The Classic Dog Show (TAS)

Date of Show : 10-Jul-2021 (Saturday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mr Darren Bowey (VIC)   (Total Entry : 274)

Best in Show & Intermediate in Show: Cocker Spaniel
Aust Ch Glenayden Star Gazer (Mrs A O'keefe)
Baby in Show: Australian Silky Terrier
Japatina Better Than Revenge (Japatina Kennels)
Minor in Show: Bernese Mountain Dog
Cloudforest Jingle Jangle (S & C Eastley)
Puppy in Show: Dandie Dinmont Terrier
Jollygaze Opera Star (Dr Emma Greenway/Teena Sloan)
State Bred in Show: Shih Tzu
Aust Sup Ch Killilan Defence Rests Yrhonour (Teena Sloan)
Aust Bred in Show: Golden Retriever
Aust Ch Kaparla The Eagle Has Landed (Carol Collins)
Open in Show: Weimaraner
Aust Sup Ch Arnhill Standing Room Only (AI) (J Turner)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Miss Beverley Watt (VIC)  (Group Entry : 75)

Best in Group & Puppy in Group: Havanese
Aust Ch Amrish Born To Rule (Ms R Davis)
Runner Up in Group & Open in Group: Australian Silky Terrier
C I B /Aust Gr Ch Karlyermai Aint Wizlin Dixi (Karlyermai Kennels)
Baby in Group: Australian Silky Terrier
Japatina Better Than Revenge (Japatina Kennels)
Minor in Group: Pug
Spurcius Silver Magic (AI) (Sharon Frankcombe)
Junior in Group: Pekingese
Aust Ch Woonan Chico (Pugmate Kennels)
Intermediate in Group: Italian Greyhound
Aust Ch Skyefall Lady In Red (Di Wazny)
State Bred in Group: Tibetan Spaniel
Aust Ch Byrebaer Dash of Pinot Noir (Georgie Smith)
Aust Bred in Group: Pekingese
Aust Sup Ch Miyoko Erik Withadragon Tattoo (Mrs A V Smithers)

Australian Silky Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: C I B /Aust Gr Ch Karlyermai Aint Wizlin Dixi (Karlyermai Kennels)
R/UP BOB, Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Japatina Make Way For Da Rogue (Japatina Kennels)
Bitch CC & Aust Bred (Bitch) of Breed: Aust Ch Japatina The Devil Wears Prada (Japatina Kennels)
Baby of Breed: Japatina Better Than Revenge (Japatina Kennels)

Havanese
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Amrish Born To Rule (Ms R Davis)
R/UP BOB, Res Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Carnwath Kogan (Ms R Davis)
Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Amrish Avenging Angels (Ms R Davis)
Minor of Breed: Carnwath Uniquio (Lindsay Bolden)

Italian Greyhound
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Skyefall Lady In Red (Di Wazny)
Baby of Breed: Zandia Diamonds Are Forever (Di Wazny)

Papillon
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Jayjess Captain Sisko (G E Teakel)

Pekingese
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Miyoko Erik Withadragon Tattoo (Mrs A V Smithers)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy (Bitch) of Breed: Pugmate Princess Leia (Pugmate Kennels)
Res Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Woonan Chico (Pugmate Kennels)
Res Bitch CC & Minor (Bitch) of Breed: Weilien Hidden Surprise (Mrs K Rydberg)
Minor of Breed: Woonan Arlo (Pugmate Kenels)
State Bred of Breed: Chinkira Golden Satin Sunset (AI) (Mrs K Rydberg)

Pomeranian
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Pomquest Next Chapter (Fay Harris)

Pug
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Rosnasharn Mind Ya own Beeswax (Y M Metzger)
Baby of Breed: Spurcius Good Golly Its Magic (S Frankcombe)
Minor of Breed: Spurcius Silver Magic (AI) (Sharon Frankcombe)

Tibetan Spaniel
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Byrebaer Dash of Pinot Noir (Georgie Smith)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Byrebaer Mess Up My Hair (Georgie Smith)
Baby of Breed: Byrebaer The Nutcraker (Georgie Smith)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mr Darren Bowey (VIC)  (Group Entry : 39)

Runner Up in Group & State Bred in Group: Kerry Blue Terrier
Aust Ch Krashthru Barbie Doll (T Searson & P Searson)
Minor in Group: Manchester Terrier
Dixiedaly On The Road Again (Ms V M Adams)
Puppy in Group: Dandie Dinmont Terrier
Jollygaze Opera Star (Dr Emma Greenway/Teena Sloan)
Intermediate in Group: Skye Terrier
Aust Ch Skyesdlimit Rhett The Threat (Christian Lee)
Aust Bred in Group: Manchester Terrier
Aust Ch Baghasdail Might N Power (Ms V M Adams)

Australian Terrier
Baby of Breed: Ausgrove Archies Forever Home (Erica Norgrove)

Cairn Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Abbeycairn Seamus Finnigan (K Davies & K Wright)
R/UP BOB, Res Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Abbeycairn Harry Potter (K Davies & K Wright)
Bitch CC & Intermediate (Bitch) of Breed: Bignsmol Super Tramp (Karen Leslie)

Dandie Dinmont Terrier
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Jollygaze Opera Star (Dr Emma Greenway/Teena Sloan)

Kerry Blue Terrier
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Krashthru Barbie Doll (T Searson & P Searson)

Manchester Terrier
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Dixiedaly Jazzmans Gal (AI) (Ms V M Adams)
Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Baghasdail Might N Power (Ms V M Adams)
Res Dog CC & Minor of Breed: Dixiedaly On The Road Again (Ms V M Adams)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Dixiedaly Scotch Notch (Ms V M Adams)
Baby of Breed: Dixiedaly Time L Tell (Ms V M Adams)

Norfolk Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Taram LA Vie En Rose (Erica Norgrove)

Skye Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Skyesdlimit Rhett The Threat (Christian Lee)

West Highland White Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Tarrilli Watch and Act (Mrs R Weber)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Tarrilli Great Again (Jenny McCulloch)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mr Darren Bowey (VIC)  (Group Entry : 56)

Best in Group & Intermediate in Group: Cocker Spaniel
Aust Ch Glenayden Star Gazer (Mrs A O'keefe)
Runner Up in Group & Open in Group: Weimaraner
Aust Sup Ch Arnhill Standing Room Only (AI) (J Turner)
Minor in Group: Welsh Springer Spaniel
Tazlon Moment In Time (P & R Ellis)
Puppy in Group: German Shorthaired Pointer
Acewild Oh Pretty Woman (Maree & Jade Pledger)
Junior in Group: Labrador Retriever
Wynstream Chilli Vanilli (AI) (Julie H McLaurin)
State Bred in Group: German Shorthaired Pointer
Aust Ch Zenchar Shoot The Breeze (AI) (S Rattle & T Sproule)
Aust Bred in Group: Golden Retriever
Aust Ch Kaparla The Eagle Has Landed (Carol Collins)

Cocker Spaniel
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Glenayden Star Gazer (Mrs A O'keefe)

Cocker Spaniel (American)
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Tammahi Black Lace n Promises (Susan Heath)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Highgatte Reindeer Games (L Wiltshire)

English Setter
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Bendeela Born To Rule (Paul Terrett)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Bendeela Absolutely Fabulous (Paul Terrett)

English Springer Spaniel
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Penita Killer Queen (Mr T & Mrs J Skudder)

German Shorthaired Pointer
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Zenchar Shoot The Breeze (AI) (S Rattle & T Sproule)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Eightcarat Angel At Arosa (Imp NZ) (S Rattle & T Sproule)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Heiderst See You In Paris (S Rattle & T Sproule / Heiderst Kennels)
Puppy of Breed: Acewild Oh Pretty Woman (Maree & Jade Pledger)

Golden Retriever
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Kaparla The Eagle Has Landed (Carol Collins)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Heathbrook Time After Time (AI) (J W & D L Wadsley)
State Bred of Breed: Aust Ch Heathbrook Here I am (J & D Wadsley)

Labrador Retriever
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Wynstream Chilli Vanilli (AI) (Julie H McLaurin)
Baby of Breed: Wynstream Star Parade (Julie H Mclaurin)

Pointer
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Rhyll Dark Storm TD (Gayle Rickard)
Bitch CC & Puppy of Breed: Onpoint Tell It Like It Is at Aryed (AI) (Gerald J Munro)

Weimaraner
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Arnhill Standing Room Only (AI) (J Turner)

Welsh Springer Spaniel
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Tazlon In A Red Hot Dress (P & R Ellis)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Minor of Breed: Tazlon Moment In Time (P & R Ellis)
Dog CC & Minor (Dog) of Breed: Tazlon Good Time (P & R Ellis)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mr Darren Bowey (VIC) (Group Entry : 33)

Best in Group & Intermediate in Group: Petit Basset Griffon Vendeen
Aust Ch Rokeena Gin Fizz (Robyn & Russell Wallis)
Runner Up in Group & Puppy in Group: Dachshund (Smooth Haired)
Eukypark Midnite Song N Dance (Joyce Taylor & Kevin Morgan)
Baby in Group: Dachshund (Smooth Haired)
Eukypark Sweet Lil Rocknrolla (J M Taylor & K F Morgan)
Minor in Group: Beagle
Brialey Just So Posh (AI) (Mr G & Mrs J Laker)
Junior in Group: Basenji
Aust Ch Aurorablue Power Of One (Heather & Philip McCarthy)
State Bred in Group: Dachshund (Smooth Haired)
Aust Ch Eukypark Gucci Glitz (J M Taylor & K F Morgan)

Basenji
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Aurorablue Power Of One (Heather & Philip McCarthy)

Beagle
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Langrigg Lady in Cameo (N Richardson/ L Osmotherly & P Adams)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Minor of Breed: Brialey Just So Posh (AI) (Mr G & Mrs J Laker)
Dog CC & Intermediate of Breed: Kunanyi Just Add Magic (Mr G & Mrs J Laker)
Baby of Breed: Kunanyi Summerleas Triumph (AI) (Mr G & Mrs J Laker)

Dachshund (Long Haired)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Polbathic Dak Ryland (Eric Daniels & Ray Wall)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Polbathic Dak Genever (Eric Daniels & Ray Wall)
Res Dog CC & Minor of Breed: Polbathic Dak Durham (Eric Daniels & Ray Wall)

Dachshund (Miniature Long Haired)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Polbathic Mini Dak Brawton (Eric Daniels & Ray Wall)
Baby of Breed: Polbathic Mini Dak Amy (Eric Daniels & Ray Wall)

Dachshund (Smooth Haired)
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Eukypark Midnite Song N Dance (Joyce Taylor & Kevin Morgan)
R/UP BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Eukypark Gucci Glitz (J M Taylor & K F Morgan)
Baby of Breed: Eukypark Sweet Lil Rocknrolla (J M Taylor & K F Morgan)

Petit Basset Griffon Vendeen
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Rokeena Gin Fizz (Robyn & Russell Wallis)

Pharaoh Hound
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Purepharaoh King of Hearts (F D Wiltshire)

Whippet
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Acaiza Footprints In The Sand (Mrs J Hargraves)
Baby of Breed: Kallrea Final Fantasy (L Wiltshire)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Miss Beverley Watt (VIC)  (Group Entry : 24)

Best in Group & Intermediate in Group: Finnish Lapphund
Aust Ch Armahani Moonstone Movtta (AI) (Rachael Holloway)
Runner Up in Group & Open in Group: Old English Sheepdog
Aust Ch Perfu Phenix Rising (Mr C / Mrs S & Mr J Moore)
Baby in Group: Australian Shepherd
Blueamble Nd Ur Little Dog Too (Ann & John Lamberton)
Junior in Group: German Shepherd Dog
Roxamburg Jalepeno (G & K Hall)
Aust Bred in Group: Australian Shepherd
Aust Ch Ellagant Call The Cavalry (Ms C Golding/ Ellagant Kennels)

Australian Shepherd
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Ellagant Call The Cavalry (Ms C Golding/ Ellagant Kennels)
Baby of Breed: Blueamble Nd Ur Little Dog Too (Ann & John Lamberton)

Belgian Shepherd Dog (Tervueren)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Beljekali Year of the Asher (C & J Fynmore / K Truman)

Border Collie
Res Bitch CC & Open of Breed: Hobbsview Wool Clover Your Eye RN HSAs (Louise Rowlands)

Collie (Rough)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Mirriyuula Black Guiness (P Vivian & G Fitzallen)

Finnish Lapphund
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Armahani Moonstone Movtta (AI) (Rachael Holloway)

German Shepherd Dog
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Roxamburg Jalepeno (G & K Hall)
Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Allendell Quick Silver (R Bentley)

Old English Sheepdog
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Perfu Phenix Rising (Mr C / Mrs S & Mr J Moore)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mr Darren Bowey (VIC)  (Group Entry : 30)

Best in Group & Open in Group: Samoyed
Aust Ch Aldonza Fire Cracker (Julie Kennedy / Margie Johnson / Fay Tucker)
Baby in Group: Newfoundland
Yesallaw My Wild Irish Rose (AI) (Sue & Clifford Gray)
Minor in Group: Bernese Mountain Dog
Cloudforest Jingle Jangle (S & C Eastley)
Puppy in Group: Samoyed
Mytaj Cha Cha Ching (Margie Johnson)
Junior in Group: Samoyed
Bellasamba Make My Day (Mr J Gesiotto & Mrs L Jones)
Intermediate in Group: Boxer
Aust Ch Quasar A Tall Tale (Imp NZ) (Shannah Joseph)
State Bred in Group: Newfoundland
Aust Ch Yesallaw Black Friday Magic At Paddlepaws (AI) (Sue & Clifford Gray / D McKeon)
Aust Bred in Group: Samoyed
Aust Ch Kalaska Life Of A Prince (Mr J Gesiotto/ Ms L Jones & Mrs K O'Riley)

Akita
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Ryerson Carla Zampatti (Mrs J Wiltshire)

Bernese Mountain Dog
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Cloudforest Jingle Jangle (S & C Eastley)

Boxer
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Quasar A Tall Tale (Imp NZ) (Shannah Joseph)
R/UP BOB, Res Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Quasar What A Kerfuffle (Imp NZ) (Shannah Joseph)

Bullmastiff
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Kurvon Alice In Chains (Yvonne Metzger)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Kurvon The Last Kingdom (Mrs Y M Metzger)

Newfoundland
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Yesallaw Black Friday Magic At Paddlepaws (AI) (Sue & Clifford Gray / D McKeon)
R/UP BOB, Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Yesallaw Youll Neverwalk Alone (AI) (Sue & Clifford Gray)
Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Yesallaw Follow Our Dreams (AI) (Sue & Clifford Gray)
Baby of Breed: Yesallaw My Wild Irish Rose (AI) (Sue & Clifford Gray)

Russian Black Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Escadrille Kostya maksim (Ms Julie-Anne Jenkins)

Samoyed
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Aldonza Fire Cracker (Julie Kennedy / Margie Johnson / Fay Tucker)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Mytaj Cha Cha Ching (Margie Johnson)
Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Kalaska Life Of A Prince (Mr J Gesiotto/ Ms L Jones & Mrs K O'Riley)
Baby of Breed: Aldonza Mister Know It All (AI) (Mrs M Johnson & F Tucker)
Junior of Breed: Bellasamba Make My Day (Mr J Gesiotto & Mrs L Jones)

Siberian Husky
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Taejaan Better Off Red (AI) (P Adams & N J Rule-Steele)

St Bernard
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Southerton Actuallyim Adorable (Julie-Anne Jenkins)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Southerton Public Outroar (Julie-Anne Jenkins)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Miss Beverley Watt (VIC)  (Group Entry : 17)

Best in Group & Intermediate in Group: Poodle (Toy)
Aust Ch Cultura mini meme (Peter Haas)
Junior in Group: Tibetan Terrier
Duskin Twilight (Christian Lee)
State Bred in Group: Shih Tzu
Aust Sup Ch Killilan Defence Rests Yrhonour (Teena Sloan)
Open in Group: Tibetan Terrier
Aust Ch Sesukan LHis you For Got My Crown (Mr Christian Lee)

French Bulldog
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Dentellieres Cat Among Pigeons (Miss Jessica Harrison)

Japanese Spitz
Baby of Breed: Belzbentley Hadron Collider (Rebecca Bentley)

Keeshond
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Calivale Guess Whats Next (Miss K Kennedy)

Poodle (Miniature)
Baby of Breed: Czamac Glitzy And Glama (M Bellingham)

Poodle (Toy)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Cultura mini meme (Peter Haas)

Shih Tzu
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Sup Ch Killilan Defence Rests Yrhonour (Teena Sloan)

Tibetan Terrier
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Duskin Twilight (Christian Lee)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Sesukan LHis you For Got My Crown (Mr Christian Lee)