Oakey A P & R Society (QLD)

Date of Show : 14-Mar-2020 (Saturday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Ms Louise Dorr (QLD)   (Total Entry : 284)

Runner Up in Show & Open in Show: Siberian Husky
Int/ Pol/ Lith/ Jun Pol/ Lux/ WPW/ CH of CH/ Club Winner Winner Winter Melody Break The Wave (Imp POL) (Melissa Starkey)
Baby in Show: Lowchen
Paceaway Angel Dust (Ms F E L Darling)
Puppy in Show: Cocker Spaniel
Spezia Waltz of the Flowers (Jennifer Robb)
Intermediate in Show: German Shepherd Dog
Aust Ch Karham Thats A Wrap (Karham German Shepherds)

Puppy SweepStakes - 1st Place: Japanese Spitz
Shanspitz Wild Montana Skies (D & S Watherston)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mr Duncan McAllister (QLD)  (Group Entry : 64)

Best in Group & Intermediate in Group: English Toy Terrier (Black and Tan)
Aust Ch Toiresort Mazakean (Ronda J Allen)
Baby in Group: Lowchen
Paceaway Angel Dust (Ms F E L Darling)
Minor in Group: Lowchen
Paceaway Keep your Sox On (Ms F E L Darling)
Puppy in Group: Italian Greyhound
Igsquisite Your a Wizard Harry (Maureen Friend)
Junior in Group: Australian Silky Terrier
Allannette Drop Dead Gorgeous (Mrs A Collins & Mrs K Pastiu)
Aust Bred in Group: Pug
Aust Gr Ch Kabova Star Boi (Mrs J Whitney)

Australian Silky Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Balkana Whispering Jack (J W Camac)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred (Bitch) of Breed: Aust Gr Ch Dazzlnsilk Chaos In Motion (Mrs A C Glass)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Allannette Drop Dead Gorgeous (Mrs A Collins & Mrs K Pastiu)
Baby of Breed: Dazzlnsilk Its Dior Darling (Mrs A C Glass)

Cavalier King Charles Spaniel
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Davra Mister Cool (Michelle White)

Chihuahua (Smooth Coat)
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Toyopet Devil In Disguise (H E J BRIGHT)
Dog CC & Junior of Breed: Toyopet Kotaro Choco Bramvers (H E J Bright)

English Toy Terrier (Black and Tan)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Toiresort Mazakean (Ronda J Allen)

Havanese
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Elmparle Paris Whenit Sizzles (Lorree Cox & Meghan Boole)

Italian Greyhound
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Oakway Sheer Elegance (Jill Marks)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Igsquisite Your a Wizard Harry (Maureen Friend)
Baby of Breed: Bindahlena Glorious Red Ruby (Ms F Forbes & Ms L Wood)

King Charles Spaniel
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Delsasse Thats Amore (Karen Gay)

Lowchen
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Paceaway Keep your Sox On (Ms F E L Darling)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Paceaway Dance with Destiny (Ms F E L Darling)
Baby of Breed: Paceaway Angel Dust (Ms F E L Darling)

Papillon
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Bordell Beauregarde (B A Bissett)
Bitch CC: Genesia brilliant chieko (B A Bissett)

Pug
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Kabova Star Boi (Mrs J Whitney)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Ms Louise Dorr (QLD)  (Group Entry : 21)

Runner Up in Group & Open in Group: West Highland White Terrier
Aust Ch Hindsight Skywalker (Kathy Mankey)
Minor in Group: West Highland White Terrier
Chancelot Smokin Aces (Kathy Mankey)
Puppy in Group: Airedale Terrier
Aust Ch Driesdale A Touch Of Paradise (A Dopking)
Intermediate in Group: Fox Terrier (Smooth)
Foxcrag Blazn Thru Tyme (Mr P G & Mrs S H Hewinson)
Aust Bred in Group: American Staffordshire Terrier
Aust Ch Staffwild Uptown Funk (K Gordon)

Airedale Terrier
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Driesdale A Touch Of Paradise (A Dopking)

American Staffordshire Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Staffwild Uptown Funk (K Gordon)

Australian Terrier
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Cumalong Bindi Bindi I (Peter & Sharon Briggs)
Dog CC & Junior of Breed: Cumalong Waggs The Dog (Peter & Sharon Briggs)
Baby (Bitch) of Breed: Cumalong Fortune Teller (Peter & Sharon Briggs)

Bull Terrier
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Credem Midnite Star (Julie Moon)

Fox Terrier (Smooth)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Foxcrag Blazn Thru Tyme (Mr P G & Mrs S H Hewinson)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Tamsam Pa Ote Huka (Imp NZ) (P G & S H Hewinson)
Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Mystreebox Joseph Harlin (Robyn Scott)
Minor of Breed: Isinheart Madame Angelique (Robyn Scott)

West Highland White Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Hindsight Skywalker (Kathy Mankey)
R/UP BOB, Res Dog CC & Minor of Breed: Chancelot Smokin Aces (Kathy Mankey)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Miss Anthea Adamopoulos (QLD)  (Group Entry : 28)

Best in Group & Aust Bred in Group: English Springer Spaniel
Aust Ch Ndolge Unforgiven (J & T Sharpe)
Runner Up in Group & Puppy in Group: Cocker Spaniel
Spezia Waltz of the Flowers (Jennifer Robb)
Intermediate in Group: Irish Setter
Aust Ch Yarramo Fight Fire With Fire (Ms A L Harvey)

Cocker Spaniel
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Spezia Waltz of the Flowers (Jennifer Robb)

English Springer Spaniel
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Ndolge Unforgiven (J & T Sharpe)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Ronevolon Norweign Romance (Jay & Tracey Sharpe)

German Shorthaired Pointer
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Tealpoint ExcaliburTheMagician ET CA (Heather Reynolds)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Tealpoint Flamenco Dancer (Heather Reynolds)

Irish Setter
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Yarramo Fight Fire With Fire (Ms A L Harvey)
R/UP BOB, Res Dog CC & Minor of Breed: Eireannmada Moon River (Jeremy Nowlan)
Bitch CC & Aust Bred (Bitch) of Breed: Aust Ch Eireannmada Cathryn Sophia (Greg Browne)

Lagotto Romagnolo
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Duoforza Queenie (Tracy Dryden)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mr Duncan McAllister (QLD) (Group Entry : 51)

Runner Up in Group: Deerhound
Aust Ch Nelungaloo Damhsealgair JC (Kit Simmons)
Baby in Group: Rhodesian Ridgeback
Caprivi Under His Eye (AI) (J Madsen/ S Taylor/ C Currie)
Minor in Group: Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Almarjo MoonlightSonata (R Williams)
Junior in Group: Deerhound
Caberfei Cortana (Kit Simmons)

Afghan Hound
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Khandhu Lyka Prayer (M J Tonks & K Bathgate)
Dog CC & Junior of Breed: Lijolba Love Actually (AI) (Heidi McKay)

Bloodhound
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Trackscent Knocks on QLD Wood (AI) (Lucy Olszowy)

Dachshund (Miniature Smooth Haired)
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Almarjo MoonlightSonata (R Williams)

Deerhound
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Nelungaloo Damhsealgair JC (Kit Simmons)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Caberfei Cortana (Kit Simmons)

Rhodesian Ridgeback
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Chilolo Chn Cool Sascha (Rosemary Green)
Baby of Breed: Caprivi Under His Eye (AI) (J Madsen/ S Taylor/ C Currie)

Saluki
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Iftikar Aladdinsane (Sarah Speed)

Whippet
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Parnew I Can See Your Halo (Jo-Anne Miller)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Junabeez Mad About The Boy (Jo-Anne Miller)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Miss Anthea Adamopoulos (QLD)  (Group Entry : 46)

Best in Group & Intermediate in Group: German Shepherd Dog
Aust Ch Karham Thats A Wrap (Karham German Shepherds)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Briard
Aust Ch Narbrisse Miss Congeniality HT (C & A Mitchell)
Baby in Group: Bouvier des Flandres
Paganelf Pamela Bonita (Mr J Mitchell & Ms J Parker)
Minor in Group: German Shepherd Dog (Long Stock Coat)
Karham Full Of Beans (AI) (Karham German Shepherds)
Puppy in Group: Border Collie
Khayoz Beyond The Stars (Deborah Duckworth / John & Kate Valk)
Junior in Group: Border Collie
Royalborda Defying Gravity (Samantha & Kayla Field)

Australian Cattle Dog
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Kadinze River Spirit (Melissa Normoyle)

Border Collie
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Royalborda Defying Gravity (Samantha & Kayla Field)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Khayoz Beyond The Stars (Deborah Duckworth / John & Kate Valk)
Baby of Breed: Tookurra Shining Embers (Kayla Field)

Bouvier des Flandres
Baby of Breed: Paganelf Pamela Bonita (Mr J Mitchell & Ms J Parker)

Briard
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Narbrisse Miss Congeniality HT (C & A Mitchell)

German Shepherd Dog
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Karham Thats A Wrap (Karham German Shepherds)

German Shepherd Dog (Long Stock Coat)
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Karham Full Of Beans (AI) (Karham German Shepherds)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Ms Louise Dorr (QLD)  (Group Entry : 38)

Best in Group & Open in Group: Siberian Husky
Int/ Pol/ Lith/ Jun Pol/ Lux/ WPW/ CH of CH/ Club Winner Winner Winter Melody Break The Wave (Imp POL) (Melissa Starkey)
Runner Up in Group: Schnauzer (Giant)
Aust Ch Blackline Grand Design (P Talvinen)
Baby in Group: St Bernard
Draycan Boom Boom Boom (Stacy Guilfoyle)
Puppy in Group: Rottweiler
Ebonhaus Prime Time (Ian & Deborah McLean)

Bernese Mountain Dog
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Trivale Amour Phoebe (M K Smith & G J Keown)

Bullmastiff
Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Stennaroo Baines All Rounder (Mr B & Mrs M Stennings)

Dobermann
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Dyncy Dare To Dream (AI) (Mr S & Mrs T Yiannou)

Dogue de Bordeaux
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Moloscyg Maraken Angel (Tracy Lamb)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Moloscyg Lil Krackers (Tracy Lamb & Moloscyg Kennels)

Rottweiler
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Ebonhaus Razzle Dazzle (Ian & Deborah McLean)
R/UP BOB, Res Dog CC & Puppy of Breed: Ebonhaus Prime Time (Ian & Deborah McLean)
Bitch CC & Puppy (Bitch) of Breed: Brookvale Isn't She Lovely At Kauriland (Imp NZ) (Ian & Deborah McLean)
Baby of Breed: Ebonhaus Life In The Fast Lane (Ian & Deborah McLean)
Baby (Bitch) of Breed: Ebonhaus Take It To The Limit (Ian & Deborah McLean)

Schnauzer (Giant)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Blackline Grand Design (P Talvinen)

Siberian Husky
BOB, Dog CC & Open of Breed: Int/ Pol/ Lith/ Jun Pol/ Lux/ WPW/ CH of CH/ Club Winner Winner Winter Melody Break The Wave (Imp POL) (Melissa Starkey)

St Bernard
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Draycan Isle of Sasha (Mr R Whittet & Ms S Guilfoyle)
Baby of Breed: Draycan Boom Boom Boom (Stacy Guilfoyle)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mr Duncan McAllister (QLD)  (Group Entry : 36)

Best in Group & Open in Group: Keeshond
Aust Sup & Can Ch Klompen's Dancing With Darcy (Imp CAN) (Ms L J Cassidy/ D Finlay)
Runner Up in Group: Tibetan Terrier
Aust Sup Ch Qanda Lhi's Qa-Par (Imp ITY) (Sharon & Breanne Lancey)
Baby in Group: French Bulldog
Abiaan Rocketeer Boy (AI) (Ben McWatt)
Minor in Group: Dalmatian
Paceaway Eye Candy (Ms F E L Darling)
Junior in Group: Dalmatian
Aust Ch Paceaway Coach Master (AI) (Fran Darling)
Intermediate in Group: Great Dane
Aust Ch Underane Gold Armour (AI) (R & K Whitelock)

Dalmatian
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Paceaway Coach Master (AI) (Fran Darling)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Paceaway Eye Candy (Ms F E L Darling)
Baby of Breed: Paceaway Zendetta (AI) (Ms F E L Darling)

French Bulldog
R/UP BOB, Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Abiaan Cover Girl (AI) (Mr B McWatt)
Baby of Breed: Abiaan Rocketeer Boy (AI) (Ben McWatt)
Junior of Breed: Abiaan Destinys Girl (AI) (Mr B McWatt)

Great Dane
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Underane Gold Armour (AI) (R & K Whitelock)

Japanese Spitz
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Shanspitz My Signature Blend (AI) (D & S Watherston)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Shanspitz Wild Montana Skies (D & S Watherston)

Keeshond
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup & Can Ch Klompen's Dancing With Darcy (Imp CAN) (Ms L J Cassidy/ D Finlay)

Schipperke
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Tanzapaw Classic Example (Mrs Tania McAlister)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Tanzapaw Magic In Motion (Mrs Tania McAlister)
Res Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Exmoor Raven Magic (Imp NZ) (Mrs Tania McAlister)

Tibetan Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Qanda Lhi's Qa-Par (Imp ITY) (Sharon & Breanne Lancey)

Xoloitzcuintle (Miniature)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Wazzat Galenia (IID NOR) (H Bright & J Dinis)