Southern Classic Dog Show (TAS)

Date of Show : 25-Sep-2021 (Saturday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Ms Kerry King (SA)   (Total Entry : 378)

Best in Show & Open in Show: Australian Shepherd
Aust Ch Blueamble Such A Flirt (AI) (Mrs A Lamberton & Dr B Tillman)
Runner Up in Show & State Bred in Show: Cairn Terrier
Aust Ch Abbeycairn Seamus Finnigan (K Davies & K Wright)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mrs Lyn McArthur (SA)  (Group Entry : 80)

Best in Group & Open in Group: Pekingese
Aust Sup Ch Miyoko Erik Withadragon Tattoo (Mrs A V Smithers)
Puppy in Group: Pekingese
Beaucliff What AMan Got to Do (S P & T M Sward)
Junior in Group: Pekingese
Chinkira Golden Satin Sunset (AI) (Mrs K Rydberg)

Australian Silky Terrier
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Allannette Stellar Dream (Mrs J E Klaus)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Nantiki Mr Darcy (Mrs Janice E Klaus)

Chihuahua (Long Coat)
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Wachowa Priscilla Brown (J Watt)

Pekingese
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Miyoko Erik Withadragon Tattoo (Mrs A V Smithers)
R/UP BOB, Res Dog CC & Junior of Breed: Chinkira Golden Satin Sunset (AI) (Mrs K Rydberg)
Bitch CC & Puppy (Bitch) of Breed: Weilien Hidden Surprise (Mrs K Rydberg)
Puppy of Breed: Beaucliff What AMan Got to Do (S P & T M Sward)

Pug
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Spurcius Silver Magic (AI) (Sharon Frankcombe)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Ms Kerry King (SA)  (Group Entry : 44)

Best in Group & State Bred in Group: Cairn Terrier
Aust Ch Abbeycairn Seamus Finnigan (K Davies & K Wright)
Junior in Group: Manchester Terrier
Dixiedaly Scotch Notch (Ms V M Adams)

Australian Terrier
R/UP BOB, Dog CC & Puppy (Dog) of Breed: Ausgrove Archies Forever Home (Erica Norgrove)

Cairn Terrier
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Abbeycairn Seamus Finnigan (K Davies & K Wright)

Manchester Terrier
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Dixiedaly Scotch Notch (Ms V M Adams)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Dixiedaly Time L Tell (Ms V M Adams)
Res Bitch CC & Puppy (Bitch) of Breed: Dixiedaly Diamonds In The Sky (Ms V M Adams)

Norfolk Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Taram LA Vie En Rose (Erica Norgrove)

Staffordshire Bull Terrier
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Jamastaffs Maggie May (AI) (J P Aherne / M D Smith)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mrs Lyn McArthur (SA)  (Group Entry : 73)

Intermediate in Group: Cocker Spaniel (American)
Aust Ch Highgatte Reindeer Games (L Wiltshire)

Clumber Spaniel
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Showfield Tassie Snowbelle (AI) (Mr & Mrs J / Miss S Teniswood)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Appintiki Hes Finlay (John/ Judy & Susan Teniswood)
Res Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Showfield Snow Man (AI) (John/ Judy & Susan Teniswood)

Cocker Spaniel (American)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Highgatte Reindeer Games (L Wiltshire)

Flat Coated Retriever
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Kellick Criminal Intent (Mr Benjamin P Evans)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Arangold Living The Dream (IMP NZ) (Mr Benjamin P Evans)

Labrador Retriever
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Libertyjewel Hello Again (Gillian Dight)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Ms Kerry King (SA) (Group Entry : 32)

Baby in Group: Whippet
Ridgesetter Lock Stock Nbarrel (L Wiltshire)
Puppy in Group: Whippet
Kallrea Final Fantasy (L Wiltshire)
State Bred in Group: Whippet
Aust Ch Acaiza Footprints In The Sand (Mrs J Hargraves)
Open in Group: Basenji
Aust Ch Tamsala Princess Of Arandell (Heather & Philip McCarthy)

Basenji
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Aurorablue Power Of One (Heather & Philip McCarthy)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Tamsala Princess Of Arandell (Heather & Philip McCarthy)

Rhodesian Ridgeback
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Macumazahn Hello itís me (Mrs Lynn Presnell)

Whippet
Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Acaiza Footprints In The Sand (Mrs J Hargraves)
Baby of Breed: Ridgesetter Lock Stock Nbarrel (L Wiltshire)
Puppy of Breed: Kallrea Final Fantasy (L Wiltshire)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Ms Kerry King (SA)  (Group Entry : 60)

Best in Group & Open in Group: Australian Shepherd
Aust Ch Blueamble Such A Flirt (AI) (Mrs A Lamberton & Dr B Tillman)
Runner Up in Group & Puppy in Group: Australian Shepherd
Blueamble Nd Ur Little Dog Too (Ann & John Lamberton)
Junior in Group: German Shepherd Dog
Roxamburg Jalepeno (G & K Hall)

Australian Shepherd
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Blueamble Such A Flirt (AI) (Mrs A Lamberton & Dr B Tillman)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Blueamble Nd Ur Little Dog Too (Ann & John Lamberton)

Border Collie
BOB, Dog CC & Open of Breed: Dual Ch (T) Khayoz Somebody Stop Me (AI) JDX GD (Mr P & Mrs V Hofto)
Puppy of Breed: Switchback Never Say Never (Mr P & Mrs V Hofto)

German Shepherd Dog
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Roxamburg Pinball Wizard (G A & K L Hall)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Roxamburg Jalepeno (G & K Hall)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Ms Kerry King (SA)  (Group Entry : 55)

Best in Group & Open in Group: Samoyed
Aust Ch Lunasea Nothing Holdin Me Back (AI) (Ying Chen (Helen))
Runner Up in Group & State Bred in Group: Newfoundland
Aust Ch Yesallaw Black Friday Magic At Paddlepaws (AI) (Sue & Clifford Gray / D McKeon)
Baby in Group: Newfoundland
Yesallaw Lest We Forget With Paddlepaws (AI) (Mr C & Mrs L Gray / Paddlepaws Knls)
Puppy in Group: Samoyed
Beltamo Aurelia Astrata (Mrs L Eaton)
Junior in Group: St Bernard
Southerton Public Outroar (Julie-Anne Jenkins)

Newfoundland
Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Yesallaw Black Friday Magic At Paddlepaws (AI) (Sue & Clifford Gray / D McKeon)
Bitch CC & Puppy of Breed: Yesallaw My Wild Irish Rose (AI) (Sue & Clifford Gray)
Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Yesallaw Follow Our Dreams (AI) (Sue & Clifford Gray)
Baby of Breed: Yesallaw Lest We Forget With Paddlepaws (AI) (Mr C & Mrs L Gray / Paddlepaws Knls)

Russian Black Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Escadrille Kostya maksim (Ms Julie-Anne Jenkins)

Samoyed
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Lunasea Nothing Holdin Me Back (AI) (Ying Chen (Helen))
Bitch CC & Puppy of Breed: Beltamo Aurelia Astrata (Mrs L Eaton)
Baby of Breed: Classicana Passion N Purity (Lesley Eaton)

St Bernard
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Southerton Public Outroar (Julie-Anne Jenkins)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Southerton Actuallyim Adorable (Julie-Anne Jenkins)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mrs Lyn McArthur (SA)  (Group Entry : 34)