Goulburn Dog Training & Kennel Club Inc (NSW)

Date of Show : 1-Nov-2020 (Sunday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mr John Comerford (NSW)

Minor in Show: Schipperke
Monterrez First Wave (NBT) (Graham Cruse)
Junior in Show: Clumber Spaniel
Wymeswold Mr Rumble (Imp NETH) (Mr & Mrs P Mc Intyre)
Runner Up Neuter in Show: Brittany
Aust Gr Ch Tobenlee Moves Like Jagger CD RA JD ET JC (Samantha Ibbott-Cordi)

Puppy SweepStakes - 2nd Place: Australian Shepherd
Edensundown Dancing Diva (Paulene Andrews)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mrs Toni Comerford (NSW)

Runner Up in Group & Open in Group: Papillon
Aust Ch Gracepol Rhyme N Rhythm (Jessica Mortensen)

Havanese
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Seasidepak Tangerine Dream (T Stewart & G Ransom)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Karyme Do I Dare (Gail Ransom & Jenny Whitney)
Baby of Breed: Karyme Queen of Oz (Tracy Stewart)

Italian Greyhound
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Igsquisite Your a Wizard Harry (Maureen Friend)

Papillon
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Gracepol Rhyme N Rhythm (Jessica Mortensen)

Pomeranian
Minor of Breed: Tupishka Sweetie Im Toasted (Patricia Cassidy)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Ms Judith Docksey (NSW)

Runner Up in Group & Intermediate in Group: Cairn Terrier
Aust Ch Barragan Bold As Brass At Monterrez (Neil Curwen & Graham Cruse)

Border Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Bohunt Parting Shot (Robyn Williams)

Cairn Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Barragan Bold As Brass At Monterrez (Neil Curwen & Graham Cruse)

Jack Russell Terrier
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Covejack Seaside Dreams (Jayne Hawkins)

Norwich Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Kivamynk Kathryns Kobby Lad (K Smith & Dr C Day)

Sealyham Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Pennyflower Dave In Deep Space (Christine Timms)

Staffordshire Bull Terrier
R/UP BOB & Res Bitch CC: Aust Ch Zeracious Sudden Impact (Ms Leighanne Reid)

Tenterfield Terrier
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Triplefun Strawberry Pie (Mr P Pickering)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Minor of Breed: Windspree Miss Coco Chanel (Miss C Pickering)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mr John Comerford (NSW)

Runner Up in Group & Junior in Group: Clumber Spaniel
Wymeswold Mr Rumble (Imp NETH) (Mr & Mrs P Mc Intyre)
Baby in Group: Brittany
Kirinbell The Girls Got Game (Samantha Ibbott-Cordi)
Minor in Group: Hungarian Wirehaired Vizsla
Vadaszat Hell On The Heart (Alex Whyte)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Brittany
Aust Gr Ch Tobenlee Moves Like Jagger CD RA JD ET JC (Samantha Ibbott-Cordi)
Runner Up Neuter in Group: English Setter
Nundialla Fight Fire With Fire (M Cross)

Brittany
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Kirinbell Get Off My Cloud ET (Samantha Ibbott-Cordi)
Baby of Breed: Kirinbell The Girls Got Game (Samantha Ibbott-Cordi)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Gr Ch Tobenlee Moves Like Jagger CD RA JD ET JC (Samantha Ibbott-Cordi)

Clumber Spaniel
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Wymeswold Mr Rumble (Imp NETH) (Mr & Mrs P Mc Intyre)

English Setter
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Graylors Shades Of Gray (Marlene Cross)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Nundialla Fight Fire With Fire (M Cross)

Field Spaniel
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Dawnus Bear Force One WPD (S Betts)

Flat Coated Retriever
R/UP BOB, Res Dog CC & Puppy of Breed: Skyehaven Devil At Play (Meaghan O'Shannassy)

German Shorthaired Pointer
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Heiderst Montanna Moon (Kayla Hincksman)

Golden Retriever
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Invernee Alpine Tikengold Amba (Mrs Lucy Weatherby)

Hungarian Wirehaired Vizsla
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Vadaszat Hell On The Heart (Alex Whyte)

Labrador Retriever
R/UP BOB, Res Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Cigwn Blues at Sun Rise (Elizabeth Thomas & Katy Thomas)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Cigwn Rhapsody in Blue (Elizabeth Thomas)

Welsh Springer Spaniel
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Ffion Make the Sparks Fly (Imp NZ) (Melissa Wadsworth)
Res Dog CC & Open of Breed: Bryndoain Ffion Magregor (Imp NZ) (Melissa Wadsworth)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mr Peter Cutler (NSW)

Puppy in Group: Deerhound
Eilrig Speed Bonnie Boat (Melanie Crossley & Aeryn Stehr)

Basset Fauve de Bretagne
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Trisven Hell in Heels (Andrea Coss)

Beagle
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Brialey Frozen In Time (AI) (Andrea Coss)
Bitch CC: Tirrike My Sweet Illusion (Andrea Coss)

Borzoi
Bitch CC & Intermediate of Breed: EchoLake Collector Of Souls (Kerri-Ann Pitt-Lancaster)

Deerhound
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Eilrig Speed Bonnie Boat (Melanie Crossley & Aeryn Stehr)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Necesse’s Dira Domina (Imp SWD) (Melanie Crossley)

Rhodesian Ridgeback
Res Bitch CC: Kuvutia Stunna Superstar (Mrs J Thompson)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Miss Beverley Daines (NSW)

Runner Up in Group: German Shepherd Dog
Aust Ch Allendell Power of One (R L Ralphs)
Minor in Group: Australian Shepherd
Edensundown Dancing Diva (Paulene Andrews)
Runner Up Neuter in Group: Bearded Collie
Aust Sup Ch Stylwise Simple Plan (Jessica Buckley)

Australian Shepherd
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Ukulunga There You Go (Imp NZ) (Hessenberger / Oakey)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Edensundown Dancing Diva (Paulene Andrews)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Melvada Eclipse ofthe BlackSun (Rachel McKeever & Melissa Kozaruk)
Minor (Dog) of Breed: Edensundown Midnight Runner (Paulene Andrews)

Bearded Collie
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Stylwise Mess Is Mine (Jessica Buckley)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Stylwise No Apologies (Jessica Buckley)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Sup Ch Stylwise Simple Plan (Jessica Buckley)

Border Collie
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Kellagem Somthn Inthway Shmovs (Brooke Taylor)

Finnish Lapphund
Bitch CC & Puppy of Breed: Orical Cinder Glow (L Vial & J Hing)

German Shepherd Dog
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Allendell Power of One (R L Ralphs)
Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Allendell Symmetery in Motion (R L Ralphs)

Old English Sheepdog
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Woolebull Windsor At Snodragon (Hincks /Timms)

Shetland Sheepdog
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Sheldow Charlie Brown (Sharndah Knls)
Baby of Breed: Sharndah Power Ov One (Sharndah Kennels)

Welsh Corgi (Cardigan)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Llandwyn Legacy Of Gandalf (AI) (D Hartcher/ R Ralphs/ K Baxter)

Welsh Corgi (Pembroke)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Fergwyn All That Jazz (B Ludowici & M Young)

White Swiss Shepherd Dog
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Owecarose Dynamite N Flames (Miss C Sisnaiske & Mrs K Gordon-Hunt)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Ms Katrina Santas (NSW)

Best in Group & Intermediate in Group: Dobermann
Aust Ch Copperdobe Life Of The Party (Imp NZ) (A Mundy & D Woods)
Junior in Group: Schnauzer
Regenstauf Master of Mayhem (Susanne Ansell)
Aust Bred in Group: Samoyed
Aust Gr Ch Ahzu You Better Watch Out WPD (J & M Harrison)

Dobermann
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Copperdobe Life Of The Party (Imp NZ) (A Mundy & D Woods)

German Pinscher
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Kaitler Bringin it all Back (Sivaan Walker)

Leonberger
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Berglowe Bergalicious (E Vandermeel)

Neapolitan Mastiff
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Omaggio Firmino (Rochelle Andrews)

Newfoundland
R/UP BOB and Dog CC: Newfantastic Light my Fire (Margaret Rogers)

Portuguese Water Dog
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Arcticpalace Ocean Siren (K & N Brunton/ C & R Foster)

Samoyed
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Ahzu You Better Watch Out WPD (J & M Harrison)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred (Dog) of Breed: Aust Sup Ch Ahzu Nightmare Befor Christmas WPD (R Mills / J & M Harrison)

Schnauzer
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Regenstauf Master of Mayhem (Susanne Ansell)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Ovashun Tequila Sunrise (Mrs M Outten & Ms K Martin)
Res Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Asyut Any Tick Oth Clock (S M Ansell)

St Bernard
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Lusanne Just a Kool Kid (Imp NZ) (Ms Judith Brunton & Mr Neil Ford)
Neuter BOB & Neuter Bitch CC: Aust Sup Ch Berntiff She's A Country Kid (Judith Brunton & Neil Ford)

Tibetan Mastiff
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Temzin Fu Xan My Khampa (Mr N Ford & Ms J Brunton)
R/UP BOB, Res Dog CC & Junior of Breed: Temzin Thundastar Pemba (Mrs C Allen)

Yakutian Laika
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Rave Review Hugs And Kisses (Imp RUS) (L Mills)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mrs Susan Brown (NSW)

Best in Group & Open in Group: Schipperke
Am Gr Ch Ebonystar Moonshiner Follow The Leader (Imp USA) (L Brown/ G Cruse & N Curwen)
Minor in Group: Schipperke
Monterrez First Wave (NBT) (Graham Cruse)
Puppy in Group: Shih Tzu
Tzutique All Sass N Spark (Julie Wardell/Robyn Hawke)

Dalmatian
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Krystaway Polka Dot Bikini JC (R & D Harbin)

Japanese Spitz
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Daesdaemar Rewrite The Stars (Amanda Huggins)

Keeshond
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Rymiska Duchess (R/ M & T Parker)

Peruvian Hairless Dog (Large)
Baby of Breed: Xioma Wild Wild West (Melanie Cager)

Schipperke
BOB, Dog CC & Open of Breed: Am Gr Ch Ebonystar Moonshiner Follow The Leader (Imp USA) (L Brown/ G Cruse & N Curwen)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Monterrez First Wave (NBT) (Graham Cruse)

Shih Tzu
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Tzutique All Sass N Spark (Julie Wardell/Robyn Hawke)

Tibetan Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Catch the Wind Erbosedition (Imp SLO) (Pamela Ellis)