Casino & District Kennel Club Inc (NSW)

Date of Show : 28-Feb-2021 (Sunday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mrs Lyn Brand (NSW)   (Total Entry : 365)

Best in Show & Intermediate in Show: Poodle (Standard)
Aust Sup Ch Jurado Rocket Man For Wazky (K Ritter/ E Maitland)
Runner Up in Show & Aust Bred in Show: Shetland Sheepdog
Aust Gr Ch Shelkeys Limited Edition (Le-Anne Schwier & Bernadette Lines)
Baby in Show: Afghan Hound
Karakush Huckleberry Finn (N Snerling / L & H Gibson)
Minor in Show: Samoyed
Apolar Lovin Sweet Revenge (Julie Wales)
Open in Show: Bearded Collie
Aust Sup Ch Edinglen U Had Me At Hello (Michele Lincoln & Julie Lyons)
Runner Up Neuter in Show: Welsh Springer Spaniel
Aust & Neut Ch Ricochez Enfys Sian (Jenny Hampton)

Baby SweepStakes - 1st Place: Beagle
Lunars Jimmy Neutron (J & R Cook)
Baby SweepStakes - 3rd Place: Papillon
Clockwork Defying Gravity (Robyn Hordern)

Puppy SweepStakes - 1st Place: Samoyed
Apolar Lovin Sweet Revenge (Julie Wales)
Puppy SweepStakes - 3rd Place: Irish Setter
Eireannmada Wildflower (AI) (Greg Browne)

Veteran SweepStakes - 1st Place: Welsh Springer Spaniel
Aust Sup Ch Ricochez Bedwyr Dyllan (Jenny Hampton)
Veteran SweepStakes - 3rd Place: Australian Cattle Dog
Aust Ch Heelersridge WildColonialBoy TDX ET (Heelersridge Kennels)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mrs Lyn Brand (NSW)  (Group Entry : 60)

Baby in Group: Papillon
Clockwork Defying Gravity (Robyn Hordern)
Minor in Group: Pug
Kabova Lucky Strike (Mrs J Whitney)
Puppy in Group: Pug
Kabova Born This Way (Mrs J Whitney)
Junior in Group: Cavalier King Charles Spaniel
Cavalierlove Cool Splendour (Sue Donahue)

Cavalier King Charles Spaniel
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Cavalierlove Cool Splendour (Sue Donahue)
Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Cavalierlove Proud N Cool (Bob Boyce & Sue Donahue)

Havanese
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Am & Can Gr Ch That's Mendota's Jack of Hearts (Imp USA) (G B Neave / D & D Scheiris / P Lucas)

Papillon
Baby of Breed: Clockwork Defying Gravity (Robyn Hordern)

Pug
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Kabova little ms true (Mrs J Whitney)
Minor of Breed: Kabova Lucky Strike (Mrs J Whitney)
Puppy of Breed: Kabova Born This Way (Mrs J Whitney)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mrs Rebecca Preece-Pickering (NSW)  (Group Entry : 39)

Best in Group & Open in Group: Kerry Blue Terrier
Cavadhar I Am Maksim (AI) (B & P Oliphant / P Cavanough)
Runner Up in Group & Minor in Group: Irish Terrier
Tawnyoak Dashing Fergus (Ms Raelene Campbell)
Junior in Group: Jack Russell Terrier
Whatajack King Fisher (Mr C & Mrs A Tulk/ Mr S Mills & Mr G J Butler)

Fox Terrier (Smooth)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Isinheart Madame Angelique (Robyn Scott)

Irish Terrier
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Tawnyoak Dashing Fergus (Ms Raelene Campbell)

Jack Russell Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Whatajack King Fisher (Mr C & Mrs A Tulk/ Mr S Mills & Mr G J Butler)

Kerry Blue Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Cavadhar I Am Maksim (AI) (B & P Oliphant / P Cavanough)

Lakeland Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Sandimorn Earl Spencer (Mr R J Osmachenko & Mrs P A Osmachenko)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mrs Lyn Brand (NSW)  (Group Entry : 60)

Best in Group & Intermediate in Group: Cocker Spaniel
Aust Ch Bralmico Hearts N Roses (Mrs K Hutt)
Runner Up in Group & Open in Group: Labrador Retriever
Aust Ch Driftway Trade Mark (Guy Spagnolo)
Baby in Group: Cocker Spaniel
Acijay Dressed To The Nines With Watervaal (Louise Bygraves)
Minor in Group: Welsh Springer Spaniel
Hartset Edge ofthe Galaxy (Jenny Hampton)
Puppy in Group: Hungarian Vizsla
Aust Ch Batorok Moonlit Perfection (Ms K Kettleton)
Junior in Group: German Shorthaired Pointer
Tealpoint Game Set N Match (Dr A Boyd)
Aust Bred in Group: Weimaraner
Bromhund Secret Scandal (Mr C & Mrs A Tulk)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Welsh Springer Spaniel
Aust & Neut Ch Ricochez Enfys Sian (Jenny Hampton)

Bracco Italiano
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Arnkay Alfonso (Mrs G Simpson)

Cocker Spaniel
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Bralmico Hearts N Roses (Mrs K Hutt)
R/UP BOB, Dog CC & Minor of Breed: Acijay Look Who Is Here At Kapoint (Kay Hutt)
Baby of Breed: Acijay Dressed To The Nines With Watervaal (Louise Bygraves)

German Shorthaired Pointer
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Tealpoint Game Set N Match (Dr A Boyd)

Hungarian Vizsla
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Batorok Moonlit Perfection (Ms K Kettleton)

Irish Setter
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Eireannmada Moon River (Jeremy Nowlan)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Eireannmada Wildflower (AI) (Greg Browne)

Labrador Retriever
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Driftway Trade Mark (Guy Spagnolo)

Nova Scotia Duck Tolling Retriever
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Addatoll Hugo Boss (AI) (Julie Robinson)

Weimaraner
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Bromhund Secret Scandal (Mr C & Mrs A Tulk)
Dog CC & Minor of Breed: Greydove Show Me The Money (Max O’Neill)

Weimaraner (Long-haired)
Baby of Breed: Greywei X Examine at Bromhund (Bromhund Kennels)

Welsh Springer Spaniel
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Hartset Wings Ofan Angel (Jenny Hampton)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Minor of Breed: Hartset Edge ofthe Galaxy (Jenny Hampton)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Ricochez Enfys Sian (Jenny Hampton)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mrs Rebecca Preece-Pickering (NSW) (Group Entry : 46)

Runner Up in Group & Junior in Group: Saluki
Skyzar Time Keeper (AI) (Nicole Snerling)
Baby in Group: Afghan Hound
Karakush Huckleberry Finn (N Snerling / L & H Gibson)
Intermediate in Group: Saluki
Aust Ch Baghdad Get The Party Started (N Snerling & A Chato)
Aust Bred in Group: Basset Hound
Aust Ch Landwell Buster (Mrs R Bing)

Afghan Hound
Baby of Breed: Karakush Huckleberry Finn (N Snerling / L & H Gibson)

Basenji
Junior of Breed: Nayembe Sarabis Lisolo (Dr D Braithwaite & Miss M Cift)
Intermediate of Breed: Aust Ch Nayembe Yaamas Kyirrie (Dr D Braithwaite & Miss M Clift)
Aust Bred of Breed: Aust Ch Nayembe Yaamas Kipepeo (Dr D Braithwaite & Miss M Clift)

Basset Hound
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Landwell Buster (Mrs R Bing)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Cayugaridge Dora (Mrs R Bing)

Beagle
BOB, Dog CC & Open of Breed: Am Gr Ch Red Americana Kempinski At Argyle (Imp USA) (J & R Cook / K Lockwood)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Lunars WhenU Wish Upon A Star (J & R Cook)
Baby of Breed: Lunars Jimmy Neutron (J & R Cook)

Dachshund (Miniature Wire Haired)
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Meydak Tsar of the Sea (Barry Meyers)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aasheerdac Unser Zander (Mrs A D Johnson)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Aasheerdac Unser Zelda (Mrs A D Johnson)

Saluki
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Skyzar Time Keeper (AI) (Nicole Snerling)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Baghdad Get The Party Started (N Snerling & A Chato)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mrs Toni Comerford (NSW)  (Group Entry : 77)

Best in Group & Aust Bred in Group: Shetland Sheepdog
Aust Gr Ch Shelkeys Limited Edition (Le-Anne Schwier & Bernadette Lines)
Runner Up in Group & Puppy in Group: Welsh Corgi (Pembroke)
Aberlee How Sweet It Is (Gloria Woodward)
Baby in Group: Finnish Lapphund
Theldaroy Beyond Comparison (AI) (L C & R A Seare)
Minor in Group: Collie (Rough)
Mazarelli Midnight Cowboy (Marilyn Clarke)
Intermediate in Group: Swedish Vallhund
Snodogz Tiger Wolfe (Kristi Faulkner)
Open in Group: Bearded Collie
Aust Sup Ch Edinglen U Had Me At Hello (Michele Lincoln & Julie Lyons)

Australian Cattle Dog
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Morview Lets Make Sum Noise (Steve & Kathy Whyatt)
R/UP BOB, Res Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Heelersridge WildColonialBoy TDX ET (Heelersridge Kennels)

Australian Kelpie
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Callicoma Kestrel (Mandy Sansom)
Dog CC & Junior of Breed: Callicoma Trailblazer (Mandy Sansom)
Res Dog CC & Minor of Breed: Oatland Ridgey Didge (Mrs D Kent)

Bearded Collie
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Edinglen U Had Me At Hello (Michele Lincoln & Julie Lyons)

Collie (Rough)
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Mazarelli Midnight Cowboy (Marilyn Clarke)

Finnish Lapphund
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Snofyre OMG What A Dream For Theldaroy (L C & R A Seare)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Lumottu Jolteon (Brianna Page & Nicole Toohey)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Theldaroy Zero In On Me (Ms C Steele / L C & R A Seare)
Baby of Breed: Theldaroy Beyond Comparison (AI) (L C & R A Seare)

Shetland Sheepdog
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Shelkeys Limited Edition (Le-Anne Schwier & Bernadette Lines)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred (Bitch) of Breed: Aust Ch Majikblu Shes Got The Look (Brooke Williams)
Res Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Rimini Indiana (Brain Turner)
Minor of Breed: Majikblu Look Itaint Nova (B Williams)

Swedish Vallhund
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Snodogz Tiger Wolfe (Kristi Faulkner)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Snodogz Mosey (Kristi Faulkner)

Welsh Corgi (Pembroke)
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aberlee How Sweet It Is (Gloria Woodward)
Dog CC & Open (Dog) of Breed: Aust Ch Cuuchin Black Sambucca (Joyce Wheeler & Nikki Van der Walle)
Baby of Breed: Aberlee Angels N Dreams (AI) (Gloria Woodward)

White Swiss Shepherd Dog
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Ublong Eyma Diva (Shae Mortimer)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mrs Toni Comerford (NSW)  (Group Entry : 43)

Best in Group & Aust Bred in Group: Samoyed
Aust Ch DeeJae Remember Pozieres (D & J Maguire)
Baby in Group: Samoyed
DeeJae Once Upon A Dream (D & J Maguire)
Minor in Group: Samoyed
Apolar Lovin Sweet Revenge (Julie Wales)
Intermediate in Group: Rottweiler
Khingsahl Leader Of The Pack (Shaun Oldbury)
Open in Group: Dobermann
Aust Sup Ch Vansitar New York State O Mind (Imp NZ) WAC (A & T L Chakraborty / Vansitar Dobermann)

Bullmastiff
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Anmenta Ace Kicker (Andrew & Melissa Smith)
Bitch CC & Minor of Breed: Anmenta Black Velvet (Andrew & Melissa Smith)

Dobermann
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Vansitar New York State O Mind (Imp NZ) WAC (A & T L Chakraborty / Vansitar Dobermann)

Dogue de Bordeaux
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Moloscyg Maraken Angel (Tracy Lamb)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Nanmas x-file (D Davies/T Lamb)

Rottweiler
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Khingsahl Leader Of The Pack (Shaun Oldbury)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: BlackBark Zeus (Mr Shaun Oldbury)

Samoyed
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch DeeJae Remember Pozieres (D & J Maguire)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Lunasea Pardon My French (Ying Chen (Helen))
Res Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Snerzok Forged In Steele (D & J Wilders / D & J Maguire)
Baby of Breed: DeeJae Once Upon A Dream (D & J Maguire)
Minor of Breed: Apolar Lovin Sweet Revenge (Julie Wales)

Schnauzer
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Regenstauf The Showman (Iris Cox)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mrs Rebecca Preece-Pickering (NSW)  (Group Entry : 40)

Best in Group & Intermediate in Group: Poodle (Standard)
Aust Sup Ch Jurado Rocket Man For Wazky (K Ritter/ E Maitland)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Shar Pei
Aust Gr Ch SharpeiLodge Final Edition (Kim Markham)
Baby in Group: Japanese Spitz
Jonjas Elnino (Jane Faulkner)
Puppy in Group: Dalmatian
Varewell Black Orchid (Dr Julie Beeby)

Dalmatian
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Varewell Black Orchid (Dr Julie Beeby)

French Bulldog
Res Bitch CC & Minor of Breed: Avenir Aster Is Born (Mrs A Watson)

Japanese Spitz
Baby of Breed: Jonjas Elnino (Jane Faulkner)

Poodle (Standard)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Sup Ch Jurado Rocket Man For Wazky (K Ritter/ E Maitland)

Schipperke
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Pandec Magic Fire Bear (Ms Jennifer Moore)

Shar Pei
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch SharpeiLodge Final Edition (Kim Markham)