All Breeds Kennel Association Inc (TAS)

Date of Show : 7-Aug-2021 (Saturday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mrs Linda Stevens (ACT)   (Total Entry : 257)

Best in Show & State Bred in Show: Shih Tzu
Aust Sup Ch Killilan Defence Rests Yrhonour (Teena Sloan)
Runner Up in Show & Aust Bred in Show: Australian Silky Terrier
Aust Gr Ch Japatina The Devil Wears Prada (Japatina Kennels)
Baby in Show: Dachshund (Smooth Haired)
Eukypark Sweet Lil Rocknrolla (J M Taylor & K F Morgan)
Puppy in Show: Samoyed
Beltamo Aurelia Astrata (Mrs L Eaton)
Junior in Show: Labrador Retriever
Wynstream Chilli Vanilli (AI) (Julie H McLaurin)
Intermediate in Show: Petit Basset Griffon Vendeen
Aust Ch Rokeena Gin Fizz (Robyn & Russell Wallis)
Open in Show: Staffordshire Bull Terrier
Aust Sup Ch Bustabones Wot Do Monsters Eat ET (Bustabones Kennels)
Best Neuter in Show & Open Neuter in Show: Weimaraner
Aust Gr & Neut Ch Ghostwind Louise Vuitton (AI) TD (Georgina Ranson)
Runner Up Neuter in Show: Dachshund (Long Haired)
Aust Ch Polbathic Dak Ruislip (Eric Daniels & Ray Wall)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mrs Fay Harris (TAS)  (Group Entry : 71)

Best in Group & Aust Bred in Group: Australian Silky Terrier
Aust Gr Ch Japatina The Devil Wears Prada (Japatina Kennels)
Baby in Group: Australian Silky Terrier
Japatina Better Than Revenge (Japatina Kennels)
Intermediate in Group: Italian Greyhound
Aust Ch Skyefall Lady In Red (Di Wazny)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Italian Greyhound
Aust Neut Ch Wondoan Wheres Wellesley (Barad Kennels)
Runner Up Neuter in Group: Australian Silky Terrier
Aust Sup Ch Japatina Dream Big Or Go Home (Japatina Kennels)

Australian Silky Terrier
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Japatina The Devil Wears Prada (Japatina Kennels)
Baby of Breed: Japatina Better Than Revenge (Japatina Kennels)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Sup Ch Japatina Dream Big Or Go Home (Japatina Kennels)

Havanese
R/UP BOB, Res Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Carnwath Kogan (Ms R Davis)
Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Amrish Avenging Angels (Ms R Davis)

Italian Greyhound
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Skyefall Lady In Red (Di Wazny)
Baby of Breed: Zandia Diamonds Are Forever (Di Wazny)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Wondoan Wheres Wellesley (Barad Kennels)

Japanese Chin
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Kelepina Yoko Ono (Mr C & Mrs D Delphin)

Papillon
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Jayjess Captain Sisko (G E Teakel)

Pekingese
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Miyoko Erik Withadragon Tattoo (Mrs A V Smithers)
R/UP BOB, Res Dog CC & Junior of Breed: Hushan My Romeo (Mrs K Rydberg)
Bitch CC & Puppy of Breed: Weilien Hidden Surprise (Mrs K Rydberg)
Puppy (Dog) of Breed: Chinkira Golden Satin Sunset (AI) (Mrs K Rydberg)

Pug
Puppy of Breed: Spurcius Silver Magic (AI) (Sharon Frankcombe)

Russian Toy (Smooth Haired)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Hevnlee Fletcher (Barbara Frankcombe)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mrs Linda Stevens (ACT)  (Group Entry : 34)

Best in Group & Open in Group: Staffordshire Bull Terrier
Aust Sup Ch Bustabones Wot Do Monsters Eat ET (Bustabones Kennels)
Runner Up in Group & Puppy in Group: Dandie Dinmont Terrier
Jollygaze Opera Star (Dr Emma Greenway/Teena Sloan)
Baby in Group: Norfolk Terrier
Ausgrove Black Magic (Erica Norgrove)
Intermediate in Group: Cairn Terrier
Bignsmol Super Tramp (Karen Leslie)
State Bred in Group: Manchester Terrier
Aust Ch Dixiedaly Jazzmans Gal (AI) (Ms V M Adams)
Aust Bred in Group: Manchester Terrier
Aust Ch Baghasdail Might N Power (Ms V M Adams)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Cairn Terrier
Aust Ch Emeraldcity Youaremysunshine (Karen Leslie)

Australian Terrier
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Ausgrove Archies Forever Home (Erica Norgrove)

Cairn Terrier
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Bignsmol Super Tramp (Karen Leslie)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Emeraldcity Youaremysunshine (Karen Leslie)

Dandie Dinmont Terrier
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Jollygaze Opera Star (Dr Emma Greenway/Teena Sloan)

Kerry Blue Terrier
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Tasshot Crazy Love (Debbie Veevers)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Tasshot Cracklin Rosie (Debbie Veevers)

Manchester Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Baghasdail Might N Power (Ms V M Adams)
R/UP BOB, Res Dog CC & Puppy of Breed: Dixiedaly On The Road Again (Ms V M Adams)
Bitch CC & Puppy (Bitch) of Breed: Dixiedaly Diamonds In The Sky (Ms V M Adams)
Res Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Dixiedaly Jazzmans Gal (AI) (Ms V M Adams)

Norfolk Terrier
Baby of Breed: Ausgrove Black Magic (Erica Norgrove)

Skye Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Skyesdlimit Rhett The Threat (Christian Lee)

Staffordshire Bull Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Bustabones Wot Do Monsters Eat ET (Bustabones Kennels)
R/UP BOB & Res Dog CC: Aust Sup Ch Bustabones Try Whistling This (Bustabones Kennels)
Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Aust Ch Bustabones Beauty It's A Curse (Bustabones Knls)

West Highland White Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Tarrilli Watch and Act (Mrs R Weber)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Tarrilli Great Again (Jenny McCulloch)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mrs Linda Stevens (ACT)  (Group Entry : 47)

Best in Group & Open in Group: Weimaraner
Aust Sup Ch Arnhill Standing Room Only (AI) (J Turner)
Runner Up in Group & State Bred in Group: German Shorthaired Pointer
Aust Ch Zenchar Shoot The Breeze (AI) (S Rattle & T Sproule)
Baby in Group: Labrador Retriever
Wynstream Star Parade (Julie H Mclaurin)
Puppy in Group: German Shorthaired Pointer
Heiderst See You In Paris (S Rattle & T Sproule / Heiderst Kennels)
Junior in Group: Labrador Retriever
Wynstream Chilli Vanilli (AI) (Julie H McLaurin)
Intermediate in Group: Clumber Spaniel
Aust Ch Showfield Tassie Snowbelle (AI) (Mr & Mrs J / Miss S Teniswood)
Aust Bred in Group: Cocker Spaniel (American)
Aust Ch Tammahi Black Lace n Promises (Susan Heath)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Weimaraner
Aust Gr & Neut Ch Ghostwind Louise Vuitton (AI) TD (Georgina Ranson)
Runner Up Neuter in Group: German Shorthaired Pointer
Aust Gr & Neut Ch Macantsaoi Irish Rhythm (Sally Rattle & Todd Sproule)

Clumber Spaniel
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Showfield Tassie Snowbelle (AI) (Mr & Mrs J / Miss S Teniswood)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Showfield Snow Man (AI) (John/ Judy & Susan Teniswood)
Res Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Appintiki Hes Finlay (John/ Judy & Susan Teniswood)

Cocker Spaniel (American)
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Tammahi Black Lace n Promises (Susan Heath)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Highgatte Reindeer Games (L Wiltshire)

English Setter
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Bendeela Born To Rule (Paul Terrett)

German Shorthaired Pointer
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Zenchar Shoot The Breeze (AI) (S Rattle & T Sproule)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Eightcarat Angel At Arosa (Imp NZ) (S Rattle & T Sproule)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Heiderst See You In Paris (S Rattle & T Sproule / Heiderst Kennels)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Gr & Neut Ch Macantsaoi Irish Rhythm (Sally Rattle & Todd Sproule)

Labrador Retriever
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Wynstream Chilli Vanilli (AI) (Julie H McLaurin)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate (Dog) of Breed: Libertyjewel Hello Again (Gillian Dight)
Baby of Breed: Wynstream Star Parade (Julie H Mclaurin)

Pointer
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Chesterhope Rule Breaker (Imp NZ) RN (Catherine Jones)

Weimaraner
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Arnhill Standing Room Only (AI) (J Turner)
Bitch CC & Junior of Breed: Waldwiese U Got This At Seriousgrey (AI) (Seriousgrey & Waldwiese Kennels)
Puppy of Breed: Ghostwind Veni Vidi Vici (AI) (Simone Haigh & Ghostwind Kennels)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Gr & Neut Ch Ghostwind Louise Vuitton (AI) TD (Georgina Ranson)

Weimaraner (Long-haired)
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Gr Ch Seriousgrey Ms Unlocking Magic (Seriousgrey Kennels)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mrs Linda Stevens (ACT) (Group Entry : 22)

Best in Group & Intermediate in Group: Petit Basset Griffon Vendeen
Aust Ch Rokeena Gin Fizz (Robyn & Russell Wallis)
Runner Up in Group & State Bred in Group: Dachshund (Miniature Long Haired)
Aust Ch Polbathic Mini Dak Brawton (Eric Daniels & Ray Wall)
Baby in Group: Dachshund (Smooth Haired)
Eukypark Sweet Lil Rocknrolla (J M Taylor & K F Morgan)
Junior in Group: Basenji
Aust Ch Aurorablue Power Of One (Heather & Philip McCarthy)
Aust Bred in Group: Pharaoh Hound
Aust Ch Purepharaoh King of Hearts (F D Wiltshire)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Dachshund (Long Haired)
Aust Ch Polbathic Dak Ruislip (Eric Daniels & Ray Wall)

Basenji
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Aurorablue Power Of One (Heather & Philip McCarthy)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Tamsala Princess Of Arandell (Heather & Philip McCarthy)

Beagle
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Langrigg Lady in Cameo (N Richardson/ L Osmotherly & P Adams)

Dachshund (Long Haired)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Polbathic Dak Durham (Eric Daniels & Ray Wall)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Polbathic Dak Genever (Eric Daniels & Ray Wall)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Polbathic Dak Ruislip (Eric Daniels & Ray Wall)

Dachshund (Miniature Long Haired)
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Polbathic Mini Dak Brawton (Eric Daniels & Ray Wall)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Polbathic Mini Dak Amy (Eric Daniels & Ray Wall)

Dachshund (Smooth Haired)
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Eukypark Midnite Song N Dance (Joyce Taylor & Kevin Morgan)
Baby of Breed: Eukypark Sweet Lil Rocknrolla (J M Taylor & K F Morgan)

Petit Basset Griffon Vendeen
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Rokeena Gin Fizz (Robyn & Russell Wallis)

Pharaoh Hound
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Purepharaoh King of Hearts (F D Wiltshire)

Whippet
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Acaiza Footprints In The Sand (Mrs J Hargraves)
Baby of Breed: Kallrea Final Fantasy (L Wiltshire)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mr Richard Watson (TAS)  (Group Entry : 32)

Best in Group & Open in Group: Old English Sheepdog
Aust Sup Ch Perfu Phenix Rising (Mr C / Mrs S & Mr J Moore)
Aust Bred in Group: Collie (Rough)
Cayano Princess in Blue (Graham Fitzallen & Patricia Vivian)
Runner Up Neuter in Group: Australian Shepherd
(T) Ch/ Dual Gr Ch Sayly Sweet Ohana (AI) (Ms C Golding/ Dr L Smith)

Australian Shepherd
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Ellagant Call The Cavalry (Ms C Golding/ Ellagant Kennels)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: (T) Ch/ Dual Gr Ch Sayly Sweet Ohana (AI) (Ms C Golding/ Dr L Smith)

Collie (Rough)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Mirriyuula Black Guiness (P Vivian & G Fitzallen)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Cayano Princess in Blue (Graham Fitzallen & Patricia Vivian)

Finnish Lapphund
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Armahani Moonstone Movtta (AI) (Rachael Holloway)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch. Neut Ch Armahani Iolite Ilo (AI) HT (Rachael Holloway)

German Shepherd Dog
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Allendell Quick Silver (R Bentley)

Old English Sheepdog
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Perfu Phenix Rising (Mr C / Mrs S & Mr J Moore)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mrs Linda Stevens (ACT)  (Group Entry : 35)

Best in Group & Aust Bred in Group: Samoyed
Aust Ch Kalaska Life Of A Prince (Mr J Gesiotto/ Ms L Jones & Mrs K O'Riley)
Runner Up in Group & State Bred in Group: Newfoundland
Aust Ch Yesallaw Black Friday Magic At Paddlepaws (AI) (Sue & Clifford Gray / D McKeon)
Puppy in Group: Samoyed
Beltamo Aurelia Astrata (Mrs L Eaton)
Intermediate in Group: Boxer
Aust Ch Quasar A Tall Tale (Imp NZ) (Shannah Joseph)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Samoyed
Aust Gr & Neut Ch Sunmist Dressed So Cool (AI) (Janet Ainscow)

Akita
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Ryerson Carla Zampatti (Mrs J Wiltshire)

Boxer
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Quasar A Tall Tale (Imp NZ) (Shannah Joseph)
R/UP BOB, Res Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Quasar What A Kerfuffle (Imp NZ) (Shannah Joseph)

Newfoundland
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Yesallaw Black Friday Magic At Paddlepaws (AI) (Sue & Clifford Gray / D McKeon)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Yesallaw Follow Our Dreams (AI) (Sue & Clifford Gray)
Baby of Breed: Yesallaw Lest We Forget With Paddlepaws (AI) (Mr C & Mrs L Gray / Paddlepaws Knls)

Russian Black Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Escadrille Kostya maksim (Ms Julie-Anne Jenkins)

Samoyed
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Kalaska Life Of A Prince (Mr J Gesiotto/ Ms L Jones & Mrs K O'Riley)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Beltamo Aurelia Astrata (Mrs L Eaton)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Bellasamba A Star Is Born (Mr J Gesiotto & Mrs L Jones)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Gr & Neut Ch Sunmist Dressed So Cool (AI) (Janet Ainscow)

Siberian Husky
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Taejaan Better Off Red (AI) (P Adams & N J Rule-Steele)

St Bernard
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Southerton Actuallyim Adorable (Julie-Anne Jenkins)
R/UP BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Southerton Public Outroar (Julie-Anne Jenkins)
Baby of Breed: Accropolis Best Kept Secret (Georgia & Jenny Smith)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mr Richard Watson (TAS)  (Group Entry : 16)

Best in Group & State Bred in Group: Shih Tzu
Aust Sup Ch Killilan Defence Rests Yrhonour (Teena Sloan)
Baby in Group: Japanese Spitz
Belzbentley Hadron Collider (Rebecca Bentley)
Intermediate in Group: Tibetan Terrier
Duskin Twilight (Christian Lee)
Runner Up Neuter in Group: Poodle (Standard)
Aust Neut Ch Poshnoir New World Explorer (Janet Hanson)

Japanese Spitz
Baby of Breed: Belzbentley Hadron Collider (Rebecca Bentley)

Poodle (Standard)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Poshnoir New World Explorer (Janet Hanson)

Shih Tzu
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Sup Ch Killilan Defence Rests Yrhonour (Teena Sloan)

Tibetan Terrier
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Duskin Twilight (Christian Lee)
R/UP BOB & Res Bitch CC: Aust Ch Sesukan LHis you For Got My Crown (Mr Christian Lee)