Combined Northern Canine Committee Inc (NSW)

Date of Show : 10-Jan-2021 (Sunday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mrs Rhonda Ralphs (NSW)   (Total Entry : 580)

Runner Up in Show: Maltese
Aust/Lva Jnr/Ltu Jnr & Ltu Ch Tauro Axel (Imp LTU) (Mr J Sheppard)
Baby in Show: West Highland White Terrier
Macbraedly Hocus Pocus (Mrs L K Brown)
Puppy in Show: Samoyed
Auramist Enchanted Eclipse (AI) (Bailey Campbell)
Open in Show: English Springer Spaniel
Aust Ch Reibey Great Southern Land (AI) (S Lancaster & G Render)
Best Neuter in Show & Open Neuter in Show: Lhasa Apso
Aust Gr & Neut Ch Zaland Let Your Hair Hang Down (Melissa O'Brien)
Runner Up Neuter in Show: Pug
Aust Neut Ch Kangala Kung Fu Kevin (Kerry Cannon & Greg Lamb)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Miss Caroline Stuart (NSW)  (Group Entry : 121)

Best in Group & Intermediate in Group: Maltese
Aust/Lva Jnr/Ltu Jnr & Ltu Ch Tauro Axel (Imp LTU) (Mr J Sheppard)
Open in Group: Pug
Aust Ch Kangala Like A Sunrise (Kerry Cannon)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Pug
Aust Neut Ch Kangala Kung Fu Kevin (Kerry Cannon & Greg Lamb)

Bichon Frise
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Bellrize Rocky Road (Mrs T & Mr D Baker)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Amourchiot Mystical Temptress (Mr D & Mrs T Baker)

Cavalier King Charles Spaniel
Res Dog CC & Aust Bred (Dog) of Breed: Aust Ch Chevalove Nobel By Design (K & M Munro)
Baby of Breed: Kangala Wiggle That Wotsit (Kerry Cannon)
Aust Bred of Breed: Chevalove Secret Affaire (K & M Munro)

Chihuahua (Smooth Coat)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Invalhalla Bark At The Moon (P & A Schultze)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Invalhalla Hot As Mustard (P & A Schultze)

Italian Greyhound
Baby of Breed: Vantarsi Some Like It Hot (S Ryan)
Junior of Breed: Furperson Fire InThe Mist (S Ryan)

Maltese
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust/Lva Jnr/Ltu Jnr & Ltu Ch Tauro Axel (Imp LTU) (Mr J Sheppard)

Pug
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Kangala Ricky Ticky Toc (Kerry Cannon)
Res Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Kangala Like A Sunrise (Kerry Cannon)
Puppy of Breed: Kinlou Mission Accomplished (Kathy Gill)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Kangala Kung Fu Kevin (Kerry Cannon & Greg Lamb)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mr Graham Cruse (NSW)  (Group Entry : 67)

Runner Up in Group & Open in Group: Staffordshire Bull Terrier
Aust Sup Ch Bustabones My Name Is No (L & K Kavanagh)
Baby in Group: West Highland White Terrier
Macbraedly Hocus Pocus (Mrs L K Brown)
Puppy in Group: Fox Terrier (Smooth)
Pinnacle He Did It On Porpoise (M Bradburn / D Selden / S & A Evans)
Junior in Group: Jack Russell Terrier
WhataJack Raven (Garry Butler)
Best Neuter in Group & Intermediate Neuter in Group: Tenterfield Terrier
Demala Lord of the Rings (Hellen Stokes)

American Staffordshire Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch AmstarFX Thanos The Immortal (AI) (L McCormack & Kelly A Lucey)
R/UP BOB, Res Dog CC & Puppy of Breed: Portizon ring of fire (Lydia Jones)
Junior of Breed: Nikar She Not The End (Karen Sloane)

Bull Terrier
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Forzabull Devils Redemption (Rob Aquilina)

Bull Terrier (Miniature)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Bullacktiv Stop On Red (Hayden Pinker/ Nikki/ Paulene & Anthony Zullo)

Cairn Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Joymont The Dark Knight (Cathy Scotton & Donna Robinson)

Fox Terrier (Smooth)
R/UP BOB, Res Dog CC & Puppy of Breed: Pinnacle He Did It On Porpoise (M Bradburn / D Selden / S & A Evans)

Irish Terrier
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Tawnyoak Irlande Valentina (Mrs D Robinson / Mrs K Wilkinson)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Anluan Ruff N Tumbl at Ayladee (Donna Robinson)

Jack Russell Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: WhataJack Raven (Garry Butler)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Covejack Seaside Dreams (Jayne Hawkins)
Puppy of Breed: Kadama Master Apprentice (AI) (Doreen & Ashlea Aldridge)

Kerry Blue Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Tasshot Into The Mystic (Peter & Anna Schultze)

Staffordshire Bull Terrier
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Bustabones My Name Is No (L & K Kavanagh)
Dog CC & Junior of Breed: Strongstorm OK Boomer (Luke & Kylie Kavavagh)

Tenterfield Terrier
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Intermediate Neuter of Breed: Demala Lord of the Rings (Hellen Stokes)

West Highland White Terrier
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Dassin Love Me Two Times (AI) (C Moore & R Mallinder)
Baby of Breed: Macbraedly Hocus Pocus (Mrs L K Brown)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mrs Nellie Abela (NSW)  (Group Entry : 92)

Best in Group & Intermediate in Group: Labrador Retriever
Terracarol Saving Grace (Vernon / Bell / O'Connor)
Runner Up in Group & Open in Group: English Springer Spaniel
Aust Ch Reibey Great Southern Land (AI) (S Lancaster & G Render)
Minor in Group: German Shorthaired Pointer
Germanicus Pretty in Pink (Lara Haynes)
Junior in Group: Welsh Springer Spaniel
Goldmaid Mind Games (D & L Meagher)
Open Neuter in Group: German Shorthaired Pointer
Aust Gr Ch Germanicus Andromeda (Lara Haynes)

Brittany
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Kirinbell Get Off My Cloud ET (Samantha Ibbott-Cordi)
R/UP BOB, Res Dog CC & Intermediate of Breed: Kirinbell Chase N The Dragon (Mary Webster)
Bitch CC & Minor of Breed: Kirinbell The Girls Got Game (Samantha Ibbott-Cordi)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Gr Ch Tobenlee Moves Like Jagger CD RA JD ET JC (Samantha Ibbott-Cordi)

Cocker Spaniel (American)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Am & Aust Ch Samamariís Golden State Warriheir (Imp USA) (Victoria Masterfield & Stephanie Kaul)
Baby of Breed: Boxcrest Absolute Vision (Rebecca Pandelis & Ellen Gordon-Pandelis)

English Springer Spaniel
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Reibey Great Southern Land (AI) (S Lancaster & G Render)
Bitch CC: Aust Ch Jamandess Watermelon Wine (Robynne Woolcock)
Baby of Breed: Reibey Aurora Australis (S Lancaster & G Render)
Puppy of Breed: Springdax You be the Captain (Ms R B Woolcock)

Flat Coated Retriever
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Almanza Double Action Dark Kiss (Imp SWD) (Peter King)
R/UP BOB, Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Lionsfield Huckle Berri Finn (AI) (Mrs S Batchelor)

German Shorthaired Pointer
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Germanicus Arko (Lara Haynes)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Germanicus NeverSay NeverAgain (AI) (Lara Haynes)
Res Dog CC: Heiderst Montanna Moon (Kayla Hincksman)
Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Germanicus Let Me Love You (Ai) (Lara Haynes)
Minor of Breed: Germanicus Pretty in Pink (Lara Haynes)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Gr Ch Germanicus Andromeda (Lara Haynes)

Hungarian Vizsla
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Lasair Erebus Eternus (Dr M Nardi)

Hungarian Wirehaired Vizsla
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Vadaszat Hell On The Heart (Alex Whyte)

Labrador Retriever
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Terracarol Saving Grace (Vernon / Bell / O'Connor)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Bradorla Here Comes The Sun (AI) (Vernon / Ellis / Wickham)

Weimaraner
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Terrae Incognitae Red Max (Imp ITY) (Val Peters)
Baby of Breed: Greydove Million Dollar Baby (Val Peters & Narelle Goold)

Welsh Springer Spaniel
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Goldmaid Mind Games (D & L Meagher)
Baby of Breed: Daioni One Way Ticket To Goldmaid (Debbie & Laura Meagher)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mr Don Mahoney (NSW) (Group Entry : 74)

Aust Bred in Group: Dachshund (Smooth Haired)
Aust Ch Tischamingo Diva By Blood (AI) (J & F Walker)
Open in Group: Dachshund (Miniature Long Haired)
Aust Ch Dacville Kiwi Temtation (Imp NZ) (Laraine Wasson)

Dachshund (Long Haired)
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Beedashie Butterfly Kisses (Miss K Smith)

Dachshund (Miniature Long Haired)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Dacville Kiwi Temtation (Imp NZ) (Laraine Wasson)
Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Lemaison Gold Image (Mrs L Wasson)
Baby of Breed: Beedashie Cotton Candy (Miss K Smith)
Minor of Breed: Lemaison Luv Me Do (Mrs L Wasson)

Dachshund (Miniature Smooth Haired)
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Berghutte Tiger Lilly (Nerida Gilfillan)
Baby of Breed: Nerricky Willowangels (Nerida Gilfillan)
Open of Breed: Aquadachs Classy Cali (Mrs A Denby)

Dachshund (Miniature Wire Haired)
Baby of Breed: Aasheerdac Unser Zelda (Mrs A D Johnson)

Dachshund (Smooth Haired)
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Tischamingo Diva By Blood (AI) (J & F Walker)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Tischamingo Are You Ready (J & F Walker)

Irish Wolfhound
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Gr Ch MacLaomainn Autumn Rain (Rona Moss)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch MacLaomainn Brigitte Je Taime (AI) (Mrs R Moss)
Dog CC & Puppy of Breed: Lovellen Lord Grayson Manor (AI) (Mrs L Osborne & Miss M Osborne)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mrs Rhonda Ralphs (NSW)  (Group Entry : 88)

Runner Up in Group: German Shepherd Dog
Freevale Joie De Vivre (M & C Morris)
Junior in Group: White Swiss Shepherd Dog
Eishund Blonde By Design (Angela Sneddon)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Finnish Lapphund
Aust Gr Ch Orical Juhaofarcadia (AI) ET WPD (L Mills & T Richardson)
Runner Up Neuter in Group: Australian Shepherd
Aust & Neut Ch Blueamble No Strings On Me (A Thompson & A Lamberton)

Australian Shepherd
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Goldmaid Spectacular Bid (D & L Meagher)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Blueamble No Strings On Me (A Thompson & A Lamberton)

Border Collie
R/UP BOB & Res Bitch CC: Timmally Christmas Cracker (Anne Williams)
Baby (Dog) of Breed: Timmally Storms A Brewing (Anne Williams)

Briard
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Cacharel Now Look at Me (Mrs L van Coevorden / Mr C & Mrs A Mitchell)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Cacharel Overt Act (Linda van Coevorden)

Finnish Lapphund
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Orical Kirsi Of Jove (AI) (L Mills)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Snofyre Legend of Tomorrow (AI) (Chrissy Fitzgerald)
Res Dog CC & Intermediate of Breed: Ausvarg Kasperi (C Howard)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Snofyre Teach Me To Dream (Mrs J MacDougall & C Fitzgerald)
Baby of Breed: Orical The Dark Knight Rises (L Mills)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Gr Ch Orical Juhaofarcadia (AI) ET WPD (L Mills & T Richardson)

German Shepherd Dog
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Freevale Joie De Vivre (M & C Morris)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Chakoonya Spyro (Miss J A Baker)
Res Dog CC & Minor of Breed: Brashawin Empire Strikes Back (J Broadbent)
Res Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Garsova Kiri JC (Brashawin Kennels)
Minor (Bitch) of Breed: Brashawin Evanescence Beauty (Brashawin Kennels)

White Swiss Shepherd Dog
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Eishund Blonde By Design (Angela Sneddon)
Baby of Breed: Kassreign Pants On Fire (Dr Alicia Kasbarian)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mrs Megan Markotany (NSW)  (Group Entry : 66)

Best in Group & Open in Group: Siberian Husky
Aust Sup Ch Winter Melody Your Miss Trouble (Imp POL) (Melissa Starkey)
Runner Up in Group: Siberian Husky
Am & Can Ch Zaltana My Snowmist (Imp CAN) (Mr R & Mrs B Lloyd)
Baby in Group: Yakutian Laika
Orical Wild at Heart (L Mills)
Puppy in Group: Samoyed
Auramist Enchanted Eclipse (AI) (Bailey Campbell)
Aust Bred in Group: Neapolitan Mastiff
Aust Ch Omaggio Firmino (Rochelle Andrews)
Runner Up Neuter in Group: Schnauzer (Miniature)
Aust Neut Ch Ebshine Herr Theodor RN (V Craig)

Alaskan Malamute
BOB, Dog CC & Open of Breed: Talakarli The Dream Lives On (Karen Hilan & Simon Hawker)

Boxer
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Boxcrest Absolute Magic (E V Gordon - Pandelis)

Bullmastiff
Baby of Breed: Alyman Summer Breeze (Kerry Cannon)

Neapolitan Mastiff
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Omaggio Firmino (Rochelle Andrews)

Rottweiler
Baby of Breed: Khingsahl My Michelle (Kerry Cannon)

Samoyed
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Auramist Enchanted Eclipse (AI) (Bailey Campbell)

Schnauzer (Miniature)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Ebshine Herr Theodor RN (V Craig)

Siberian Husky
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Winter Melody Your Miss Trouble (Imp POL) (Melissa Starkey)
R/UP BOB & Res Bitch CC: Am & Can Ch Zaltana My Snowmist (Imp CAN) (Mr R & Mrs B Lloyd)
Dog CC & Open (Dog) of Breed: Aust Ch Articpride Marjestic Runner (AI) (Mr R & Mrs B Lloyd)
Baby of Breed: Articpride Yellowstone Cowboy (AI) (Mr R & Mrs B Lloyd)

Yakutian Laika
Baby of Breed: Orical Wild at Heart (L Mills)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mr Milan Curk (NSW)  (Group Entry : 72)

Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Xoloitzcuintle (Standard)
Aust Sup Ch Wazzat Birote (AI) (Jordan Lanser & Jacqi Dinis)
Baby in Group: Xoloitzcuintle (Standard)
Wazzat Ofelia (J Dinis & L Lanser)
Minor in Group: Boston Terrier
Strongstorm Its In His Kiss (L & K Kavanagh)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Lhasa Apso
Aust Gr & Neut Ch Zaland Let Your Hair Hang Down (Melissa O'Brien)

Boston Terrier
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Strongstorm Its In His Kiss (L & K Kavanagh)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Strongstorm Butterfly Kiss (L & K Kavanagh)

Chow Chow
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Finnoz Cassiel (AI) (Paul & Marilyn Grebert/Marianne Lahde)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Finnoz Cornelia (AI) (Paul & Marilyn Grebert / Marianne Lahde)

French Bulldog
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Jonhah Lil Miss Twistie (Jules Freeman & Sheridan Ledger)
Aust Bred of Breed: Aust Ch Tricibwthyn Llan Ceidrych (Mrs J L Fitzgerald & Mr R A Parry)

German Spitz (Mittel)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Borndownunda S Polar Empress (Miss K Innes)
Baby of Breed: Borndownunda Rose Tattoo (G Folli)

Great Dane
BOB, Dog CC & Open of Breed: Underane In Gold (AI) (Sheree Lindeman)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Underane Ishara (AI) (Sheree Lindeman/Rhonda Harvey)

Japanese Spitz
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Daesdaemar Sylver Stars (Denise Sylvester)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Daesdaemar Dancing Queen (Denise M Sylvester)

Keeshond
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Rymiska Great Balls Of Fire (Ray/ Marilyn & Tracey Parker)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Sandstock Snow Princess (Tracey Parker)

Lhasa Apso
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Zaland Bourne Legacy (B Beves & N Estatheo)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Gr & Neut Ch Zaland Let Your Hair Hang Down (Melissa O'Brien)

Poodle (Toy)
Bitch CC & Aust Bred of Breed: Schau Say Geronimo (B J Biggs)
Baby of Breed: Kenmar Super Sonic (B J Biggs)

Xoloitzcuintle (Standard)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Wazzat Birote (AI) (Jordan Lanser & Jacqi Dinis)
Baby of Breed: Wazzat Ofelia (J Dinis & L Lanser)