Norwest Canine Association Inc (NSW)

Date of Show : 19-Jun-2021 (Saturday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mr Mark Johnston (NSW)   (Total Entry : 337)

Best in Show & Intermediate in Show: Labrador Retriever
Aust Ch Driftway Just Genes (Guy Spagnolo)
Runner Up in Show & Open in Show: Staffordshire Bull Terrier
Aust Sup Ch Bustabones My Name Is No (L & K Kavanagh)
Baby in Show: Dalmatian
Starswept Mockabilly (AI) (Mr P Davies / Mr J Wright & Mrs D Wright)
Minor in Show: Japanese Spitz
Daesdaemar PS I Love You (Amanda Huggins)
Best Neuter in Show & Open Neuter in Show: Australian Shepherd
Aust & Neut Ch Blueamble No Strings On Me (A Thompson & A Lamberton)
Runner Up Neuter in Show: Pug
Aust Neut Gr Ch Kangala Kung Fu Kevin (Kerry Cannon & Greg Lamb)

Baby SweepStakes - 1st Place: Welsh Springer Spaniel
Mycroft Miraquel (S J Brackman)

Puppy SweepStakes - 3rd Place: Irish Water Spaniel
Waterboys The Fonz To U (Paul & Phoebe McIntyre / P Smith)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mr Anthony Ikin (NSW)  (Group Entry : 63)

Best in Group & Open in Group: Pomeranian
Aust Ch Pomquest Pot O Gold (Mr B Abraham)
Minor in Group: Pug
Aust Ch Sebandee Ragamuffin (Colin Seymour)
Intermediate in Group: Griffon Bruxellois
Aust Ch Tzani Giggle McDimples (R J & K A Bell)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Pug
Aust Neut Gr Ch Kangala Kung Fu Kevin (Kerry Cannon & Greg Lamb)
Runner Up Neuter in Group: Griffon Bruxellois
Aust Gr Ch Tzani Rhoda Dendron (R & K Bell)

Affenpinscher
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Swayd Reign Over Me (Karen Barnsley)

Cavalier King Charles Spaniel
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Caribelle Icy Whispers At Caperway (R R Duffy)
R/UP BOB & Res Bitch CC: Kaliak Designer Girl (S J & K L Axiak)
Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Kaliak Captivation (S J & K L Axiak)
Minor of Breed: Caperway Catch A Fairy (Ms R R Duffy)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Kaliak Femme Fatale (S & K Axiak)

Griffon Bruxellois
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Tzani Giggle McDimples (R J & K A Bell)
Baby of Breed: Krusayd Griffon Don Diego (Marousa Polias)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Gr Ch Tzani Rhoda Dendron (R & K Bell)
R/UP Neuter BOB & Res Neuter Bitch CC: Aust Neut Ch Kango Lady Ma Donna (Ms M Polias)

Italian Greyhound
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Furperson Fire InThe Mist (S Ryan)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Furperson Special Agent (A & T Dixon)

Maltese
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust/Lva Jnr/Ltu Jnr & Ltu Ch Tauro Axel (Imp LTU) (Mrs M Atkinson)

Pekingese
R/UP BOB, Res Dog CC & Minor of Breed: Athalow Ace of Sin (J Nash / M Magnayon)

Pomeranian
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Pomquest Pot O Gold (Mr B Abraham)
R/UP BOB, Res Dog CC & Minor of Breed: Mimbletown Dashing N Debonair (Alannah & William Roberts)
Bitch CC & Minor (Bitch) of Breed: Pomquest Time After Time (B Abraham & R Walsh)

Pug
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Kangala Versace On The Floor (Kerry Cannon)
R/UP BOB, Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Sebandee Ragamuffin (Colin Seymour)
Res Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Kangala Ricky Ticky Toc (Kerry Cannon)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Sebandee Raggedy Anne (Colin Seymour)
Baby of Breed: Kangala All About Me (Kerry Cannon)
Intermediate of Breed: Sebandee Nugget of Gold (Colin Seymour)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Gr Ch Kangala Kung Fu Kevin (Kerry Cannon & Greg Lamb)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mrs Dayna Johnston (NSW)  (Group Entry : 31)

Best in Group & Open in Group: Staffordshire Bull Terrier
Aust Sup Ch Bustabones My Name Is No (L & K Kavanagh)
Minor in Group: Staffordshire Bull Terrier
Capilet Dnt Feed Afta Midnite (AI) (S Clark)
Puppy in Group: Jack Russell Terrier
Joelleigh Midnight Eclipse (Leesa Musgrove)
Aust Bred in Group: Border Terrier
Aust Ch Bohunt Parting Shot (Robyn Williams)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Australian Terrier
Aust Neut Ch Laspamas Zebediah (Mrs S M Massey)
Runner Up Neuter in Group: Australian Terrier
Aust & Neut Ch Shandez Warrior Princess (Mrs S M Massey)

Australian Terrier
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Shandez Blu By You (Mrs S M Massey)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Shandez Thunderstruck (Mrs S M Massey)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Laspamas Zebediah (Mrs S M Massey)
R/UP Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter (Bitch) of Breed: Aust & Neut Ch Shandez Warrior Princess (Mrs S M Massey)

Border Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Bohunt Parting Shot (Robyn Williams)

Bull Terrier (Miniature)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Bullacktiv Stop On Red (ROM) (Hayden Pinker/ Nikki/ Paulene & Anthony Zullo)

Jack Russell Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch WhataJack Raven (Garry Butler)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: WhataJack Fireworks (Garry Butler)
Res Dog CC & Minor of Breed: Joelleigh Hear Me Roar (Leesa Musgrove)
Baby of Breed: WhataJack Boom & Zoom (Garry Butler)
Puppy of Breed: Joelleigh Midnight Eclipse (Leesa Musgrove)

Kerry Blue Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Tasshot Into The Mystic (Peter & Anna Schultze)
Baby of Breed: BalkanaBlu Cold As Ice (AI) (J Camac/ R Watt/ S Ross/ P Schultze & A Schultze)

Norwich Terrier
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Kivamynk Call Me Elizabeth (Amy)

Staffordshire Bull Terrier
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Bustabones My Name Is No (L & K Kavanagh)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Strongstorm OK Boomer (Luke & Kylie Kavavagh)
Minor of Breed: Capilet Dnt Feed Afta Midnite (AI) (S Clark)

Tenterfield Terrier
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Glendawn Moovin with th wind (Selena Winter)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mr Mark Johnston (NSW)  (Group Entry : 56)

Best in Group & Intermediate in Group: Labrador Retriever
Aust Ch Driftway Just Genes (Guy Spagnolo)
Runner Up in Group & Open in Group: Irish Setter
Aust Sup Ch Fantango Red Bull (Mr P Middleton & Ms J Salvestrin)
Baby in Group: Welsh Springer Spaniel
Mycroft Miraquel (S J Brackman)
Minor in Group: Irish Water Spaniel
Waterboys The Fonz To U (Paul & Phoebe McIntyre / P Smith)
Puppy in Group: Golden Retriever
Fantango Twist N Shout (AI) (Mr P Middleton & Ms J Salvestrin)
Junior in Group: Hungarian Vizsla
Aust Ch Lasair Erebus Eternus (Dr M Nardi)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Field Spaniel
Aust & Neut Ch Dawnus Always Dare to Dream ET WPD (S Betts)
Runner Up Neuter in Group: Cocker Spaniel (American)
Aust Ch Boxcrest Courage Under Fire (Mrs Y Green)

Clumber Spaniel
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Wymeswold Mr Rumble (Imp NETH) (Phoebe & Paul McIntyre)

Cocker Spaniel (American)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Am & Aust Ch Samamariís Golden State Warriheir (Imp USA) (Victoria Masterfield & Stephanie Kaul)
R/UP BOB, Res Dog CC & Minor of Breed: Azel Playing The Odds (Azel Kennels)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Boxcrest Courage Under Fire (Mrs Y Green)

Field Spaniel
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Dawnus Bear Force One FDCH WPD (S Betts)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Dawnus Always Dare to Dream ET WPD (S Betts)

Golden Retriever
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Fantango Silk Road (Mr P Middleton & Ms J Salvestrin)
Dog CC & Puppy of Breed: Fantango Twist N Shout (AI) (Mr P Middleton & Ms J Salvestrin)
Res Dog CC: Wynwhisper The Wolves Descend (B Gaywood)
Puppy (Bitch) of Breed: Wynwhisper Breaking Dawn (B Gaywood)
Intermediate (Dog) of Breed: Leanr Ryder Onthe Storm (L & R Williams / A Zullo)
Aust Bred of Breed: Wynwhisper Defying Gravity (Bronwyn Gaywood)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Wynwhisper Girl Gone Wild (B Gaywood)

Gordon Setter
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Latchmere Demolition Man (Justine Teo)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Carnoustie Brave At Heart (J Teo)

Hungarian Vizsla
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Lasair Erebus Eternus (Dr M Nardi)

Irish Setter
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Fantango Red Bull (Mr P Middleton & Ms J Salvestrin)

Irish Water Spaniel
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Waterboys The Fonz To U (Paul & Phoebe McIntyre / P Smith)

Labrador Retriever
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Driftway Just Genes (Guy Spagnolo)

Welsh Springer Spaniel
Baby of Breed: Mycroft Miraquel (S J Brackman)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mrs Marlene Sheppard (NSW) (Group Entry : 37)

Runner Up in Group & Open in Group: Saluki
Aust Ch Itsozi The Jewel Thief (C & G Arkell)
Minor in Group: Saluki
Tiana Let The Magic Begin (C & G Arkell)
Junior in Group: Saluki
Pazada Keeping With Tradition (AI) (G & P Russell)

Basenji
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Bayenzi Cindy Tells Me (C Parr)

Dachshund (Miniature Long Haired)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Cahluia Red Baron (Carla and Bob Lewis)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: RubyPeridot Drivin Ms Daisy (Shared ownership)

Saluki
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Itsozi The Jewel Thief (C & G Arkell)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Itsozi Persian Jewel (C & G Arkell)
Minor of Breed: Tiana Let The Magic Begin (C & G Arkell)
Junior of Breed: Pazada Keeping With Tradition (AI) (G & P Russell)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mr Robert Harbin (NSW)  (Group Entry : 61)

Best in Group & Junior in Group: White Swiss Shepherd Dog
Aust Ch Eishund Blonde By Design (Angela Sneddon)
Runner Up in Group & Open in Group: Australian Cattle Dog
Aust Gr Ch Busheela Akinda Magic (C & G Arkell)
Minor in Group: White Swiss Shepherd Dog
Eishund Play The Game (Angela Sneddon)
Intermediate in Group: Border Collie
Waveney Eclipse Of The Heart (P G & Mrs T A Buckley)
Aust Bred in Group: Finnish Lapphund
Aust Ch Snofyre Legend of Tomorrow (AI) (Chrissy Fitzgerald)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Australian Shepherd
Aust & Neut Ch Blueamble No Strings On Me (A Thompson & A Lamberton)
Runner Up Neuter in Group: Australian Shepherd
Aust & Neut Ch Sarbinma Chokerrerouge CD RN (D Whyburn)

Australian Cattle Dog
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Busheela Akinda Magic (C & G Arkell)
R/UP BOB, Dog CC & Open (Dog) of Breed: Aust Ch Melcathra Ace High (J Nicholas)

Australian Shepherd
Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Delchoksky The Electra (Delwyn Whyburn)
Res Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Aust Ch Delchoksky Scorchen Summer Day (Margaret Grahame & Delwyn Whyburn)
Baby of Breed: Karelea Always And Forever (Karen Milinkovic)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Blueamble No Strings On Me (A Thompson & A Lamberton)
R/UP Neuter BOB & Res Neuter Bitch CC: Aust & Neut Ch Sarbinma Chokerrerouge CD RN (D Whyburn)

Border Collie
Intermediate of Breed: Waveney Eclipse Of The Heart (P G & Mrs T A Buckley)

Finnish Lapphund
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Snofyre Legend of Tomorrow (AI) (Chrissy Fitzgerald)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Snofyre Perfect Love (Chrissy Fitzgerald)
Minor of Breed: Theldaroy What N Echo at Snofyre (Chrissy Fitzgerald)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Snofyre Quest for Success (Chrissy Fitzgerald)
R/UP Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter (Bitch) of Breed: Aust & Neut Gr Ch Snofyre Alluring Arya RN (A Townsend)

German Shepherd Dog
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Lucie Du Lamentin (Imp GMY) (M & C Morris)

Shetland Sheepdog
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Beauideal Playing It Cool (Judy Docksey)

White Swiss Shepherd Dog
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Eishund Blonde By Design (Angela Sneddon)
R/UP BOB, Dog CC & Minor of Breed: Eishund Play The Game (Angela Sneddon)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mr David Smith (NSW)  (Group Entry : 42)

Runner Up in Group: Dobermann
Aust Ch Vansitar Black and Gold (Imp NZ) (E Bell & Vansitar Kennels)
Baby in Group: Siberian Husky
Articpride Running the Snow (A Constantine/R & B Lloyd)
Minor in Group: Akita
Centaine The Game Changer (Imp NZ) (Monica A Vaughan)
Puppy in Group: Neapolitan Mastiff
Maggiormente Nobile (AI) (D & T Reid)
Junior in Group: Siberian Husky
Aust Ch Taejaan How The West Was Won (AI) (NJ Rule-Steele/ M Burton/ A Taylor/ S Turay)

Akita
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Centaine The Game Changer (Imp NZ) (Monica A Vaughan)

Bullmastiff
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate (Dog) of Breed: Aust Ch Nightquest Brave Warrior (Mrs B Henry)
Baby of Breed: Nightquest In Her Time (Mrs M / Miss E Edwards & Mrs B Henry)

Dobermann
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Vansitar Black and Gold (Imp NZ) (E Bell & Vansitar Kennels)

Leonberger
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Leonoco Tuckers Daughter (Ms H Floyd & Mrs A Dobson)

Mastiff
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Charvannah The Perfect Storm (V & A Ross / Docherty)

Neapolitan Mastiff
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Maggiormente Nobile (AI) (D & T Reid)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Maggiormente Bambina D'Oro (D & T Reid)

Rottweiler
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Khingsahl My Michelle (Kerry Cannon)

Samoyed
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Arcticlight Little White Rock (Joanne McDougall)

Siberian Husky
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Taejaan How The West Was Won (AI) (NJ Rule-Steele/ M Burton/ A Taylor/ S Turay)
Baby of Breed: Articpride Running the Snow (A Constantine/R & B Lloyd)

Tornjak
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Torpak Jesabel (V Ross /J Babic)

Yakutian Laika
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Orical Off To Neva Neva Land (L Mills)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Miss Tracey Parker (NSW)  (Group Entry : 47)

Best in Group & Intermediate in Group: Japanese Spitz
Aust Ch Daesdaemar Crazy For You (Amanda Huggins)
Baby in Group: Dalmatian
Starswept Mockabilly (AI) (Mr P Davies / Mr J Wright & Mrs D Wright)
Minor in Group: Japanese Spitz
Daesdaemar PS I Love You (Amanda Huggins)
Puppy in Group: Japanese Spitz
Daesdaemar It Had To Be You (Ms Amanda J Huggins)
Junior in Group: Shih Tzu
Hashanah Pantomime (Mr P Poulton)
Open in Group: Poodle (Toy)
Aust Gr Ch Alang Ice Majic Soldier (Geraldine Myers)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Poodle (Toy)
Aust Ch Montaires My Majic Ice (Geraldine Myers)

British Bulldog
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Britishextra the Irishman (C & H Smith / G Edmunds)

Dalmatian
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Sprintaway Star Jasmin (Louanne & Dr Mathew Donald)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Starswept Holiday with Alice (P J Davies / Mrs D & Mr J Wright)
Baby of Breed: Starswept Mockabilly (AI) (Mr P Davies / Mr J Wright & Mrs D Wright)

Japanese Spitz
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Daesdaemar Crazy For You (Amanda Huggins)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Daesdaemar It Had To Be You (Ms Amanda J Huggins)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Daesdaemar PS I Love You (Amanda Huggins)

Poodle (Toy)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Alang Ice Majic Soldier (Geraldine Myers)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Montaires My Majic Ice (Geraldine Myers)

Shih Tzu
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Hashanah Pantomime (Mr P Poulton)

Tibetan Terrier
Baby of Breed: Tibetoes Dance Monkey (Pamela Ellis)