Dawnus Thats My Bear (Miss S Betts & Mrs B Ray)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Dawnus Cheese All Black (S Betts)

German Shorthaired Pointer
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Moruada Flash Of Gold (Mrs S H Wright)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Moruada Love Actually (Mrs S H Wright)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Seltsam Line Of Fire (Morgan Rae)

Golden Retriever
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Jukeran Dare's Cool Dude CCD CD RN RA RE RM (Margot Webster)
R/UP Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter (Bitch) of Breed: Tyassagold Fire At My Feet (D Casey)

Labrador Retriever
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Lindiant Royal Descent (Mrs A Scott)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Lindiant Promises Promises (Mrs A Scott)
Baby of Breed: Lindiant Vegas Showgirl (Mrs A Scott)

Nova Scotia Duck Tolling Retriever
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aprilraine Midnight Run (Therese Kropman)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Ms Julie O'Flynn (NSW)

Best in Group & Aust Bred in Group: Irish Wolfhound
Aust Gr Ch MacLaomainn Autumn Rain (Rona Moss)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: Whippet
Aust Ch Taejaan The Sounds Of Silence (M Eather / W Harbutt / N Rule Steele)
Baby in Group: Irish Wolfhound
Ornumflow Finneenah (Mrs S L Munro)
Minor in Group: Irish Wolfhound
Ornumflow Ellyannah (Mrs S L Munro)
Puppy in Group: Irish Wolfhound
Ornumflow Embrey (Mrs S L Munro)
Open in Group: Irish Wolfhound
Aust Gr Ch MacLaomainn Brigitte Je Taime (AI) (Mrs R Moss)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Pharaoh Hound
Aust Ch Pennhari Smoke N Mirrors (Annette Dunlop)
Runner Up Neuter in Group: Greyhound
Aust Neut Gr Ch Kaotic Will JC (Janet Ramsay)

Greyhound
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Gr Ch Kaotic Will JC (Janet Ramsay)
R/UP Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter (Bitch) of Breed: Aust Neut Ch You Can Dance JC (Janet Ramsay)

Irish Wolfhound
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch MacLaomainn Autumn Rain (Rona Moss)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Open of Breed: Aust Gr Ch MacLaomainn Brigitte Je Taime (AI) (Mrs R Moss)
Dog CC & Puppy of Breed: Ornumflow Embrey (Mrs S L Munro)
Baby of Breed: Ornumflow Finneenah (Mrs S L Munro)
Minor of Breed: Ornumflow Ellyannah (Mrs S L Munro)

Pharaoh Hound
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Pennhari Smoke N Mirrors (Annette Dunlop)

Whippet
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Taejaan The Sounds Of Silence (M Eather / W Harbutt / N Rule Steele)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Adstaff Red Emperor ET SC (Janet Ramsay)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mrs Elizabeth Gunter (NSW)

Runner Up in Group & Open in Group: Belgian Shepherd Dog (Tervueren)
Aust Ch Beljekali J'aime la Rumba (C & J Fynmore)
Baby in Group: Shetland Sheepdog
Sharndah Patch Work Nblu (Sharndah Knls)
Puppy in Group: Australian Cattle Dog
Bluverado Royal Tyson (A & R Spargo)
Intermediate in Group: Border Collie
Aust Ch Kellagem Somthn Inthway Shmovs (Brooke Taylor)

Australian Cattle Dog
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Bluverado Royal Tyson (A & R Spargo)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Ferona Th Devil Woman (Amy Curran & Yvette Rolfe)
Res Bitch CC: Aust Ch Welbeblue Dixie Blossoms (Emily Clark)
Baby of Breed: Nuwarra Aussie Diamond (Mrs S & Mr I Ford)
Junior of Breed: Tablerock Sheeza Heartbreaker (S and A Curran)

Bearded Collie
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Famewynn U Give Luv A Bad Name (Mrs A Smith)

Belgian Shepherd Dog (Tervueren)
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Beljekali J'aime la Rumba (C & J Fynmore)

Border Collie
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Kellagem Somthn Inthway Shmovs (Brooke Taylor)

Shetland Sheepdog
Baby of Breed: Sharndah Patch Work Nblu (Sharndah Knls)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mr Peter Foster (NSW)

Runner Up in Group & Open in Group: Schnauzer (Miniature)
Aust Ch Schonhardt Cat Goes Line Dancin (M MacLeod-Woodhouse/J Morris/A McIllrath)
Minor in Group: Bullmastiff
Whipcracka Cowboy Casanova (S Brinkworth)
Junior in Group: Samoyed
Lunasea Sugar Baby (Miss Y Chen)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Akita (Japanese)
Aust Gr & Neut Ch FireAndMist Shooting Star (Ms S Lowe)

Akita (Japanese)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Gr & Neut Ch FireAndMist Shooting Star (Ms S Lowe)

Bullmastiff
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Bullgladiata Dionysus (AI) (Miss K Munro / Miss R Crilly / Mr K Wernicke)
R/UP BOB, Res Dog CC & Minor of Breed: Whipcracka Cowboy Casanova (S Brinkworth)
Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Brinkybull Lagertha (S Brinkworth)

German Pinscher
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Angelsun Power Pack (Mr J R & Mrs B Y Levy)

Russian Black Terrier
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Ozruski Heather (AI) (Jennifer & Phillip Bayliss)

Samoyed
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Lunasea Sugar Baby (Miss Y Chen)

Schnauzer (Miniature)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Schonhardt Cat Goes Line Dancin (M MacLeod-Woodhouse/J Morris/A McIllrath)

Shiba Inu
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Kortmar Peaches N Cream (K Oldfield & L Browning)

Siberian Husky
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Nevicata Hyde N Seek (S Leonard)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Ms Julie O'Flynn (NSW)

Best in Group & Intermediate in Group: Shih Tzu
Aust Sup Ch Placky We Fight Fire With Fire (Sue Plackett)
Runner Up in Group & Open in Group: French Bulldog
Aust Ch Jonhah Molly Taylor (Sheridan Ledger & Dean Paine)
Baby in Group: Shih Tzu
Placky Oh Whata Girl (Susane Plackett)
Puppy in Group: Shih Tzu
Placky Barty Partie (Sue Plackett)
Aust Bred in Group: Xoloitzcuintle (Miniature)
Aust Ch Amorenekid Stark Naked (Deborah Neumann & Toula Cameron)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Japanese Spitz
Aust & Neut Ch Kimyata Playing For Keeps (Katie Watson & Murray Jones)

French Bulldog
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Jonhah Molly Taylor (Sheridan Ledger & Dean Paine)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Jonhah Wherezwally (J Freeman & S Ledger)
Junior (Bitch) of Breed: Meralla Soul Sister at Topette (S & G Cartwright)

Great Dane
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Rithpen Pride Not Prejudice (Parry / Davis)

Japanese Spitz
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Shanspitz Perfect Double Act (K Watson / D & S Watherston)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Kimyata Playing For Keeps (Katie Watson & Murray Jones)

Poodle (Toy)
R/UP BOB and Dog CC: Schau Capacitor (B J Biggs)
Baby of Breed: Schau Ice Sinsation (B J Biggs)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Sweetooth Music Ofthe Night (L M Boyd)

Shih Tzu
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Sup Ch Placky We Fight Fire With Fire (Sue Plackett)
R/UP BOB & Bitch CC: Placky Im The Voice (Susane Plackett)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Placky Barty Partie (Sue Plackett)
Baby of Breed: Placky Oh Whata Girl (Susane Plackett)

Xoloitzcuintle (Miniature)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Amorenekid Stark Naked (Deborah Neumann & Toula Cameron)