Woodford A P & I Association Inc (QLD)

Date of Show : 18-Jun-2021 (Friday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mrs Jane Armatys (QLD)   (Total Entry : 340)

Best in Show & Open in Show: Papillon
Aust Ch Birikino Victory Dance (Ian Rasmussen & Kaye Mcghie)
Runner Up in Show & Intermediate in Show: Scottish Terrier
Upyrkilt Here Comes the Sun (Stacy Kellie)
Minor in Show: Boxer
Elkohe The Bomb (Kym Hopper)
Junior in Show: Hungarian Vizsla
Aust Ch Batorok Moonlit Perfection (Ms K Kettleton)
State Bred in Show: Collie (Rough)
Aust Ch Fairenvy DeanAmbrose N Silva (Angela Sime)
Best Neuter in Show & Open Neuter in Show: Cavalier King Charles Spaniel
Aust & Neut Ch Noonameena Orion Star (J Faber)
Runner Up Neuter in Show: Staffordshire Bull Terrier
Aust & Neut Ch Magicmine My Tys Angel CCD CDX RE JDX AD (Paula Hill)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mrs Jane Armatys (QLD)  (Group Entry : 58)

Best in Group & Open in Group: Papillon
Aust Ch Birikino Victory Dance (Ian Rasmussen & Kaye Mcghie)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: Pomeranian
Aust Ch Pomquest Precious (Bianca Hickey)
Baby in Group: Pug
Anyang Super Trooper (Anyang Pugs)
Minor in Group: Italian Greyhound
Tacozajo Afina (Mr R Davis & Ms Carolyn Shaw)
State Bred in Group: Pug
Anyang Sister Sadie (Anyang Pugs)
Aust Bred in Group: Cavalier King Charles Spaniel
Aust Ch Noonameena Miss Personality (J Faber)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Cavalier King Charles Spaniel
Aust & Neut Ch Noonameena Orion Star (J Faber)
Runner Up Neuter in Group: Tibetan Spaniel
Aust Gr Ch Shadowvale Arctic Lights (P C & R Stringfellow)

Cavalier King Charles Spaniel
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Noonameena Miss Personality (J Faber)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Aberlour Whispering Jack (Lyn Dunne)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Noonameena Orion Star (J Faber)

Chihuahua (Long Coat)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Moldavia Winning My Way To You (H E J Bright)

Chihuahua (Smooth Coat)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Toyopet Kotaro Choco Bramvers (H E J Bright)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate (Bitch) of Breed: Sunirock Oceanna (Ann Parker)
Res Bitch CC & Junior (Bitch) of Breed: Tarquila Mystic Wolf (Ann Parker)

Chinese Crested Dog
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Karakush Puffection at Glenlion (J & S Cook)

Italian Greyhound
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Tacozajo Afina (Mr R Davis & Ms Carolyn Shaw)
Baby of Breed: Tacozajo Tuppence (Mr R Davis & Ms Carolyn Shaw)
Neuter BOB & Neuter Bitch CC: Aust Sup & Neut Ch Delco Waterlily (Eileen Colbert)

Miniature Pinscher
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch DeSugar Miss Violet DeVille (Amanda Anson)

Papillon
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Birikino Victory Dance (Ian Rasmussen & Kaye Mcghie)

Pomeranian
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Pomquest Precious (Bianca Hickey)

Pug
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Anyang Toshi Mac (Anyang Pugs)
Res Bitch CC: Kabova House Of Mirrors (Jenny Whitney)
Baby of Breed: Anyang Super Trooper (Anyang Pugs)
State Bred of Breed: Anyang Sister Sadie (Anyang Pugs)

Tibetan Spaniel
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Shadowvale Moon Hunter (AI) (P / C & R Stringfellow)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Shadowvale A Bit Posh (P / C & R Stringfellow)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Gr Ch Shadowvale Arctic Lights (P C & R Stringfellow)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Miss Rosemary Green (QLD)  (Group Entry : 36)

Best in Group & Intermediate in Group: Scottish Terrier
Upyrkilt Here Comes the Sun (Stacy Kellie)
Minor in Group: West Highland White Terrier
Westland Bolli Stoli Darling (Mr G & Mrs C Bowers)
Puppy in Group: Australian Terrier
Aronaw Let Us Make Peace (L Lobegeiger)
Junior in Group: West Highland White Terrier
Aust Ch Juscot Follow That Dream To Whitebriar (Imp NZ) (Mrs C Bowers)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Staffordshire Bull Terrier
Aust & Neut Ch Magicmine My Tys Angel CCD CDX RE JDX AD (Paula Hill)

Australian Terrier
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aronaw Let Us Make Peace (L Lobegeiger)
R/UP BOB, Dog CC & Minor of Breed: Xanthorrhoea Sardonyx (Lauren Lobegeiger)

Jack Russell Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Belljacks Prime Time (Steve & Kathy Whyatt)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Belljacks Believe In Magic (S & K Whyatt)

Scottish Terrier
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Upyrkilt Here Comes the Sun (Stacy Kellie)

Staffordshire Bull Terrier
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Magicmine Dark Knight CCD CD RA JC (Paula HIll)
Res Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Magicmine Knights Angel JC (Paula Hill)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Magicmine My Tys Angel CCD CDX RE JDX AD (Paula Hill)

Tenterfield Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Nudimah Earl Edward (David & Mary Holt)
Baby of Breed: Nudimah Top Icon (David & Mary Holt)
Junior of Breed: Charbon Everythings Archie (C E & J F Chambers)

West Highland White Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Juscot Follow That Dream To Whitebriar (Imp NZ) (Mrs C Bowers)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Westland Bolli Stoli Darling (Mr G & Mrs C Bowers)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mrs Jane Armatys (QLD)  (Group Entry : 69)

Best in Group & Open in Group: Hungarian Vizsla
Aust Ch Shaunuff Whole Lotta Love (D Winch & P Johnson)
Runner Up in Group: Cocker Spaniel
Aust Ch Bifield Meant To Be (Geoff Kill)
Puppy in Group: Welsh Springer Spaniel
Aust Ch Hartset Edge ofthe Galaxy (Jenny Hampton)
Junior in Group: Hungarian Vizsla
Aust Ch Batorok Moonlit Perfection (Ms K Kettleton)
Runner Up Neuter in Group: Irish Setter
Roseswain Maella Peers (AI) (B Sakowski)

Brittany
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Wameika Whiskeysour (Ward)
R/UP BOB, Res Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Wameika UpUpN Away (Mrs M & Mr B Wesener)
Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Wameika True Texaslady (Ward)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Sup & Neut Ch Wameika Kazs Short Spirit (Ward)

Cocker Spaniel
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Bifield Meant To Be (Geoff Kill)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Acijay Dressed To The Nines With Watervaal (Louise Bygraves)

Golden Retriever
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: GoldMartini Not That Innocent (Alexandria Martin & Georgia Melville)

Hungarian Vizsla
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Shaunuff Whole Lotta Love (D Winch & P Johnson)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Batorok Moonlit Perfection (Ms K Kettleton)
Dog CC & Puppy of Breed: Elettars The Godfather (D Winch & P Johnson)

Irish Setter
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Ellerby Oakey (B Sakowski)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Roseswain Maella Peers (AI) (B Sakowski)

Nova Scotia Duck Tolling Retriever
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Addatoll Hugo Boss (AI) (Julie Robinson)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Airai the golden ticket (Julie Robinson)

Weimaraner
Baby of Breed: Feldjaeger Lil Bit Daring (Judy Glover)

Welsh Springer Spaniel
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Hartset Edge ofthe Galaxy (Jenny Hampton)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Hartset Wings Ofan Angel (Jenny Hampton)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Ricochez Enfys Sian (Jenny Hampton)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Miss Rosemary Green (QLD) (Group Entry : 44)

Best in Group & Junior in Group: Saluki
Aust Ch Pazada Keeping Up Appearances (AI) (P & R Bazzocco / G & P Russell)
Runner Up in Group & Open in Group: Beagle
Am Gr Ch Red Americana Kempinski At Argyle (Imp USA) (J & R Cook / K Lockwood)
Baby in Group: Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Splendak Sweet N Sassy (B K & Y J Shaw)
Minor in Group: Afghan Hound
Sashayaway Knight of Chance (Mr S Bennett & Mr B Green)
Intermediate in Group: Dachshund (Miniature Wire Haired)
Aust Ch Fayrewyre Serendipity (Ms L Dunn)
State Bred in Group: Dachshund (Miniature Wire Haired)
Aust Ch Fayrewyre Celtic Warrior (Ms L Dunn)

Afghan Hound
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Tianze Diamond In The Rough (Jacky Harnett)
R/UP BOB, Res Dog CC & Minor of Breed: Sashayaway Knight of Chance (Mr S Bennett & Mr B Green)
Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Tianze Jewel Inthe Crown (Jacky Harnett)
Res Bitch CC & Minor (Bitch) of Breed: Sashayaway Chances R U Know Me (B Green & S Bennett)

Beagle
BOB, Dog CC & Open of Breed: Am Gr Ch Red Americana Kempinski At Argyle (Imp USA) (J & R Cook / K Lockwood)

Borzoi
BOB, Bitch CC & Open of Breed: (F) & Aust Ch Russkimir Grand Designs JC SC (M L Davis)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Russkimir Secret Wishes (M L Davis)
Res Dog CC: Sashayaway Downtown Valentino (B Green & S Bennett)

Dachshund (Miniature Long Haired)
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Splendak Next Chapter in Bold (B K & Y J Shaw)
R/UP BOB & Bitch CC: Aust Ch Splendak Special Edition (B K & Y J Shaw)

Dachshund (Miniature Smooth Haired)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Gersndach Aria Rio Femme (B K & Y J Shaw)
Baby of Breed: Splendak Sweet N Sassy (B K & Y J Shaw)

Dachshund (Miniature Wire Haired)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Fayrewyre Serendipity (Ms L Dunn)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Fayrewyre Sorcerer (Ms L Dunn)
Res Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Fayrewyre Celtic Warrior (Ms L Dunn)
Res Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Fayrewyre Tea Rose (Ms L Dunn)

Irish Wolfhound
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Dongunya Janeisha (D & E Henzell / J & S Donaldson)

Petit Basset Griffon Vendeen
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Rokeena Hot Toddy (Mrs R & Mr R J Wallis)

Rhodesian Ridgeback
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Beglory Fendi Xhosa (AI) (P Kelly / L Marrone)

Saluki
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Pazada Keeping Up Appearances (AI) (P & R Bazzocco / G & P Russell)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Miss Rosemary Green (QLD)  (Group Entry : 58)

Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Border Collie
Aust Ch Nahrof Single Shot (R & J McKiernan / J & N Attridge)
Baby in Group: Australian Cattle Dog
Jayblue Country Scout (AI) (Melissa Powell)
Minor in Group: Border Collie
Classicyds Ego Is Not A Dirty Word (Jason/ Nadia & Mel Attridge)
Puppy in Group: Swedish Vallhund
Trendam Shake That (Mira A J & Miss S J Smith)
Junior in Group: Australian Cattle Dog
Aust Ch Morview Lets Make Sum Noise (Steve & Kathy Whyatt)
State Bred in Group: Collie (Rough)
Aust Ch Fairenvy DeanAmbrose N Silva (Angela Sime)

Australian Cattle Dog
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Morview Lets Make Sum Noise (Steve & Kathy Whyatt)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Waykrest Show Time (Wayne Carter)
Res Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Waykrest Silver Sam (Wayne Carter)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Waykrest Solo One (Wayne Carter)
Baby of Breed: Jayblue Country Scout (AI) (Melissa Powell)
Baby (Bitch) of Breed: Jayblue Country Journey (AI) (Mr A Ziebell)
Puppy of Breed: Waykrest Raging Bull (Wayne Carter)

Australian Kelpie
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Sup Ch Belljacks Just Foolin Around (S & K Whyatt)

Border Collie
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Nahrof Single Shot (R & J McKiernan / J & N Attridge)
Dog CC & Minor of Breed: Classicyds Ego Is Not A Dirty Word (Jason/ Nadia & Mel Attridge)

Collie (Rough)
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Fairenvy DeanAmbrose N Silva (Angela Sime)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Highclere Love At First Sight (Cecilie Kemp)

Finnish Lapphund
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Caleebra Heart Of Winter (Shareen Chouffot)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Caleebra Diamonds in the Sky (N Naismith)

Old English Sheepdog
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Tootone Anything But Ordinary (Nicole Jardine)
Baby of Breed: Ottaba Right on Quewe (Mrs A Cassidy)

Shetland Sheepdog
R/UP BOB, Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Aust Ch Mackland Wings Ov Change (Imp SAF) (Sharndah Knls)
Res Dog CC & Junior of Breed: Sharndah Power Ov One (Sharndah Kennels)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Inneslake ZZ Top (D & D Hedge / D Yates)

Swedish Vallhund
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Trendam Shake That (Mira A J & Miss S J Smith)

Welsh Corgi (Pembroke)
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Izalab Ginger (Leigh Hinricks)
Res Bitch CC & State Bred of Breed: Izalab Sophia (Leigh Hinricks)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mr Steve Yiannou (QLD)  (Group Entry : 34)

Best in Group & Aust Bred in Group: Portuguese Water Dog
Aust Sup Ch Abwaj Our River Runs Deep (Audrey Best)
Runner Up in Group & Open in Group: Dobermann
Aust Sup Ch Vansitar New York State O Mind (Imp NZ) WAC (A & T L Chakraborty / Vansitar Dobermann)
Minor in Group: Boxer
Elkohe The Bomb (Kym Hopper)
Junior in Group: Schnauzer (Miniature)
Upyrkilt Little Black Duck (Stacy Kellie)
Intermediate in Group: Boxer
Ronin More Grinner -Thn-Sinner (Imp NZ) (Kym Hopper)
State Bred in Group: Rottweiler
Aust Ch Mondallin Its Just You And Me (Ms T Payne/ Mr D Dallinger & Ms M Moore)

Boxer
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Ronin More Grinner -Thn-Sinner (Imp NZ) (Kym Hopper)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Elkohe The Bomb (Kym Hopper)
Baby of Breed: Keljamar Mr Squiggle (Kellie Poole)
Puppy of Breed: Elkohe Fast and the Furious (Julie Howarth)

Bullmastiff
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Nighthunder Fireball (Gayle Slaughter)

Dobermann
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Vansitar New York State O Mind (Imp NZ) WAC (A & T L Chakraborty / Vansitar Dobermann)

Dogue de Bordeaux
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Redsomore Fortunate Son (R Deeks/ A Turner/ L Lovell)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Bordogue Nara (R Deeks & A Turner)

Portuguese Water Dog
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Abwaj Our River Runs Deep (Audrey Best)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Abwaj The Magic Splash (Audrey Best)

Rottweiler
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Mondallin Its Just You And Me (Ms T Payne/ Mr D Dallinger & Ms M Moore)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Mondallin Just Chasin Rainbows (Mr D Dallinger & Ms M Moore)
Baby of Breed: Madhausrotts Higher Power (L Madeley)

Schnauzer (Miniature)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Upyrkilt Little Black Duck (Stacy Kellie)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Ebshine Jukebox Rock (Barbara Wilson/Davinia Russell)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mr Steve Yiannou (QLD)  (Group Entry : 41)

Runner Up in Group: Tibetan Terrier
Aust Sup Ch Qanda Lhi's Qa-Par (Imp ITY) (Sharon & Breanne Lancey)
Baby in Group: Shih Tzu
Oeshih I Told You So (D Dallinger & M Moore)
Puppy in Group: Poodle (Miniature)
Jenuin When Hell freezes Over (AI) (Miss D Craig / Mrs M Barton / Mrs J Sculac)
Intermediate in Group: German Spitz (Mittel)
Lamorna Hela Goddess of Asgard (Sean & Kathy Field)
State Bred in Group: British Bulldog
Avae Queen of Ice (Evie Lamb)

Boston Terrier
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Keljamar Lil Miz Show Off (Kellie Poole)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Puppy of Breed: Keljamar Shes Flamboyant (Kellie Poole)

British Bulldog
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Snailsbury Hugo Boss (Allen & Vickki Lamb)
Bitch CC & State Bred of Breed: Avae Queen of Ice (Evie Lamb)

French Bulldog
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Moonglade Ussr Konfidential (K L Peek)
Baby of Breed: Moonglade Special Agent Ziva (K L Peek)
Aust Bred of Breed: Moonglade Power Of Dream (Karen L Peek)

German Spitz (Mittel)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Lamorna Hela Goddess of Asgard (Sean & Kathy Field)

Great Dane
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Lapsewood Jezebel at Homerdane (Imp NZ) (S Gough)

Japanese Spitz
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Mannerking Lady Ziva at Hawkesmill (Mrs Barbara A Winch)

Lhasa Apso
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate (Dog) of Breed: Zaland The Clock Strikes One (Miss B Beves/ Miss N Estatheo & Mrs J Stringer)

Poodle (Miniature)
R/UP BOB, Res Dog CC & Puppy of Breed: Jenuin When Hell freezes Over (AI) (Miss D Craig / Mrs M Barton / Mrs J Sculac)
Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Morpaudl Dezigned N Zilva (P Morgan)

Poodle (Toy)
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Adithe Youre My World (Judith McRobie)

Schipperke
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Sanlyn Fire Storm (Imp NZ ) (Mr P & Mrs D Comrie)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Tanzapaw Cornelia Cinna (Mrs C & Mr D de Chaeney)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Monterrez Global Pandemic (Mr P & Mrs D Comrie)

Shih Tzu
Baby of Breed: Oeshih I Told You So (D Dallinger & M Moore)

Tibetan Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Qanda Lhi's Qa-Par (Imp ITY) (Sharon & Breanne Lancey)