Dobermann Club WA All Breeds Fundraising Show (WA)

Date of Show : 31-Oct-2020 (Saturday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mrs Ida Homer (WA)   (Total Entry : 430)

Best in Show & Open in Show: Shetland Sheepdog
Aust Ch Sunland Star Witness (Mrs S Van Dinter)
Minor in Show: Collie (Rough)
Youanmi Juslikachoclatmlkshake (Shelley Wildman)
Junior in Show: Labrador Retriever
Blackboy Absolut Viktor (AI) (Blackboy Kennels)
Intermediate in Show: Havanese
Aust Ch Ananda A Star Is Born (R S & S M Shellback)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Ms Tracey Mol (WA)  (Group Entry : 47)

Best in Group & Intermediate in Group: Havanese
Aust Ch Ananda A Star Is Born (R S & S M Shellback)
Minor in Group: Pug
Kheireddin Summer Of Ashes (J Flahive & R Green)
Puppy in Group: Pomeranian
Labellapoms Threeshadesofpearl (Mrs Mandy Ramirez)
Runner Up Neuter in Group: Yorkshire Terrier
Yetholme Lunas Snowpea (Mrs J Delaney)

Chihuahua (Smooth Coat)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Nighthaven Batsheva Lake (Ms H Cusato)

English Toy Terrier (Black and Tan)
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Sevindale Winters Mischief (J de Reeper)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Sevindale A Winters Tale (J de Reeper)
Res Dog CC & Junior of Breed: Sevindale Winters Zip N Flip (Kim Campbell)

Havanese
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Ananda A Star Is Born (R S & S M Shellback)

Maltese
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Pender The Dot Stops Here (Mrs D de Meillon)

Pomeranian
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Labellapoms Threeshadesofpearl (Mrs Mandy Ramirez)

Pug
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Kheireddin Summer Of Ashes (J Flahive & R Green)

Yorkshire Terrier
Neuter BOB and Neuter Dog CC: Yetholme Lunas Snowpea (Mrs J Delaney)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Ms Eva Fekete (WA)  (Group Entry : 29)

Best in Group & Intermediate in Group: Soft Coated Wheaten Terrier
Aust Ch Ozwheat Storm Angel (D Sue)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Bull Terrier (Miniature)
Ipsedix April Moon Dancing (AI) (D F & C A Comtesse)
Baby in Group: Bull Terrier
Ozbull Kruizin on Seville (E Harrower)
Minor in Group: Bull Terrier
Catchalot Yahoo Ocean Breeze (E Harrower)
State Bred in Group: Staffordshire Bull Terrier
Aust Ch Bullitproof The Assassin (Christine Allen)

Bull Terrier
Baby of Breed: Ozbull Kruizin on Seville (E Harrower)
Minor of Breed: Catchalot Yahoo Ocean Breeze (E Harrower)

Bull Terrier (Miniature)
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Ipsedix April Moon Dancing (AI) (D F & C A Comtesse)

Soft Coated Wheaten Terrier
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Ozwheat Storm Angel (D Sue)

Staffordshire Bull Terrier
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Bullitproof The Assassin (Christine Allen)
Bitch CC & Intermediate of Breed: Bullitproof Disturbed (Mrs C & Mr M Allen)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Dr George Koutsantonis (WA)  (Group Entry : 71)

Best in Group & Junior in Group: Labrador Retriever
Blackboy Absolut Viktor (AI) (Blackboy Kennels)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: German Shorthaired Pointer
Aust & Neut Ch Treufreund Bella's Journey (Imp NZ) JC ET RN (Joy H Hunter)

English Springer Spaniel
R/UP BOB, Res Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Westspring The One and Only (AI) (D Mosley / W G & L J Loftus)
Bitch CC & Minor of Breed: Olbah Duchess of the Dunes (Lorraine & Gary Loftus)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Wytcher Dancing Queen (Carey Curtis & David Nicholson)
Junior of Breed: Wytcher Angel Eyes (Carey Curtis & David Nicholson)
Open of Breed: Aust Ch Barecho Custom Made (Imp SWE) (Carey Curtis)
Open (Bitch) of Breed: Aust Ch Barecho B Witched (Imp SWE) (Carey Curtis)

German Shorthaired Pointer
R/UP BOB, Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Wahrelegende Cookies N Cream (T Fountaine)
Minor of Breed: Guncreek Makkari (Joy H Hunter)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Treufreund Bella's Journey (Imp NZ) JC ET RN (Joy H Hunter)

Labrador Retriever
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Blackboy Absolut Viktor (AI) (Blackboy Kennels)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Ms Linda Taylor (WA) (Group Entry : 46)

Minor in Group: Afghan Hound
Dzum Chattanooga Choo Choo (M Furst)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Basenji
Aust Ch Kanibaru Heavenly Aurora (Mrs Leanne Cooper)
Runner Up Neuter in Group: Beagle
Houndmaster Spirit InThe Night JD (Samantha Shields)

Afghan Hound
R/UP BOB, Res Dog CC & Minor of Breed: Dzum Chattanooga Choo Choo (M Furst)

Basenji
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Kanibaru Heavenly Aurora (Mrs Leanne Cooper)

Beagle
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Tonicbay Rusty Oak (Mr A J & N Crocker)
R/UP BOB, Res Dog CC & Junior of Breed: Tonicbay Aloha Maui (Mr A J & Mrs N Crocker)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Houndmaster Spirit InThe Night JD (Samantha Shields)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mrs Ida Homer (WA)  (Group Entry : 69)

Best in Group & Open in Group: Shetland Sheepdog
Aust Ch Sunland Star Witness (Mrs S Van Dinter)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: German Shepherd Dog
Volscaro RicRaf Raffy (T Roberts & L Pearson)
Minor in Group: Collie (Rough)
Youanmi Juslikachoclatmlkshake (Shelley Wildman)
State Bred in Group: Old English Sheepdog
Aust Ch Bobkins Dream A Little Dream (AI) (Cherie van der Merwe)

Australian Shepherd
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Maisilva Funky Cole Medina (AI) HT (Lisa Willis)

Collie (Rough)
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Youanmi Juslikachoclatmlkshake (Shelley Wildman)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Youanmi Leavamesage Aftathbeep (AI) (Shelley Wildman)

German Shepherd Dog
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Volscaro RicRaf Raffy (T Roberts & L Pearson)

Old English Sheepdog
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Bobkins Dream A Little Dream (AI) (Cherie van der Merwe)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Perfu Bound To Bobkin (Leanne Barker & Cherie van der Merwe)

Shetland Sheepdog
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Sunland Star Witness (Mrs S Van Dinter)

Welsh Corgi (Cardigan)
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Cardiwest Prince Charming (J A & J L Spargo)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Cardiwest Princess Penelope (J A & J L Spargo)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mrs Heather Jones (WA)  (Group Entry : 78)

Runner Up in Group & Intermediate in Group: Dobermann
Vansitar Go For Gold (Imp NZ) (Vansitar Dobermanns)
Baby in Group: Dobermann
Aegis Dancn With Myself (Denise Ball)
Puppy in Group: Rottweiler
Ubersein Jive Talkin (Mrs C van Verseveld & Mrs L Russell)
Junior in Group: Siberian Husky
Canyonlands We Talk Or Racing (Amanda Becconsall)

Cane Corso
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Sebpietro Ammo (Belinda Allen)

Dobermann
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Vansitar Go For Gold (Imp NZ) (Vansitar Dobermanns)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Vansitar Suspicious Minds (Imp NZ) (The Late VP Brennan & Vansitar Dobermann)
Dog CC & Intermediate (Dog) of Breed: Vansitar Shape Of My Heart (AI) (Imp NZ) (Vansitar Dobermanns)
Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Aegis Danny Reagan (Denise Ball)
Baby of Breed: Aegis Dancn With Myself (Denise Ball)
Minor of Breed: Dobregal Conquistador (AI) (S Varone)
Puppy of Breed: Aegis Rolls Royce Phantom (Denise Ball)
Junior of Breed: Aegis Tough N Talented (Denise Ball)

German Pinscher
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Kaitler Quickstep With Daveren (AI) (Michele Beyer & Catherine Murphy)

Leonberger
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Glamourford Bronco Bro (B Bieleny/ A Thompson/ M Steer)

Rottweiler
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Ubersein Jive Talkin (Mrs C van Verseveld & Mrs L Russell)

Siberian Husky
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Canyonlands We Talk Or Racing (Amanda Becconsall)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Ms Pamela Campbell (WA)  (Group Entry : 90)

Best in Group & Intermediate in Group: Keeshond
Axsollonte A Moment In Time (Mrs M Holland)
Junior in Group: French Bulldog
Britbull time turner (K & S Winter)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Xoloitzcuintle (Standard)
Aust & Neut Ch Wazzat Illiana (Elaine Richards)

Chow Chow
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Timewolf All About Eve (Miss N Rhodes)

French Bulldog
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Britbull time turner (K & S Winter)

Great Dane
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Alariqus Bringing Sexy Back (Ms R McLean & Mr I Barclay)
Bitch CC & State Bred of Breed: TuxDanes Lady Luck (Ai) (A & M Furst)
Minor of Breed: Riesenhaft Champagne Supernova (Deanna Curran)

Keeshond
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Axsollonte A Moment In Time (Mrs M Holland)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Axsollonte Time After Time (Mrs M Holland)

Lhasa Apso
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Amesen Once You Go Black (Amesen Kennels / J & S Griffiths)

Shih Tzu
Baby of Breed: Killilan The Court Will Rise (Sarah Griffiths)

Xoloitzcuintle (Miniature)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Wazzat Gotzone (IID NOR) (J Z Dinis)

Xoloitzcuintle (Standard)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Wazzat Illiana (Elaine Richards)