Cessnock & District Agricultural Society Inc (NSW)

Date of Show : 26-Feb-2021 (Friday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mr Myron Arthur (NSW)

Best in Show & Open in Show: Cavalier King Charles Spaniel
Aust Ch Matmor Society Heir (Schmarr/ Morse & Henderson)
Runner Up in Show & Intermediate in Show: Newfoundland
Aust Sup Ch Newfcastle War Party (Robyn Nagle /Helen Durell)
Junior in Show: Foxhound
Foxhunt Its A Long Story (J/ C & B Bryson)

Baby SweepStakes - 1st Place: Bearded Collie
Keiramyst Fly Me To The Moon (Sharon Roche)

Puppy SweepStakes - 2nd Place: Samoyed
Auramist Enchanted Eclipse (AI) (Bailey Campbell)
Puppy SweepStakes - 3rd Place: Brittany
Kirinbell Game Changer (Mrs S Ibbott-Cordi & Ms M Boon)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mr Myron Arthur (NSW)

Best in Group & Open in Group: Cavalier King Charles Spaniel
Aust Ch Matmor Society Heir (Schmarr/ Morse & Henderson)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: Maltese
Aust/Lva Jnr/Ltu Jnr & Ltu Ch Tauro Axel (Imp LTU) (Mr J Sheppard)
Minor in Group: Pug
Kangala Versace On The Floor (Kerry Cannon)
Junior in Group: Pug
Kabova Rock What Youve Got (J Whitney)

Bichon Frise
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Bellrize Rocky Road (Mrs T & Mr D Baker)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Amourchiot Mystical Temptress (Mr D & Mrs T Baker)

Cavalier King Charles Spaniel
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Matmor Society Heir (Schmarr/ Morse & Henderson)
Bitch CC & Puppy of Breed: Caribelle Icy Whispers At Caperway (R R Duffy)
Res Bitch CC & Junior (Bitch) of Breed: Alexabelle Gentle Reign (S Boyce)
Baby of Breed: Caperway Serenade (Ms R R Duffy)
Junior of Breed: Alexabelle Strictly Kosher (S Boyce)

English Toy Terrier (Black and Tan)
BOB, Bitch CC & Intermediate (Bitch) of Breed: Furnlea Propaganda Princess (Mrs Anita Mudd)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred (Dog) of Breed: Aust Ch Rosezett Hi Ransom (A Mudd)

Griffon Bruxellois
R/UP BOB & Res Bitch CC: Aust Ch Nagpuni Ginger Spice (Terri Odell)
Baby of Breed: Nagpuni Quarter Past Midnight (Terri Odell)

Havanese
R/UP BOB, Res Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Beljala Game Set And Match (James & Alanna Bell)

Italian Greyhound
Res Bitch CC & Junior of Breed: Furperson Fire InThe Mist (S Ryan)

Japanese Chin
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Chincasa With An Attitude (P Cootes & N Skeet)

King Charles Spaniel
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Wilsight Say My Name (C Rodrigues)
R/UP BOB, Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Wilsight Red Loki (C Rodrigues)

Maltese
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust/Lva Jnr/Ltu Jnr & Ltu Ch Tauro Axel (Imp LTU) (Mr J Sheppard)

Miniature Pinscher
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch YaramanLodge Velvet and Lace (Barbara Smith)

Pekingese
Bitch CC & Open of Breed: Song For Jedda At Zhen (Imp USA) (Dr Hilary Du Cros)

Pomeranian
R/UP BOB, Res Bitch CC & Junior of Breed: Mimbletown Gilded Brightflame (Alannah & William Roberts)
Dog CC & Open of Breed: Thai Silk Tango & Cash (Imp ITA/RUS) (Alannah & William Roberts)
Baby of Breed: Mimbletown Dashing N Debonair (Alannah & William Roberts)

Pug
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Leace The Devils Cut (AI) (Kathy Minns)
Bitch CC & Intermediate of Breed: Quom Roses Of Gold (Kathy Minns)
Res Bitch CC: Aust Ch Kangala Like A Sunrise (Kerry Cannon)
Baby of Breed: Kangala You Win Again (Kerry Cannon)
Minor of Breed: Kangala Versace On The Floor (Kerry Cannon)
Junior of Breed: Kabova Rock What Youve Got (J Whitney)

Tibetan Spaniel
Bitch CC & Junior of Breed: Tibrockney Magic Spell (W & A & R Goodall)

Yorkshire Terrier
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Smidgit Femme Fatale (Mrs D Lemanski)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Minor of Breed: Smidgit goodness gracious (Frank & Toni Wozniak)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mr Myron Arthur (NSW)

Runner Up in Group & Aust Bred in Group: American Staffordshire Terrier
Aust Ch Nikar Deeds Never Done (AI) (Karen Sloane)
Baby in Group: Jack Russell Terrier
Kadama In The Spotlight (D & A Aldridge)
Open in Group: Tenterfield Terrier
Aust Ch Demala the chosen one (Miss D Macfadyen)

American Staffordshire Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Nikar Deeds Never Done (AI) (Karen Sloane)
Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Nikar She Not The End (Karen Sloane)
Puppy of Breed: Portizon ring of fire (Lydia Jones)

Bedlington Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Fioralainn Chopin's Choice (Eileen Clarke)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Piperdene Candle Inthe Wind (Anu K Lummevaara)

Cairn Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Joymont The Dark Knight (Cathy Scotton & Donna Robinson)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Ayladee African Queen (Donna Robinson)

Fox Terrier (Smooth)
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Santop Fire N Ice (Scott & Sharon Norman)

Irish Terrier
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Tawnyoak Irlande Valentina (Mrs D Robinson / Mrs K Wilkinson)

Jack Russell Terrier
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Brighthelm Delilah (Sarah Gaffikin)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Brighthelm Fidelio (Sarah Gaffikin)
Baby of Breed: Kadama In The Spotlight (D & A Aldridge)

Tenterfield Terrier
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Demala the chosen one (Miss D Macfadyen)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mr Myron Arthur (NSW)

Best in Group & Intermediate in Group: Weimaraner
Aust Ch Ashlaren Bring Out The Bundy (Mrs E M Knox & Mrs A Page)
Runner Up in Group & Junior in Group: Clumber Spaniel
Wymeswold Mr Rumble (Imp NETH) (Phoebe & Paul McIntyre)
Minor in Group: Cocker Spaniel (American)
Boxcrest Absolute Vision (Rebecca Pandelis & Ellen Gordon-Pandelis)
Open in Group: German Shorthaired Pointer
Aust Sup Ch Germanicus Arko (Lara Haynes)

Brittany
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Kirinbell Chase N The Dragon RN TKs (Mary Webster)
R/UP BOB, Res Dog CC & Minor of Breed: Kirinbell Game Changer (Mrs S Ibbott-Cordi & Ms M Boon)

Chesapeake Bay Retriever
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Kabova Dances With Wolves (J Whitney)

Clumber Spaniel
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Wymeswold Mr Rumble (Imp NETH) (Phoebe & Paul McIntyre)

Cocker Spaniel (American)
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Boxcrest Absolute Vision (Rebecca Pandelis & Ellen Gordon-Pandelis)

Flat Coated Retriever
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Lionsfield Huckle Berri Finn (AI) (Mrs S Batchelor)

German Shorthaired Pointer
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Germanicus Let Me Love You (Ai) (Lara Haynes)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Germanicus Arko (Lara Haynes)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Germanicus NeverSay NeverAgain (AI) (Lara Haynes)
Baby of Breed: Germanicus Limited Edition (Lara Haynes)

Lagotto Romagnolo
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch OttogaL Got King Of The North (Mr G & Mrs C Ashurst)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch OttogaL Coco Pop (Mrs L Krzemien)

Pointer
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Rhyll Scarlet Number (AI) (Charlotte Gutzeit - Rhyll Pointers)
Dog CC & Intermediate of Breed: Rhyll Perfect Storm (Charlotte Gutzeit)
Baby of Breed: Rhyll Talking Point (Charlotte Gutzeit)

Weimaraner
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Ashlaren Bring Out The Bundy (Mrs E M Knox & Mrs A Page)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mrs Dianne Besoff JP (NSW)

Best in Group & Junior in Group: Foxhound
Foxhunt Its A Long Story (J/ C & B Bryson)
Baby in Group: Foxhound
Foxhunt Winning Is Everything (J/ C & B Bryson)
Open in Group: Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Aust Ch Lowender Shalom Alachiem (Mrs K L Glanford)

Beagle
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Karakush Delicious (AI) (Jodie Walker / Le & Helen Gibson)

Dachshund (Long Haired)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Maralya Monach Of The Glen (Mr B P Glanford)

Dachshund (Miniature Long Haired)
R/UP BOB & Res Dog CC: Aust Ch Dacville Kiwi Temtation (Imp NZ) (Laraine Wasson)
Bitch CC & Puppy (Bitch) of Breed: Austbritz Hearts Desire (Mrs R M Lehmann & Mrs R Easton)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Lemaison Luv Me Do (Mrs L Wasson)
Baby of Breed: Midaka Sweet As Cherry (Mrs K L Glanford)

Dachshund (Miniature Smooth Haired)
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Lowender Shalom Alachiem (Mrs K L Glanford)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Lowender Donatella Versace (K L Glanford)
Junior of Breed: Sonree Sparkling Red Ruby (Mrs A Denby)
Aust Bred of Breed: Aquadachs Classy Cali (Mrs A Denby)

Foxhound
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Foxhunt Its A Long Story (J/ C & B Bryson)
Baby of Breed: Foxhunt Winning Is Everything (J/ C & B Bryson)

Irish Wolfhound
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Wulfgar Faoiltiama (AI) (Mrs K Palmer & Mrs S Gendle)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Lovellen Lord Grayson Manor (AI) (Mrs L Osborne & Miss M Osborne)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mrs Dianne Besoff JP (NSW)

Baby in Group: Bearded Collie
Keiramyst Fly Me To The Moon (Sharon Roche)
Minor in Group: Australian Shepherd
Ochaye Blue Aint Your Colour (Miss S Page)
Junior in Group: Border Collie
Aust Ch Khayoz Rhythm Of The Jungle (Alison J Cowin)
Open in Group: Finnish Lapphund
Aust Ch Snofyre Legend of Tomorrow (AI) (Chrissy Fitzgerald)

Australian Kelpie
BOB, Dog CC & Open of Breed: Huntarush Thunder Bolt (Mrs Julie Hayne)

Australian Shepherd
Res Dog CC & Minor of Breed: Ochaye Blue Aint Your Colour (Miss S Page)

Australian Stumpy Tail Cattle Dog
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Cumbydene Lady Veronica (Robynne Metcalfe)

Bearded Collie
Baby of Breed: Keiramyst Fly Me To The Moon (Sharon Roche)

Border Collie
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Khayoz Rhythm Of The Jungle (Alison J Cowin)
Res Bitch CC: Bordalace Bright N Breezy (A J Cowin / G & T Piercy)

Briard
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Cacharel Now Look at Me (Mrs L van Coevorden / Mr C & Mrs A Mitchell)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Cacharel Overt Act (Linda van Coevorden)

Collie (Rough)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Cathgarry Thunderstruck (Kathy Drew)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Highclere Black In A Flash (Sandra Markerink)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Cathgarry Coco Chanel (Mrs K Drew)

Finnish Lapphund
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Snofyre Legend of Tomorrow (AI) (Chrissy Fitzgerald)
R/UP BOB, Res Dog CC & Intermediate of Breed: Ausvarg Kasperi (C Howard)
Bitch CC & Intermediate (Bitch) of Breed: Snofyre Perfect Love (Chrissy Fitzgerald)
Res Bitch CC: Furballs Salla Lumienkeli (Furballs Kennels)
Baby of Breed: Orical Barbados Breeze (L Mills)

German Shepherd Dog
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Garsova Kiri JC (Brashawin Kennels)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Brashawin Empire Strikes Back (J Broadbent)

Shetland Sheepdog
Res Dog CC & Junior of Breed: Beauideal Playing It Cool (Judy Docksey)
Bitch CC & Puppy of Breed: Charmhill Cottage Rose (J L Docksey)

Welsh Corgi (Cardigan)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Dorwyn Meant To Be (Mrs J I Morris / Miss J Stapleton)

Welsh Corgi (Pembroke)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Cuuchin A Splasha Finery (Mrs M & Mr T Blanch)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Minor of Breed: Aliasa Light The Way (Aliasa Kennels)
Baby of Breed: Pemvale Put A Sock In It (Mrs M & Mr T Blanch)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mrs Dianne Besoff JP (NSW)

Best in Group & Intermediate in Group: Newfoundland
Aust Sup Ch Newfcastle War Party (Robyn Nagle /Helen Durell)
Runner Up in Group & Open in Group: Siberian Husky
Am & Can Ch Zaltana My Snowmist (Imp CAN) (Mr R & Mrs B Lloyd)
Baby in Group: Siberian Husky
Articpride Yellowstone Cowboy (AI) (Mr R & Mrs B Lloyd)
Minor in Group: Samoyed
Auramist Enchanted Eclipse (AI) (Bailey Campbell)
Puppy in Group: Samoyed
Auramist Merlins Whisper (AI) (Mrs Serena Neil)
Aust Bred in Group: Dobermann
Aust Ch Indpac Fun In The Sun (Scott & Sharon Norman)

Dobermann
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Indpac Fun In The Sun (Scott & Sharon Norman)

Newfoundland
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Sup Ch Newfcastle War Party (Robyn Nagle /Helen Durell)

Pyrenean Mountain Dog
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Snofyre Summer Spirit (C Fitzgerald)

Samoyed
Dog CC & Puppy of Breed: Auramist Merlins Whisper (AI) (Mrs Serena Neil)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Auramist Enchanted Eclipse (AI) (Bailey Campbell)

Schnauzer
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Swashbuckle Kertanegara (G Knight & S Gani)

Siberian Husky
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Am & Can Ch Zaltana My Snowmist (Imp CAN) (Mr R & Mrs B Lloyd)
Baby of Breed: Articpride Yellowstone Cowboy (AI) (Mr R & Mrs B Lloyd)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Ms Anne Meyn (NSW)

Runner Up in Group: Karelian Bear Dog
Pol Ch Karia Albus (Imp POL) (C Whitney)
Baby in Group: French Bulldog
Marella Never Forget (David/ Louise/ Tiarne Tattersall & Jenni Bill)

French Bulldog
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Meralla Quiency Jones (David & Louise Tattersall)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Volivant Peachy Keen (Mrs J Fitzgerald & Mrs V Oliver)
Baby of Breed: Marella Never Forget (David/ Louise/ Tiarne Tattersall & Jenni Bill)

German Spitz (Mittel)
Baby of Breed: Vonleenard Winnie The Pooh (Kathleen McGuinness)

Great Dane
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Underane Ishara (AI) (Sheree Lindeman/Rhonda Harvey)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Underane In Gold (AI) (Sheree Lindeman)

Japanese Spitz
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Daesdaemar Dancing Queen (Denise M Sylvester)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Daesdaemar Rewrite the Future at Nailah (Denise M Sylvester)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Daesdaemar Sylver Stars (Denise Sylvester)

Karelian Bear Dog
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Pol Ch Karia Albus (Imp POL) (C Whitney)

Keeshond
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Hunkeedori Short Back N Sides (AI) (Katrina Santas)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Hunkeedori Hip To Be Square (AI) (Katrina Santas)

Lhasa Apso
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Zaland Bourne Legacy (B Beves & N Estatheo)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Zaland its a kind of magic (Mr B & Mrs L Pepperall)

Poodle (Toy)
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Schau Say Geronimo (B J Biggs)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Schau Capacitor (B J Biggs)
Baby of Breed: Kenmar Silver Crystal (B J Biggs)

Xoloitzcuintle (Standard)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Wazzat Henrique (L Lanser & J Dinis)
Baby of Breed: Wazzat Ofelia (J Dinis & L Lanser)