Atherton Tableland Kennel Club Inc (Show 1) (QLD)

Date of Show : 18-Sep-2021 (Saturday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mrs Vicki Schneider (QLD)   (Total Entry : 194)

Runner Up in Show & Open in Show: Schipperke
Am Gr Ch & Aust Ch Rivendel's Forged in Fire (Imp USA) (Graham Cruse/ Pauline Grutzner/ Marjorie Adkins/ Neil Curwen)
Intermediate in Show: West Highland White Terrier
Aust Ch Maceltic Allt A Bhainne (Larissa Clifford)
State Bred in Show: Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Neimor Nobel Tarkin (D Moran & L Neighbour)
Runner Up Neuter in Show: Belgian Shepherd Dog (Malinois)
Aust Gr & Neut Ch Belgenbeau RuBon Valkyrie CCD RN (Caroline Hill-Murray)

Baby SweepStakes - 1st Place: St Bernard
Salhia First King of the North (AI) (Donna Mulholland & Lauren Davies)
Baby SweepStakes - 2nd Place: Shih Tzu
Haytzu Giggle At The Gossip (Hayley Mihan & Robyn Hawke)

Veteran SweepStakes - 1st Place: Cocker Spaniel
Aust Sup & Neut Ch Macdolly G L A M O R O U S (Denise Burke)
Veteran SweepStakes - 2nd Place: Lhasa Apso
Aust Ch Babanga JD on Ice (Rodney & Sharon Shone / Paul & Kay York)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mrs Vicki Schneider (QLD)  (Group Entry : 46)

Aust Bred in Group: Italian Greyhound
Aust Ch Piccino Braveheart (M & S Reeve/ JHardwick)

Chihuahua (Long Coat)
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Adrahil Lae Apollo (Michael Thomson)

Chihuahua (Smooth Coat)
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Cintchi Lae Artemis (Michael Thomson)

Italian Greyhound
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Piccino Braveheart (M & S Reeve/ JHardwick)
R/UP BOB & Bitch CC: Foschiaviola Rosa Seraphina (Darrin Grimes)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Foschiaviola Lilla Portia (Karen Scullen)

Russian Toy (Long Haired)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust & Sk JCh Navigator Beetlegeize (Imp) (Christa Guntendorfer)
R/UP BOB, Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Luxurytoypaw Quiarah (Christa Guntendorfer)
Res Dog CC & Minor of Breed: Luxurytoypaw Babylon (Christa Guntendorfer)

Russian Toy (Smooth Haired)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Veselyy Vaschek (Imp AUT) (Christa Guntendorfer)
Baby of Breed: Luxurytoypaw Devika (Christa Guntendorfer)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mrs Vicki Schneider (QLD)  (Group Entry : 20)

Minor in Group: Bull Terrier (Miniature)
Ifdawn Incy Jamaica Soulrebel (Susan Brazier)
Intermediate in Group: West Highland White Terrier
Aust Ch Maceltic Allt A Bhainne (Larissa Clifford)

Bull Terrier (Miniature)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Ifdawn Incy Moonstone (Natalie Southam)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Minor of Breed: Ifdawn Incy Jamaica Soulrebel (Susan Brazier)

West Highland White Terrier
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Maceltic Allt A Bhainne (Larissa Clifford)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mrs Roslyn Seare (QLD)  (Group Entry : 22)

Best in Group & Aust Bred in Group: Hungarian Vizsla
Aust Ch Elettars Lay Lady Lay (D Winch & P Johnson)
Junior in Group: Cocker Spaniel
Macdolly Time To Keep Secrets (Terri Davies)
Open in Group: Wirehaired Slovakian Pointer
Aust Ch Ansona Into The Future (Imp UK) (B Sue Barrs)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Cocker Spaniel
Aust Sup & Neut Ch Macdolly G L A M O R O U S (Denise Burke)

Brittany
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Kirinbell Tell Me A Secret (Paul & Tiena Palin)

Cocker Spaniel
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Macdolly Time To Keep Secrets (Terri Davies)
Res Bitch CC & Minor (Bitch) of Breed: Macdolly Moving Pictures (Teeri Davies)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Sup & Neut Ch Macdolly G L A M O R O U S (Denise Burke)

Hungarian Vizsla
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Elettars Lay Lady Lay (D Winch & P Johnson)

Labrador Retriever
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Eraky Coronial Inquest (AI) (Michelle Ginn)

Pointer
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Panoply Sir Stanley (B Sue Barrs)

Wirehaired Slovakian Pointer
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Ansona Into The Future (Imp UK) (B Sue Barrs)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mrs Roslyn Seare (QLD) (Group Entry : 20)

Baby in Group: Rhodesian Ridgeback
Jomeja Cats Pajamas (AI) (Q Dagan & M Goldberg)
Junior in Group: Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Neimor Gypsy Rose (D Moran & Rev L Neighbour)
State Bred in Group: Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Neimor Nobel Tarkin (D Moran & L Neighbour)
Open in Group: Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Aust Ch Neimor Harla Quinn Girl (Dennis Moran & Rev Leigh Neighbour)

Dachshund (Miniature Long Haired)
Baby of Breed: Midaka Forever Eddie (Mrs W Vittori)

Dachshund (Miniature Smooth Haired)
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Neimor Harla Quinn Girl (Dennis Moran & Rev Leigh Neighbour)
R/UP BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Neimor Nobel Tarkin (D Moran & L Neighbour)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Neimor Gypsy Rose (D Moran & Rev L Neighbour)
Baby of Breed: Neimor Luna Eclipse (D Moran & Rev L Neighbour)

Rhodesian Ridgeback
Baby of Breed: Jomeja Cats Pajamas (AI) (Q Dagan & M Goldberg)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mrs Roslyn Seare (QLD)  (Group Entry : 28)

Best in Group & Junior in Group: German Shepherd Dog
Aust Ch Castastar Over The Wall (Mrs Margaret Purcell)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: Australian Stumpy Tail Cattle Dog
Talelesshill Lady Rosella (Mr B & Mrs M Dalglish)
Puppy in Group: Belgian Shepherd Dog (Groenendael)
Mirribandi Quadrivium (AI) (Ms D Wilds)
State Bred in Group: Belgian Shepherd Dog (Groenendael)
Aust Ch Belgenbeau XL Northern Eclipse (Ms D Wilds)
Aust Bred in Group: Maremma Sheepdog
Aust Ch Scintilli Sachka (Mr B & Mrs M Dalglish)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Belgian Shepherd Dog (Malinois)
Aust Gr & Neut Ch Belgenbeau RuBon Valkyrie CCD RN (Caroline Hill-Murray)

Australian Stumpy Tail Cattle Dog
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Talelesshill Lady Rosella (Mr B & Mrs M Dalglish)
R/UP BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Talelesshill Sir Winton (Gitte Le Garde)
Open of Breed: Aust Ch Karte Dusk (B & M Dalglish)

Belgian Shepherd Dog (Groenendael)
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Mirribandi Quadrivium (AI) (Ms D Wilds)
R/UP BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Belgenbeau XL Northern Eclipse (Ms D Wilds)

Belgian Shepherd Dog (Malinois)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Gr & Neut Ch Belgenbeau RuBon Valkyrie CCD RN (Caroline Hill-Murray)

German Shepherd Dog
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Castastar Over The Wall (Mrs Margaret Purcell)

Maremma Sheepdog
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Scintilli Sachka (Mr B & Mrs M Dalglish)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mrs Gwendoline Hovey-Jacobs (QLD)  (Group Entry : 26)

Baby in Group: St Bernard
Salhia First King of the North (AI) (Donna Mulholland & Lauren Davies)
Intermediate in Group: Neapolitan Mastiff
Aust Ch Canerussare She’s a Pearla (Donna Mulholland)
State Bred in Group: Neapolitan Mastiff
Aust Ch Canerussare Stirling (Donna Mulholland)

Neapolitan Mastiff
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Canerussare Stirling (Donna Mulholland)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Canerussare She’s a Pearla (Donna Mulholland)

St Bernard
Baby of Breed: Salhia First King of the North (AI) (Donna Mulholland & Lauren Davies)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mrs Gwendoline Hovey-Jacobs (QLD)  (Group Entry : 32)

Best in Group & Open in Group: Schipperke
Am Gr Ch & Aust Ch Rivendel's Forged in Fire (Imp USA) (Graham Cruse/ Pauline Grutzner/ Marjorie Adkins/ Neil Curwen)
Junior in Group: Shih Tzu
Aust Ch Tzutique Your Numbers Up (Terri Greig/Robyn Hawke)
Intermediate in Group: British Bulldog
Morscan Oh Bother (Mrs Ann M Grimshaw)
Aust Bred in Group: British Bulldog
Karazma Wild Card (Mrs Ann M Grimshaw)

British Bulldog
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Karazma Wild Card (Mrs Ann M Grimshaw)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Morscan Oh Bother (Mrs Ann M Grimshaw)

Lhasa Apso
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Babanga JD on Ice (Rodney & Sharon Shone / Paul & Kay York)

Schipperke
BOB, Dog CC & Open of Breed: Am Gr Ch & Aust Ch Rivendel's Forged in Fire (Imp USA) (Graham Cruse/ Pauline Grutzner/ Marjorie Adkins/ Neil Curwen)

Shih Tzu
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Tzutique Your Numbers Up (Terri Greig/Robyn Hawke)
Baby of Breed: Haytzu Giggle At The Gossip (Hayley Mihan & Robyn Hawke)