Canberra All Breeds Kennel Club (PM Show) (ACT)

Date of Show : 13-Jun-2021 (Sunday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mrs Iris Glynn (SA)   (Total Entry : 493)

Best in Show & Open in Show: Dobermann
Aust Ch Vansitar Black and Gold (Imp NZ) (E Bell & Vansitar Kennels)
Runner Up in Show: Bearded Collie
Aust Sup Ch Edinglen Somebody Stop Me (Michele Lincoln)
Minor in Show: Schipperke
Aust Ch Monterrez Ironman At Barragan (Graham Cruse & Neil Curwen)
Puppy in Show: Dachshund (Long Haired)
Briarmist Fire When Ready (Mr J & Mrs L Black)
Junior in Show: British Bulldog
Britishextra the Irishman (C & H Smith / G Edmunds)
Intermediate in Show: Bichon Frise
Jnr Ch Ltu, Ch Tauro Kansas ( Ltu) (L Bradney & E & M Friedman)
Aust Bred in Show: Alaskan Malamute
Aust Ch Koolrunnings Flirtini (Catherine Loft)
Best Neuter in Show & Open Neuter in Show: Finnish Lapphund
Aust Gr & Neut Ch Kalevi Cheri Flora HT (M Scriven & A Mulady)
Runner Up Neuter in Show: Japanese Spitz
Aust & Neut Ch Mannerking Mystical Dreams (Debbie King)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mrs Ros Barden (NSW)  (Group Entry : 79)

Best in Group & Open in Group: Havanese
CIB & Aust Gr Ch Karyme Peloton (Tracy Stewart)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: Bichon Frise
Jnr Ch Ltu, Ch Tauro Kansas ( Ltu) (L Bradney & E & M Friedman)
Minor in Group: Pug
Sebandee Raggedy Anne (Colin Seymour)
Puppy in Group: Pug
Triseter Mopsi Quinetta (Esther Joseph & Denise MacCallum)
Aust Bred in Group: Cavalier King Charles Spaniel
Aust Ch Suebeau Cool Design (S Arthur & C Letson)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Pug
Aust Neut Ch Cavhill Ready to Rumble (K Mobley)
Runner Up Neuter in Group: Papillon
Aust & Neut Ch Guilcroft Call Me Miss Kaci J (Mrs P & G Harding)

Bichon Frise
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Jnr Ch Ltu, Ch Tauro Kansas ( Ltu) (L Bradney & E & M Friedman)

Cavalier King Charles Spaniel
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Ertae Royal Chalice (Melinda Sterrett & Cara Letson)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Caribelle Icy Whispers At Caperway (R R Duffy)
Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Suebeau Cool Design (S Arthur & C Letson)
Baby of Breed: Ertae Ava Attitude (Sue Arthur)
Baby (Dog) of Breed: Chevalove BacktodaFuture (K & M Munro)
Minor of Breed: Caperway Catch A Fairy (Ms R R Duffy)

Chinese Crested Dog
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Ertae Velvet Vixen (M Sterrett)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Minor of Breed: Guilcroft Jacinta Blushes Pink (Pamela & Garth Harding)
Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Sherabill Oxford Laser Strike (Mrs P & G Harding)
Baby of Breed: Ertae Paddlepop (Melinda Sterrett)

Griffon Bruxellois
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Tzani Zazu Zodiak (R & K Bell)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Tzani Giggle McDimples (R J & K A Bell)

Havanese
BOB, Bitch CC & Open of Breed: CIB & Aust Gr Ch Karyme Peloton (Tracy Stewart)
Dog CC & Intermediate (Dog) of Breed: Aust Ch Karyme Funky Spaceman (Gail Ransom)
Res Dog CC & Minor of Breed: Beljala Just So Jammy (Gail Ransom)
Baby of Breed: Cubet Star Man (Gail Ransom)
Minor (Bitch) of Breed: Karyme Winter Wonderland (Gail Ransom)
Puppy of Breed: Karyme Queen of Oz (T Stewart)
Junior of Breed: Karyme Queen of the Galaxy (Gail Ransom)

Italian Greyhound
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Oakway Reign Ov Fame (Mrs Maureen Friend)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Koatiponi Summer Catch (Belinda McAlpine)

Lowchen
R/UP BOB, Res Dog CC & Puppy of Breed: Jonjas Liquorice Allsort (T Farrell)

Maltese
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Soyeux Imagine (Cristina Goodman)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Minor of Breed: Soyeux Diamonds in the sky (Cristina Goodman)

Papillon
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Guilcroft Call Me Miss Kaci J (Mrs P & G Harding)

Pekingese
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Kutanifoo Tinker Belle (G Preddy & P Bowman)

Pomeranian
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Pomquest Purple Heart (Mr G & Mrs R Malik)

Pug
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Yarrowfell Eat my Dust (Lt Col/Mrs/ Mr T & Miss P Hurst)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Triseter Mopsi Quinetta (Esther Joseph & Denise MacCallum)
Res Dog CC & Puppy (Dog) of Breed: Aust Ch Sebandee Ragamuffin (Colin Seymour)
Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Sebandee Nugget of Gold (Colin Seymour)
Minor of Breed: Sebandee Raggedy Anne (Colin Seymour)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Cavhill Ready to Rumble (K Mobley)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Ms Louise Dorr (QLD)  (Group Entry : 57)

Best in Group & Open in Group: Staffordshire Bull Terrier
Aust Ch Zeracious Sudden Impact (Ms Leighanne Reid)
Runner Up in Group & Junior in Group: Fox Terrier (Smooth)
Aust Ch Pinnacle Broxden Lickety Split (Mrs A & Mr P Booth / Mrs S & A Evans)
Minor in Group: Staffordshire Bull Terrier
Zeracious Changethegame (Ms L Reid & Mrs M Coetzer)
Puppy in Group: Bull Terrier (Miniature)
Daminabul High Octane (K Manna/ D Manna/ L Fleming/ M Clark)
Intermediate in Group: Border Terrier
Aust Ch Bohunt Parting Shot (Robyn Williams)
Aust Bred in Group: Norwich Terrier
Aust Gr Ch Kivamynk Kathryns Kobby Lad (K Smith & Dr C Day)

American Staffordshire Terrier
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Saintsoldier Eyes On The Prize (D Heath/ R Moss/ P Gibilisco)
Baby of Breed: Jaksonhills Crazy Horse (D J Heath)

Border Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Bohunt Parting Shot (Robyn Williams)
Baby of Breed: Guilcroft Klassique Krystelle (Pamela & Garth Harding)

Bull Terrier (Miniature)
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Daminabul High Octane (K Manna/ D Manna/ L Fleming/ M Clark)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Daminabul Breakin Da Rulz (Damiano & Katarina Manna)

Cairn Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Collessie Sirpaulmccartney (Lauren Ross)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Joymont Money Talks (Kathryn Smith)

Fox Terrier (Smooth)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Pinnacle Broxden Lickety Split (Mrs A & Mr P Booth / Mrs S & A Evans)

Irish Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Tawnyoak Major Forkellington (K Henderson)

Jack Russell Terrier
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Covejack Seaside Dreams (Jayne Hawkins)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Puppy of Breed: Covejack Wild Wahine (Jayne Hawkins)

Kerry Blue Terrier
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Ariahgrove Secret Liaison (Rhonda Dearnaley)

Norwich Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Kivamynk Kathryns Kobby Lad (K Smith & Dr C Day)
R/UP BOB, Res Dog CC & Open of Breed: Kivamynk Jacksons Lad (Dr Carla Day)

Staffordshire Bull Terrier
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Zeracious Sudden Impact (Ms Leighanne Reid)
R/UP BOB, Dog CC & Open (Dog) of Breed: Aust Ch Zeracious Onthemoney (F & M Coetzer)
Res Dog CC & Minor of Breed: Zeracious Changethegame (Ms L Reid & Mrs M Coetzer)
Res Bitch CC & Minor (Bitch) of Breed: Zeracious Phoenix Warrior (F & M Coetzer)
Puppy of Breed: Wildbunch Cosmic Rumble (I & L Stanley)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Dr John Montgomery (ACT)  (Group Entry : 83)

Best in Group & Minor in Group: Irish Water Spaniel
Waterboys The Fonz To U (Paul & Phoebe McIntyre / P Smith)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: German Shorthaired Pointer
Kobidan The Whole Shebang (Joanne Hagan)
Baby in Group: German Shorthaired Pointer
Heiderst Pretty Penny (K Hincksman & Heiderst Kennels)
Puppy in Group: Cocker Spaniel (American)
Landmark Miss Mikimoto (Suzana Styles)
Junior in Group: English Springer Spaniel
Kezzadae Time To Celebrate (Kerry Evans)
Intermediate in Group: Clumber Spaniel
Wymeswold Mr Rumble (Imp NETH) (Phoebe & Paul McIntyre)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Labrador Retriever
Dual Ch (RO) Neut Ch Riftintime Bohemian Rhapsody CDX RAE ORA (Anne Walkington)
Runner Up Neuter in Group: Weimaraner (Long-haired)
Aust Ch Greywei Pop the Cork (Greywei Kennels)

Brittany
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Kirinbell U Should Be So Lucky (Samantha Ibbott-Cordi)

Clumber Spaniel
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Wymeswold Mr Rumble (Imp NETH) (Phoebe & Paul McIntyre)

Cocker Spaniel
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Bolwarra Strike Alight (Megan Markotany)
Baby of Breed: Silverblue Shooting Star (Kristy Neiberding)
Baby (Bitch) of Breed: Neberden I’m No Angel (Ms K Neiberding)
Minor of Breed: Bolwarra Walks Like An Angel (Megan Markotany)

Cocker Spaniel (American)
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Landmark Red Red Robin (Suzana Styles)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Boxcrest Absolute Bliss (Mrs E V Gordon-Pandelis & Miss R Pandelis)
Minor of Breed: Azel Playing The Odds (Azel Kennels)
Puppy of Breed: Landmark Miss Mikimoto (Suzana Styles)

English Springer Spaniel
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Kezzadae Time To Celebrate (Kerry Evans)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Ozdezign Pirate of the Sea (Mrs Kerry Evans)

Flat Coated Retriever
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Skyehaven Devil At Play (Meaghan O'Shannassy)

German Shorthaired Pointer
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Kobidan The Whole Shebang (Joanne Hagan)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Heiderst Montanna Moon (Kayla Hincksman)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Heiderst Sous Le Ciel De Paris (Miss K & Mrs I Hincksman)
Baby of Breed: Heiderst Pretty Penny (K Hincksman & Heiderst Kennels)

German Wirehaired Pointer
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Lovewyre High Voltage (Mrs Kerry Evans)

Golden Retriever
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Leanr Ryder Onthe Storm (L & R Williams / A Zullo)
Bitch CC & Aust Bred (Bitch) of Breed: Aust Ch Invernee Alpine Tikengold Amba (Mrs Lucy Weatherby)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Leanr Whispa's In the Wild Wind (L K & R G Williams)

Hungarian Wirehaired Vizsla
Res Dog CC: Aust Ch Vadaszat Hell On The Heart (Alex Whyte)
Minor of Breed: Vadaszat Ashridge Woodland (Lucy Weatherby)

Irish Water Spaniel
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Waterboys The Fonz To U (Paul & Phoebe McIntyre / P Smith)
Baby of Breed: Waterboys California Dreaming (Mr & Mrs B P Knowles / Ms P Smith)

Labrador Retriever
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Blackhills Eternal Sun for Cigwn (Imp NZ) (E Thomas & K Thomas)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Blackhills Sweet Surrender to Cigwn (Imp NZ) (Elizabeth Thomas)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Dual Ch (RO) Neut Ch Riftintime Bohemian Rhapsody CDX RAE ORA (Anne Walkington)

Weimaraner (Long-haired)
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Greywei Wasnt Me (Greywei Kennels)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Greywei Under the Influence (Greywei Kennels)
Baby of Breed: Waldwiese Xpect the Unexpected at Greywei (AI) (Greywei Kennels)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Greywei Pop the Cork (Greywei Kennels)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mr Michael Camac (SA) (Group Entry : 77)

Best in Group & Intermediate in Group: Whippet
Aust Ch Ridgesetter Where The Boyz Are (J M & T A Comerford)
Runner Up in Group & Puppy in Group: Dachshund (Long Haired)
Briarmist Fire When Ready (Mr J & Mrs L Black)
Junior in Group: Whippet
Ridgesetter Sunshine N Roses (J M & T A Comerford)
Open in Group: Deerhound
Necesse’s Dira Domina (Imp SWD) (Melanie Crossley)
Runner Up Neuter in Group: Dachshund (Miniature Long Haired)
Aust Gr Ch Dybo Bailey Of Bridlington RA (Sandra Taylor)

Afghan Hound
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Karakush Fron Start to FINNish (G Donoso-López & T Gardiner / L & H Gibson)

Basset Hound
BOB, Dog CC & Open of Breed: Bassbar Donald Sutherland (Imp UK) (Gayle Tape)

Beagle
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Brialey Im so Posh (Andrea Coss)

Dachshund (Long Haired)
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Briarmist Fire When Ready (Mr J & Mrs L Black)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Briarmist Dramarama (Jim & Lyndall Black)

Dachshund (Miniature Long Haired)
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Tesoreli A Study in Scarlet (Jemma Gledhill)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Mitteldac Smooth Criminal (Mrs S Taylor)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Gr Ch Dybo Bailey Of Bridlington RA (Sandra Taylor)

Dachshund (Miniature Smooth Haired)
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Boarbadger Ragtime (C & A Arkell /J & T Comerford / N Gouzos)

Dachshund (Smooth Haired)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Tischamingo Smoke N Mirrors (AI) (C Baker / J & F Walker)
Bitch CC & Minor of Breed: Tischamingo No Free Ride (AI) (J & F Walker)
Puppy of Breed: Tischamingo Life Isa Highway (J & F Walker)

Deerhound
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Eilrig Speed Bonnie Boat (AI) (Melanie Crossley & Aeryn Stehr)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Open of Breed: Necesse’s Dira Domina (Imp SWD) (Melanie Crossley)

Greyhound
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Xilone Dream A Little Dream (G Hurley-Kees)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch You Can Dance SC (Janet Ramsay)

Norwegian Elkhound
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Graabine Credence Barebone (Gabor Markotany)

Petit Basset Griffon Vendeen
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Jimab Limited Edition (Mr B & Mrs J Knowles)

Portuguese Podengo (Small Smooth Haired)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Zurk Mr Tyson (Lyndsay Kruse)
Baby of Breed: Zurk Felicity (Lyndsay Kruse)

Rhodesian Ridgeback
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Lionslea Dawn Of Justice (P J Batten)
Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Lionslea WenthLastSwordIsDrawn (AI) (Paula Batten/Kym Balcomb)
Minor of Breed: Valeighunter Meshindi (D & C Shearer / D Mitchell)
Puppy of Breed: Chilolo CHS Tiramisu (L Curnow & H Mosslar)
Intermediate (Dog) of Breed: Valeighunter Magneto (D & C Shearer / D Mitchell)

Saluki
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Padtheway Turandot (Ms W Downing/ Ms H Spence/ Mr N Strathdee)

Whippet
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Ridgesetter Where The Boyz Are (J M & T A Comerford)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Ridgesetter Lexus (J M & T A Comerford)
Junior of Breed: Ridgesetter Sunshine N Roses (J M & T A Comerford)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mrs Valerie Spence (QLD)  (Group Entry : 76)

Best in Group & Open in Group: Bearded Collie
Aust Sup Ch Edinglen Somebody Stop Me (Michele Lincoln)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Australian Kelpie
Aust Ch Tegoura Dont Funk Wthmy Heart (Mr S A & Mrs S M Lewis)
Puppy in Group: Welsh Corgi (Pembroke)
Dawco At The Edge Of Time (AI) (Mr David P Dawes)
Junior in Group: Welsh Corgi (Pembroke)
Aust Ch Vanharon Viscount Monty at Bojojamile (AI) (Mrs C Vaughan/ Mr R H & Mrs V J Hutton)
Intermediate in Group: Shetland Sheepdog
Aust Ch Hartly Crystal Clear (Cathryn Murdoch & Nicole Pearson)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Finnish Lapphund
Aust Gr & Neut Ch Kalevi Cheri Flora HT (M Scriven & A Mulady)
Runner Up Neuter in Group: Shetland Sheepdog
Aust Sup & Neut Ch Hartly Deep Impact (N Pearson)

Australian Kelpie
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Tegoura Dont Funk Wthmy Heart (Mr S A & Mrs S M Lewis)

Australian Shepherd
R/UP BOB & Res Dog CC: Aust Ch Ukulunga Black Magic (Imp NZ) (T Hessenberger)
Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Etherial Moulin Rouge (Hessenberger / Oakey)
Baby of Breed: Ukulunga Goodnight Moon (Imp NZ) (T Hessenberger)
Puppy of Breed: Dapsen In On Th Secret With Cloverdowns (Hessenberger / Oakey)
Aust Bred of Breed: Lanbart Cherokee Cowgirl (Hessenberger/ Oakey)
Neuter BOB and Neuter Dog CC: Aust Sup Ch Maisilva Aolani Sonic Resonant (D Puttock)

Bearded Collie
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Edinglen Somebody Stop Me (Michele Lincoln)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Jazabil I Am Here To Sparkle At Edinglen (Imp NZ) (Michele Lincoln & Julie Lyons)
Baby of Breed: Lokynnda Rhapsody In Blue (Michele Lincoln & Julie Lyons)

Border Collie
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Trumagik Jack Of Spades (AI) (Mrs E Bevk & Ms R Koerber)
Junior of Breed: Quinora High Speed Affair RN (Ms C Hately)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Quinora Lennox Vision RN ET (Carole Hately)

Collie (Rough)
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Mirriyuula Illusion By Design (AI) (T & A Jenkins)
R/UP BOB and Dog CC: Aust Ch Mc Leod's Kryptonite (Imp CHE- SWI) (Fancote/Hales/Wildman)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Barcoo Bravo Zulu (Belinda Hales)
Baby of Breed: Triblu Morning Light (Tracy Rosenkranz)

Finnish Lapphund
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Snofyre Iconic Adventure JC (J Richards)
Res Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Aust Ch Ausvarg Dixie (Caleb Fryar)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Gr & Neut Ch Kalevi Cheri Flora HT (M Scriven & A Mulady)

Shetland Sheepdog
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Hartly Crystal Clear (Cathryn Murdoch & Nicole Pearson)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Puppy of Breed: Hartly Mumms The Word (Lyn Pearson)
Baby of Breed: Hartly Big Bang (N Pearson)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Sup & Neut Ch Hartly Deep Impact (N Pearson)

Welsh Corgi (Pembroke)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Vanharon Viscount Monty at Bojojamile (AI) (Mrs C Vaughan/ Mr R H & Mrs V J Hutton)
R/UP BOB, Res Dog CC & Puppy of Breed: Dawco At The Edge Of Time (AI) (Mr David P Dawes)
Bitch CC: Aust Gr Ch Coondarby Give Me Your Heart (A L & B G Lewis)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Bojojamile Bag of Tricks (AI) (Mr R H & Mrs V J Hutton)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mrs Iris Glynn (SA)  (Group Entry : 62)

Best in Group & Open in Group: Dobermann
Aust Ch Vansitar Black and Gold (Imp NZ) (E Bell & Vansitar Kennels)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Alaskan Malamute
Aust Ch Koolrunnings Flirtini (Catherine Loft)
Puppy in Group: Schnauzer (Miniature)
Colebrook Just Call Me Pink (R & N Inglis)
Junior in Group: German Pinscher
Aust Ch Kaitler Flamenco With Daveren (IID) (Shana Lennox)
Intermediate in Group: Bullmastiff
Aust Ch Banobrae Circles of Hell (AI) (Gregory Barber)
Runner Up Neuter in Group: Boxer
Aust & Neut Ch Boxberry When I Grow Up (Mr D W Halliday & Mrs S J Badman)

Alaskan Malamute
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Koolrunnings Flirtini (Catherine Loft)

Boxer
Res Bitch CC & Junior of Breed: Boxberry Xanthous (Mr D W Halliday)
Minor of Breed: Boxberry Gotta Be Made Of Milo (Mr D W Halliday)
Intermediate of Breed: Boxberry Surfing Legend (Mr D W Halliday)
Aust Bred of Breed: Aust Ch Boxberry Real Gone Kid (AI) (Mr D W Halliday)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Boxberry When I Grow Up (Mr D W Halliday & Mrs S J Badman)

Bullmastiff
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Banobrae Circles of Hell (AI) (Gregory Barber)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Banobrae Hell or High Water (G & P Barber / J Karena)

Cane Corso
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aus Ch Kylasha Turn it up (Nicole Tetley)

Dobermann
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Vansitar Black and Gold (Imp NZ) (E Bell & Vansitar Kennels)

Dogue de Bordeaux
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Bordogue Lincoln (J & A Douglass / R & K Reid)

German Pinscher
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Kaitler Flamenco With Daveren (IID) (Shana Lennox)

Samoyed
Res Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Kalaska Soda Licious (Helen Calderwood/Kristine O'Reilly)

Schnauzer
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Swashbuckle Tango Lees Lyons (M Lees & M Lyons)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Grossbotwar Uptown Girl (M Lees & M Lyons)
Dog CC: Swashbuckle Kertanegara (G Knight & S Gani)

Schnauzer (Miniature)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Colebrook Hot Trublu Aussie (R & N Inglis)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Colebrook Just Call Me Pink (R & N Inglis)

Shiba Inu
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Kortmar Dogs Days Are Over (Lyne Browning)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Kortmar RickyDontLoseThatNumbr (Lyne Browning)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mrs Jenny Whitney (NSW)  (Group Entry : 59)

Best in Group & Intermediate in Group: Shih Tzu
Aust Ch Sunside Aussie Legend (Imp CAN) (Sue Plackett)
Runner Up in Group & Open in Group: Dalmatian
Aust Ch Icspots Run To Paradise (K Britten & M Morrissey)
Minor in Group: Schipperke
Aust Ch Monterrez Ironman At Barragan (Graham Cruse & Neil Curwen)
Junior in Group: British Bulldog
Britishextra the Irishman (C & H Smith / G Edmunds)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Japanese Spitz
Aust & Neut Ch Mannerking Mystical Dreams (Debbie King)

British Bulldog
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Britishextra the Irishman (C & H Smith / G Edmunds)

Dalmatian
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Icspots Run To Paradise (K Britten & M Morrissey)
Dog CC & Intermediate of Breed: Icspots Green with Envy (K/M Britten / Morrissey)
Baby of Breed: Spotadot Whatever It Takes (Rebecca Woiwade)
Minor of Breed: Lukius Truly Madly Deeply (Rebecca Woiwade)

French Bulldog
Dog CC & Junior of Breed: Sandycreek Storm Bringer (Karen Allcorn & Rachel English)
Minor of Breed: Jegarbul The Last Dandelion (Kristy R Cassidy)
Junior (Bitch) of Breed: Jonhah Lil Miss Twistie (Jules Freeman & Sheridan Ledger)

Japanese Spitz
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Mannerking Silver Ghost (Mrs C Retallack was)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Daesdaemar Affair To Remember At Mannerking (Debbie King)
Baby of Breed: Mannerking I Did It My Way (Debbie King)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Mannerking Mystical Dreams (Debbie King)

Keeshond
Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Aust Ch Rymiska Sweet Like Candy (T Parker)
Baby of Breed: Calivale Crime Stopper (Brad Santas)

Lhasa Apso
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Neokarma Fonda Chicks (S Farnham)

Poodle (Miniature)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Rokshani Magical Edition (Julie Fraser)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Rokshani Love In Motion (Mrs A Copeland)

Schipperke
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Monterrez Ironman At Barragan (Graham Cruse & Neil Curwen)

Shih Tzu
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Sunside Aussie Legend (Imp CAN) (Sue Plackett)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Placky Boss Bitch (Sue Plackett)

Tibetan Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Cobbstar Moon Danca (Deborah Pezzella)
Baby of Breed: Gengala Critics Choice (Miss L Hickie / Mr R Barter & Mrs Y Barter)