Yass Show Society Inc (NSW)

Date of Show : 20-Mar-2021 (Saturday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mr Simon Mills (NSW)   (Total Entry : 395)

Best in Show & Junior in Show: Deerhound
Aust Ch Eilrig Speed Bonnie Boat (AI) (Melanie Crossley & Aeryn Stehr)
Runner Up in Show & Puppy in Show: Dalmatian
Aust Ch Krystaway Cyber Attack (R & D Harbin)
Baby in Show: Schipperke
Monterrez Ironman At Barragan (Graham Cruse & Neil Curwen)
Minor in Show: Dachshund (Miniature Long Haired)
Aust Ch Dachchimac Mother of Dragons (L K Stevens)
Intermediate in Show: German Shepherd Dog
Hausillevon Alma (R L Ralphs)
Aust Bred in Show: Dachshund (Miniature Long Haired)
Aust Sup Ch Dachchimac Fast n Furious (Linda Stevens)
Open in Show: Schipperke
Am Gr Ch & Aust Ch Ebonystar Moonshiner Follow The Leader (Imp USA) (L Brown/ G Cruse & N Curwen)

Baby SweepStakes - 1st Place: Schipperke
Monterrez Ironman At Barragan (Graham Cruse & Neil Curwen)

Puppy SweepStakes - 1st Place: English Springer Spaniel
Reibey Kosciuszko (S Lancaster & G Render)
Puppy SweepStakes - 2nd Place: German Spitz (Mittel)
Aust Ch Borndownunda S Chocolatier (Miss K Innes & Ms G Folli)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Dr Lesley Cameron (NSW)  (Group Entry : 60)

Best in Group & Aust Bred in Group: Griffon Bruxellois
Aust Sup Ch Tzani Zazu Zodiak (R & K Bell)
Baby in Group: Pug
Sebandee Ragamuffin (Colin Seymour)
Minor in Group: Lowchen
Jonjas Liquorice Allsort (T Farrell)
Puppy in Group: Griffon Bruxellois
Lochtay Carbon Copy (R & K Bell)

Griffon Bruxellois
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Tzani Zazu Zodiak (R & K Bell)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Tzani Giggle McDimples (R J & K A Bell)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Lochtay Carbon Copy (R & K Bell)

Havanese
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: CIB & Aust Gr Ch Karyme Peloton (Tracy Stewart)

Lowchen
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Jonjas Liquorice Allsort (T Farrell)

Maltese
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Soyeux Imagine (Cristina Goodman)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Soyeux Star Flyer (Cristina Goodman)
Baby of Breed: Soyeux Dusted with Diamonds (Cristina Goodman)

Pug
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Kabova Pye In The Skye (Ms J Whitney)
Baby of Breed: Sebandee Ragamuffin (Colin Seymour)
Baby (Bitch) of Breed: Sebandee Raggedy Anne (Colin Seymour)
Minor of Breed: Kangala Versace On The Floor (Kerry Cannon)
Puppy of Breed: Sebandee Quintessential Black (Colin Seymour)
Intermediate of Breed: Sebandee Nugget of Gold (Colin Seymour)

Russian Toy (Long Haired)
Baby (Bitch) of Breed: Hevnlee Illiana (Bev Chapman)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Ms Elizabeth Hindley (ACT)  (Group Entry : 58)

Best in Group & Junior in Group: Bull Terrier (Miniature)
Aust Ch Bullacktiv Stop On Red (ROM) (Hayden Pinker/ Nikki/ Paulene & Anthony Zullo)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: Cairn Terrier
Aust Ch Barragan Eyes On The Prize (Neil Curwen)
Baby in Group: Cairn Terrier
Joymont Money Talks (Kathryn Smith)
Minor in Group: Tenterfield Terrier
Ldentae My Mate Pat (J & V Morriss)
Aust Bred in Group: Irish Terrier
Tawnyoak Cwest for Success (P Gerrey)

American Staffordshire Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Nikar Deeds Never Done (AI) (Karen Sloane)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Nikar She Not The End (Karen Sloane)

Bull Terrier (Miniature)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Bullacktiv Stop On Red (ROM) (Hayden Pinker/ Nikki/ Paulene & Anthony Zullo)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Daminabul Fatboy Slim (Damiano & Katarina Manna)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Daminabul Breakin Da Rulz (Damiano & Katarina Manna)
Minor of Breed: Daminabul Eye Candy (D & K Manna)

Cairn Terrier
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Barragan Eyes On The Prize (Neil Curwen)
Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Barragan Bold As Brass At Monterrez (Neil Curwen & Graham Cruse)
Res Dog CC: Collessie Sirpaulmccartney (Lauren Ross)
Res Bitch CC: Collessie Vanilla Who (Lauren Ross)
Baby of Breed: Joymont Money Talks (Kathryn Smith)

Irish Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Tawnyoak Major Forkellington (K Henderson)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Tawnyoak Cwest for Success (P Gerrey)

Jack Russell Terrier
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Covejack Seaside Dreams (Jayne Hawkins)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Minor of Breed: Covejack Wild Wahine (Jayne Hawkins)

Manchester Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Dixiedaly Jazzman Jr (AI) (Ms V M Adams)

Scottish Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Macprain Modern Man (Mrs L Donohue/ Mr A & Miss N Zullo)

Staffordshire Bull Terrier
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Wildbunch Cosmic Rumble (I & L Stanley)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Zeracious Sudden Impact (Ms Leighanne Reid)
Intermediate of Breed: Monchelpark Burnin Diesel (C Borg)

Tenterfield Terrier
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Ldentae My Mate Pat (J & V Morriss)
Bitch CC & Puppy of Breed: Orgamadra Ravishing Ruby (J & V Morriss)
Intermediate of Breed: Triplefun Pebbles (J & V Morriss)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mr Simon Mills (NSW)  (Group Entry : 60)

Best in Group & Puppy in Group: Cocker Spaniel (American)
Landmark Billy Ocean (Suzana Styles)
Runner Up in Group & Open in Group: Cocker Spaniel
Aust Ch Kingsway Foreign Correspondent (M K Kingston & A C O’Keefe)
Baby in Group: Labrador Retriever
Aralyen President Elect (Anne O'Connor)
Minor in Group: English Springer Spaniel
Reibey Kosciuszko (S Lancaster & G Render)
Junior in Group: Cocker Spaniel (American)
Landmark Red Red Robin (Suzana Styles)
Intermediate in Group: Labrador Retriever
Aust Ch Cigwn Blues at Sun Rise (Elizabeth Thomas & Katy Thomas)
Aust Bred in Group: Cocker Spaniel
Aust Ch Kingsway Act The Part (M K Kingston)

Chesapeake Bay Retriever
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Kabova Dances With Wolves (J Whitney)

Cocker Spaniel
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Kingsway Foreign Correspondent (M K Kingston & A C O’Keefe)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Kingsway Act The Part (M K Kingston)

Cocker Spaniel (American)
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Landmark Billy Ocean (Suzana Styles)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Landmark Red Red Robin (Suzana Styles)

English Setter
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Graylors Shades Of Gray (Marlene Cross)

English Springer Spaniel
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Reibey Kosciuszko (S Lancaster & G Render)

Golden Retriever
Baby of Breed: Sonza Enigma (Ian Williams)

Labrador Retriever
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Riftintime Midnight at Marios (Mr T & Mrs M Ament)
Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Cigwn Blues at Sun Rise (Elizabeth Thomas & Katy Thomas)
Baby of Breed: Aralyen President Elect (Anne O'Connor)
Puppy of Breed: Blackhills Sweet Surrender to Cigwn (Imp NZ) (Elizabeth Thomas)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Dr Lesley Cameron (NSW) (Group Entry : 58)

Best in Group & Junior in Group: Deerhound
Aust Ch Eilrig Speed Bonnie Boat (AI) (Melanie Crossley & Aeryn Stehr)
Runner Up in Group & Open in Group: Rhodesian Ridgeback
Aust Gr Ch Lionslea Dawn Of Justice (P J Batten)
Minor in Group: Dachshund (Miniature Long Haired)
Aust Ch Dachchimac Mother of Dragons (L K Stevens)
Puppy in Group: Afghan Hound
Khandhu Mirrorball (Eather Harbutt / Hewitt/ Crane)
Aust Bred in Group: Dachshund (Miniature Long Haired)
Aust Sup Ch Dachchimac Fast n Furious (Linda Stevens)

Afghan Hound
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Karakush Hemsworth (Miss N Archer / Mr L & Mrs H Gibson)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Khandhu Mirrorball (Eather Harbutt / Hewitt/ Crane)
Res Dog CC & Minor of Breed: Kalutara Living Th Single Life (M Eather & W Harbutt)

Basset Fauve de Bretagne
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Trisven Hell in Heels (Andrea Coss)

Beagle
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Brialey Frozen In Time (AI) (Andrea Coss)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Tirrike My Sweet Illusion (Andrea Coss)
Baby of Breed: Brialey Im so Posh (Andrea Coss)

Dachshund (Miniature Long Haired)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Dachchimac Fast n Furious (Linda Stevens)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Dachchimac Mother of Dragons (L K Stevens)

Deerhound
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Eilrig Speed Bonnie Boat (AI) (Melanie Crossley & Aeryn Stehr)

Irish Wolfhound
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Wulfgar Fletch Full Throttle (AI) (Mr R & Mrs M South)

Rhodesian Ridgeback
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Lionslea Dawn Of Justice (P J Batten)
R/UP BOB, Dog CC & Open (Dog) of Breed: Aust Ch Lionslea WenthLastSwordIsDrawn (AI) (Paula Batten/Kym Balcomb)
Res Dog CC & Intermediate of Breed: Valeighunter Magneto (D & C Shearer / D Mitchell)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Ms Elizabeth Hindley (ACT)  (Group Entry : 60)

Best in Group & Open in Group: Australian Shepherd
Aust Sup & Am Ch Regal Reign Hightide Hit The Jackpot HT (Imp USA) (A Petersen/ J Karras & B Moore)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: German Shepherd Dog
Hausillevon Alma (R L Ralphs)
Minor in Group: Welsh Corgi (Pembroke)
Dawco At The Edge Of Time (AI) (Mr David P Dawes)
Puppy in Group: German Shepherd Dog
Ferona Dark N Stormy (Mrs R L Ralphs)
Junior in Group: Welsh Corgi (Cardigan)
Llandwyn Legacy Of Gandalf (AI) (D Hartcher/ R Ralphs/ K Baxter)
Aust Bred in Group: German Shepherd Dog
Hausillevon Assap (R L Ralphs / L & Y Hornsey)

Australian Cattle Dog
BOB, Dog CC & Open of Breed: Avonpark Steele Diamond (AI) (K Fisher)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Wazwallaby Namadgi Red Pearl (Glen & Julie Hogan)

Australian Shepherd
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup & Am Ch Regal Reign Hightide Hit The Jackpot HT (Imp USA) (A Petersen/ J Karras & B Moore)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Lanbart Ready Set Go (Hessenberger / Oakey)
Res Dog CC & Intermediate of Breed: Ukulunga There You Go (Imp NZ) (Hessenberger / Oakey)
Puppy of Breed: Lanbart Jet Black Heart (Hessenberger / Oakey)

Bearded Collie
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Stylwise Mess Is Mine (Jessica Buckley)

Border Collie
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Kellagem Somthn Inthway Shmovs (Brooke Taylor)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Sanpasho Champagnz at Windrift (R Koerber & E Bevk)
Dog CC & Intermediate of Breed: Trumagik Jack Of Spades (AI) (Mrs E Bevk & Ms R Koerber)

Finnish Lapphund
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Snofyre Iconic Adventure JC (J Richards)
R/UP BOB, Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Aust Gr Ch Korpi Ladyarabellamountain (Miss N Archer)
Baby of Breed: Snofyre Virtual Diva (Ms C Fitzgerald)

German Shepherd Dog
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Hausillevon Alma (R L Ralphs)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Hausillevon Assap (R L Ralphs / L & Y Hornsey)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Allendell Unchained Melody (Mrs R L Ralphs)
Puppy of Breed: Ferona Dark N Stormy (Mrs R L Ralphs)

German Shepherd Dog (Long Stock Coat)
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Hillmagic Platnum Rain (Mrs E Bevk & Ms R Koerber)
R/UP BOB, Dog CC & Minor of Breed: Teamkuma Rocketman (R Koerber & E Bevk)
Res Bitch CC: Teamkuma Gottahavefaith (R Koerber & E Bevk)

Shetland Sheepdog
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Hartly How About That (Nicole Pearson)
Bitch CC & Junior of Breed: Beauideal With Compliments To Hartly (N Pearson)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Hartly Mumms The Word (Lyn Pearson)

Welsh Corgi (Cardigan)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Llandwyn Legacy Of Gandalf (AI) (D Hartcher/ R Ralphs/ K Baxter)

Welsh Corgi (Pembroke)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Dawco The Evening Star (AI) (Mr David P Dawes)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate (Dog) of Breed: Aust Ch Bojojamile Bit of a Hunk (AI) (Mr R H & Mrs V J Hutton)
Res Dog CC & Minor of Breed: Dawco At The Edge Of Time (AI) (Mr David P Dawes)
Res Bitch CC: Becassmic Amore For Begrayced (Renay Grace)
Baby of Breed: Begrayced Gentlemans Portrait (Renay Grace)
Junior of Breed: Becassmic Doctor Love At Begrayced (Renay Grace)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Dr Lesley Cameron (NSW)  (Group Entry : 48)

Runner Up in Group & Intermediate in Group: Newfoundland
Newfashion Hold On I'm Coming (Mrs Helen Calderwood)
Baby in Group: Bullmastiff
Alyman Summer Breeze (Kerry Cannon)
Minor in Group: Schnauzer
Swashbuckle Kertanegara (G Knight & S Gani)
Puppy in Group: Rottweiler
Khingsahl My Michelle (Kerry Cannon)

Bernese Mountain Dog
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Branbern Dark By Design (M Fisher & V Hodgson)

Bullmastiff
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Whipcracka Cowboy Casanova (S Brinkworth)
Baby of Breed: Alyman Summer Breeze (Kerry Cannon)

German Pinscher
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Angelsun of Cosmic JP (Imp JPN) (Miss Kym Giller)
R/UP BOB, Dog CC & Minor of Breed: Kaitler Tequila With Daveren (Michele Beyer)

Leonberger
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Berglowe Bergalicious (E Vandermeel)

Newfoundland
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Newfashion Hold On I'm Coming (Mrs Helen Calderwood)

Rottweiler
Puppy of Breed: Khingsahl My Michelle (Kerry Cannon)

Schnauzer
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Swashbuckle Kertanegara (G Knight & S Gani)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mr Simon Mills (NSW)  (Group Entry : 51)

Best in Group & Puppy in Group: Dalmatian
Aust Ch Krystaway Cyber Attack (R & D Harbin)
Runner Up in Group & Open in Group: Schipperke
Am Gr Ch & Aust Ch Ebonystar Moonshiner Follow The Leader (Imp USA) (L Brown/ G Cruse & N Curwen)
Baby in Group: Schipperke
Monterrez Ironman At Barragan (Graham Cruse & Neil Curwen)
Junior in Group: Schipperke
Monterrez Epicentre (G Cruse)
Intermediate in Group: Keeshond
Hunkeedori R We There Yet (Katrina Santas)
Aust Bred in Group: Schipperke
Aust Ch Monterrez X Factor (NBT) (Graham Cruse & Neil Curwen)

Dalmatian
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Krystaway Cyber Attack (R & D Harbin)
R/UP BOB, Res Dog CC & Open of Breed: Varewell Black Shamrock (S & B Barr)

French Bulldog
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Jegarbul secret agent (Kristy R Cassidy)
Baby of Breed: Jegarbul The Last Dandelion (Kristy R Cassidy)

German Spitz (Mittel)
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Borndownunda S Chocolatier (Miss K Innes & Ms G Folli)

Keeshond
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Hunkeedori R We There Yet (Katrina Santas)

Poodle (Miniature)
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Rokshani Magical Edition (Julie Fraser)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Rokshani Oops I Did It Again (Anne Copeland)

Schipperke
BOB, Dog CC & Open of Breed: Am Gr Ch & Aust Ch Ebonystar Moonshiner Follow The Leader (Imp USA) (L Brown/ G Cruse & N Curwen)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Monterrez Epicentre (G Cruse)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Monterrez Global Sensation NBT (G Cruse)
Baby of Breed: Monterrez Ironman At Barragan (Graham Cruse & Neil Curwen)
Aust Bred of Breed: Aust Ch Monterrez X Factor (NBT) (Graham Cruse & Neil Curwen)