Dogs QLD Festive Fiesta (QLD)

Date of Show : 31-Dec-2020 (Thursday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mrs Patrice Johansen (QLD)   (Total Entry : 653)

Best in Show 1st: Basenji
Aust Sup Ch Lomar Cut The Mustard (Louise Marsden)
Best in Show 2nd: Puli
Aust Sup Ch Cordmaker Giro Giro Tondo (AI) (M & K Stone/ S Huebner & P Kelly)
Best in Show 4th: Golden Retriever
Aust Sup Ch Wysiwyg Not a Moment Too Moon (A Adamopoulos)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mr Anthony Eales (QLD)  (Group Entry : 88)

Group 2nd: Italian Greyhound
Aust Ch Oakway Sheer Elegance (Jill Marks)
Puppy in Group: Griffon Bruxellois
Alynga Knitting Nancy (Diana Norman / Mark Huisman)

Australian Silky Terrier
BOB, Dog CC & Open (Dog) of Breed: Aust Ch Balkana Whispering Jack (J W Camac)
R/UP BOB & Bitch CC: Dazzlnsilk Its Dior Darling (Mrs A C Glass)

English Toy Terrier (Black and Tan)
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Toiresort Malicifent (Mr J & Mrs C Bourke)

Griffon Bruxellois
BOB and Dog CC: Alynga The Terminator (Diana Norman & Mark Huisman)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Alynga Knitting Nancy (Diana Norman / Mark Huisman)
Baby of Breed: Tzani Ichabod Mudd (Diana Norman & Tim Mills)

Italian Greyhound
BOB, Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Aust Ch Oakway Sheer Elegance (Jill Marks)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Aust Bred (Bitch) of Breed: Ch Oakway Olivia (Jill Marks)
Puppy of Breed: Tacozajo Bad Princess (Mrs C Tulk)
Junior (Bitch) of Breed: Oakway Crown Sensation (Jill Marks)

Miniature Pinscher
BOB, Dog CC & Intermediate (Dog) of Breed: Aust Ch Faibel The Showman (Mrs K Jennings)

Russian Toy (Smooth Haired)
BOB & Bitch CC: Rising Star Luxury Toy Paw (Theresa Whatson)

Tibetan Spaniel
BOB & Bitch CC: Stylyn Misty Sands (Majella Lines)
R/UP BOB, Dog CC & Open (Dog) of Breed: Aust Ch Tyju Gypsy Rover (Miss M Lines)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Tamard Gift of Lov (Mrs Majella Lines)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mrs Carol Donaldson (QLD)  (Group Entry : 81)

Group 3rd: Jack Russell Terrier
Am Ch D B F For Old Time Sake (Imp USA) (S & K Whyatt)

American Staffordshire Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred (Dog) of Breed: Aust Ch Staffwild Uptown Funk (K Gordon)

Bull Terrier
BOB, Bitch CC & Intermediate (Bitch) of Breed: Dinostti Little Lady Lucifer (C Grainger)

Fox Terrier (Smooth)
BOB and Dog CC: Waitapu Willy Wonker (L & S Flood)

Jack Russell Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate (Dog) of Breed: Am Ch D B F For Old Time Sake (Imp USA) (S & K Whyatt)
Bitch CC & Puppy (Bitch) of Breed: Belljacks Dare To Be Different (Steve & Kathy Whyatt)
Baby of Breed: Belljacks Poker Face (Steve & Kathy Whyatt)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mrs Julie Ireland (QLD)  (Group Entry : 128)

Group 1st: Golden Retriever
Aust Sup Ch Wysiwyg Not a Moment Too Moon (A Adamopoulos)
Group 2nd: Irish Setter
Aust Sup Ch Eireannmada Versace (Greg Browne & Lorraine Sanney)
Group 3rd: Clumber Spaniel
Aust Ch KeltonHill Bear Essentials (AI) (B & M Lennon / M Durrington)
Puppy in Group: Irish Setter
Eireannmada Bed Of Roses (AI) (Greg Browne)

Brittany
BOB and Dog CC: Wameika UpUpN Away (Mrs M & Mr B Wesener)

Clumber Spaniel
BOB and Dog CC: Aust Ch KeltonHill Bear Essentials (AI) (B & M Lennon / M Durrington)

Cocker Spaniel
Res Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Aust Sup Ch Macdolly CantStopThisFeeling (Denise Burke)

Golden Retriever
BOB, Dog CC & Open (Dog) of Breed: Aust Sup Ch Wysiwyg Not a Moment Too Moon (A Adamopoulos)

Irish Setter
BOB and Dog CC: Aust Sup Ch Eireannmada Versace (Greg Browne & Lorraine Sanney)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Eireannmada Bed Of Roses (AI) (Greg Browne)
Res Bitch CC: Eireannmada Wildflower (AI) (Greg Browne)

Nova Scotia Duck Tolling Retriever
BOB and Dog CC: Addatoll Hugo Boss (AI) (Julie Robinson)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mrs Patrice Johansen (QLD) (Group Entry : 106)

Group 1st: Basenji
Aust Sup Ch Lomar Cut The Mustard (Louise Marsden)

Afghan Hound
R/UP BOB, Dog CC & Open (Dog) of Breed: Aust Ch Khandhu Mister Darcy (AI) (Mr J Nommensen & Ms J Spreadborough)

Basenji
BOB and Dog CC: Aust Sup Ch Lomar Cut The Mustard (Louise Marsden)

Basset Fauve de Bretagne
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Arendt Feel Good (K Wishart)

Bloodhound
BOB, Dog CC & Aust Bred (Dog) of Breed: Aust Ch Trackscent Knocks on QLD Wood (AI) (Lucy Olszowy)

Borzoi
BOB, Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Aust Ch Russkimir Grand Designs JC SC (M L Davis)
R/UP BOB, Dog CC & Junior (Dog) of Breed: Russkimir Caped Crusader (M L Davis)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mrs Susan Hewinson (QLD)  (Group Entry : 73)

Group 1st: Puli
Aust Sup Ch Cordmaker Giro Giro Tondo (AI) (M & K Stone/ S Huebner & P Kelly)
Puppy in Group: Swedish Vallhund
Osuno Spellbound Saros (Imp NZ) (A E Proudfoot)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Shetland Sheepdog
Aust Sup Ch Gavend Whispers Ov Gold (Traci Addison)

Australian Cattle Dog
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Morview Lets Make Sum Noise (Steve & Kathy Whyatt)

Collie (Rough)
BOB & Bitch CC: Aust Ch Robgai Dearly Beloved (Bernadette Lines)
Baby of Breed: Mazarelli Midnight Cowboy (Marilyn Clarke & Bernadette Lines)

Puli
BOB and Dog CC: Aust Sup Ch Cordmaker Giro Giro Tondo (AI) (M & K Stone/ S Huebner & P Kelly)

Shetland Sheepdog
R/UP BOB & Res Dog CC: Aust Gr Ch Shelkeys Limited Edition (Le-Anne Schwier & Bernadette Lines)
Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Aust Ch Rimini Indiana (Brain Turner)
Baby of Breed: Majikblu Look Itaint Nova (B Williams)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Sup Ch Gavend Whispers Ov Gold (Traci Addison)

Swedish Vallhund
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Osuno Spellbound Saros (Imp NZ) (A E Proudfoot)
R/UP BOB & Bitch CC: Ubiqque Dont Change My Luck (Alexandra Proudfoot)

Welsh Corgi (Cardigan)
BOB & Bitch CC: Mandene Riddle of the Fairies (Julene Brady)
Baby of Breed: Mandene Wizards Holy Grail (Julene Brady)

White Swiss Shepherd Dog
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Diamondswiss Hunt for Stardom (Caitlin Crosby)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Miss Sarah Wheatley (QLD)  (Group Entry : 77)

Group 1st: Bernese Mountain Dog
Aust & NZ Ch Deja Vu Von Romansholf (Imp POL) (Andrea Wilkinson)

Bernese Mountain Dog
BOB and Dog CC: Aust & NZ Ch Deja Vu Von Romansholf (Imp POL) (Andrea Wilkinson)

Newfoundland
BOB, Bitch CC & Intermediate (Bitch) of Breed: Opalbay Likely Story (Sue Berry)

Samoyed
Res Dog CC: Shacar Designed By Gucci (Mr G & Mrs C Burke)

Schnauzer
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Regenstauf Man Of The Match (K Hibberd)

St Bernard
BOB, Dog CC & Junior (Dog) of Breed: Draycan Boom Boom Boom (Stacy Guilfoyle)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mrs Helen Weil (QLD)  (Group Entry : 100)

Group 3rd: Shih Tzu
Tzutique Setting Sail (Robyn Hawke)

Great Dane
BOB, Dog CC & Open (Dog) of Breed: Aust Ch Riesenhaft He Gives Me Chills (AI) (Philip & Michelle Hickey)
Bitch CC & Puppy of Breed: Riesenhaft Itís In His Kiss (Phil & Michelle Hickey)

Poodle (Standard)
R/UP BOB & Res Dog CC: Brilliante Aristka Baleta (Mrs M Carr)

Poodle (Toy)
BOB and Dog CC: NZ Ch The Duke Of Lombaadi (Imp NZ) (Natalie Rose)

Schipperke
BOB, Dog CC & Open (Dog) of Breed: Aust Sup Ch Sanlyn Fire Storm (Imp NZ) (Mr P & Mrs D Comrie)
R/UP BOB, Res Dog CC & Aust Bred (Dog) of Breed: Aust Ch Bargchain Hits A Vote In Time (Mrs Tania McAlister)
Bitch CC & Aust Bred (Bitch) of Breed: Aust Ch Breogan Magic Dreams (Mr P & Mrs D Comrie)
Res Bitch CC & Junior (Bitch) of Breed: Tanzapaw Exclusive Package (Mrs Tania Mcalister)
Baby of Breed: Monterrez Global Pandemic (Mr P & Mrs D Comrie)

Shih Tzu
BOB, Dog CC & Junior (Dog) of Breed: Tzutique Setting Sail (Robyn Hawke)