Gawler Kennel Club Inc (PM Show) (SA)

Date of Show : 8-Aug-2020 (Saturday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mr Lancelot Heilmann (SA)

Aust Bred in Show: Australian Shepherd
Aust Gr Ch Thistledust Black Diamond (Ms K Davis)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mr Robert Cleland (SA)

Best in Group & Aust Bred in Group: Lowchen
Aust Ch Lowensque All About That Base (Miss Courtney Tulk)
Intermediate in Group: Papillon
Afilar Mselle Margot (Sue Foster)

Italian Greyhound
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Kosmos Heart of Eternity (Mrs C Flattum & Miss A Divola)

Lowchen
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Lowensque All About That Base (Miss Courtney Tulk)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Minor of Breed: Lowensque Lady Marmalade (Miss Courtney Tulk)

Papillon
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Afilar Mselle Margot (Sue Foster)
Baby of Breed: Afilar A Knight in Paris (Sue Foster)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mr Andrew Kidd (SA)

Baby in Group: Soft Coated Wheaten Terrier
Elsomwheat Gwynonwen Gogarth (AI) (Mrs D Swann)
Minor in Group: Australian Terrier
Tainquest Maid Of Honor (AI) (C Gower)

Australian Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Regisvista Showdown At Dusk (Regisvista Kennels)
Bitch CC & Minor of Breed: Tainquest Maid Of Honor (AI) (C Gower)
Res Bitch CC & Intermediate (Bitch) of Breed: Tainquest Verry Elleegant (C Gower)
Baby of Breed: Tainquest Dream Catcher (C Gower)

Soft Coated Wheaten Terrier
Baby of Breed: Elsomwheat Gwynonwen Gogarth (AI) (Mrs D Swann)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mr Stephen Schwerdt (SA)

Puppy in Group: Lagotto Romagnolo
Duoforza Femme Fatale (Mr R & Mrs S Sharpe)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Labrador Retriever
Reveirter NE Mt Stirling RN (Dr C Nottle)

Cocker Spaniel
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Wysiwyg Breezn Thru Texan Law (Mrs Lyn Mellett)

Cocker Spaniel (American)
Baby of Breed: Azel Always Gotcha Thinking (Monika Purdie)

German Shorthaired Pointer
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Oakridge Tanagra (C Billett)

Golden Retriever
Baby of Breed: Wysiwyg My Time Has Come (AI) (Anthea Adamopoulos)

Hungarian Vizsla
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Graebrook Duke of Hazard (AI) (Daphne Sheekey)

Labrador Retriever
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Reveirter NE Mt Stirling RN (Dr C Nottle)

Lagotto Romagnolo
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Duoforza Femme Fatale (Mr R & Mrs S Sharpe)
R/UP BOB and Dog CC: AmiciLeale Prince Bassi at Markable (Ruth Bell)

Weimaraner
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Waldwiese Please Be Sirius (AI) (Waldwiese knls)
Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Weimurastar Harrow On The Hill (AI) (Mr Keith Jefferies)

Welsh Springer Spaniel
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Featherdale Celtic Monarch (AI) (Ms Susan Arwen)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mr David Johnson (SA)

Basset Fauve de Bretagne
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Trisven Hurricane Bentley (Mrs M L Peck)

Dachshund (Miniature Wire Haired)
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Wattswires The Old Tin Hat (Linda Robinson)

Dachshund (Smooth Haired)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Boskahun Sunkissed Jagie (AI) (Sue Packer)

Rhodesian Ridgeback
Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Mikozi Son of a Gun (AI) (V Macgill)
Intermediate of Breed: Shakuru It Takes A Village (Amanda Oakes)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mrs Audrey Vandersteen (SA)

Best in Group & Aust Bred in Group: Australian Shepherd
Aust Gr Ch Thistledust Black Diamond (Ms K Davis)
Minor in Group: German Shepherd Dog (Long Stock Coat)
Vonpeta Veni Vidi Vici (Vondoussa Kennels)

Australian Shepherd
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Thistledust Black Diamond (Ms K Davis)
Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Thistledust Black Velvet (Karen Davis)
Junior of Breed: Voncronan Poker Face (Tayla Hand/ Tina Sunman & Kylie Tilley)

Bearded Collie
Baby of Breed: Edinglen To Me You Are Perfect (AI) (Mrs T McClelland & Mrs M Lincoln)

Belgian Shepherd Dog (Malinois)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Chamshep Zorisha (Michelle Holthouse)

Belgian Shepherd Dog (Tervueren)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Beljekali Cast in Neon (Mr C & Mrs J Fynmore)

Collie (Rough)
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Cathgarry Splash of Silk (M & J Ryan / D Ryan)

German Shepherd Dog (Long Stock Coat)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Vonpeta Veni Vidi Vici (Vondoussa Kennels)

Swedish Vallhund
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Ausled Xs Fennec Bt (Lynda Webb)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Ausled Kaa Chil NT (Lynda Webb)

White Swiss Shepherd Dog
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Engelshep Raza (Mr F Andari / Mr J Coleman /& Miss S Mertineit)
R/UP BOB, Res Dog CC & Puppy of Breed: Engelshep Bare Necessities (Mr F Andari / Mr J Coleman / Miss S Mertineit)
Res Bitch CC: Engelshep Elidi (Susan Mertineit)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Ms Kristy Lewis (SA)

Best in Group & Open in Group: Dobermann
Aust Sup Ch Ikons Visual Sensation (Imp NZ) (Christine Spry)
Runner Up in Group: St Bernard
Aust Sup Ch Beamzstar Beau Zam (Michael & Julie Ross)
Junior in Group: Boxer
Aust Ch Milmac Tom Ford GTHO (Mr P Cook)
Aust Bred in Group: Bullmastiff
Aust Ch Mymooch An Affair To Remember (Mrs D M Cavaiuolo)

Boxer
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Milmac Tom Ford GTHO (Mr P Cook)
R/UP BOB, Res Dog CC & Intermediate of Breed: Roxbud Need For Speed (Roxbud Kennels)

Bullmastiff
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Mymooch An Affair To Remember (Mrs D M Cavaiuolo)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Mymooch Affair Of The Heart (Mrs D M Cavaiuolo)

Dobermann
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Ikons Visual Sensation (Imp NZ) (Christine Spry)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Ikons Sensational By Design (Imp NZ) (Christine Spry)

Dogue de Bordeaux
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Moloscyg Hundo P (AI) (Moloscyg Kennels)

Rottweiler
Intermediate of Breed: Aust Ch Alchemy Rattle Gun (Alchemy Rottweilers)

Siberian Husky
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Taejaan Poison Ivy (N J Rule-Steele / A & T Wittenberg)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Asryn Forever Devine (A Wittenberg & K Bryant)
Dog CC & Open (Dog) of Breed: Aust Ch Asryn Technical Knockout (A Wittenberg & K Bryant)

St Bernard
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Beamzstar Beau Zam (Michael & Julie Ross)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Beamzstar SIA (Colin & Kyla Wrobel / M & J Ross)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mr Lancelot Heilmann (SA)

Junior in Group: Dalmatian
Instride The Prettiest Star (Kerryn Harvey)

Dalmatian
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Instride The One And Only (Kerryn Harvey)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Instride The Prettiest Star (Kerryn Harvey)