Dogs Victoria (AM Show) (VIC)

Date of Show : 27-Mar-2021 (Saturday)

Open Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mrs Maureen Gostelow (VIC)   (Total Entry : 242)

Best in Show & Intermediate in Show: Newfoundland
Capebass Nothing Compares To U (Mr L & Mrs J Leeder)
Baby in Show: Chinese Crested Dog
Karakush Budgie Smuggler (T Coyle/ L R Gibson & H Gibson)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mr Craig Reid (VIC)  (Group Entry : 35)

Baby in Group: Chinese Crested Dog
Karakush Budgie Smuggler (T Coyle/ L R Gibson & H Gibson)

Chinese Crested Dog
Baby of Breed: Karakush Budgie Smuggler (T Coyle/ L R Gibson & H Gibson)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mrs Maureen Gostelow (VIC)  (Group Entry : 18)

Runner Up in Group & Junior in Group: Manchester Terrier
Helybary Little Jackie Paper (Mr Ian Gillam)
Baby in Group: Manchester Terrier
Cathasaigh Blossoming Faith (AI) (Mrs A Shevchenko)
Champion Class in Group: Staffordshire Bull Terrier
Aust Ch Lionsden Smooth Mover (Andrew & Joulyet Lyon)

Manchester Terrier
BOB, Best Dog & Junior of Breed: Helybary Little Jackie Paper (Mr Ian Gillam)
R/UP BOB, Best Bitch & Junior (Bitch) of Breed: Helybary Black Opium (Mr Ian Gillam)
Baby of Breed: Cathasaigh Blossoming Faith (AI) (Mrs A Shevchenko)

Staffordshire Bull Terrier
BOB, Best Dog & Champion Class of Breed: Aust Ch Lionsden Smooth Mover (Andrew & Joulyet Lyon)
R/UP BOB, Best Bitch & Champion Class (Bitch) of Breed: Aust Ch Lionsden Lady Charlotte (Andrew & Joulyet Lyon)

Tenterfield Terrier
BOB, Best Bitch & Minor of Breed: Ldentae Hello Sunshine (Mrs C & Mr P Weatherley)
R/UP BOB & Res Bitch: Ldentae Sunshine Sassy (Mrs C & Mr P Weatherley)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mr David Lassam (VIC)  (Group Entry : 36)

Runner Up in Group & Puppy in Group: German Wirehaired Pointer
Hotwyr Paybacks a Beach (AI) (Fiona Ellis and Rae Bank)
Minor in Group: German Wirehaired Pointer
Hotwyr Beach Please (AI) (Fiona Ellis & Rae Bank)
Open in Group: Labrador Retriever
Spiritrock London Rose (Sharon Mulgrew)

English Setter
BOB, Best Dog & Junior of Breed: Glengordon Bees Blue Comet (Michaela Barraclough)

German Shorthaired Pointer
BOB, Best Bitch & Intermediate of Breed: Canawindra On A Roll (M J & F L Park)
R/UP BOB, Best Dog & Puppy of Breed: Canawindra Home Brew (M J & F L Park)
Reserve Bitch & Minor of Breed: Canawindra Home Grown (M J & F L Park)
Baby of Breed: Canawindra Ahead Of Your Time (Jane Easterbrook)

German Wirehaired Pointer
BOB, Best Dog & Puppy of Breed: Hotwyr Paybacks a Beach (AI) (Fiona Ellis and Rae Bank)
R/UP BOB, Best Bitch & Minor of Breed: Hotwyr Beach Please (AI) (Fiona Ellis & Rae Bank)

Labrador Retriever
R/UP BOB, Best Bitch & Open of Breed: Spiritrock London Rose (Sharon Mulgrew)
Puppy of Breed: Skyerose Brightside Ofthe Road (Sharon Mulgrew)
Intermediate (Bitch) of Breed: Skyerose Pretty Young Thing (Sharon Mulgrew)
Champion Class of Breed: Aust Ch Skyerose Tour De France (Sharon Mulgrew)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mrs K Odar (VIC) (Group Entry : 41)

Best in Group & Junior in Group: Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Kamahi Little Miss Sassy Pants (Ms B Howell & Ms M Cooper)

Basset Hound
BOB, Best Dog & Junior of Breed: Goldreign Heart And Soul (Jane Davey)

Dachshund (Miniature Smooth Haired)
BOB, Best Bitch & Junior of Breed: Kamahi Little Miss Sassy Pants (Ms B Howell & Ms M Cooper)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Ms Katherine Wishart (VIC)  (Group Entry : 29)

Best in Group & Junior in Group: Bouvier des Flandres
Estrik A Touch of Gold (Emma Astbury & Paul Kylstra)
Runner Up in Group: Bearded Collie
Glyntwood Ticket To Ride (Cathryn Hoare)
Baby in Group: Australian Kelpie
Kusco Moonlit Bluestone (Jan Scholtz)
Puppy in Group: Bearded Collie
Glyntwood Your The One (Cathryn Hoare)
Champion Class in Group: Maremma Sheepdog
Aust Ch Dellbianco Sound The Alarm At Cloverdowns (iid ITA) (McLean/ Purcel & Coffey)

Australian Kelpie
Baby of Breed: Kusco Moonlit Bluestone (Jan Scholtz)
Champion Class of Breed: Aust Ch Morkerbook Saffire Night (Jan Scholtz)

Bearded Collie
BOB, Best Dog & Junior of Breed: Glyntwood Ticket To Ride (Cathryn Hoare)
R/UP BOB, Best Bitch & Puppy of Breed: Glyntwood Your The One (Cathryn Hoare)

Bouvier des Flandres
BOB, Best Dog & Junior of Breed: Estrik A Touch of Gold (Emma Astbury & Paul Kylstra)

Maremma Sheepdog
BOB, Best Dog & Champion Class of Breed: Aust Ch Dellbianco Sound The Alarm At Cloverdowns (iid ITA) (McLean/ Purcel & Coffey)

Swedish Vallhund
Baby of Breed: Ausled Toke ST (Sharon Donaldson)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mr Jason Moore (VIC)  (Group Entry : 45)

Best in Group & Intermediate in Group: Newfoundland
Capebass Nothing Compares To U (Mr L & Mrs J Leeder)
Puppy in Group: Samoyed
Snerzok All That Jazz (J & D Wilders)
Open in Group: Dobermann
Noahbella Midnight (Bisart Kennels)
Champion Class in Group: Samoyed
Aust Ch Snerzok Mishka So Cool (Miss N Mikic)

Dobermann
BOB, Best Dog & Open of Breed: Noahbella Midnight (Bisart Kennels)
Baby of Breed: Bisart Believe It Or Not (Bisart Knls)

Newfoundland
BOB, Best Dog & Intermediate of Breed: Capebass Nothing Compares To U (Mr L & Mrs J Leeder)
Reserve Dog & Puppy of Breed: Seadale Rock Of Cashel (AI) (Miss B C Chapman)
Baby of Breed: Apalie Joy To The World (Melissa Fraser)

Samoyed
BOB, Best Dog & Junior of Breed: Snerzok Skies R Blue In Malibu (Miss N Mikic)
R/UP BOB, Best Bitch & Puppy of Breed: Snerzok All That Jazz (J & D Wilders)
Champion Class of Breed: Aust Ch Snerzok Mishka So Cool (Miss N Mikic)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mr Vincent Mcphee (VIC)  (Group Entry : 38)

Baby in Group: British Bulldog
Bewtifulbul Pride of Evie (Ian & Karlene Wilson)

Boston Terrier
BOB, Best Bitch & Junior of Breed: Bostonbob Ginevras Time (J Semmler & V Clarke)

British Bulldog
BOB, Best Dog & Intermediate of Breed: Bullmania Evel Knievel (Saviour Bonnici)
R/UP BOB, Best Bitch & Puppy of Breed: Belchlo Little Girl of Shalum (AI) (Mr S Bonnici)
Baby of Breed: Bewtifulbul Pride of Evie (Ian & Karlene Wilson)
Baby (Bitch) of Breed: Bewtifulbul Extreme Pride (Ian & Karlene Wilson)