Tasmanian Kennel Club (Show A) (TAS)

Date of Show : 9-Jan-2021 (Saturday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Ms Caron Ellis (TAS)   (Total Entry : 274)

Best in Show 1st: Pekingese
Aust Ch Miyoko Julius Chan (Beaucliff Knls)
Puppy in Show: Shih Tzu
Killilan Laters Baby (Teena Sloan)
Best Neuter in Show & Open Neuter in Show: Beagle
Aust Ch Hounsley Hanae Mori TD (Mr G & Mrs J Laker)
Runner Up Neuter in Show: Finnish Lapphund
Aust Ch Armahani Iolite Ilo (AI) HT (Rachael Holloway)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Ms Caron Ellis (TAS)  (Group Entry : 89)

Group 1st: Pekingese
Aust Ch Miyoko Julius Chan (Beaucliff Knls)
Group 2nd: Japanese Chin
Aust Ch Kelepina Master At Work (Mr C & Mrs D Delphin)
Group 3rd: Pug
Aust Ch Saxten Diamond Girl (A Costen)
Baby in Group: Havanese
Amrish Born To Rule (Ms R Davis)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Pug
Kangala Campari (Miss Mia Metzger)
Runner Up Neuter in Group: Italian Greyhound
Aust Neut Ch Wondoan Wheres Wellesley (Barad Kennels)

Australian Silky Terrier
BOB, Dog CC & Open (Dog) of Breed: C I B /Aust Gr Ch Karlyermai Aint Wizlin Dixi (Karlyermai Kennels)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred (Bitch) of Breed: Aust Ch Japatina The Devil Wears Prada (Japatina Kennels)

Bichon Frise
BOB, Dog CC & Junior (Dog) of Breed: Amourchiot Twin Soul Enigma (Mrs C Schofield)
Baby of Breed: Mistbreeze Mia By Mistery (Mrs C Schofield)

Cavalier King Charles Spaniel
Res Bitch CC & Junior (Bitch) of Breed: Matmor Flamenco (Mr M L Morse & Mr W A Henderson)
Baby of Breed: Blacklash Midwinters Tale (Ms E Davison)
State Bred (Dog) of Breed: Daisymont Bohemian Rhapsody (Daisymont Kennels)
State Bred (Bitch) of Breed: Blacklash Much Ado (Ms E Davison)
Aust Bred (Dog) of Breed: Matmor Secret Agent (Mr ML Morse & Mr WA Henderson)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Gr Ch Marcavan Pretty Little Liar (Amanda Dunne)

Griffon Bruxellois
BOB, Dog CC & Junior (Dog) of Breed: Bevanlee Bertie Beetle (Mrs S Laing)

Havanese
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Amrish Avenging Angels (Ms R Davis)
R/UP BOB and Dog CC: Aust Ch Ananda One Red Knight (L Williamson / A Lay)
Res Bitch CC: Ananda Best Kept Secret (L Williamson)
Baby of Breed: Amrish Born To Rule (Ms R Davis)

Italian Greyhound
BOB, Dog CC & Intermediate (Dog) of Breed: Aust Ch Barad Storm Warning (Barad Kennels)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor (Bitch) of Breed: Zandia Moments Like These (Di Wazny)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Wondoan Wheres Wellesley (Barad Kennels)

Japanese Chin
BOB, Dog CC & Aust Bred (Dog) of Breed: Aust Ch Kelepina Master At Work (Mr C & Mrs D Delphin)

King Charles Spaniel
BOB, Dog CC & Junior (Dog) of Breed: Leisureview Excalibur At Daisymont (Daisymont Kennels)

Papillon
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Jayjess All About Me (Mrs S Laing)

Pekingese
BOB, Dog CC & Intermediate (Dog) of Breed: Aust Ch Miyoko Julius Chan (Beaucliff Knls)
Bitch CC & Puppy of Breed: Miyoko Ashia Dragon Girl (S P & T M Sward)
Res Bitch CC & Intermediate (Bitch) of Breed: Aust Ch Miyoko Ishka Miss M (Mrs K Rydberg)
Baby (Dog) of Breed: Chinkira Golden Satin Sunset (AI) (Mrs K Rydberg)

Pug
BOB & Bitch CC: Aust Ch Saxten Diamond Girl (A Costen)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Intermediate (Bitch) of Breed: Rosnasharn Mind Ya own Beeswax (Y M Metzger)
Dog CC: Aust Ch Saxten Silver Bullet (R Costen)
Res Dog CC: Saxten I Am A Prince (A Costen)
Baby of Breed: Saxten Playing To Win (A Costen)
Minor (Bitch) of Breed: Spurcius Diamond Ring (Sharon Frankcombe)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Kangala Campari (Miss Mia Metzger)

Russian Toy (Smooth Haired)
BOB, Dog CC & Junior (Dog) of Breed: Hevnlee Fletcher (Barbara Frankcombe)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mr Ian Rasmussen (QLD)  (Group Entry : 42)

Group 2nd: West Highland White Terrier
Aust Ch Tarrilli Watch and Act (Mrs R Weber)
Group 3rd: Kerry Blue Terrier
Aust Ch Tasshot Crazy Love (Debbie Veevers)
Open Neuter in Group: Cairn Terrier
Aust Ch Emeraldcity Youaremysunshine (Mr P Miller/ Ms G Loft & Mrs K M Leslie)

Cairn Terrier
Bitch CC & Junior (Bitch) of Breed: Bignsmol Super Tramp (Karen Leslie)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Emeraldcity Youaremysunshine (Mr P Miller/ Ms G Loft & Mrs K M Leslie)

Kerry Blue Terrier
BOB and Dog CC: Aust Ch Tasshot Crazy Love (Debbie Veevers)
Bitch CC: Aust Ch Tasshot Cracklin Rosie (Debbie Veevers)

Manchester Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred (Dog) of Breed: Dixiedaly Jazzman Jr (AI) (Ms V M Adams)
R/UP BOB, Bitch CC & State Bred (Bitch) of Breed: Dixiedaly Jazzmans Gal (AI) (Ms V M Adams)

West Highland White Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate (Dog) of Breed: Aust Ch Tarrilli Watch and Act (Mrs R Weber)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mr Duncan McAllister (QLD)  (Group Entry : 36)

Puppy in Group: English Springer Spaniel
Penita Lily Of The Valley (Mr T & Mrs J Skudder)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Weimaraner
Aust Gr Ch Ghostwind Louise Vuitton (AI) (Georgina Ranson)
Runner Up Neuter in Group: Golden Retriever
Aust & Neut Ch Kaparla Total Recall (Mrs J Laker)

English Springer Spaniel
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Penita Lily Of The Valley (Mr T & Mrs J Skudder)

Flat Coated Retriever
BOB and Dog CC: Kellick Criminal Intent (Mr Benjamin P Evans)

Golden Retriever
R/UP BOB and Dog CC: Kiriel Glenlivet (AI) (Janette Grierson)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Kaparla Total Recall (Mrs J Laker)

Labrador Retriever
R/UP BOB, Dog CC & Junior (Dog) of Breed: LibertyJewel Hello Again (Gillian Dight)

Weimaraner
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Gr Ch Ghostwind Louise Vuitton (AI) (Georgina Ranson)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Ms Caron Ellis (TAS) (Group Entry : 18)

Group 1st: Dachshund (Long Haired)
Polbathic Dak Ryland (Eric Daniels & Ray Wall)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Beagle
Aust Ch Hounsley Hanae Mori TD (Mr G & Mrs J Laker)

Beagle
BOB, Dog CC & Junior (Dog) of Breed: Kunanyi Just Add Magic (Mr G & Mrs J Laker)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Hounsley Hanae Mori TD (Mr G & Mrs J Laker)

Dachshund (Long Haired)
BOB, Dog CC & Intermediate (Dog) of Breed: Polbathic Dak Ryland (Eric Daniels & Ray Wall)
R/UP BOB, Res Dog CC & Open (Dog) of Breed: Polbathic Dak Gerald (Eric Daniels & Ray Wall)
Bitch CC & Aust Bred (Bitch) of Breed: Polbathic Dak Genever (Eric Daniels & Ray Wall)

Dachshund (Miniature Long Haired)
BOB, Dog CC & Junior (Dog) of Breed: Polbathic Mini Dak Brawton (Eric Daniels & Ray Wall)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mr Ian Rasmussen (QLD)  (Group Entry : 31)

Group 2nd: Australian Shepherd
Blueamble Such A Flirt (AI) (Mrs A Lamberton & Dr B Tillman)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Finnish Lapphund
Aust Ch Armahani Iolite Ilo (AI) HT (Rachael Holloway)

Australian Shepherd
BOB & Bitch CC: Blueamble Such A Flirt (AI) (Mrs A Lamberton & Dr B Tillman)
Baby of Breed: Blueamble The Charming Prince (A & J Lamberton)

Border Collie
R/UP BOB, Bitch CC & State Bred (Bitch) of Breed: Hobbsview Wool Clover Your Eye RN PT (Louise Rowlands)

Finnish Lapphund
BOB, Bitch CC & Junior (Bitch) of Breed: Armahani Moonstone Movtta (AI) (Rachael Holloway)
R/UP BOB, Dog CC & State Bred (Dog) of Breed: Zuleika Le Bombe (Rachael Holloway)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Armahani Iolite Ilo (AI) HT (Rachael Holloway)

Old English Sheepdog
BOB and Dog CC: Aust Ch Perfu Phenix Rising (Mr C / Mrs S & Mr J Moore)

Shetland Sheepdog
Res Dog CC & Intermediate (Dog) of Breed: Aust Ch Aerten Dawn Of The Highlander (Mrs Josephine Clements)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mr Duncan McAllister (QLD)  (Group Entry : 39)

Group 1st: Boxer
Aust Ch Quasar A Tall Tale (Imp NZ) (Shannah Joseph)
Baby in Group: Samoyed
Bellasamba Make My Day (Mr J Gesiotto & Mrs L Jones)
Puppy in Group: German Pinscher
Masterkarn Sweet Child of Mine (Kerry Adams)

Boxer
BOB, Dog CC & Intermediate (Dog) of Breed: Aust Ch Quasar A Tall Tale (Imp NZ) (Shannah Joseph)
R/UP BOB, Res Dog CC & Open (Dog) of Breed: Aust Ch Quasar What A Kerfuffle (Imp NZ) (Shannah Joseph)
Bitch CC & Aust Bred (Bitch) of Breed: Johvi Light My Fire AI (Vicki Sheppard)

German Pinscher
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Masterkarn Sweet Child of Mine (Kerry Adams)

Rottweiler
BOB, Bitch CC & Intermediate (Bitch) of Breed: Blackcombe Exile On Main St (Yvette Bissett)

Samoyed
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred (Dog) of Breed: Aust Ch Kalaska Life Of A Prince (Mr J Gesiotto/ Ms L Jones & Mrs K O'Riley)
Baby of Breed: Bellasamba Make My Day (Mr J Gesiotto & Mrs L Jones)
Baby (Bitch) of Breed: Bellasamba A Star Is Born (Mr J Gesiotto & Mrs L Jones)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mr Ian Rasmussen (QLD)  (Group Entry : 19)

Puppy in Group: Shih Tzu
Killilan Laters Baby (Teena Sloan)

Shih Tzu
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Killilan Laters Baby (Teena Sloan)