Coonabarabran Kennel Club Inc (PM Show) (NSW)

Date of Show : 19-Jun-2021 (Saturday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mrs Sue Bownds (NSW)   (Total Entry : 315)

Best in Show & Open in Show: Australian Shepherd
Am & Aust Ch Impacts Teddy Ruxpin (Imp USA) (Belinda West/ Tim Thomas/ Judy VanderSteen/ Kelton Hatton)
Runner Up in Show & Intermediate in Show: Cocker Spaniel
Aust Ch Sandtoys In Overdrive (N & S Lane)
Baby in Show: Samoyed
Samayah Hallelujah Moonstar (Julie Wales)
Puppy in Show: Shiba Inu
Kortmar Ready For It (Lyne Browning)
Junior in Show: Foxhound
Aust Ch Foxhunt Layla (Mrs C / Miss B & Mr J Bryson / B West & A Page)
Bred by Exhibitor in Show: Australian Shepherd
Aust Sup Ch Goldmaid Spectacular Bid (D & L Meagher)
Best Neuter in Show & Open Neuter in Show: Staffordshire Bull Terrier
Aust & Neut Ch Southstock Shes Got The Look (Ms C l Rea)
Runner Up Neuter in Show: Fox Terrier (Smooth)
Aust Neut Ch Santop Whos That Girl (S & S Norman)

Baby SweepStakes - 2nd Place: Samoyed
Samayah Hallelujah Moonstar (Julie Wales)
Baby SweepStakes - 3rd Place: German Shepherd Dog (Long Stock Coat)
Azincourt Miss Dior (Miss C Bird)

Puppy SweepStakes - 1st Place: Jack Russell Terrier
Toucansto Gum Nut (Mr L Burt)
Puppy SweepStakes - 2nd Place: Pointer
Zensu Incantation (AI) (Mr B & Mrs H Clarke)
Puppy SweepStakes - 3rd Place: Bernese Mountain Dog
Grandessa Casanova (Melissa Murray)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mrs Sue Bownds (NSW)  (Group Entry : 48)

Best in Group & Open in Group: Pug
Aust Ch Kabova Eskimo Joe (C Craig & J Whitney)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: Cavalier King Charles Spaniel
Aust Ch Matmor Raffles (M Morse & W Henderson)
Puppy in Group: Havanese
Aust Ch Beljala Honor Roll (James & Alanna Bell)
Bred by Exhibitor in Group: Havanese
Aust Ch Beljala Game Set And Match (James & Alanna Bell)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: English Toy Terrier (Black and Tan)
Aust Ch Antrimlodge Donatello (Susan Tynan)

Australian Silky Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Balkana Under The Influence (James Camac)

Cavalier King Charles Spaniel
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Matmor Raffles (M Morse & W Henderson)
Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Matmor Just The Way You Are (Mathew Morse & Will Henderson)
Baby of Breed: Maxemil The First Lady (AI) (V B & J A Elsley)
Baby (Dog) of Breed: Maxemil Commander in Chief (Vic & Jenny Elsley)

English Toy Terrier (Black and Tan)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Toiresort Dark Obsession (Susan Tynan)
R/UP BOB, Bitch CC & Bred by Exhibitor of Breed: Antrimlodge Dont Stop Me Now (Susan Tynan)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Antrimlodge Donatello (Susan Tynan)

Havanese
BOB, Dog CC & Bred by Exhibitor of Breed: Aust Ch Beljala Game Set And Match (James & Alanna Bell)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Beljala Honor Roll (James & Alanna Bell)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Beljala Jumpstart My Heart (James & Alanna Bell)

Maltese
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Marblanc Touched Bylove (E A White)

Pug
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Kabova Eskimo Joe (C Craig & J Whitney)
Bitch CC & Junior (Bitch) of Breed: Zaland Nuts N Bolts Not Needed (B Beves & N Estatheo)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Miss Glenda Goller (QLD)  (Group Entry : 51)

Best in Group & Bred by Exhibitor in Group: Skye Terrier
Aust Sup Ch SkyesDLimit MyWay or Da Hwy (Letisha Pelchen)
Puppy in Group: Jack Russell Terrier
Toucansto Gum Nut (Mr L Burt)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Staffordshire Bull Terrier
Aust & Neut Ch Southstock Shes Got The Look (Ms C l Rea)
Runner Up Neuter in Group: Fox Terrier (Smooth)
Aust Neut Ch Santop Whos That Girl (S & S Norman)

Australian Terrier
BOB, Dog CC & Bred by Exhibitor of Breed: Cliftop Chips Are In (Mrs S Gilkison)
R/UP BOB, Res Dog CC & Puppy of Breed: Cliftop Pallas (Mrs S Gilkison)
Bitch CC & Intermediate of Breed: Kalvalepark Flash Of Fire (Mrs S Gilkison)

Bedlington Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Fioralainn Laoch Mor (Eileen Clarke)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Fioralainn Taste of Diamonds (Eileen Clarke)

Bull Terrier (Miniature)
BOB, Dog CC & Bred by Exhibitor of Breed: Chrysaliss Avenged Sevenfold (Natalie Southam)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Chrysaliss Gunna Be Gold (Natalie Southam)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Chrysaliss Alexisonfire (Natalie Southam)
Baby of Breed: Chrysaliss Shieldmaiden (Natalie Southam)

Fox Terrier (Smooth)
Baby of Breed: Santop Sapphire (Scott & Sharon Norman)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Santop Whos That Girl (S & S Norman)

Irish Terrier
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Ayladee Lady of the Lake (Donna Robinson / Kath Wilkinson)

Jack Russell Terrier
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Toucansto Gum Nut (Mr L Burt)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Brighthelm Cressida (Sarah Gaffikin)

Skye Terrier
BOB, Dog CC & Bred by Exhibitor of Breed: Aust Sup Ch SkyesDLimit MyWay or Da Hwy (Letisha Pelchen)

Staffordshire Bull Terrier
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Southstock Shes Got The Look (Ms C l Rea)

Tenterfield Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Wimballah Mista Big (E Morgan)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aurburnsun What You Need (E Morgan)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mrs Ros Barden (NSW)  (Group Entry : 52)

Runner Up in Group: Welsh Springer Spaniel
Aust Ch Goldmaid Mind Games (D & L Meagher)
Minor in Group: German Shorthaired Pointer
Moruada Butter Chicken (Mrs S H Wright)
Puppy in Group: German Shorthaired Pointer
Moruada In Sync (Mrs S H Wright)
Intermediate in Group: Cocker Spaniel
Aust Ch Sandtoys In Overdrive (N & S Lane)
Aust Bred in Group: Gordon Setter
Aust Sup Ch Triseter Celtic Tartan (Mrs Michele Thomas)
Bred by Exhibitor in Group: Welsh Springer Spaniel
Aust Sup Ch Goldmaid Dangerous Player (AI) (D L & L Meagher)
Open in Group: Weimaraner
Aust Ch Ashlaren Bring Out The Bundy (Mrs E M Knox & Mrs A Page)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: German Shorthaired Pointer
Aust Ch Seltsam Line Of Fire (Morgan Rae)
Runner Up Neuter in Group: Brittany
Aust & Neut Ch Wameika Rogue Nation (Miss A Knopke)

Brittany
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Wameika Woohoo (Ward)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Wameika Rogue Nation (Miss A Knopke)

Cocker Spaniel
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Sandtoys In Overdrive (N & S Lane)
Puppy of Breed: Sandtoys Smoke N Mirrors (N & S Lane)

Cocker Spaniel (American)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Azel Onyx Isthe New Black (K Holtkamp)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Azel Playing With Fire (K Holtkamp)

German Shorthaired Pointer
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Moruada In Sync (Mrs S H Wright)
R/UP BOB, Dog CC & Minor of Breed: Moruada Butter Chicken (Mrs S H Wright)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Seltsam Line Of Fire (Morgan Rae)

Gordon Setter
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Triseter Celtic Tartan (Mrs Michele Thomas)

Hungarian Vizsla
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Asuare Shut Up N Kiss Me (Heath Thomson)

Pointer
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Rhyll Walking In The Rain (Charlotte Gutzeit)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Minor of Breed: Zensu Incantation (AI) (Mr B & Mrs H Clarke)
Puppy of Breed: Rhyll Talking Point (Charlotte Gutzeit)

Weimaraner
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Ashlaren Bring Out The Bundy (Mrs E M Knox & Mrs A Page)
Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Aust Gr Ch Besko Colls Many Spirits (AI) (Mr C & Mrs A Tulk)

Weimaraner (Long-haired)
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Greywei X Examine at Bromhund (Bromhund Kennels)

Welsh Springer Spaniel
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Goldmaid Mind Games (D & L Meagher)
R/UP BOB, Res Dog CC & Bred by Exhibitor of Breed: Aust Sup Ch Goldmaid Dangerous Player (AI) (D L & L Meagher)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Miss Glenda Goller (QLD) (Group Entry : 36)

Best in Group & Bred by Exhibitor in Group: Whippet
Aust Sup Ch Goodwill Soul Deep (Steve & Debbie Albert)
Runner Up in Group & Junior in Group: Foxhound
Aust Ch Foxhunt Layla (Mrs C / Miss B & Mr J Bryson / B West & A Page)
Minor in Group: Whippet
Goodwill Deliciously Wicked (Steve & Debbie Albert)
Intermediate in Group: Beagle
Amancio Standn Tall N Proud (Mrs L M Gleeson)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Foxhound
Aust & Neut Ch Fudeta Matilda Me Darlin (Ms C l Rea)
Runner Up Neuter in Group: Whippet
Aust Neut Ch Calahorra Harrods (Tracy Quinn)

Beagle
BOB, Bitch CC & Bred by Exhibitor of Breed: Amancio Keeping The Faith (Mrs L M Gleeson)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Cliftop Blame It on Me (Mrs S Gilkison)
Intermediate of Breed: Amancio Standn Tall N Proud (Mrs L M Gleeson)

Dachshund (Miniature Smooth Haired)
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aquadachs Classy Cali (Mrs A Denby)
R/UP BOB & Res Bitch CC: Sonree I Dreamed a Dream (V B & J A Elsley)
Baby of Breed: Aquadachs Dazzling Opal (Mrs A Denby)
Minor of Breed: Aquadachs Ahamale Nala (Mrs A Denby)

Foxhound
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Foxhunt Layla (Mrs C / Miss B & Mr J Bryson / B West & A Page)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Fudeta Matilda Me Darlin (Ms C l Rea)

Whippet
BOB, Bitch CC & Bred by Exhibitor of Breed: Aust Sup Ch Goodwill Soul Deep (Steve & Debbie Albert)
Dog CC & Junior of Breed: Goodwill Simply Soul (Steve & Debbie Albert)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Goodwill Under Pressure (Steve & Debbie Albert)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Goodwill Deliciously Wicked (Steve & Debbie Albert)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter (Bitch) of Breed: Aust Neut Ch Calahorra Harrods (Tracy Quinn)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mrs Ros Barden (NSW)  (Group Entry : 52)

Best in Group & Open in Group: Australian Shepherd
Am & Aust Ch Impacts Teddy Ruxpin (Imp USA) (Belinda West/ Tim Thomas/ Judy VanderSteen/ Kelton Hatton)
Baby in Group: Australian Shepherd
Goldmaid U Wanna Piece Of Me (D & L Meagher)
Puppy in Group: Australian Shepherd
Goldmaid Bet On The Black (D & L Meagher)
Junior in Group: Welsh Corgi (Pembroke)
Aust Ch M-azn Home Sweet Home (Imp USA) (Mrs L Bettison / Mr D Dawes / Mrs R Smith)
Bred by Exhibitor in Group: Australian Shepherd
Aust Sup Ch Goldmaid Spectacular Bid (D & L Meagher)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: White Swiss Shepherd Dog
Aust Ch Eishund Spirit Hunter RN ET (Rachel Devenish-Meares)
Runner Up Neuter in Group: Finnish Lapphund
Aust Neut Ch Furballs Jupiter (C Anderson)

Australian Shepherd
BOB, Dog CC & Open of Breed: Am & Aust Ch Impacts Teddy Ruxpin (Imp USA) (Belinda West/ Tim Thomas/ Judy VanderSteen/ Kelton Hatton)
R/UP BOB, Res Dog CC & Bred by Exhibitor of Breed: Aust Sup Ch Goldmaid Spectacular Bid (D & L Meagher)
Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Goldmaid What R The Odds (D & L Meagher)
Baby of Breed: Goldmaid U Wanna Piece Of Me (D & L Meagher)
Puppy of Breed: Goldmaid Bet On The Black (D & L Meagher)

Collie (Rough)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Cathgarry Thunderstruck (Kathy Drew)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Cathgarry Coco Chanel (Mrs K Drew)
Puppy of Breed: Cathgarry Spritzed In Gold (Mrs K Drew)

Finnish Lapphund
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Orical Barbados Breeze (L Mills)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Furballs Jupiter (C Anderson)

German Shepherd Dog (Long Stock Coat)
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Lindenelm Fancy Tickled Pink (J Kenny & C Bird)
Baby of Breed: Azincourt Miss Dior (Miss C Bird)

Shetland Sheepdog
R/UP BOB & Res Dog CC: Aust Ch Sharndah Its Time To Party (Sharndah Knls)

Welsh Corgi (Pembroke)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch M-azn Home Sweet Home (Imp USA) (Mrs L Bettison / Mr D Dawes / Mrs R Smith)
Minor of Breed: Aust Ch Aziah And So It Was This Time (Mrs L Bettison)

White Swiss Shepherd Dog
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Eishund Spirit Hunter RN ET (Rachel Devenish-Meares)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mr Don Hunter (NSW)  (Group Entry : 45)

Best in Group & Intermediate in Group: Newfoundland
Aust Sup Ch Newfcastle War Party (Robyn Nagle /Helen Durell)
Baby in Group: Samoyed
Samayah Hallelujah Moonstar (Julie Wales)
Minor in Group: Bernese Mountain Dog
Grandessa Casanova (Melissa Murray)
Puppy in Group: Shiba Inu
Kortmar Ready For It (Lyne Browning)
Aust Bred in Group: Bernese Mountain Dog
Aust Ch Branbern Rubiks Cube (Mrs M Murray)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Siberian Husky
Aust Sup Ch Baykalskee Memphis Belle (Craig & Jayne Schmarr)
Runner Up Neuter in Group: Alaskan Malamute
Aust & Neut Ch Katmai Reflection of You (Tracy Goodwin)

Alaskan Malamute
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Chimo Whatever Will Be Will Be (Ms Syme/ Ms T Goodwin/ Mr M Frigo & Ms E Levett)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Katmai Reflection of You (Tracy Goodwin)

Bernese Mountain Dog
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Branbern Rubiks Cube (Mrs M Murray)
R/UP BOB, Res Dog CC & Minor of Breed: Grandessa Casanova (Melissa Murray)
Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Branbern Once Upon A Time (Mrs M L Murray)

Dogue de Bordeaux
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Modavam Big bang (Doug Burt)

German Pinscher
Baby of Breed: Kayem Guns N Roses (Kerry Adams/ J G & C M Musty)

Newfoundland
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Sup Ch Newfcastle War Party (Robyn Nagle /Helen Durell)

Rottweiler
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Ebonhaus Prime Time (Ms M Ward)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Ebonhaus Take It To The Limit (Ian & Deborah McLean)

Samoyed
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Apolar Lovin Sweet Revenge (Julie Wales)
Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Apolar Warrior In White (Sarah Jones)
Baby of Breed: Samayah Hallelujah Moonstar (Julie Wales)

Schnauzer (Miniature)
Baby of Breed: Ebshine Quality Street (Veeni Craig)

Shiba Inu
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Kortmar Shake It Off (Lyne Browning)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Puppy of Breed: Kortmar Ready For It (Lyne Browning)

Siberian Husky
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Sup Ch Baykalskee Memphis Belle (Craig & Jayne Schmarr)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mrs Sue Bownds (NSW)  (Group Entry : 31)

Best in Group & Intermediate in Group: Lhasa Apso
Aust Ch Zaland its a kind of magic (Mr B & Mrs L Pepperall)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: German Spitz (Mittel)
Aust Ch Beleesha Big Bang (Gemma Folli)
Minor in Group: French Bulldog
Meralla Never Forget (David/ Louise/ Tiarne Tattersall & Jenni Bill)
Puppy in Group: British Bulldog
Omaggio On The Double (Mrs S Gibbons)
Junior in Group: Schipperke
Monterrez Full Frontal At Barragan (NBT) (Graham Cruse & Neil Curwen)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Schipperke
Aust Gr Ch Monterrez Star Quality (B Beves & N Estatheo)

British Bulldog
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Omaggio On The Double (Mrs S Gibbons)
R/UP BOB, Res Dog CC & Junior of Breed: Omaggio The Candy Man (Mrs S Gibbons)

French Bulldog
R/UP BOB, Res Bitch CC & Junior of Breed: Jonhah Lil Miss Twistie (Jules Freeman & Sheridan Ledger)
Dog CC & Intermediate of Breed: Sarcelles Georges St Pierre (Doug Burt)
Minor of Breed: Meralla Never Forget (David/ Louise/ Tiarne Tattersall & Jenni Bill)

German Spitz (Mittel)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Beleesha Big Bang (Gemma Folli)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Borndownunda Rose Tattoo (G Folli)
Baby of Breed: Fyreburst Obsession (G Folli)

Great Dane
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Underane In Gold (AI) (Sheree Lindeman)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Underane Ishara (AI) (Sheree Lindeman)

Japanese Spitz
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Daesdaemar Dancing Queen (Denise M Sylvester)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Daesdaemar Sylver Stars (Denise Sylvester)

Lhasa Apso
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Zaland its a kind of magic (Mr B & Mrs L Pepperall)

Poodle (Toy)
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Remari That's The Way (Janet Smaller)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Junior of Breed: Remari Toscana (Janet Smaller)

Schipperke
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Monterrez Full Frontal At Barragan (NBT) (Graham Cruse & Neil Curwen)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Gr Ch Monterrez Star Quality (B Beves & N Estatheo)

Shar Pei
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch SharpeiLodge Final Edition (Kim Markham)