Tully & District Kennel Club (Show 1) (QLD)

Date of Show : 31-Jul-2021 (Saturday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mrs Ulla Greenwood (QLD)   (Total Entry : 176)

Baby in Show: Pug
Hoomee Worth The Wait (Julie Payne)
Minor in Show: Afghan Hound
Bayan Storm Maiden (B Houston)
Puppy in Show: Bichon Frise
Mollabru State The Obvious (A & F Vecchio)
Junior in Show: English Springer Spaniel
Tikimi High Society (Tiarne Perkiss & Savannah Ray)
Intermediate in Show: British Bulldog
Morscan Oh Bother (Mrs Ann M Grimshaw)
Aust Bred in Show: Rhodesian Ridgeback
Aust Ch Usakose Dont Mind If I Do (Mrs Sharron Taylor)
Runner Up Neuter in Show: Rhodesian Ridgeback
Aust & Neut Ch Usakose Heaven Sent A Dragon (AI) (Sharron Taylor)

Baby SweepStakes - 1st Place: Dalmatian
Paceaway Zenzeta (Fran Darling)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mr Michael Yates (QLD)  (Group Entry : 39)

Best in Group & Intermediate in Group: Pomeranian
Aust Ch Pomquest Under Siege (Eva Bauer)
Runner Up in Group & Puppy in Group: Bichon Frise
Mollabru State The Obvious (A & F Vecchio)
Baby in Group: Pug
Hoomee Worth The Wait (Julie Payne)
Minor in Group: Cavalier King Charles Spaniel
Chevalove Three Times A Lady (Miss N Keedle/ Mr K Munro & Mrs M Munro)
Aust Bred in Group: Lowchen
Aust Ch Paceaway Partidance (B J & W J Graham)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Pug
Aust & Neut Ch Lerilla Class In Clover (Julie Payne)
Runner Up Neuter in Group: Chinese Crested Dog
Aust & Neut Ch Edit Can-Can Dolce Dea Apriori (Imp UKR) (Angelsun Kennels)

Bichon Frise
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Mollabru State The Obvious (A & F Vecchio)

Cavalier King Charles Spaniel
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Chevalove Three Times A Lady (Miss N Keedle/ Mr K Munro & Mrs M Munro)

Chihuahua (Long Coat)
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Adrahil Lae Apollo (Michael Thomson)

Chihuahua (Smooth Coat)
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Cintchi Lae Artemis (Michael Thomson)

Chinese Crested Dog
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Folkvar Even Keel At Corisco (Mr S Fischer & Ms C Richardson)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Edit Can-Can Dolce Dea Apriori (Imp UKR) (Angelsun Kennels)

Italian Greyhound
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate (Dog) of Breed: Aust Ch Piccino Braveheart (M & S Reeve/ JHardwick)

Lowchen
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Paceaway Partidance (B J & W J Graham)

Papillon
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Goodvibes Shes Got The Look (S & K Driemel /W & J Stewart-cook)

Pomeranian
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Pomquest Under Siege (Eva Bauer)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Pomquest Peaches (Mr B Abraham & Miss R Walsh)

Pug
Baby of Breed: Hoomee Worth The Wait (Julie Payne)
Baby (Bitch) of Breed: Hoomee Hide and Seek (Julie Payne)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Lerilla Class In Clover (Julie Payne)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mrs Valerie Spence (QLD)  (Group Entry : 16)

Best in Group & Intermediate in Group: West Highland White Terrier
Aust Ch Maceltic Allt A Bhainne (Larissa Clifford)
Junior in Group: Bull Terrier (Miniature)
Ifdawn Incy Moonstone (Natalie Southam)

American Staffordshire Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Nikar This Deed Rocs (AI) (Nicole Keedle)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Ravinboutya Marlyns Mayhem (M Boucher)

Bull Terrier (Miniature)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Ifdawn Incy Moonstone (Natalie Southam)

Scottish Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Am Gr / Can Ch & Aust Sup Ch Shortblak With One (Stacey Sullivan)

Staffordshire Bull Terrier
Intermediate of Breed: Vagastaff Cocolicious (Mrs V Dart & Miss N Keedle)

West Highland White Terrier
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Maceltic Allt A Bhainne (Larissa Clifford)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mr Michael Yates (QLD)  (Group Entry : 17)

Best in Group & Open in Group: English Springer Spaniel
Aust Ch Fraelighte Saturday Nite Fever (Chikako Rudd)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: English Springer Spaniel
Azucroft Ready Aim Fire (S Ray & S Yardley)
Baby in Group: English Springer Spaniel
Serandite Dancing’s Not A Crime (Janet Morrison)
Puppy in Group: English Springer Spaniel
Fraelighte Fall Under My Spell (Debbie Angel & Margaret Whitfield)
Junior in Group: English Springer Spaniel
Tikimi High Society (Tiarne Perkiss & Savannah Ray)
Aust Bred in Group: Pointer
Aust Ch Panoply Honorable Henrietta (B Sue Barrs)

English Springer Spaniel
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Fraelighte Saturday Nite Fever (Chikako Rudd)
R/UP BOB, Res Dog CC & Intermediate of Breed: Azucroft Ready Aim Fire (S Ray & S Yardley)
Bitch CC & Junior of Breed: Tikimi High Society (Tiarne Perkiss & Savannah Ray)
Baby of Breed: Serandite Dancing’s Not A Crime (Janet Morrison)
Puppy of Breed: Fraelighte Fall Under My Spell (Debbie Angel & Margaret Whitfield)

Hungarian Vizsla
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Elettars Lay Lady Lay (D Winch & P Johnson)

Labrador Retriever
BOB, Dog CC & Open of Breed: Silverstream Bear Wood (Kym Wood)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Silverstream Peonie (Kym Wood)

Pointer
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Panoply Honorable Henrietta (B Sue Barrs)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Panoply Sir Stanley (B Sue Barrs)

Wirehaired Slovakian Pointer
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Ansona Into The Future (Imp UK) (B Sue Barrs)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mrs Valerie Spence (QLD) (Group Entry : 28)

Best in Group & Aust Bred in Group: Rhodesian Ridgeback
Aust Ch Usakose Dont Mind If I Do (Mrs Sharron Taylor)
Runner Up in Group & Open in Group: Basenji
Aust Sup Ch Lomar Cut The Mustard (Louise Marsden)
Baby in Group: Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Buttdonn Princess Leiah (M Williams)
Minor in Group: Afghan Hound
Bayan Storm Maiden (B Houston)
Junior in Group: Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Neimor Gypsy Rose (D Moran & Rev L Neighbour)
Intermediate in Group: Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Neimor Miss Everlasting (D Moran & Rev L Neighbour)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Rhodesian Ridgeback
Aust & Neut Ch Usakose Heaven Sent A Dragon (AI) (Sharron Taylor)

Afghan Hound
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Bayan Storm Maiden (B Houston)

Basenji
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Lomar Cut The Mustard (Louise Marsden)

Dachshund (Miniature Smooth Haired)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Neimor Nobel Tarkin (D Moran & L Neighbour)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Neimor Gypsy Rose (D Moran & Rev L Neighbour)
Res Dog CC & Minor of Breed: Brunobear Shrek With Buttdonn (M Williams)
Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Neimor Miss Everlasting (D Moran & Rev L Neighbour)
Baby of Breed: Buttdonn Princess Leiah (M Williams)

Dachshund (Miniature Wire Haired)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Meydak Star of Tsars (Barry Meyers)

Rhodesian Ridgeback
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Usakose Dont Mind If I Do (Mrs Sharron Taylor)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Usakose The Devil Wears A Halo (AI) (Mrs S Taylor)
Baby of Breed: Jomeja Cats Pajamas (AI) (Q Dagan & M Goldberg)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Usakose Heaven Sent A Dragon (AI) (Sharron Taylor)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mrs Ulla Greenwood (QLD)  (Group Entry : 26)

Runner Up in Group & Intermediate in Group: German Shepherd Dog
Sheprose What A Performer (Wendy Hudson)
Puppy in Group: German Shepherd Dog
Aust Ch Castastar Over The Wall (Mrs Margaret Purcell)
Runner Up Neuter in Group: Belgian Shepherd Dog (Malinois)
Aust Gr & Neut Ch Belgenbeau RuBon Valkyrie CCD RN (Caroline Hill-Murray)

Australian Stumpy Tail Cattle Dog
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Tropicrain Gypsy Rose (Mrs Michelle Doonan)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Talelesshill Sir Winton (Gitte Le Garde)
Res Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Karte Rogue (Mr B & Mrs M Dalglish)

Belgian Shepherd Dog (Malinois)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Gr & Neut Ch Belgenbeau RuBon Valkyrie CCD RN (Caroline Hill-Murray)

Collie (Rough)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Mazarelli Midnight Cowboy (Marilyn Clarke)

Collie (Smooth)
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Mazarelli lifes a Fantasy (Ms M L Clarke)

German Shepherd Dog
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Sheprose What A Performer (Wendy Hudson)
R/UP BOB, Res Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Castastar Over The Wall (Mrs Margaret Purcell)
Bitch CC: Askuwheteau Knickknack (Phil & Jes Gillies)

Swedish Vallhund
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Icanhaz A Celestial Comet (Heather Scofield & Alexandra Proudfoot)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mrs Valerie Spence (QLD)  (Group Entry : 19)

Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Portuguese Water Dog
Aust Ch Ryzylva Ticks My Wish List (M & S Lilley)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: German Pinscher
Aust Gr Ch Angelsun Celestial Galaxy (Angelsun Kennels)

German Pinscher
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Kayem Secret Aurora (Angelsun Kennels)
Baby of Breed: Kayem Take That (L Kersevani)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Gr Ch Angelsun Celestial Galaxy (Angelsun Kennels)

Neapolitan Mastiff
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Canerussare Stirling (Donna Mulholland)

Portuguese Water Dog
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Ryzylva Ticks My Wish List (M & S Lilley)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mrs Ulla Greenwood (QLD)  (Group Entry : 31)

Best in Group & Intermediate in Group: British Bulldog
Morscan Oh Bother (Mrs Ann M Grimshaw)
Runner Up in Group: Schipperke
Am Gr Ch & Aust Ch Rivendel's Forged in Fire (Imp USA) (Graham Cruse/ Pauline Grutzner/ Marjorie Adkins/ Neil Curwen)
Baby in Group: Schipperke
Monterrez Life Of The Party (P Grutzner & M Adkins)
Minor in Group: Schipperke
Sunfire Eva Destruction (Pauline Grutzner/Marjory Adkins)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Lhasa Apso
Aust Ch Ngesong Takin Namz Makin Twubul (Gayle & Kim Johansen)

British Bulldog
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Morscan Oh Bother (Mrs Ann M Grimshaw)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Eshad Bobby (Mrs Ann Grimshaw)
Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Karazma Wild Card (Mrs Ann M Grimshaw)

Dalmatian
Baby of Breed: Paceaway Zenzeta (Fran Darling)

Lhasa Apso
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred (Dog) of Breed: Aust Ch Babanga JD on Ice (Rodney & Sharon Shone / Paul & Kay York)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Ngesong Takin Namz Makin Twubul (Gayle & Kim Johansen)

Schipperke
BOB, Dog CC & Open of Breed: Am Gr Ch & Aust Ch Rivendel's Forged in Fire (Imp USA) (Graham Cruse/ Pauline Grutzner/ Marjorie Adkins/ Neil Curwen)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Sunfire Eva Destruction (Pauline Grutzner/Marjory Adkins)
Baby of Breed: Monterrez Life Of The Party (P Grutzner & M Adkins)
Puppy of Breed: Monterrez Hard As Nails At Barragan (NBT) (Graham Cruse/ Neil Curwen & Kerrie Kidner)

Shih Tzu
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Tzutique Your Numbers Up (Terri Greig/Robyn Hawke)

Xoloitzcuintle (Standard)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Amorenekid Pablo Escabare (Folkvar)