Brighton Kennel Club Inc (TAS)

Date of Show : 4-Sep-2021 (Saturday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Ms Tracie Edwards (SA)   (Total Entry : 318)

Best in Show & State Bred in Show: Shih Tzu
Aust Sup Ch Killilan Defence Rests Yrhonour (Teena Sloan)
Runner Up in Show & Aust Bred in Show: Golden Retriever
Aust Ch Kaparla The Eagle Has Landed (Carol Collins)
Intermediate in Show: Petit Basset Griffon Vendeen
Aust Ch Rokeena Gin Fizz (Robyn & Russell Wallis)
Best Neuter in Show & Open Neuter in Show: Weimaraner
Aust Gr & Neut Ch Ghostwind Louise Vuitton (AI) TD (Georgina Ranson)
Runner Up Neuter in Show: Australian Shepherd
(T) Ch/ Dual Gr Ch Sayly Sweet Ohana (AI) (Ms C Golding/ Dr L Smith)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Ms Tracie Edwards (SA)  (Group Entry : 62)

Best in Group & Junior in Group: Havanese
Aust Ch Amrish Born To Rule (Ms R Davis)
Puppy in Group: Pekingese
Weilien Hidden Surprise (Mrs K Rydberg)
Intermediate in Group: Bichon Frise
Amourchiot Twin Soul Enigma (Mrs C Schofield)
Aust Bred in Group: Tibetan Spaniel
Aust Gr Ch Byrebaer Mess Up My Hair (Georgie Smith)
Runner Up Neuter in Group: Italian Greyhound
Aust Neut Ch Wondoan Wheres Wellesley (Barad Kennels)

Australian Silky Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Nantiki Mr Darcy (Mrs Janice E Klaus)
R/UP BOB, Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Aust Ch Allannette Stellar Dream (Mrs J E Klaus)

Bichon Frise
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Amourchiot Twin Soul Enigma (Mrs C Schofield)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Mistbreeze Mia By Mistery (Mrs C Schofield)

Chinese Crested Dog
R/UP BOB, Dog CC & Junior (Dog) of Breed: Sunami Talk To The Paw (Cassie Leppard)

Havanese
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Amrish Born To Rule (Ms R Davis)

Italian Greyhound
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Zandia Little Blue Minx (Mrs Di Wazny)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Skyefall Lady In Red (Di Wazny)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Wondoan Wheres Wellesley (Barad Kennels)

Japanese Chin
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Alwood Jaakuna Neko (Alwood Kennels)

Pekingese
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Beaucliff What AMan Got to Do (S P & T M Sward)
Bitch CC & Puppy of Breed: Weilien Hidden Surprise (Mrs K Rydberg)

Tibetan Spaniel
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Byrebaer Mess Up My Hair (Georgie Smith)
R/UP BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Byrebaer Dash of Pinot Noir (Georgie Smith)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Byrebaer The Nutcraker (Georgie Smith)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Ms Anne-Marie Curran (SA)  (Group Entry : 41)

Runner Up in Group & Intermediate in Group: West Highland White Terrier
Aust Ch Tarrilli Watch and Act (Mrs R Weber)
Aust Bred in Group: Manchester Terrier
Aust Ch Baghasdail Might N Power (Ms V M Adams)

Australian Terrier
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Kahedi Blue Skyes (Jean Lemon)

Manchester Terrier
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Dixiedaly Diamonds In The Sky (Ms V M Adams)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Junior of Breed: Dixiedaly Scotch Notch (Ms V M Adams)
Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Baghasdail Might N Power (Ms V M Adams)
Res Dog CC & Puppy (Dog) of Breed: Dixiedaly Time L Tell (Ms V M Adams)
Junior (Dog) of Breed: Dixiedaly On The Road Again (Ms V M Adams)
State Bred of Breed: Aust Ch Dixiedaly Jazzmans Gal (AI) (Ms V M Adams)

Skye Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Skyesdlimit Rhett The Threat (Christian Lee)

West Highland White Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Tarrilli Watch and Act (Mrs R Weber)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Ms Anne-Marie Curran (SA)  (Group Entry : 67)

Best in Group & Aust Bred in Group: Golden Retriever
Aust Ch Kaparla The Eagle Has Landed (Carol Collins)
Junior in Group: Flat Coated Retriever
Aust Ch Kellick Criminal Intent (Mr Benjamin P Evans)
Intermediate in Group: Cocker Spaniel (American)
Aust Ch Highgatte Reindeer Games (L Wiltshire)
State Bred in Group: Golden Retriever
Aust Ch Heathbrook Time After Time (AI) (J W & D L Wadsley)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Weimaraner
Aust Gr & Neut Ch Ghostwind Louise Vuitton (AI) TD (Georgina Ranson)
Runner Up Neuter in Group: German Shorthaired Pointer
Aust Gr & Neut Ch Macantsaoi Irish Rhythm (Sally Rattle & Todd Sproule)

Clumber Spaniel
R/UP BOB, Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Showfield Tassie Snowbelle (AI) (Mr & Mrs J / Miss S Teniswood)
Dog CC & Intermediate (Dog) of Breed: Aust Ch Showfield Snow Man (AI) (John/ Judy & Susan Teniswood)
Open of Breed: Aust Ch Appintiki Hes Finlay (John/ Judy & Susan Teniswood)

Cocker Spaniel (American)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Highgatte Reindeer Games (L Wiltshire)

Flat Coated Retriever
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Kellick Criminal Intent (Mr Benjamin P Evans)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Arangold Living The Dream (IMP NZ) (Mr Benjamin P Evans)

German Shorthaired Pointer
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Eightcarat Angel At Arosa (Imp NZ) (S Rattle & T Sproule)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Puppy of Breed: Heiderst See You In Paris (S Rattle & T Sproule / Heiderst Kennels)
Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Zenchar Shoot The Breeze (AI) (S Rattle & T Sproule)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Gr & Neut Ch Macantsaoi Irish Rhythm (Sally Rattle & Todd Sproule)

Golden Retriever
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Kaparla The Eagle Has Landed (Carol Collins)
R/UP BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Heathbrook Time After Time (AI) (J W & D L Wadsley)

Pointer
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Chesterhope Rule Breaker (Imp NZ) RN (Catherine Jones)

Weimaraner
R/UP BOB, Res Dog CC & Puppy of Breed: Ghostwind Veni Vidi Vici (AI) (Simone Haigh & Ghostwind Kennels)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Gr & Neut Ch Ghostwind Louise Vuitton (AI) TD (Georgina Ranson)

Welsh Springer Spaniel
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Tazlon Moment In Time (P & R Ellis)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Ms Anne-Marie Curran (SA) (Group Entry : 26)

Best in Group & Intermediate in Group: Petit Basset Griffon Vendeen
Aust Ch Rokeena Gin Fizz (Robyn & Russell Wallis)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Whippet
Aust Ch Khayoz Flirting With The Boys (Khayoz Kennels)
Runner Up Neuter in Group: Beagle
Aust & Neut Ch Hounsley Hanae Mori TD (Mr G & Mrs J Laker)

Basenji
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Aurorablue Power Of One (Heather & Philip McCarthy)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Tamsala Princess Of Arandell (Heather & Philip McCarthy)

Beagle
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Kunanyi Summerleas Charm (AI) (Mr G & Mrs J Laker)
Res Dog CC & Puppy (Dog) of Breed: Kunanyi Summerleas Triumph (AI) (Mr G & Mrs J Laker)
Res Bitch CC: Brialey Just So Posh (AI) (Mr G & Mrs J Laker)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Hounsley Hanae Mori TD (Mr G & Mrs J Laker)

Petit Basset Griffon Vendeen
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Rokeena Gin Fizz (Robyn & Russell Wallis)

Whippet
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Khayoz Flirting With The Boys (Khayoz Kennels)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Ms Anne-Marie Curran (SA)  (Group Entry : 58)

Best in Group & Open in Group: German Shepherd Dog
Aust Ch Roxamburg Pinball Wizard (G A & K L Hall)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Australian Shepherd
(T) Ch/ Dual Gr Ch Sayly Sweet Ohana (AI) (Ms C Golding/ Dr L Smith)

Australian Shepherd
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Blueamble Such A Flirt (AI) (Mrs A Lamberton & Dr B Tillman)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Blueamble Nd Ur Little Dog Too (Ann & John Lamberton)
Open of Breed: Aust Ch Ellagant Call The Cavalry (Ms C Golding/ Ellagant Kennels)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: (T) Ch/ Dual Gr Ch Sayly Sweet Ohana (AI) (Ms C Golding/ Dr L Smith)

Belgian Shepherd Dog (Tervueren)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Beljekali Year of the Asher (C & J Fynmore / K Truman)

German Shepherd Dog
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Roxamburg Pinball Wizard (G A & K L Hall)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Ms Tracie Edwards (SA)  (Group Entry : 41)

Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Samoyed
Aust Ch Kalaska Life Of A Prince (Mr J Gesiotto/ Ms L Jones & Mrs K O'Riley)
Puppy in Group: Boxer
Gremlix New Kid On the Block at Boyer (Imp NZ) (Mrs D E Nellis)
Junior in Group: St Bernard
Southerton Public Outroar (Julie-Anne Jenkins)
Intermediate in Group: Boxer
Tyeanbo The Games People Play (Dianne Nellis & Leanne Quigley)

Boxer
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Tyeanbo The Games People Play (Dianne Nellis & Leanne Quigley)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Gremlix New Kid On the Block at Boyer (Imp NZ) (Mrs D E Nellis)

Rottweiler
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Inselstaat Cause For Applause (Maree Anderson)

Russian Black Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Escadrille Kostya maksim (Ms Julie-Anne Jenkins)

Samoyed
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Kalaska Life Of A Prince (Mr J Gesiotto/ Ms L Jones & Mrs K O'Riley)
Res Bitch CC & Puppy (Bitch) of Breed: Beltamo Aurelia Astrata (Mrs L Eaton)
Baby of Breed: Aldonza Mister Know It All (AI) (Mrs M Johnson & F Tucker)
Puppy of Breed: Bellasamba Make My Day (Mr J Gesiotto & Mrs L Jones)

Siberian Husky
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aeukanmanuva Hot N Cold (Caroline Yate)

St Bernard
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Southerton Public Outroar (Julie-Anne Jenkins)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Southerton Actuallyim Adorable (Julie-Anne Jenkins)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Ms Tracie Edwards (SA)  (Group Entry : 23)

Best in Group & State Bred in Group: Shih Tzu
Aust Sup Ch Killilan Defence Rests Yrhonour (Teena Sloan)
Baby in Group: Shih Tzu
Killilan Yr Honour I Rest My Case (Teena Sloan)
Puppy in Group: Poodle (Toy)
Chezjolie TellN A Story (Adam Daley & Cathy Camac)
Intermediate in Group: Japanese Spitz
Aust Ch Belzbentley Stack the deck (Rebecca Bentley)
Open in Group: Tibetan Terrier
Aust Ch Sesukan LHis you For Got My Crown (Mr Christian Lee)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: French Bulldog
Aust & Neut Ch Kaparla Bonne Jour (Amelia Blake)
Runner Up Neuter in Group: French Bulldog
Aust & Neut Ch Epacris Goliath Beetle (A E Blake)

French Bulldog
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Asplendour P La Pierre (D Clark)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Kaparla Bonne Jour (Amelia Blake)
R/UP Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter (Dog) of Breed: Aust & Neut Ch Epacris Goliath Beetle (A E Blake)

Japanese Spitz
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Belzbentley Stack the deck (Rebecca Bentley)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Belzbentley Hadron Collider (Rebecca Bentley)

Poodle (Toy)
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Chezjolie TellN A Story (Adam Daley & Cathy Camac)

Shih Tzu
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Sup Ch Killilan Defence Rests Yrhonour (Teena Sloan)
Baby of Breed: Killilan Yr Honour I Rest My Case (Teena Sloan)

Tibetan Terrier
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Duskin Twilight (Christian Lee)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Sesukan LHis you For Got My Crown (Mr Christian Lee)