Twilight Canine Country Club (Neuter Show) (VIC)

Date of Show : 28-Mar-2021 (Sunday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mr Roger Bridgford (VIC)   (Total Entry : 86)

Runner Up Neuter in Show & Open Neuter in Show: Siberian Husky
Aust Sup Ch Koolmove Who's That Girl (AI) (Darlene Fennell)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mr Roger Bridgford (VIC)  (Group Entry : 14)

Chihuahua (Long Coat)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Intermediate Neuter of Breed: Aust Neut Ch Rayvale Naughty Little Thing (Jennifer Clancey)
R/UP Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Sparklchi Charlotte Hornets RN (Jennifer Clancey)

Lowchen
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Tilcha Dancing Queen (Sue Smith)

Miniature Pinscher
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch / Neut Ch Supacharm The Exorcist (Mrs Lisa Prior)

Papillon
R/UP Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter (Bitch) of Breed: Aust & Neut Ch Pinklee Bell of the Ball (Ms Marissa Sarif)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mr Roger Bridgford (VIC)  (Group Entry : 9)

Runner Up in Group & Open in Group: Border Terrier
Aust Sup Ch Bohunt Fallen Angel (Gaela Whyte)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Soft Coated Wheaten Terrier
Aust & Neut Ch Shaneca Sunday Rose CAA (Sarah Lowe)

American Staffordshire Terrier
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Adoralink Monalisa (Kasey Sorrell)

Border Terrier
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Bohunt Fallen Angel (Gaela Whyte)

Soft Coated Wheaten Terrier
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Shaneca Sunday Rose CAA (Sarah Lowe)

Staffordshire Bull Terrier
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Sup Ch Lionsden A Whole Lot Of Rosie (Andrew & Joulyet Lyon)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mr Roger Bridgford (VIC)  (Group Entry : 12)

Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: German Shorthaired Pointer
Aust & Neut Ch Kobidan Kiss N Tell (Mrs S Nichols)
Runner Up Neuter in Group: Weimaraner
Aust Neut Ch Greywei Jumpin Jack Flash (Terry Freeman)
Intermediate Neuter in Group: Cocker Spaniel (American)
Taryk Fernando (Vicki Jacob)

Cocker Spaniel (American)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Intermediate Neuter of Breed: Taryk Fernando (Vicki Jacob)

German Shorthaired Pointer
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Kobidan Kiss N Tell (Mrs S Nichols)

Weimaraner
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Greywei Jumpin Jack Flash (Terry Freeman)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mr Roger Bridgford (VIC) (Group Entry : 9)

Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Beagle
Aust & Neut Ch Merrilyn My Blue Heaven (AI) (C Bowler/ C Nance & D Quinlivan)

Beagle
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Merrilyn My Blue Heaven (AI) (C Bowler/ C Nance & D Quinlivan)

Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Berghutte Paint It Black (Kinderscout Knls)

Whippet
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Kanati The White Lady (Michelle Williams)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mr Roger Bridgford (VIC)  (Group Entry : 21)

Runner Up Neuter in Group: Welsh Corgi (Pembroke)
FCI CIB/Nord U/(Nor Sw Den)/ Fi U/ NV-17-18 Nordv -17-18 & Aust Sup Ch Bojojamile Behind the News (nbt) (R H & V J Hutton)

Briard
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Cacharel Just For Me (Kim Kucera)

Finnish Lapphund
Neuter BOB and Neuter Dog CC: Aust Ch Caleebra Fearless Hero (AI) (Simone Leary)

German Shepherd Dog
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Gr Ch Stobar Quentin CDX RN TDX ET (S Macdonald)

Welsh Corgi (Cardigan)
Neuter BOB & Neuter Bitch CC: Aust Ch Kardibroke Making Memories (Tracy McClellan)

Welsh Corgi (Pembroke)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open of Breed: FCI CIB/Nord U/(Nor Sw Den)/ Fi U/ NV-17-18 Nordv -17-18 & Aust Sup Ch Bojojamile Behind the News (nbt) (R H & V J Hutton)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mr Roger Bridgford (VIC)  (Group Entry : 8)

Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Siberian Husky
Aust Sup Ch Koolmove Who's That Girl (AI) (Darlene Fennell)
Runner Up Neuter in Group: Samoyed
Aust Neut Ch Snerzok Enchantress By Desire (Deb Williams)

Bernese Mountain Dog
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Darkcrush Even Flow (Sheridan Holmes)

Newfoundland
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Capebass The Coming Storm (AI) (L & J Leeder/ C Stewart/ E Durant)

Samoyed
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Snerzok Enchantress By Desire (Deb Williams)

Siberian Husky
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Sup Ch Koolmove Who's That Girl (AI) (Darlene Fennell)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mr Roger Bridgford (VIC)  (Group Entry : 13)

Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Lhasa Apso
Intl/Ger/Hun/Cro/Aust Sup & Neut Ch Chic Choix Five Miles Out (Imp FIN) (B Schulz/ C Pedini/ S Schulz)
Intermediate Neuter in Group: Dalmatian
Dimadal Zzimrah (Deb Brearley)

Chow Chow
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Empireofchow Element (Vicki Robertson)

Dalmatian
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Intermediate Neuter of Breed: Dimadal Zzimrah (Deb Brearley)

Lhasa Apso
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Intl/Ger/Hun/Cro/Aust Sup & Neut Ch Chic Choix Five Miles Out (Imp FIN) (B Schulz/ C Pedini/ S Schulz)

Poodle (Standard)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Gr Ch Capanash Darkest BeforeThe Dawn (Miss C P Sharpe)