St George District Kennel Club (White Show) (NSW)

Date of Show : 5-Dec-2020 (Saturday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mrs Robin Robertson (NSW)

Best in Show & Open in Show: Staffordshire Bull Terrier
Aust Sup Ch Bustabones My Name Is No (L & K Kavanagh)
Runner Up in Show: Cavalier King Charles Spaniel
Caribelle Fantasy On Ice (Caribelle Knls)
Bred by Exhibitor in Show: Soft Coated Wheaten Terrier
Ozwheat God Of Thunder (Lori Ann Davis)
Runner Up Neuter in Show: Shetland Sheepdog
Aust Sup Ch Hartly Deep Impact (N Pearson)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mr Daniel Gilson (NSW)

Best in Group & Open in Group: Cavalier King Charles Spaniel
Caribelle Fantasy On Ice (Caribelle Knls)
Runner Up in Group: Griffon Bruxellois
Aust Sup Ch Tzani Zazu Zodiak (Bell/ Norman & Mills)
Minor in Group: Cavalier King Charles Spaniel
Kaliak Billy Will Linga (Mrs S G Boyce)
Runner Up Neuter in Group: Miniature Pinscher
Marniechar Black Prince (Lauren Wilson)

Cavalier King Charles Spaniel
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Caribelle Fantasy On Ice (Caribelle Knls)
R/UP BOB and Dog CC: Aust Sup Ch Caribelle Icy Cold But Cool (AI) (Caribelle Knls)
Res Dog CC & Minor of Breed: Kaliak Billy Will Linga (Mrs S G Boyce)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Alexabelle Gentle Reign (S Boyce)
Intermediate of Breed: Aust Ch Alexabelle Reign Supreme (S Boyce)
Bred by Exhibitor of Breed: Alexabelle Strictly Kosher (S Boyce)

Chinese Crested Dog
Dog CC & Intermediate (Dog) of Breed: Blackheath King of Thieves (M Cager / P Mawson / L Mawson)

Griffon Bruxellois
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Tzani Zazu Zodiak (Bell/ Norman & Mills)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Tzani Giggle McDimples (Bell/ Mills & Norman)

Miniature Pinscher
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Marniechar Black Prince (Lauren Wilson)

Pomeranian
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Pomquest Imagine Dragons (B Abraham & R Walsh)
Puppy of Breed: Pomquest Daydreamer (B Abraham & R Walsh)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mrs Toni Comerford (NSW)

Best in Group & Open in Group: Staffordshire Bull Terrier
Aust Sup Ch Bustabones My Name Is No (L & K Kavanagh)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: Staffordshire Bull Terrier
Aust Ch Zeracious Sudden Impact (Ms Leighanne Reid)
Baby in Group: Jack Russell Terrier
Covejack Wild Wahine (Jayne Hawkins)
Bred by Exhibitor in Group: Soft Coated Wheaten Terrier
Ozwheat God Of Thunder (Lori Ann Davis)

Airedale Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Driesdale Lucy With Diamonds (Mrs M A Fittler)

American Staffordshire Terrier
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Southstock look into my eyez (Cassie Cape)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Portizon ring of fire (Lydia Jones)
Intermediate of Breed: Aust Ch AmstarFX Thanos The Immortal (AI) (L McCormack & Kelly A Lucey)

Bull Terrier (Miniature)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Bullacktiv Stop On Red (Hayden Pinker/ Nikki/ Paulene & Anthony Zullo)

Fox Terrier (Wire)
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Amfamous Special Agent (Alicia Fragiadakis & Wendy Wouters)

Irish Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Tawnyoak Major Forkellington (K Henderson)

Jack Russell Terrier
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Joelleigh A Million Dreams (Leesa Musgrove)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Bred by Exhibitor of Breed: Aust Ch Joelleigh Diamond Solitaire (Leesa Musgrove)
Res Dog CC & Junior (Dog) of Breed: Joelleigh Diamond Triology (Leesa Musgrove)
Baby of Breed: Covejack Wild Wahine (Jayne Hawkins)

Kerry Blue Terrier
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Cavadhar Beta Crucis (AI) (C & S Moss/P Cavanough)

Soft Coated Wheaten Terrier
BOB, Dog CC & Bred by Exhibitor of Breed: Ozwheat God Of Thunder (Lori Ann Davis)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Ozwheat Angel Of Truth (Ms L A Davis)

Staffordshire Bull Terrier
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Bustabones My Name Is No (L & K Kavanagh)
Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Zeracious Sudden Impact (Ms Leighanne Reid)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mr John Canellis (NSW)

Baby in Group: Golden Retriever
Wynwhisper The Wolves Descend (B Gaywood)
Minor in Group: Hungarian Vizsla
Metropolis Triomphe Tinkerbell (Ms R Hanney)
Puppy in Group: Flat Coated Retriever
Skyehaven Devil At Play (Meaghan O'Shannassy)
Bred by Exhibitor in Group: Hungarian Vizsla
Metropolis Memorial JoieDeVivre (Robyn Hanney)

Field Spaniel
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Dawnus Bear Force One WPD (S Betts)

Flat Coated Retriever
R/UP BOB, Res Dog CC & Puppy of Breed: Skyehaven Devil At Play (Meaghan O'Shannassy)

Golden Retriever
Baby of Breed: Wynwhisper The Wolves Descend (B Gaywood)
Baby (Bitch) of Breed: Wynwhisper Breaking Dawn (B Gaywood)
Intermediate (Bitch) of Breed: Wynwhisper Dirty Little Secret (Bronwyn Gaywood)

Hungarian Vizsla
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Lasair Erebus Eternus (Dr M Nardi)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Metropolis Patriarch Paloma (Robyn Hanney)
Res Bitch CC & Bred by Exhibitor of Breed: Metropolis Memorial JoieDeVivre (Robyn Hanney)
Minor of Breed: Metropolis Triomphe Tinkerbell (Ms R Hanney)

Weimaraner
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Cruisenif Hot Chilli Peppers CCD RN (J Davies)

Welsh Springer Spaniel
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Featherdale Welsh Dragon (Kay Fallowfield & Jon Endycott)
R/UP BOB, Res Dog CC & Intermediate of Breed: Ffion Make the Sparks Fly (Imp NZ) (Melissa Wadsworth)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mrs Robyn Brown (NSW)

Afghan Hound
R/UP BOB & Bitch CC: Aust Ch Tahkira Steel Doll (AI) (Day / Sinclair / Murdoch / Faint)

Irish Wolfhound
Bitch CC & Puppy of Breed: Wulfgar Kacie (AI) (Mrs M Lazzar & S Gendle)
Puppy (Dog) of Breed: Lovellen Lord Grayson Manor (AI) (L Osborne & M Osborne)

Rhodesian Ridgeback
R/UP BOB, Bitch CC & Bred by Exhibitor of Breed: Kuvutia Stunna Superstar (Mrs J Thompson)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mrs Judith Starky (NSW)

Minor in Group: Welsh Corgi (Pembroke)
Fergwyn Let Me Take U Dancin (B Ludowici & M Young)
Bred by Exhibitor in Group: Welsh Corgi (Pembroke)
Fergwyn All That Jazz (B Ludowici & M Young)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Shetland Sheepdog
Aust Sup Ch Hartly Deep Impact (N Pearson)
Runner Up Neuter in Group: Finnish Lapphund
Aust Gr Ch Orical Juhaofarcadia (AI) ET WPD (L Mills & T Richardson)

Australian Shepherd
Baby of Breed: Delchoksky After The Storm (T Adam / D Whyburn)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Sarbinma Chokerrerouge CD RN (D Whyburn)

Collie (Rough)
Junior of Breed: Strathaven Royal Command (Ms Susan Ryan)

Finnish Lapphund
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Orical Kirsi Of Jove (AI) (L Mills)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Gr Ch Orical Juhaofarcadia (AI) ET WPD (L Mills & T Richardson)

Shetland Sheepdog
R/UP BOB, Res Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Hartly How About That (Nicole Pearson)
Bitch CC & Junior of Breed: Hartly Keep On Shining (Nicole Pearson)
Baby of Breed: Hartly Goal Keeper (Nicole Pearson)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Sup Ch Hartly Deep Impact (N Pearson)

Welsh Corgi (Pembroke)
BOB, Dog CC & Bred by Exhibitor of Breed: Fergwyn All That Jazz (B Ludowici & M Young)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Fergwyn Let Me Take U Dancin (B Ludowici & M Young)

White Swiss Shepherd Dog
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Eishund Blonde By Design (Angela Sneddon)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Ublong Eyma Diva (Shae Mortimer)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mrs Martina Butcher (NSW)

Runner Up in Group: Dobermann
Aust Ch Vansitar Black and Gold (Imp NZ) (E Bell & Vansitar Kennels)
Bred by Exhibitor in Group: Neapolitan Mastiff
Aust Ch Omaggio Firmino (Rochelle Andrews)

Dobermann
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Vansitar Black and Gold (Imp NZ) (E Bell & Vansitar Kennels)

German Pinscher
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Piratepoint Helmi Aarre (IID) (Miss C Mainey)
Baby of Breed: Kaitler Tequila With Daveren (Michele Beyer)
Puppy of Breed: Kaitler Tango With Daveren (iid USA) (Caroline Mainey)

Leonberger
Baby of Breed: Berglowe A Dream Come True (AI) (Emma Vandermeel)

Neapolitan Mastiff
BOB, Dog CC & Bred by Exhibitor of Breed: Aust Ch Omaggio Firmino (Rochelle Andrews)

Schnauzer
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Regenstauf Master of Mayhem (Susanne Ansell)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mrs Michele Thomas (NSW)

Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Dalmatian
Aust Sup Ch Krystaway Polka Dot Bikini JC (R & D Harbin)
Minor in Group: Japanese Spitz
Daesdaemar True Romance (Amanda Huggins)

Chow Chow
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Finnoz Cassiel (AI) (Paul & Marilyn Grebert/Marianne Lahde)
Bitch CC & Aust Bred of Breed: Finnoz Cornelia (AI) (Paul & Marilyn Grebert / Marianne Lahde)

Dalmatian
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Krystaway Polka Dot Bikini JC (R & D Harbin)

Great Dane
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate (Bitch) of Breed: Underane Ishara (AI) (Sheree Lindeman/Rhonda Harvey)

Japanese Spitz
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Daesdaemar True Romance (Amanda Huggins)

Peruvian Hairless Dog (Large)
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Xioma Wild Wild West (Melanie Cager)