Rosewood Show Society (QLD)

Date of Show : 25-Jun-2021 (Friday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mrs Roslyn Seare (QLD)   (Total Entry : 366)

Best in Show & Aust Bred in Show: Nova Scotia Duck Tolling Retriever
Aust Ch Addatoll Hugo Boss (AI) (Julie Robinson)
Runner Up in Show & Junior in Show: Briard
Aust Ch Cacharel Ready to Rumble (C & A Mitchell)
Baby in Show: Finnish Lapphund
Taigakoira Supertrooper At Cockatoopark (Dr T J MacDonald)
Minor in Show: Dalmatian
Aust Ch Paceaway Candy Cane (Ms F E L Darling)
Puppy in Show: Afghan Hound
Tianze Red Hot Chilli Kisses (Jacky Harnett)
Open in Show: Lowchen
Aust Sup Ch Paceaway Bon Chance (Fran Darling)
Best Neuter in Show & Open Neuter in Show: Dalmatian
Aust Neut Ch Likadyce in the Spotlight (Hannah Moller)

Baby SweepStakes - 1st Place: Norwegian Elkhound
Kyxen Sky (D/ M Senior & A Watt)
Baby SweepStakes - 3rd Place: Bernese Mountain Dog
Azzabern Mocking Bird (Mr M & Mrs B Eslick)

Puppy SweepStakes - 1st Place: Rottweiler
Darkgypsy American Gangster (AI) (D J McKeown)
Puppy SweepStakes - 2nd Place: White Swiss Shepherd Dog
Kassreign A Song Of Ice N Fire (Miss C Fisher & Miss A Kasbarian)
Puppy SweepStakes - 3rd Place: Cavalier King Charles Spaniel
Cudyncae Enuff Said (Mrs J Ireland)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mrs Margaret Broughton (QLD)  (Group Entry : 90)

Best in Group & Open in Group: Lowchen
Aust Sup Ch Paceaway Bon Chance (Fran Darling)
Runner Up in Group & Junior in Group: Chihuahua (Long Coat)
Aust Ch Wachowa 00 Seven (Mrs Jennifer Watt)
Minor in Group: Cavalier King Charles Spaniel
Cudyncae Enuff Said (Mrs J Ireland)
Intermediate in Group: Papillon
Bordell Beauregarde (B A Bissett)
Aust Bred in Group: Italian Greyhound
Aust Ch Igsquisite Your a Wizard Harry (Maureen Friend)

Australian Silky Terrier
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Allannette Mischief Maker (Mrs A Collins & Mrs K Pastiu)
R/UP BOB, Dog CC & Minor of Breed: Allannette Man In The Mirror (AI) (Mrs A Collins & Mrs K Pastiu)

Cavalier King Charles Spaniel
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Coloora Scotch N Soda (Mrs L Morris)
Baby of Breed: Kahleyvale Celtic Whispers (Carol A Yates)
Minor of Breed: Cudyncae Enuff Said (Mrs J Ireland)

Chihuahua (Long Coat)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Wachowa 00 Seven (Mrs Jennifer Watt)
R/UP BOB, Res Dog CC & Open of Breed: Aust / Cib/ Est/ Fin/ Lva/ Nor & Ltu Ch Triangel Joy Un Sorriso (Imp EST) (Mrs Jennifer Watt)
Bitch CC: Izzendy Portia (Megan Chappell)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Wachowa Emily Jane (Mrs Jennifer Watt)
Baby of Breed: Wachowa Sorriso Felica (Mrs Jennifer Watt)
Baby (Dog) of Breed: Wachowa Austin Powers (Mrs Jennifer Watt)

Chihuahua (Smooth Coat)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Wachowa Josie Brown (Mrs Jennifer Watt)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Wachowa Man On A Mission (Mrs Jennifer Watt)
Res Dog CC & Intermediate (Dog) of Breed: Aust Ch Wachowa Tom Sawyer (Mrs Jennifer Watt)
Res Bitch CC: Sianjo Chynna (Megan Chappell)

English Toy Terrier (Black and Tan)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Toiresort Malicifent (Mr J & Mrs C Bourke)
Res Dog CC: Aust Ch Sasndash Buzz Aldrin (Catherine Cunningham)
Res Bitch CC & Minor (Bitch) of Breed: Ketts Miss Indi (Catherine & Gary Cunningham)

Griffon Bruxellois
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Alynga Knitting Nancy (D Norman & M Huisman)

Havanese
BOB, Dog CC & Open of Breed: Am & Can Gr Ch That's Mendota's Jack of Hearts (Imp USA) (G B Neave / D & D Scheiris / P Lucas)
Baby of Breed: Thaatz Symphonic Harmony (Mr G Neave / Mr D & Mrs D Scheiris / Ms P Lucas)

Italian Greyhound
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Oakway Sheer Elegance (Jill Marks)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Igsquisite Your a Wizard Harry (Maureen Friend)

Japanese Chin
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Pondaroza Redland Ryu (Jessica Kohlman)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Furperson Gracie (Jessica Kohlman)

Lowchen
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Paceaway Bon Chance (Fran Darling)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Paceaway Angel Mist (Fran Darling)

Miniature Pinscher
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Faibel Rodger (Samantha Oberle)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch DeSugar Miss Violet DeVille (Amanda Anson)

Papillon
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Bordell Beauregarde (B A Bissett)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Genesia brilliant chieko (B A Bissett)

Pomeranian
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Chipbon Mighty Mouse (Leanne Lovering)
R/UP BOB, Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Zeigen From Russia With Love (Mrs Kim Haddon)
Bitch CC: Aust Ch Zeigen Glistening Grey Fox (Kim Haddon)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Ishkabon Lilly Rose (Leanne Lovering)
Baby of Breed: Zeigen Prince Of Angelz (Kim Haddon)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mrs Vicki Schneider (QLD)  (Group Entry : 36)

Best in Group & Aust Bred in Group: Kerry Blue Terrier
Aust Ch Olizure Lieka Dirty Martini (B & P Oliphant)
Runner Up in Group & Puppy in Group: Cairn Terrier
Yarrinarra Down Under Drifter (Ms M F Lee)
Baby in Group: Cairn Terrier
Yarrinarra Sage (Ms M F Lee)
Minor in Group: Australian Terrier
Xanthorrhoea Witches Amethyst (Ann Davies and Lauren Lobegeiger)
Open in Group: Fox Terrier (Smooth)
Aust Ch Tamsam Te Toa (Imp NZ) (Mr P G & Mrs S H Hewinson)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Tenterfield Terrier
Aust Neut Ch Atenta Tina Sparkles (Desley Draper)

American Staffordshire Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Rizenstar Whosdanew Kingofhell (Miss S McKenzie & Miss K Gordon)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Rizenstar Devil Isas Devildoes (S McKenzie)

Australian Terrier
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aronaw Ruby Rose (Mrs Debbie Schaeller)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Minor of Breed: Xanthorrhoea Witches Amethyst (Ann Davies and Lauren Lobegeiger)
Dog CC & Minor (Dog) of Breed: Xanthorrhoea Sardonyx (Lauren Lobegeiger)

Cairn Terrier
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Yarrinarra Down Under Drifter (Ms M F Lee)
Baby of Breed: Yarrinarra Sage (Ms M F Lee)

Fox Terrier (Smooth)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Tamsam Te Toa (Imp NZ) (Mr P G & Mrs S H Hewinson)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Foxcrag Traveln Thru Tyme (Mr P G & Mrs S H Hewinson)

Jack Russell Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Belljacks Prime Time (Steve & Kathy Whyatt)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Belljacks Believe In Magic (S & K Whyatt)

Kerry Blue Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Olizure Lieka Dirty Martini (B & P Oliphant)

Tenterfield Terrier
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Atenta Tina Sparkles (Desley Draper)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Ms Mandy Schelbach (QLD)  (Group Entry : 61)

Best in Group & Aust Bred in Group: Nova Scotia Duck Tolling Retriever
Aust Ch Addatoll Hugo Boss (AI) (Julie Robinson)
Runner Up in Group: Cocker Spaniel
Aust Ch Bifield Meant To Be (Geoff Kill)
Baby in Group: Field Spaniel
Birdrise Midnight StateOfMind (Rachael Arnott)
Minor in Group: Irish Water Spaniel
Waterboys Irish Coffee (Penni Smith)
Puppy in Group: Labrador Retriever
Aust Ch Driftway Moment in Time (Guy Spagnolo)
Junior in Group: Irish Setter
Eireannmada Bed Of Roses (AI) (Greg Browne)
Intermediate in Group: Welsh Springer Spaniel
Aust Ch Ricochez Heulyn Cei (AI) (Mrs B Cornish)
Open in Group: Weimaraner
Aust Ch Ashlaren Bring Out The Bundy (Mrs E M Knox & Mrs A Page)
Runner Up Neuter in Group: Welsh Springer Spaniel
Aust Sup & Neut Ch Ricochez Faleiry Gabrielle (Bev Cornish)

Chesapeake Bay Retriever
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Tenarda Rainbow Connection (Sharon Bamford)

Clumber Spaniel
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch KeltonHill Bear Essentials (AI) (B & M Lennon / M Durrington)

Cocker Spaniel
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Bifield Meant To Be (Geoff Kill)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Bifield Pull The Strings (Geoff Kill)

Field Spaniel
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Birdrise Thyme Is Right (J McDonald & R Arnott)
Baby of Breed: Birdrise Midnight StateOfMind (Rachael Arnott)

German Wirehaired Pointer
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Whistlewire Snowy River Rider (Leanne Hall)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Whistlewire Double Your Luck (AI) (Leanne Hall)

Golden Retriever
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Wysiwyg Lan Downunder (AI) (A Harriman & A Adamopoulos)

Irish Setter
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Eireannmada Bed Of Roses (AI) (Greg Browne)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Eireannmada Wildflower (AI) (Greg Browne)
Dog CC & Intermediate of Breed: Ellerby Oakey (B Sakowski)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Roseswain Maella Peers (AI) (B Sakowski)

Irish Water Spaniel
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Waterboys Irish Coffee (Penni Smith)

Labrador Retriever
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Driftway Moment in Time (Guy Spagnolo)
Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Driftway Trade Mark (Guy Spagnolo)

Nova Scotia Duck Tolling Retriever
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Addatoll Hugo Boss (AI) (Julie Robinson)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Airai the golden ticket (Julie Robinson)

Pointer
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Sgurr Dare To Dream At Zuhraan (Imp NZ) (Zuhraan Pointers)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Zuhraan Royal Affair (Zuhraan Pointers)

Weimaraner
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Ashlaren Bring Out The Bundy (Mrs E M Knox & Mrs A Page)

Welsh Springer Spaniel
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Ricochez Heulyn Cei (AI) (Mrs B Cornish)
R/UP BOB, Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Ricochez Heulyn Carwyn (AI) (Mrs B Cornish)
Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Sarabande Sea of Dreams (AI) (Imp UK) (Bev Cornish)
Neuter BOB & Neuter Bitch CC: Aust Sup & Neut Ch Ricochez Faleiry Gabrielle (Bev Cornish)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mrs Vicki Schneider (QLD) (Group Entry : 45)

Runner Up in Group & Open in Group: Borzoi
(F) & Aust Ch Russkimir Grand Designs JC SC (M L Davis)
Baby in Group: Norwegian Elkhound
Kyxen Sky (D/ M Senior & A Watt)
Minor in Group: Dachshund (Miniature Wire Haired)
Sandswept Gorgia (Carol Sands)
Puppy in Group: Afghan Hound
Tianze Red Hot Chilli Kisses (Jacky Harnett)
Runner Up Neuter in Group: Whippet
Aust Neut Gr Ch Calahorra Sun Lizard ET (Julie Hall)

Afghan Hound
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Tianze Diamond In The Rough (Jacky Harnett)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Tianze Red Hot Chilli Kisses (Jacky Harnett)

Borzoi
BOB, Bitch CC & Open of Breed: (F) & Aust Ch Russkimir Grand Designs JC SC (M L Davis)
Dog CC & Puppy of Breed: Russkimir Secret Wishes (M L Davis)

Dachshund (Miniature Wire Haired)
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Sandswept Gorgia (Carol Sands)
Baby of Breed: Agwyr Morgan Tsar (Carol Sands)

Norwegian Elkhound
Baby of Breed: Kyxen Sky (D/ M Senior & A Watt)

Pharaoh Hound
Baby of Breed: Pennhari Star Gazing (Ms Julie Stockbridge)

Saluki
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Etaal Vanta Silmesse (AI) (Rana Spencer & Anita Langford)
Baby of Breed: Alshira Kitsune (AI) (Anita Langford & Rana Spencer)

Whippet
R/UP BOB, Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Chakrata Polly Wheresya Dolly (Mrs A E E Curran & Ms J Hall)
R/UP Neuter BOB & Res Neuter Bitch CC: Aust Neut Gr Ch Calahorra Sun Lizard ET (Julie Hall)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mrs Roslyn Seare (QLD)  (Group Entry : 53)

Best in Group & Junior in Group: Briard
Aust Ch Cacharel Ready to Rumble (C & A Mitchell)
Baby in Group: Finnish Lapphund
Taigakoira Supertrooper At Cockatoopark (Dr T J MacDonald)
Minor in Group: Welsh Corgi (Cardigan)
Aust Ch Mandene The Sixth Sense (Julene Brady)
Puppy in Group: White Swiss Shepherd Dog
Kassreign A Song Of Ice N Fire (Miss C Fisher & Miss A Kasbarian)
Intermediate in Group: Old English Sheepdog
Aust Ch Hairbear Hot N Spicy (Maria Zekic)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Welsh Corgi (Pembroke)
Aust Ch Antudor Colorme King Benson (Sheree Kilby)

Australian Cattle Dog
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Morview Lets Make Sum Noise (Steve & Kathy Whyatt)

Belgian Shepherd Dog (Groenendael)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Mirribandi Nuance Pema HT (Kathryn Winton)
R/UP BOB, Dog CC & Minor (Dog) of Breed: Mirribandi Quiet Storm at Belengere (Kathy Prentice)

Belgian Shepherd Dog (Tervueren)
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Mirribandi Peppermint Twist (AI) HT PT (Kathryn Winton)

Border Collie
Baby of Breed: Kaleasco Red Star Lord (Lauren Musgrave)
Puppy of Breed: Khayoz Son Of A Preacher Man (Deborah Duckworth & Kate Valk)

Briard
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Cacharel Ready to Rumble (C & A Mitchell)

Finnish Lapphund
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Caleebra Heart Of Winter (Shareen Chouffot)
Baby of Breed: Taigakoira Supertrooper At Cockatoopark (Dr T J MacDonald)

German Shepherd Dog
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Karham Know It All HT (Karham German Shepherds)

Old English Sheepdog
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Hairbear Hot N Spicy (Maria Zekic)

Welsh Corgi (Cardigan)
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Mandene The Sixth Sense (Julene Brady)

Welsh Corgi (Pembroke)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Aberlee Reign Of Love (Sheree Kilby)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Antudor Colorme King Benson (Sheree Kilby)

White Swiss Shepherd Dog
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Kassreign A Song Of Ice N Fire (Miss C Fisher & Miss A Kasbarian)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mrs Vicki Schneider (QLD)  (Group Entry : 41)

Best in Group & Aust Bred in Group: Portuguese Water Dog
Aust Sup Ch Abwaj Our River Runs Deep (Audrey Best)
Runner Up in Group: Rottweiler
Ebonhaus Life In The Fast Lane (Ian & Deborah McLean)
Baby in Group: Bernese Mountain Dog
Azzabern Mocking Bird (Mr M & Mrs B Eslick)
Puppy in Group: Siberian Husky
Riversrun Celestial Calling (Sharon Heys)
Intermediate in Group: Dobermann
Aust Ch Dyncy Dare To Dream (AI) (Mr S & Mrs T Yiannou)
Open in Group: Bernese Mountain Dog
Aust Ch Azzabern Dam Good Choice (Mr M & Mrs B Eslick)

Bernese Mountain Dog
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Azzabern Dam Good Choice (Mr M & Mrs B Eslick)
Baby of Breed: Azzabern Mocking Bird (Mr M & Mrs B Eslick)

Dobermann
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Dyncy Dare To Dream (AI) (Mr S & Mrs T Yiannou)

Dogue de Bordeaux
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Bordogue Layla (Keith & Kylie Reid)
Dog CC & Aust Bred (Dog) of Breed: Aust Gr Ch Bordogue Jordan (Keith & Kylie Reid)
Res Dog CC & Intermediate of Breed: Deturndogues Odin Montpelier (Paul & Rhianon Gibson)
Baby of Breed: Lechienrouge Milo Deauville (Paul & Rhianon Gibson)

Portuguese Water Dog
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Abwaj Our River Runs Deep (Audrey Best)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Abwaj The Magic Splash (Audrey Best)

Rottweiler
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Ebonhaus Life In The Fast Lane (Ian & Deborah McLean)
R/UP BOB, Res Dog CC & Junior of Breed: Darkgypsy American Gangster (AI) (D J McKeown)
Bitch CC & Intermediate of Breed: Ebonhaus Take It To The Limit (Ian & Deborah McLean)
Res Bitch CC: Darkgypsy Always Number One (AI) (D J McKeown)
Baby of Breed: Petrovrotti Cico (AI) (D McKeown & O McKeown)

Schnauzer (Miniature)
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Ebshine Peppas Darling (Mrs K Best)

Siberian Husky
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Riversrun Celestial Calling (Sharon Heys)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Riversrun Classy Chaos (Sharon Heys)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mrs Roslyn Seare (QLD)  (Group Entry : 40)

Best in Group & Junior in Group: French Bulldog
Aust Ch Ouioui Keep The Change (Jenni Cameron)
Minor in Group: Dalmatian
Aust Ch Paceaway Candy Cane (Ms F E L Darling)
Aust Bred in Group: Schipperke
Aust Ch Tanzapaw Classic Example (Mrs Tania McAlister)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Dalmatian
Aust Neut Ch Likadyce in the Spotlight (Hannah Moller)
Runner Up Neuter in Group: Poodle (Toy)
Aust & Neut Ch Delamont A Bold Choice (B Crane)

Dalmatian
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Paceaway Candy Cane (Ms F E L Darling)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Paceaway Baranger (Michelle Little)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Likadyce in the Spotlight (Hannah Moller)
Neuter Bitch CC & Open Neuter (Bitch) of Breed: Aust Neut Ch Likadyce Kynareth (Hannah Moller)

French Bulldog
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Ouioui Keep The Change (Jenni Cameron)
Baby of Breed: Ouioui O Behave (Jenni Cameron)

Great Dane
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Underane Gold Armour (AI) (R & K Whitelock)
R/UP BOB, Res Dog CC & Junior of Breed: OnyxDanes D Fender DownUnder (AI) (Victoria Lansbury)
Bitch CC & Junior (Bitch) of Breed: Venustus Rainbows Faith (Mrs K Troy)

Poodle (Toy)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Delamont A Bold Choice (B Crane)

Schipperke
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Tanzapaw Classic Example (Mrs Tania McAlister)
Intermediate of Breed: Tanzapaw Cornelia Cinna (Mrs C & Mr D de Chaeney)