Adelaide Hills Kennel Club Inc (SA)

Date of Show : 3-Oct-2020 (Saturday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mrs Marie Merchant (SA)

Best in Show & Open in Show: Australian Shepherd
Aust Sup & Am Ch Regal Reign Hightide Hit The Jackpot HT (Imp USA) (A Petersen/ J Karras & B Moore)
Puppy in Show: Chihuahua (Smooth Coat)
Voncronan Diamond Desire (Kylie Tilley & Tina Sunman)
Junior in Show: Boxer
Aust Ch Milmac Tom Ford GTHO (Mr P Cook)
Aust Bred in Show: Siberian Husky
Aust Ch Asryn Forever Devine (A Wittenberg & K Bryant)
Best Neuter in Show & Open Neuter in Show: Shetland Sheepdog
Aust & Neut Ch Lynroge Copyright (J M Allen)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mrs Marie Merchant (SA)

Runner Up in Group & Puppy in Group: Chihuahua (Smooth Coat)
Voncronan Diamond Desire (Kylie Tilley & Tina Sunman)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Chihuahua (Smooth Coat)
Aust Neut Ch Reynosa Diamond Chip (Miriam Schiller)

Chihuahua (Smooth Coat)
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Voncronan Diamond Desire (Kylie Tilley & Tina Sunman)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Reynosa Diamond Chip (Miriam Schiller)

English Toy Terrier (Black and Tan)
Baby of Breed: Neverland Manhattan Blue (Rob Douglass)

Italian Greyhound
Intermediate (Dog) of Breed: Aust Ch Kosmos Argento Massicio (Clare Flattum & Ashleigh Divola)
Aust Bred (Bitch) of Breed: Kosmos Immerso NellOro (Clare Flattum & Ashleigh Divola)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Kosmos Florentine (Ashleigh Divola & Clare Flattum)
R/UP Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter (Bitch) of Breed: Aust Neut Ch Kosmos Heart of Eternity (Mrs C Flattum & Miss A Divola)

Maltese
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Gemnova Master Chief (Lynette Walker)
R/UP BOB, Res Dog CC & Junior of Breed: Erintoi Eyesar Heart Throb (Mr J L Sheppard)
Bitch CC & Junior (Bitch) of Breed: Gemnova Fallen Angel (Lynette Walker)

Papillon
Junior of Breed: Malibutango Double Delight (Susan Glennon)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mrs Joyce Sullivan (SA)

Open in Group: American Staffordshire Terrier
Manfreds Diamond In The Rough (J Watson)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Staffordshire Bull Terrier
Aust & Neut Ch Rangemaster Spot On For Style (Kyra Ricketts)

American Staffordshire Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Amstafomine Heads I Win (Deborah Hughes)
R/UP BOB, Res Dog CC & Junior of Breed: Manfreds Guess Whos Back (J Watson)
Bitch CC & Open of Breed: Manfreds Diamond In The Rough (J Watson)

Australian Terrier
Res Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Cumalong Sir Roly Poly (Moira Hicks)

Soft Coated Wheaten Terrier
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Broomsquires Ballyglen (G & S P Swalling)

Staffordshire Bull Terrier
Res Dog CC & Open (Dog) of Breed: Awesum Lil Bit Flashy (J Kinross & K Ricketts)
Baby of Breed: Awesum Wuhan Warrior (P & J Hallam & K Ricketts)
Open of Breed: Awesum Lil Bit Conspicuous (Kyra Ricketts)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Rangemaster Spot On For Style (Kyra Ricketts)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mr Paul Danaher (SA)

Puppy in Group: Flat Coated Retriever
Alubyc Orphan Black (R J & J Bryant)
Aust Bred in Group: Welsh Springer Spaniel
Aust Ch Featherdale Celtic Monarch (AI) (Ms Susan Arwen)

Cocker Spaniel
Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Romark Raindrops On Roses IAM (AI) (Mrs Lyn Mellett)

Flat Coated Retriever
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Blackregal Fastnet Rock (Peter King)
Bitch CC & Puppy of Breed: Alubyc Orphan Black (R J & J Bryant)

Hungarian Vizsla
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Aceweis Kiss The Girls At Heiderst (Aceweis & Heiderst kennels)
R/UP BOB, Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Aust Gr Ch Heiderst Orange Isth New Black (Aceweis & Heiderst Kennels)
Res Dog CC: Aust Ch Graebrook Duke of Hazard (AI) (Daphne Sheekey)

Labrador Retriever
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Kirkdell Style N Grace (Bev Jones)

Lagotto Romagnolo
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Parity Out Of Orbit (Mrs J Quayle & Miss J Elizabeth)

Weimaraner
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Waldwieze Game Keepa At Poshvwei (Imp NZ) ET CD RE ORA QND NRD (Jessie Hughes)

Welsh Springer Spaniel
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Featherdale Celtic Monarch (AI) (Ms Susan Arwen)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mrs Jennifer Egan (SA)

Dachshund (Miniature Wire Haired)
Baby of Breed: Wattswires I'm A Keeper (Linda Robinson)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mrs Iris Glynn (SA)

Best in Group & Open in Group: Australian Shepherd
Aust Sup & Am Ch Regal Reign Hightide Hit The Jackpot HT (Imp USA) (A Petersen/ J Karras & B Moore)
Baby in Group: Bearded Collie
Edinglen To Me You Are Perfect (AI) (Mrs T McClelland & Mrs M Lincoln)
Junior in Group: Belgian Shepherd Dog (Tervueren)
Beljekali Cast in Neon (Mr C & Mrs J Fynmore)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Shetland Sheepdog
Aust & Neut Ch Lynroge Copyright (J M Allen)

Australian Kelpie
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Kalan Spirit In The Sky HT (Miriam Schiller)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Sandsprite Wish Upon A Star HT (Miriam Schiller)

Australian Shepherd
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup & Am Ch Regal Reign Hightide Hit The Jackpot HT (Imp USA) (A Petersen/ J Karras & B Moore)

Bearded Collie
Baby of Breed: Edinglen To Me You Are Perfect (AI) (Mrs T McClelland & Mrs M Lincoln)

Belgian Shepherd Dog (Malinois)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Chamshep Zorisha (Michelle Holthouse)

Belgian Shepherd Dog (Tervueren)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Beljekali Cast in Neon (Mr C & Mrs J Fynmore)

Collie (Rough)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Burdekin Boys Do Fall In Love (Glenda Grant)

Old English Sheepdog
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Whitefall Gentlemen Never Tell (AI) (A & C Finlay)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Whitefall Beatrice Baby Blue (A & C Finlay)

Shetland Sheepdog
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Sheldow Charlie Brown (Sharndah Knls)
Res Bitch CC & Junior of Breed: LochWind Keep The Faith (Gail M Jones)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Lynroge Copyright (J M Allen)
Reserve Neuter Dog CC: Aust Neut Ch Rimini The Lone Ranger (Mrs J E Hall & Mr B K Turner)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mrs Sheryle Pike (SA)

Best in Group & Open in Group: St Bernard
Aust Sup Ch Beamzstar Beau Zam (Michael & Julie Ross)
Runner Up in Group & Junior in Group: Boxer
Aust Ch Milmac Tom Ford GTHO (Mr P Cook)
Baby in Group: Bullmastiff
Mymooch Judge This Baby (Mrs D M Cavaiuolo)
Aust Bred in Group: Siberian Husky
Aust Ch Asryn Forever Devine (A Wittenberg & K Bryant)

Boxer
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Milmac Tom Ford GTHO (Mr P Cook)

Bullmastiff
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Mymooch An Affair To Remember (Mrs D M Cavaiuolo)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Mymooch Affair Of The Heart (Mrs D M Cavaiuolo)
Baby of Breed: Mymooch Judge This Baby (Mrs D M Cavaiuolo)

Siberian Husky
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Asryn Technical Knockout (A Wittenberg & K Bryant)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Asryn Forever Devine (A Wittenberg & K Bryant)
Baby of Breed: Taejaan Northern Winds (AI) (N J Rule-Steele/ A & T Wittenberg)

St Bernard
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Beamzstar Beau Zam (Michael & Julie Ross)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mr Geoffrey Maudlen (SA)

Chow Chow
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Chowleigh Touch of Class (Touchofchow Knls)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Touchofchow Hopez N Dreamz (Chowleigh & Touchofchow)

French Bulldog
R/UP BOB, Res Dog CC & Open of Breed: Mambilou La Gueuledeloup (IID POL) (Mambilou Kennels)