ADSS (Show 2) (SA)

Date of Show : 9-Jan-2021 (Saturday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mr Jason Attridge (QLD)   (Total Entry : 490)

Best in Show & Puppy in Show: Chihuahua (Smooth Coat)
Aust Ch Voncronan Diamond Desire (Kylie Tilley & Tina Sunman)
Runner Up in Show & Open in Show: Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Boarbadger Acting Kinda Shady (Nick Gouzos)
Junior in Show: Samoyed
Lunasea Nothing Holdin Me Back (AI) (Ying Chen (Helen))
Intermediate in Show: Newfoundland
Aust Ch Amblebrook Toblerone (A & L Buitenhuis)
Aust Bred in Show: Bernese Mountain Dog
Aust Sup Ch Montreaux Charlie Brown (Monique Dunne & Kerrin Balchin)
Best Neuter in Show & Open Neuter in Show: Australian Shepherd
Aust Gr & Neut Ch Sutter So Bedazzled (Imp NZ) (K Davis)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mr Jason Attridge (QLD)  (Group Entry : 85)

Best in Group & Puppy in Group: Chihuahua (Smooth Coat)
Aust Ch Voncronan Diamond Desire (Kylie Tilley & Tina Sunman)
Junior in Group: Pekingese
Khyleini Here Comes Trouble (Mr F Menezes / Mr J Milford / Ms J Hellessey)
Intermediate in Group: Pug
Aust Ch Codamber Xena (D Daff & S Mooar)

Australian Silky Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Japatina Wearing My Rolex (Mrs G Smith & Japatina Kennels)

Chihuahua (Smooth Coat)
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Voncronan Diamond Desire (Kylie Tilley & Tina Sunman)

Havanese
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Anese Ziggy zigzag (Mrs G Smith / Mr P Douglas / S K Walker)

Italian Greyhound
Baby of Breed: Kosmos Le Villi (Mrs C Flattum & Miss A Divola)
Intermediate (Dog) of Breed: Aust Ch Kosmos Timbre (Mrs C Flattum and Miss A Divola)
Open (Bitch) of Breed: Aust Ch Kosmos Koh I Noor (Clare Flattum & Ashleigh Divola)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Kosmos Heart of Eternity (Mrs C Flattum & Miss A Divola)
R/UP Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter (Dog) of Breed: Aust & Neut Ch Kosmos Florentine (Ashleigh Divola & Clare Flattum)

Maltese
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Gemnova Master Chief (Lynette Walker)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Gemnova Fallen Angel (Lynette Walker)

Miniature Pinscher
Baby of Breed: Droverstorm Queen of Hearts (T Howie)

Pekingese
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Khyleini Here Comes Trouble (Mr F Menezes / Mr J Milford / Ms J Hellessey)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Khyleini Femme Fatale (F Menezes / J Milford / J Hellessey)

Pug
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Codamber Xena (D Daff & S Mooar)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Kirrbuff Always And Forever (Mrs T & Ms A Beavis)
Res Dog CC: Triseter Mopsi Pepperjack (Triseter Kennels)

Yorkshire Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Imayorkie Picture Perfect (Mr G J & Mrs P A Harrison)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Ms Meredith Clegg (VIC)  (Group Entry : 69)

Best in Group & Open in Group: Staffordshire Bull Terrier
Aust Ch Anvilhart Cant You See My Halo (Anvilhart Staffords)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Welsh Terrier
Aust Sup Ch Waratah Hms Victory (May Wong & Hollie Mann)
Minor in Group: Staffordshire Bull Terrier
Awesum Wuhan Warrior (P & J Hallam & K Ricketts)
Junior in Group: American Staffordshire Terrier
Aust Ch Manfreds Guess Whos Back (J Watson)
Intermediate in Group: West Highland White Terrier
Daboda A Rebel With Cause (A Foster-Johnson)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Staffordshire Bull Terrier
Aust & Neut Ch Rangemaster Spot On For Style (Kyra Ricketts)
Runner Up Neuter in Group: Staffordshire Bull Terrier
Aust Neut Ch Waurstafford Great Gatsby (Kyra Ricketts)

American Staffordshire Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Manfreds Guess Whos Back (J Watson)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Manfreds Queen Of The Night (J Watson)
Aust Bred of Breed: Manfreds Tabels Have Turned (J Watson)

Cairn Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Natuska Catcher In The Rye (Kerryn Pearson)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Natuska Lucky Flirt In A Skirt (Kerryn Pearson)

Scottish Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Shortblak Get into the Groove (Stacey Sullivan)
Baby of Breed: Shortblak Henry The Eighth (Jason Rhodes)

Staffordshire Bull Terrier
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Anvilhart Cant You See My Halo (Anvilhart Staffords)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Junior of Breed: Brookstreet Peachy Keen @ Awesum (Kyra Ricketts)
Dog CC & Open (Dog) of Breed: Aust Sup Ch Anvilhart Pray For The Wicked (Anvilhart Staffords)
Res Dog CC: Aust Gr Ch Savion Stand And Deliver (Mr N Morton)
Baby of Breed: Awesum Destined To B Nutty (Kyra Ricketts)
Baby (Dog) of Breed: Awesum Lil Bit Nutty (Kyra Ricketts)
Minor of Breed: Awesum Wuhan Warrior (P & J Hallam & K Ricketts)
Puppy of Breed: Awesum Covid Nineteen (Kyra Ricketts)
Aust Bred (Bitch) of Breed: Shadowstaff OnlyGirlInTheWorld (Shadowstaff Kennels)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Rangemaster Spot On For Style (Kyra Ricketts)
R/UP Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter (Dog) of Breed: Aust Neut Ch Waurstafford Great Gatsby (Kyra Ricketts)

Welsh Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Waratah Hms Victory (May Wong & Hollie Mann)

West Highland White Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Daboda A Rebel With Cause (A Foster-Johnson)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Daboda Because I Can (A Foster-Johnson)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mr David Kill (QLD)  (Group Entry : 68)

Best in Group & Open in Group: Clumber Spaniel
Aust Ch Tykerna Boiling Point (Kerryn O'Brien)
Runner Up in Group: English Springer Spaniel
Aust Ch Glenkinchie Royal Choice (R Hartnett)
Baby in Group: Lagotto Romagnolo
Parity Quick Question (Mrs J Quayle & Miss J Elizabeth)
Puppy in Group: English Springer Spaniel
Anvilhart And The Beat Goes On (Anvilhart kennels)
Intermediate in Group: English Setter
Hung Jnr Ch Expensive Stone Ametyst At Zensu (Imp HUN) (Mr B & Mrs H Clarke)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Labrador Retriever
Aust & Neut Ch Jollab Winchester (AI) (B & R van Maanen)

Clumber Spaniel
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Tykerna Boiling Point (Kerryn O'Brien)

Curly Coated Retriever
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Curltriever Say No More (AI) (Ms A & Ms T Hinks/Curltriever Kennels)
R/UP BOB, Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Curlesque Man Of My Dreams (A & T Hinks)

English Setter
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Hung Jnr Ch Expensive Stone Ametyst At Zensu (Imp HUN) (Mr B & Mrs H Clarke)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Orwin Rex Luther (Mr J & Mrs S Nickholds/Miss E Todd)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Glengordon Bees Dancinmoonbeam (Mr J & Mrs Nickholds/Miss E Todd)

English Springer Spaniel
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Glenkinchie Royal Choice (R Hartnett)
Puppy of Breed: Anvilhart And The Beat Goes On (Anvilhart kennels)

Golden Retriever
Res Dog CC: Serasigold Kissed by Yasi (Donna Ryan)

Labrador Retriever
Baby of Breed: Driftway One More Time (Bev Jones & G Spagnolo)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Jollab Winchester (AI) (B & R van Maanen)

Lagotto Romagnolo
BOB, Bitch CC & Intermediate (Bitch) of Breed: Aust Ch Parity Out Of Orbit (Mrs J Quayle & Miss J Elizabeth)
Baby of Breed: Parity Quick Question (Mrs J Quayle & Miss J Elizabeth)

Nova Scotia Duck Tolling Retriever
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust & Am Ch Redmoon's Do Ya Think I'm Sexy? (IMP USA) (J Leibhardt/ S Goldsmith/ E Simon)

Weimaraner
Baby of Breed: Waldwiese Up The Ante (Waldwiese)

Welsh Springer Spaniel
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Featherdale Celtic Monarch (AI) (Ms Susan Arwen)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mr Rick Berwick (WA) (Group Entry : 40)

Best in Group & Open in Group: Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Boarbadger Acting Kinda Shady (Nick Gouzos)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Petit Basset Griffon Vendeen
Aust Gr Ch Mistypoint Let It Go (T L Edwards)
Junior in Group: Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Boarbadger Dreams In Colour (Nick Gouzos)

Beagle
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Hounsley Hey Hey My My (Miss J Lalor & Mr P Hissey)

Dachshund (Miniature Smooth Haired)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Boarbadger Acting Kinda Shady (Nick Gouzos)
Bitch CC & Junior of Breed: Boarbadger Dreams In Colour (Nick Gouzos)

Petit Basset Griffon Vendeen
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Mistypoint Let It Go (T L Edwards)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Mistypoint Bobby Dazzler (T L Edwards)

Rhodesian Ridgeback
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Ridgeretreat Dont Stop Me Now (Amanda Oakes)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Mikozi Take A Chance (L Uren)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mr Lance Wright (QLD)  (Group Entry : 88)

Best in Group & Open in Group: Shetland Sheepdog
Aust Ch Abacel Nite Cruiser (Mr J Rice & Miss B Musolino)
Puppy in Group: Australian Cattle Dog
Aust Ch Wazwallaby Our Bit O Paint (T Gardiner)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Australian Shepherd
Aust Gr & Neut Ch Sutter So Bedazzled (Imp NZ) (K Davis)
Runner Up Neuter in Group: Shetland Sheepdog
Aust Ch Rimini Divine Design (B K Turner)

Australian Cattle Dog
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Wazwallaby Our Bit O Paint (T Gardiner)

Australian Shepherd
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Gr & Neut Ch Sutter So Bedazzled (Imp NZ) (K Davis)

Collie (Smooth)
Baby of Breed: Yaxeka The Charmed One (Mrs D/ Ms T & Ms K Adams)

Shetland Sheepdog
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Abacel Nite Cruiser (Mr J Rice & Miss B Musolino)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Rimini Divine Design (B K Turner)
R/UP Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter (Dog) of Breed: Aust Neut Ch Rimini The Lone Ranger (Mrs J E Hall & Mr B K Turner)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mrs Kim Haddon (QLD)  (Group Entry : 89)

Best in Group & Aust Bred in Group: Bernese Mountain Dog
Aust Sup Ch Montreaux Charlie Brown (Monique Dunne & Kerrin Balchin)
Runner Up in Group & Junior in Group: Samoyed
Lunasea Nothing Holdin Me Back (AI) (Ying Chen (Helen))
Baby in Group: Newfoundland
Newfashion Dbl Shot No Chaser (Newfashion Kennels)
Puppy in Group: Bullmastiff
Aust Ch Mymooch Judge This Bby (Mrs D M Cavaiuolo)
Intermediate in Group: Newfoundland
Aust Ch Amblebrook Toblerone (A & L Buitenhuis)
Open in Group: Siberian Husky
Aust Ch Asryn Technical Knockout (A Wittenberg & K Bryant)
Runner Up Neuter in Group: Bernese Mountain Dog
Aust Ch Darkcrush Even Flow (Sheridan Holmes)

Bernese Mountain Dog
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Montreaux Charlie Brown (Monique Dunne & Kerrin Balchin)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Bernation Golden State (F Broome/ A Walshe & A Hodder)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Darkcrush Even Flow (Sheridan Holmes)

Bullmastiff
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Mymooch An Affair To Remember (Mrs D M Cavaiuolo)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Mymooch Judge This Bby (Mrs D M Cavaiuolo)

Newfoundland
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Amblebrook Ebony And Ivory (A & L Buitenhuis / L & R Chapman-Stevens)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Junior of Breed: Amblebrook Miss Penelope USA (A & L Buitenhuis)
Dog CC & Open (Dog) of Breed: Aust Ch Shadow Mississippi Missouri Faundland (Imp SVK) (Mr I Harland & Mrs J Leeder)
Res Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Amblebrook Toblerone (A & L Buitenhuis)
Baby of Breed: Newfashion Dbl Shot No Chaser (Newfashion Kennels)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Capebass The Coming Storm (AI) (L & J Leeder/ C Stewart/ E Durant)

Rottweiler
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Tykerna Dark Shadows (Kerryn O’Brien)

Samoyed
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Lunasea Nothing Holdin Me Back (AI) (Ying Chen (Helen))
Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Kalaska Princess Charlotte (Mrs D Klaaysen / Mr J Beard / Mrs K O'Riley)
Baby of Breed: Lunasea Take Me To Infinity (AI) (Ying Chen (Helen))
Puppy of Breed: Snerzok Skies R Blue In Malibu (Miss N Mikic)

Siberian Husky
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Asryn Forever Devine (A Wittenberg & K Bryant)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Asryn Technical Knockout (A Wittenberg & K Bryant)
Puppy of Breed: Taejaan Northern Winds (AI) (N J Rule-Steele/ A & T Wittenberg)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mrs Elizabeth Jackson (WA)  (Group Entry : 51)

Runner Up in Group: Chow Chow
Aust Gr Ch Chowleigh Touch of Class (Touchofchow Knls)
Minor in Group: French Bulldog
Barjarz Walk The Chalk (J L & A H Griffin)
Puppy in Group: French Bulldog
Abiaan XOXO Gossip Girl (Rebecca King)
Intermediate in Group: Xoloitzcuintle (Standard)
Aust Ch Amorenekid The Jokes on you (Samuel Paine)

Chow Chow
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Chowleigh Touch of Class (Touchofchow Knls)
Baby of Breed: Chowleigh Box Of Chocolates For Touchofchow (Touchofchow)

Dalmatian
Res Bitch CC & Minor of Breed: Beachspots Shes Been Behavin (AI) (J Mills & S Gahan)
R/UP Neuter BOB & Neuter Bitch CC: Dual Ch (T) Paceaway Top Rumour (AI) RN TSD JD ET (Sharon Gahan)

French Bulldog
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Abiaan XOXO Gossip Girl (Rebecca King)
Res Dog CC & Open (Dog) of Breed: Mambilou La Gueuledeloup (IID POL) (Mambilou Kennels)
Res Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Abiaan Cover Girl (AI) (Mr B McWatt)
Minor of Breed: Barjarz Walk The Chalk (J L & A H Griffin)

Great Dane
Baby of Breed: Danesworld Keep On Talking (AI) (Kylie & Sam Paine)

Japanese Spitz
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Belzbentley Wild Card (Rebecca Bentley)

Peruvian Hairless Dog (Large)
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Xioma Cowgirls Dont Cry (Mrs T & Ms A Beavis)

Xoloitzcuintle (Standard)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Amorenekid The Jokes on you (Samuel Paine)