South West Slopes All Breeds Kennel Club (AM Show) (NSW)

Date of Show : 14-Nov-2020 (Saturday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mrs Nellie Abela (NSW)   (Total Entry : 701)

Best in Show & Open in Show: Schipperke
AM Gr Ch Rivendel's Forged in Fire (Imp USA) (Graham Cruse/ Pauline Grutzner/ Marjorie Adkins/ Neil Curwen)
Puppy in Show: Bull Terrier (Miniature)
Bullacktiv Stop On Red (Hayden Pinker/ Nikki/ Paulene & Anthony Zullo)
Runner Up Neuter in Show: Shetland Sheepdog
Aust Sup Ch Hartly Deep Impact (N Pearson)

Puppy SweepStakes - 1st Place: Bull Terrier (Miniature)
Bullacktiv Stop On Red (Hayden Pinker/ Nikki/ Paulene & Anthony Zullo)
Puppy SweepStakes - 3rd Place: Australian Cattle Dog
Riverlight Americano (Donna Bartels)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mrs Pamela Harding (NSW)  (Group Entry : 121)

Griffon Bruxellois
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Tzani Zazu Zodiak (Bell/ Norman & Mills)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Tzani Giggle McDimples (Bell/ Mills & Norman)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mr David Smith (NSW)  (Group Entry : 86)

Best in Group & Aust Bred in Group: Cairn Terrier
Aust Ch Barragan Bold As Brass At Monterrez (Neil Curwen & Graham Cruse)
Puppy in Group: Bull Terrier (Miniature)
Bullacktiv Stop On Red (Hayden Pinker/ Nikki/ Paulene & Anthony Zullo)

Border Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Bohunt Parting Shot (Robyn Williams)

Bull Terrier (Miniature)
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Bullacktiv Stop On Red (Hayden Pinker/ Nikki/ Paulene & Anthony Zullo)

Cairn Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Barragan Bold As Brass At Monterrez (Neil Curwen & Graham Cruse)

Jack Russell Terrier
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Covejack Seaside Dreams (Jayne Hawkins)
Dog CC & Junior (Dog) of Breed: Lemosa Prince Harry (Ms R Menzies)

Norwich Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Kivamynk Kathryns Kobby Lad (K Smith & Dr C Day)

Sealyham Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Pennyflower Dave In Deep Space (Christine Timms)

Staffordshire Bull Terrier
Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Zeracious Sudden Impact (Ms Leighanne Reid)

Tenterfield Terrier
Res Bitch CC & Junior of Breed: Triplefun Strawberry Pie (Mr P Pickering)
Minor of Breed: Windspree Miss Coco Chanel (Miss C Pickering)
Puppy of Breed: Skalawag Ragtime Rose (Miss C Pickering)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mr Jonathon Nash (NSW)  (Group Entry : 128)

Runner Up in Group & Puppy in Group: Golden Retriever
Goldtreve Walk On The Wild Side (F / B & Ms J Hession / Mrs R Clout)
Minor in Group: Labrador Retriever
Oldcastle Dreams ov Majik (Darelle irvin)

English Setter
R/UP BOB, Res Dog CC & Intermediate of Breed: Fairray Quick N Go (Imp ITY) (Marlene Cross)
Puppy of Breed: Graylors Shades Of Gray (Marlene Cross)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Nundialla Fight Fire With Fire (M Cross)

Field Spaniel
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Dawnus Thats My Bear (Miss S Betts & Mrs B Ray)

Flat Coated Retriever
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Skyehaven Devil At Play (Meaghan O'Shannassy)

German Shorthaired Pointer
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Heiderst Montanna Moon (Kayla Hincksman)
Bitch CC & Junior (Bitch) of Breed: Kobidan The Whole Shebang (Joanne Hagan)

Golden Retriever
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Goldtreve Walk On The Wild Side (F / B & Ms J Hession / Mrs R Clout)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Minor of Breed: Leanr Whispa's In the Wild Wind (L K & R G Williams)
Res Dog CC & Junior of Breed: Leanr Ryder Onthe Storm (L & R Williams / A Zullo)

Hungarian Wirehaired Vizsla
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Vadaszat Hell On The Heart (Alex Whyte)

Labrador Retriever
Bitch CC & Minor of Breed: Oldcastle Dreams ov Majik (Darelle irvin)
Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Joalbe Chance of Ice Majik (I & D Irvin)

Weimaraner (Long-haired)
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Greywei Love Actually TD (Greywei Kennels)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mrs Nellie Abela (NSW) (Group Entry : 92)

Runner Up Neuter in Group: Whippet
Aust Neut Ch Adstaff Red Emperor ET SC (Janet Ramsay)

Basset Fauve de Bretagne
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Trisven Hell in Heels (Andrea Coss)

Beagle
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Brialey Frozen In Time (AI) (Andrea Coss)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Tirrike My Sweet Illusion (Andrea Coss)

Deerhound
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Eilrig Speed Bonnie Boat (Melanie Crossley & Aeryn Stehr)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Necesse’s Dira Domina (Imp SWD) (Melanie Crossley)

Whippet
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Adstaff Red Emperor ET SC (Janet Ramsay)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mrs Elaine Knox (NSW)  (Group Entry : 120)

Runner Up in Group & Open in Group: Bearded Collie
Aust Ch Edinglen Somebody Stop Me (Michele Lincoln)
Baby in Group: Australian Shepherd
Lanbart Watermelon Sugar (Hessenberger / Oakey)
Junior in Group: Finnish Lapphund
Snofyre Omg Oh What Kaos (C Fitzgerald & G Richards)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Shetland Sheepdog
Aust Sup Ch Hartly Deep Impact (N Pearson)

Australian Cattle Dog
R/UP BOB, Res Bitch CC & Minor of Breed: Riverlight Americano (Donna Bartels)

Australian Shepherd
R/UP BOB, Res Dog CC & Intermediate of Breed: Ukulunga There You Go (Imp NZ) (Hessenberger / Oakey)
Bitch CC & Intermediate (Bitch) of Breed: Edensundown Moonstone (Paulene Andrews)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Lanbart Cherokee Cowgirl (Hessenberger/ Oakey)
Baby of Breed: Lanbart Watermelon Sugar (Hessenberger / Oakey)
Minor of Breed: Edensundown Midnight Runner (Paulene Andrews)
Minor (Bitch) of Breed: Lanbart Jet Black Heart (Hessenberger / Oakey)

Bearded Collie
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Edinglen Somebody Stop Me (Michele Lincoln)

Collie (Rough)
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Mirriyuula Rumour Hazit (T & A Jenkins)

Finnish Lapphund
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Snofyre Legend of Tomorrow (AI) (Chrissy Fitzgerald)
R/UP BOB, Res Dog CC & Junior of Breed: Snofyre Omg Oh What Kaos (C Fitzgerald & G Richards)
Res Bitch CC: Snofyre Perfect Love (Chrissy Fitzgerald)
Open of Breed: Aust Ch Snofyre Iconic Adventure JC (J Richards)

German Shepherd Dog
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Hausillevon Assap (R L Ralphs / L & Y Hornsey)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Allendell Once Upon a Dream (AI) (L & Y Hornsey)

Maremma Sheepdog
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Scintilli Frederico (Michelle Graham & Jennifer Block)

Old English Sheepdog
Minor (Dog) of Breed: Woolebull Windsor At Snodragon (Hincks /Timms)

Shetland Sheepdog
R/UP BOB, Dog CC & Open (Dog) of Breed: Aust Ch Hartly How About That (Nicole Pearson)
Baby of Breed: Hartly Goal Keeper (Nicole Pearson)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Sup Ch Hartly Deep Impact (N Pearson)

Welsh Corgi (Pembroke)
Puppy of Breed: Becassmic Amore For Begrayced (Renay Grace)
Puppy (Dog) of Breed: Becassmic Doctor Love At Begrayced (Renay Grace)

White Swiss Shepherd Dog
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Jch Srb Hemingway Dusa Belog Andela (Imp SRB) (Alison Norman)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mrs Jules Mayne (NSW)  (Group Entry : 78)

Best in Group & Intermediate in Group: Alaskan Malamute
Aust Ch Koolrunnings Santa Paws (Catherine Loft)
Open in Group: Yakutian Laika
Rave Review Hugs And Kisses (Imp RUS) (L Mills)

Alaskan Malamute
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Koolrunnings Santa Paws (Catherine Loft)

Dobermann
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Vansitar Black and Gold (Imp NZ) (E Bell & Vansitar Kennels)

Portuguese Water Dog
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Arcticpalace Ocean Siren (K & N Brunton/ C & R Foster)

Yakutian Laika
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Rave Review Hugs And Kisses (Imp RUS) (L Mills)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mr Anthony Ikin (NSW)  (Group Entry : 76)

Best in Group & Open in Group: Schipperke
AM Gr Ch Rivendel's Forged in Fire (Imp USA) (Graham Cruse/ Pauline Grutzner/ Marjorie Adkins/ Neil Curwen)
Minor in Group: Schipperke
Monterrez First Wave (NBT) (Graham Cruse)
Junior in Group: Keeshond
Hunkeedori R We There Yet (Katrina Santas)
Intermediate in Group: Poodle (Toy)
Aust Ch Sintee Star Dust (D Small/ M Duncan)

Keeshond
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Hunkeedori R We There Yet (Katrina Santas)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Hunkeedori Ta Daaaaaaahhhhhhh (Katrina Santas)

Poodle (Toy)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Sintee Star Dust (D Small/ M Duncan)

Schipperke
BOB, Dog CC & Open of Breed: AM Gr Ch Rivendel's Forged in Fire (Imp USA) (Graham Cruse/ Pauline Grutzner/ Marjorie Adkins/ Neil Curwen)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Monterrez First Wave (NBT) (Graham Cruse)