Show Dog Handlers Club (Show 2) (NT)

Date of Show : 17-Jul-2021 (Saturday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mr Robert Redhead (SA)

Runner Up in Show & Intermediate in Show: Pug
Aust Ch Quom Mr Goldfinger (C Savy)
Puppy in Show: Schipperke
Beadale A Deal With The Devil (Miss J Clarke & Mrs L Niemann)
State Bred in Show: Rottweiler
Aust Ch Emzacily The Names Bond (S Gordon)
Aust Bred in Show: Australian Cattle Dog
Aust Ch Echomidi Struttin His Stuff GD SD (Tanya Reichstein)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mr Robert Redhead (SA)

Best in Group & Intermediate in Group: Pug
Aust Ch Quom Mr Goldfinger (C Savy)
Baby in Group: Russian Toy (Smooth Haired)
Hevnlee Jesta Joker (Beverley Chapman)
Minor in Group: Russian Toy (Smooth Haired)
Luxurytoypaw Aphrodite (Beverley Chapman)
Aust Bred in Group: Chinese Crested Dog
Aust Ch Karakush Wear Less Is More (L & H Gibson/ S Irlam/ A & M Watt)

Chihuahua (Long Coat)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Cheekychi Naughty Nessie (T Wright & D Ikin)

Chinese Crested Dog
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Karakush Wear Less Is More (L & H Gibson/ S Irlam/ A & M Watt)

Pug
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Quom Mr Goldfinger (C Savy)

Russian Toy (Long Haired)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Hevnlee California Dreamin (Bev Chapman)
Res Dog CC & Junior of Breed: Hevnlee Izaak (Bev Chapman)
Puppy of Breed: Hevnlee Illiana (Bev Chapman)

Russian Toy (Smooth Haired)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Luxurytoypaw Xabo (Bev Chapman)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Luxurytoypaw Ximena (Bev Chapman)
Baby of Breed: Hevnlee Jesta Joker (Beverley Chapman)
Minor of Breed: Luxurytoypaw Aphrodite (Beverley Chapman)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mr Robert Redhead (SA)

Best in Group & Junior in Group: Australian Terrier
Tagetarl Aussie Yaya Ding Dong (J S & C M Beckett)
Runner Up in Group: Fox Terrier (Smooth)
Santop Firestorm (Mrs M Doyle)
State Bred in Group: Jack Russell Terrier
Aust Ch Nismo The Lion King (Enid Zaglas)

Australian Terrier
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Tagetarl Aussie Yaya Ding Dong (J S & C M Beckett)

Bull Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Maolmhin Azerbaijan (Sandy Irlam & Diane Cuthbert)

Fox Terrier (Smooth)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Santop Firestorm (Mrs M Doyle)

Jack Russell Terrier
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Nismo The Lion King (Enid Zaglas)
Bitch CC & Junior of Breed: Bekmar Dua Lipa (Enid Zaglas)

Staffordshire Bull Terrier
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Costalot Travel Far (Mrs N Clark)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mr Robert Redhead (SA)

Best in Group & Intermediate in Group: English Springer Spaniel
Aust Ch Dellevie Torontes (Nikki & Peter Jones)
Baby in Group: Nova Scotia Duck Tolling Retriever
Havanova Red Genes (Karina Middleton & Georgie Sinclair)
State Bred in Group: Welsh Springer Spaniel
Aust Ch Rheged Addaon Fab Taliesin (Nikki & Peter Jones)
Aust Bred in Group: Flat Coated Retriever
Aust Ch Blackregal Fastnet Rock (Peter King)

English Springer Spaniel
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Dellevie Torontes (Nikki & Peter Jones)

Flat Coated Retriever
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Blackregal Fastnet Rock (Peter King)

Nova Scotia Duck Tolling Retriever
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Havanova Spirit of storm (Karina Middleton)
Baby of Breed: Havanova Red Genes (Karina Middleton & Georgie Sinclair)

Spanish Water Dog
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Incavale She’s got the booty (Nicole Fallon)

Weimaraner (Long-haired)
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Waldwiese Some Like It Hot (LH) (Mr C Cooke & Dr A Walker)

Welsh Springer Spaniel
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Rheged Addaon Fab Taliesin (Nikki & Peter Jones)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mr Robert Redhead (SA)

Puppy in Group: Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Dacaldorf Mercedes on Fire (J & S Caldwell)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Whippet
Aust Sup & Neut Ch Highmarcs Fernando (Mrs Melissa Purich & Dr Arnold Tan)

Dachshund (Miniature Smooth Haired)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Dacaldorf Light My Fire (J & S Caldwell)
R/UP BOB, Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Aust Ch Gersndach Margaux Femm (Mr J & Mrs S Caldwell)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Dacaldorf Mercedes on Fire (J & S Caldwell)

Dachshund (Wire Haired)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Idylewins Terrific Treacle (Melissa M C Purich)

Rhodesian Ridgeback
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Umkimzulu DarkWings DarkWords (Mrs Julie Carr)

Saluki
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Baghdad Ticket To The Top (A A & M A Watt / A Chato)

Whippet
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Sup & Neut Ch Highmarcs Fernando (Mrs Melissa Purich & Dr Arnold Tan)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mr Robert Redhead (SA)

State Bred in Group: Belgian Shepherd Dog (Groenendael)
Atanga Makybe Diva (L Young)
Aust Bred in Group: Australian Cattle Dog
Aust Ch Echomidi Struttin His Stuff GD SD (Tanya Reichstein)
Runner Up Neuter in Group: Australian Cattle Dog
Aust Ch / Neut Ch Cooroorah Cozican RN ADM3 JDM2 JDO4 GDX SPD SDX ADO3 CCD (Tanya Reichstein)

Australian Cattle Dog
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Echomidi Struttin His Stuff GD SD (Tanya Reichstein)
Neuter BOB & Neuter Bitch CC: Aust Ch / Neut Ch Cooroorah Cozican RN ADM3 JDM2 JDO4 GDX SPD SDX ADO3 CCD (Tanya Reichstein)
R/UP Neuter BOB and Neuter Dog CC: Aust Ch Cooroorah Catchmeifyoucan JDM GDX SDX ADM SPD RAE ADO2 JDO2 (Tanya Reichstein)

Belgian Shepherd Dog (Groenendael)
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Atanga Makybe Diva (L Young)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Mirribandi Zaccheus (Michael Bratchell)

Belgian Shepherd Dog (Tervueren)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Mirribandi Yisreal (Michael Bratchell)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mr Robert Redhead (SA)

Best in Group & State Bred in Group: Rottweiler
Aust Ch Emzacily The Names Bond (S Gordon)

Rottweiler
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Emzacily The Names Bond (S Gordon)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Yuluwirri Warrior Spirit (Nicola Scanlon)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mr Robert Redhead (SA)

Best in Group & Puppy in Group: Schipperke
Beadale A Deal With The Devil (Miss J Clarke & Mrs L Niemann)
Baby in Group: Peruvian Hairless Dog (Small)
Valdassa Adoncea Maya (D Ikin)
Junior in Group: French Bulldog
Zamu Diablo Notre Reve (Imp NZ) (Yvonne Van der Horst)
Intermediate in Group: Great Dane
Aust Ch Eleganser Eternal Eccentric (Meg Gardner)

French Bulldog
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Zamu Diablo Notre Reve (Imp NZ) (Yvonne Van der Horst)

Great Dane
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Eleganser Eternal Eccentric (Meg Gardner)

Peruvian Hairless Dog (Small)
Baby of Breed: Valdassa Adoncea Maya (D Ikin)

Schipperke
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Beadale A Deal With The Devil (Miss J Clarke & Mrs L Niemann)