Queensland Kennel Council (QLD)

Date of Show : 20-Jun-2021 (Sunday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mr John Burgess (QLD)   (Total Entry : 421)

Best in Show & Open in Show: Afghan Hound
Aust Sup Ch Khandhu Lyka Prayer (M J Tonks & K Bathgate)
Runner Up in Show: Portuguese Water Dog
Aust Sup Ch Abwaj Our River Runs Deep (Audrey Best)
Baby in Show: Bernese Mountain Dog
Azzabern Mocking Bird (Mr M & Mrs B Eslick)
Minor in Show: Dalmatian
Aust Ch Paceaway Candy Cane (Ms F E L Darling)
Puppy in Show: Cairn Terrier
Yarrinarra Down Under Drifter (Ms M F Lee)
Aust Bred in Show: Scottish Terrier
Upyrkilt Here Comes the Sun (Stacy Kellie)
Best Neuter in Show & Open Neuter in Show: Afghan Hound
Aust & Neut Ch Chakdarra Holly Go Lightly (Imp NZ) (Mrs J Y Anderson)
Runner Up Neuter in Show: Shetland Sheepdog
Aust Sup Ch Gavend Whispers Ov Gold (Traci Addison)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mr Jacobus Meyer (QLD)  (Group Entry : 89)

Minor in Group: Pug
Kabova Courage Unda Fire (Ms Jenny Whitney)
Junior in Group: Chihuahua (Long Coat)
Aust Ch Wachowa 00 Seven (Mrs Jennifer Watt)
Aust Bred in Group: Cavalier King Charles Spaniel
Aust Ch Coloora Scotch N Soda (Mrs L Morris)
Open in Group: Lowchen
Aust Ch Lowenhart Runs RingsRound (L & C Horne)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Cavalier King Charles Spaniel
Aust Gr Ch Marcavan Pretty Little Liar (Amanda Dunne)
Runner Up Neuter in Group: Tibetan Spaniel
Aust Gr Ch Shadowvale Arctic Lights (P C & R Stringfellow)

Australian Silky Terrier
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Allannette Mischief Maker (Mrs A Collins & Mrs K Pastiu)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Karlyermai Don't Mean Maybe (D Jacques & B Burrows)

Cavalier King Charles Spaniel
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Coloora Scotch N Soda (Mrs L Morris)
R/UP BOB, Res Dog CC & Intermediate of Breed: Swinabie When Rumours Run Riot (Donna Dickson)
Bitch CC & Aust Bred (Bitch) of Breed: Swinabie Magic in Springtime (Donna Dickson)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Cudyncae Enuff Said (Mrs J Ireland)
Baby of Breed: Daventri Secret Ambition (Bronwen Gordon/P Fernleigh)
Puppy of Breed: Davra Wota Littl Cracker (Michelle White)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Gr Ch Marcavan Pretty Little Liar (Amanda Dunne)

Chihuahua (Long Coat)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust / Cib/ Est/ Fin/ Lva/ Nor & Ltu Ch Triangel Joy Un Sorriso (Imp EST) (Mrs Jennifer Watt)
R/UP BOB, Res Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Wachowa 00 Seven (Mrs Jennifer Watt)
Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Wachowa Emily Jane (Mrs Jennifer Watt)
Baby of Breed: Wachowa Felicity Shagwell (Mrs Jennifer Watt)

Chihuahua (Smooth Coat)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Wachowa Man On A Mission (Mrs Jennifer Watt)
R/UP BOB, Res Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Wachowa Tom Sawyer (Mrs Jennifer Watt)
Bitch CC & Intermediate (Bitch) of Breed: Aust Ch Wachowa Josie Brown (Mrs Jennifer Watt)
Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Wachowa Isabel O'Shea (Mrs Jennifer Watt)

English Toy Terrier (Black and Tan)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Toiresort Malicifent (Mr J & Mrs C Bourke)
R/UP BOB & Res Bitch CC: Ketts Miss Indi (Catherine & Gary Cunningham)

Griffon Bruxellois
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Alynga Knitting Nancy (D Norman & M Huisman)

Havanese
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Karyme Velvet Kiss (M & S Cronshaw)

Italian Greyhound
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Sherabill Walk Of Fame (Sheree Richards)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Oakway Crown Sensation (Jill Marks)
R/UP Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter (Dog) of Breed: Aust & Neut Ch Kaasha Sugar Daddy (Frances Forbes)

Japanese Chin
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Pondaroza Tim Two (Mrs D Jacques)

Lowchen
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Lowenhart Runs RingsRound (L & C Horne)
R/UP BOB, Dog CC & Open (Dog) of Breed: Aust Sup Ch Paceaway Bon Chance (Fran Darling)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Paceaway Angel Mist (Fran Darling)
Baby of Breed: Lowenhart Shine Like Gloss (L & C Horne)

Pomeranian
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Pomquest Precious (Bianca Hickey)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Pomquest Lasting Legacy (Christine Carn)

Pug
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Kabova True Lies (Jenny Whitney)
Res Dog CC & Minor of Breed: Kabova Courage Unda Fire (Ms Jenny Whitney)
Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Kabova Bright Lights (J Whitney)

Tibetan Spaniel
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Shadowvale Moon Hunter (AI) (P / C & R Stringfellow)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Shadowvale A Bit Posh (P / C & R Stringfellow)
Junior of Breed: Stylyn Misty Sands (Majella Lines)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Gr Ch Shadowvale Arctic Lights (P C & R Stringfellow)
R/UP Neuter BOB & Res Neuter Bitch CC: Aust Ch Tamard Gift of Lov (Mrs Majella Lines)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mr John Burgess (QLD)  (Group Entry : 53)

Best in Group & Aust Bred in Group: Scottish Terrier
Upyrkilt Here Comes the Sun (Stacy Kellie)
Runner Up in Group: Fox Terrier (Smooth)
Aust Ch Foxcrag Traveln Thru Tyme (Mr P G & Mrs S H Hewinson)
Baby in Group: Australian Terrier
Paxterr Queens Gambit (Mrs Tarni Kimber)
Puppy in Group: Cairn Terrier
Yarrinarra Down Under Drifter (Ms M F Lee)
Junior in Group: Jack Russell Terrier
Aust Ch Belljacks Prime Time (Steve & Kathy Whyatt)
Intermediate in Group: American Staffordshire Terrier
Rizenstar Devil Isas Devildoes (S McKenzie)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Tenterfield Terrier
Aust Neut Ch Atenta Tina Sparkles (Desley Draper)

American Staffordshire Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Rizenstar Whosdanew Kingofhell (Miss S McKenzie & Miss K Gordon)
Intermediate of Breed: Rizenstar Devil Isas Devildoes (S McKenzie)

Australian Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Tagetarl Aussie Billy The Kid (Mrs Tarni Kimber)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Cliftop Rheia (Mrs Tarni Kimber)
Baby of Breed: Paxterr Queens Gambit (Mrs Tarni Kimber)

Cairn Terrier
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Yarrinarra Down Under Drifter (Ms M F Lee)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Yarrinarra Delta Dawn (Ms M Lee)
Baby of Breed: Yarrinarra Sage (Ms M F Lee)

Fox Terrier (Smooth)
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Foxcrag Traveln Thru Tyme (Mr P G & Mrs S H Hewinson)
R/UP BOB, Dog CC & Open (Dog) of Breed: Aust Ch Tamsam Te Toa (Imp NZ) (Mr P G & Mrs S H Hewinson)

Glen of Imaal Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Borderglens Bally Moss (Imp UK) (Mrs Tarni Kimber)

Irish Terrier
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Tawnyoak Dashing Fergus (Ms Raelene Campbell)

Jack Russell Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Belljacks Prime Time (Steve & Kathy Whyatt)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Belljacks Believe In Magic (S & K Whyatt)

Manchester Terrier
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Cathasaigh Phantom in the Park (AI) (Georgina Lofting)

Scottish Terrier
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Upyrkilt Here Comes the Sun (Stacy Kellie)

Tenterfield Terrier
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Atenta Tina Sparkles (Desley Draper)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mrs Toni Dennis (QLD)  (Group Entry : 76)

Runner Up in Group & Open in Group: German Shorthaired Pointer
Heiderst Moonstruck (Adema West & Heiderst Kennels)
Baby in Group: Hungarian Vizsla
Batorok Mulberry Affair (Ms K Kettleton)
Puppy in Group: Labrador Retriever
Aust Ch Driftway Moment in Time (Guy Spagnolo)
Intermediate in Group: Welsh Springer Spaniel
Aust Ch Ricochez Heulyn Cei (AI) (Mrs B Cornish)
Aust Bred in Group: Labrador Retriever
Aust Ch Driftway Trade Mark (Guy Spagnolo)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Brittany
Aust Sup & Neut Ch Wameika Kazs Short Spirit (Ward)
Runner Up Neuter in Group: Welsh Springer Spaniel
Aust Sup & Neut Ch Ricochez Faleiry Gabrielle (Bev Cornish)

Brittany
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Wameika UpUpN Away (Mrs M & Mr B Wesener)
R/UP BOB, Res Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Wameika Whiskeysour (Ward)
Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Wameika True Texaslady (Ward)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Sup & Neut Ch Wameika Kazs Short Spirit (Ward)

Chesapeake Bay Retriever
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Sharbae Rose of Tenarda (Imp UK) (Margaret Wedgwood)
Baby of Breed: Tenarda Shades of Tyler (Mr G P Mitchell)

Cocker Spaniel
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Acijay Dressed To The Nines With Watervaal (Louise Bygraves)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Pinewaite Beautiful Trauma (R & D Duffield)
Minor of Breed: Pinewaite Time To Tri (R & D Duffield)
Junior of Breed: Pinewaite Mystical Journey (R & D Duffield)

Field Spaniel
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Birdrise Thyme Is Right (J McDonald & R Arnott)
Baby of Breed: Birdrise Midnight StateOfMind (Rachael Arnott)

Flat Coated Retriever
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Arangold Backup Plan (Imp NZ) (K Brett)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Malunbea Disorderly Conduct (K Brett)

German Shorthaired Pointer
BOB, Dog CC & Open of Breed: Heiderst Moonstruck (Adema West & Heiderst Kennels)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Heiderst High Crimes (Adema West & Heiderst Kennels)

Golden Retriever
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch GoldMartini Oops I DidIt Again (Alexandria Martin & Georgia Melville)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Askaval Many Rivers To Cross (Askaval Kennels)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch GoldMartini Get Off My Kloud (Alexandria Martin & Georgia Melville)

Hungarian Vizsla
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Batorok Moonlit Perfection (Ms K Kettleton)
Baby of Breed: Batorok Mulberry Affair (Ms K Kettleton)

Irish Setter
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Eireannmada Bed Of Roses (AI) (Greg Browne)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Eireannmada Wildflower (AI) (Greg Browne)
Dog CC & Intermediate of Breed: Ellerby Oakey (B Sakowski)

Irish Water Spaniel
Res Bitch CC & Minor of Breed: Bunyarra Live at Giggletown (David Kill)

Labrador Retriever
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Driftway Moment in Time (Guy Spagnolo)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Driftway Trade Mark (Guy Spagnolo)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Mavstor Mission To Glory (AI) (J A Henry)
R/UP Neuter BOB & Res Neuter Bitch CC: Tenarda Caramia Mine (Margaret Wedgwood)
Neuter Dog CC & Open Neuter (Dog) of Breed: Aust Neut Ch Dewick Spice N Spirit RN CCD (Miss Barbara Dixon)

Nova Scotia Duck Tolling Retriever
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Addatoll Hugo Boss (AI) (Julie Robinson)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Airai the golden ticket (Julie Robinson)

Pointer
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Aspyre Tongues R Waggin (C Dewson & B S Barrs)
Baby of Breed: Pinerock Paw Print of Arista (Imp NZ) (Colleen Marwood)

Spanish Water Dog
Baby of Breed: Zandeena playn in mud puddles (Ms M Fox & Miss H Brown)

Weimaraner
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Aramii Aint Seen Nothin Yet (AI) (Lynelle Smith)

Weimaraner (Long-haired)
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Greywei Time for Bubbles (Kathleen Rogers)

Welsh Springer Spaniel
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Ricochez Heulyn Cei (AI) (Mrs B Cornish)
R/UP BOB & Bitch CC: Aust Ch Sarabande Sea of Dreams (AI) (Imp UK) (Bev Cornish)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Sup & Neut Ch Ricochez Faleiry Gabrielle (Bev Cornish)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mrs Jodie Wilshier (QLD) (Group Entry : 42)

Best in Group & Open in Group: Afghan Hound
Aust Sup Ch Khandhu Lyka Prayer (M J Tonks & K Bathgate)
Runner Up in Group: Whippet
Aust Ch Piaffe Bertana (Mrs U Greenwood)
Baby in Group: Norwegian Elkhound
Kyxen Sky (D/ M Senior & A Watt)
Minor in Group: Whippet
Shawthing Follow Me On Insta (Vicki Shaw)
Puppy in Group: Afghan Hound
Empari Ropes N Rodeos (AI) (Mr D Willson)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Afghan Hound
Aust & Neut Ch Chakdarra Holly Go Lightly (Imp NZ) (Mrs J Y Anderson)
Runner Up Neuter in Group: Dachshund (Miniature Wire Haired)
Aust Ch Agwyr Que Sera Sera (Mrs D G Hoyle)

Afghan Hound
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Khandhu Lyka Prayer (M J Tonks & K Bathgate)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Tianze Diamond In The Rough (Jacky Harnett)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Empari Ropes N Rodeos (AI) (Mr D Willson)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Chakdarra Holly Go Lightly (Imp NZ) (Mrs J Y Anderson)

Basset Hound
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Landwell Buster (Mrs R Bing)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Cayugaridge Dora (Mrs R Bing)

Borzoi
BOB, Bitch CC & Open of Breed: (F) & Aust Ch Russkimir Grand Designs JC SC (M L Davis)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Russkimir Secret Wishes (M L Davis)

Dachshund (Miniature Long Haired)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Splendak Special Edition (B K & Y J Shaw)
R/UP BOB, Dog CC & Minor of Breed: Splendak Next Chapter in Bold (B K & Y J Shaw)

Dachshund (Miniature Smooth Haired)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Gersndach Aria Rio Femme (B K & Y J Shaw)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Minor of Breed: Dacaldorf Mustang Sally (K Andrews)
Baby of Breed: Splendak Sweet N Sassy (B K & Y J Shaw)

Dachshund (Miniature Wire Haired)
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Sandswept Gorgia (Carol Sands)
R/UP BOB & Res Bitch CC: Sandswept Gabrielle (K Andrews)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Agwyr Que Sera Sera (Mrs D G Hoyle)

Norwegian Elkhound
Baby of Breed: Kyxen Sky (D/ M Senior & A Watt)

Pharaoh Hound
Baby of Breed: Starblush A Kind Of Magic (Ms R Whiteman)

Rhodesian Ridgeback
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Riginal Hold Me Closer Tiny Dancer (Stephen Hughes & Dale Blinco)

Whippet
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Piaffe Bertana (Mrs U Greenwood)
Dog CC & Minor of Breed: Shawthing Follow Me On Insta (Vicki Shaw)
Res Dog CC: Shawthing Paddy Pawz a Minit (V Dawson & V Shaw)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mr Ian Rasmussen (QLD)  (Group Entry : 58)

Best in Group & Open in Group: Old English Sheepdog
Aust Sup & Am Ch Wynsilot n Larame Come Together (Imp USA) (Mrs A Cassidy)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Border Collie
Aust Ch Nahrof Single Shot (R & J McKiernan / J & N Attridge)
Puppy in Group: Australian Kelpie
Oatland Okey Dokey (Mrs D Kent)
Junior in Group: Australian Cattle Dog
Aust Ch Morview Lets Make Sum Noise (Steve & Kathy Whyatt)
Intermediate in Group: White Swiss Shepherd Dog
Aust Ch Eishund The Dark Blonde (Christine & Neil Keen)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Shetland Sheepdog
Aust Sup Ch Gavend Whispers Ov Gold (Traci Addison)

Australian Cattle Dog
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Morview Lets Make Sum Noise (Steve & Kathy Whyatt)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Blucalypt Quintessence (Greg & Sharon Pinsent)
Baby of Breed: Blucalypt Spellbound (G & S Pinsent)

Australian Kelpie
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Belljacks Just Foolin Around (S & K Whyatt)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Oatland Okey Dokey (Mrs D Kent)

Bearded Collie
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Edinglen U Had Me At Hello (Michele Lincoln & Julie Lyons)

Belgian Shepherd Dog (Groenendael)
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Mirribandi Quiet Storm at Belengere (Kathy Prentice)

Belgian Shepherd Dog (Tervueren)
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Mirribandi Peppermint Twist (AI) HT PT (Kathryn Winton)

Border Collie
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Nahrof Single Shot (R & J McKiernan / J & N Attridge)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Cannyben Locked N Loaded (Janice McKiernan)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Fairenvy Maze N Dreams (Angela Sime)

Collie (Rough)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Highclere Love At First Sight (Cecilie Kemp)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Fairenvy DeanAmbrose N Silva (Angela Sime)

Finnish Lapphund
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Theldaroy Beyond Comparison (AI) (L C & R A Seare)

Old English Sheepdog
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup & Am Ch Wynsilot n Larame Come Together (Imp USA) (Mrs A Cassidy)
R/UP BOB, Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Aust Ch Wynsilot Never Say Never Again (Imp USA) (Mrs A Cassidy)
Baby of Breed: Ottaba Right on Quewe (Mrs A Cassidy)

Shetland Sheepdog
Baby of Breed: Sharndah Burn For U (Mrs A Walters)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Sup Ch Gavend Whispers Ov Gold (Traci Addison)

Welsh Corgi (Cardigan)
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Mandene The Sixth Sense (Julene Brady)

Welsh Corgi (Pembroke)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Antudor Best Kept Secret (K & E Blake)

White Swiss Shepherd Dog
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Diamondswiss Hunt For Stardom (Caitlin Crosby)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Eishund The Dark Blonde (Christine & Neil Keen)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Ms Shaneen Bendixen (QLD)  (Group Entry : 51)

Best in Group & Open in Group: Portuguese Water Dog
Aust Sup Ch Abwaj Our River Runs Deep (Audrey Best)
Runner Up in Group: Bernese Mountain Dog
Aust Ch Azzabern Dam Good Choice (Mr M & Mrs B Eslick)
Baby in Group: Bernese Mountain Dog
Azzabern Mocking Bird (Mr M & Mrs B Eslick)
Junior in Group: Portuguese Water Dog
Abwaj The Magic Splash (Audrey Best)
Intermediate in Group: Yakutian Laika
Orical Russian Ringleader (Brandon Dodd)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Dobermann
Wattavue Feiry Winter Sky (Mr & Mrs Burton)

Bernese Mountain Dog
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Azzabern Dam Good Choice (Mr M & Mrs B Eslick)
Baby of Breed: Azzabern Mocking Bird (Mr M & Mrs B Eslick)

Dobermann
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Wattavue Innocent Indulgence (Rhonda Harnell & Les Fabian)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Wattavue Feiry Winter Sky (Mr & Mrs Burton)

Dogue de Bordeaux
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Bordogue Tristan (Keith & Kylie Reid)
R/UP BOB, Res Dog CC & Intermediate of Breed: Deturndogues Odin Montpelier (Paul & Rhianon Gibson)
Baby of Breed: Lechienrouge Milo Deauville (Paul & Rhianon Gibson)
Junior (Dog) of Breed: Nanmas x-file (D Davies/T Lamb)

Portuguese Water Dog
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Abwaj Our River Runs Deep (Audrey Best)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Abwaj The Magic Splash (Audrey Best)

Rottweiler
R/UP BOB, Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Mondallin Its Just You And Me (Ms T Payne/ Mr D Dallinger & Ms M Moore)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Mondallin Just Chasin Rainbows (Mr D Dallinger & Ms M Moore)
Baby of Breed: Petrovrotti Cico (AI) (D McKeown & O McKeown)

Samoyed
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Snerzok Forged In Steele (D & J Wilders / D & J Maguire)
R/UP BOB, Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Aust Ch DeeJae Remember Pozieres (D & J Maguire)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: DeeJae Once Upon A Dream (D & J Maguire)

Schnauzer (Miniature)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Besonda High Calypso (Dasha Jones)

Yakutian Laika
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Orical Russian Ringleader (Brandon Dodd)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Miss Ainslie Carius (QLD)  (Group Entry : 52)

Runner Up in Group & Junior in Group: French Bulldog
Abiaan Movie Star Girl (AI) (Ben McWatt)
Minor in Group: Dalmatian
Aust Ch Paceaway Candy Cane (Ms F E L Darling)
Puppy in Group: Poodle (Standard)
Aust Ch Aufait All Star For Evoluer (K Flouskos & M Mason)
Aust Bred in Group: Great Dane
Aust Ch Underane Gold Armour (AI) (R & K Whitelock)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Poodle (Toy)
Aust & Neut Ch Delamont A Bold Choice (B Crane)

Boston Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Hymere A Star Is Born (Mr A J Phelan & Miss J M Young)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Exaltare Lest We Forget (Mrs M J Stewart)

British Bulldog
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Robocky Camilla with Love (Mrs T Albrecht)

Dalmatian
Res Dog CC & Puppy of Breed: Paceaway Happy Go Lucky (AI) (Fran Darling)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Paceaway Candy Cane (Ms F E L Darling)

French Bulldog
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Abiaan Movie Star Girl (AI) (Ben McWatt)

Great Dane
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Underane Gold Armour (AI) (R & K Whitelock)
R/UP BOB & Res Dog CC: Aust Ch Riesenhaft The Chill Factor (AI) JC (Nicole Brandon)
Bitch CC & Junior of Breed: Venustus Rainbows Faith (Mrs K Troy)
Junior (Dog) of Breed: OnyxDanes D Fender DownUnder (AI) (Victoria Lansbury)

Peruvian Hairless Dog (Medium)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Artmac China Riot (Mrs A Jarvis)

Poodle (Miniature)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Ziada Secret Voodoo Magic (Miss D Craig)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Jenuin When Hell freezes Over (AI) (Miss D Craig / Mrs M Barton / Mrs J Sculac)
Baby (Bitch) of Breed: Myflair Indeed I Do (Mrs J Craig)

Poodle (Standard)
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Aufait All Star For Evoluer (K Flouskos & M Mason)

Poodle (Toy)
Baby of Breed: Ziada Little River Band (Jenny Craig)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Delamont A Bold Choice (B Crane)

Schipperke
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Tanzapaw Exclusive Package (Mrs Tania Mcalister)

Shih Tzu
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Killilan Court Rules InYrFavor (Mr D Dallinger & Ms M Moore)
Baby of Breed: Oeshih I Told You So (D Dallinger & M Moore)