Canine Fanciers Kennel Club Inc (AM Show) (SA)

Date of Show : 28-Aug-2021 (Saturday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Ms Kerry King (SA)   (Total Entry : 523)

Runner Up in Show & Open in Show: Staffordshire Bull Terrier
Aust Sup Ch Anvilhart License To Chill (Jo Rasche & D Tomney)
Junior in Show: Siberian Husky
Taejaan Northern Winds (AI) (N J Rule-Steele/ A & T Wittenberg)
Intermediate in Show: Boxer
Aust Ch Milmac Tom Ford GTHO (Mr P Cook)
Aust Bred in Show: Chihuahua (Smooth Coat)
Aust Ch Voncronan Diamond Desire @ Skyeway (Kylie Tilley & Tina Sunman)
Runner Up Neuter in Show: Tenterfield Terrier
Aust Gr Ch Gumhaven Sand Piper (Maureen Schutt)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mrs Susan Heidenreich (SA)  (Group Entry : 89)

Puppy in Group: Maltese
Yourjana Elwin Fletcher Jnr (Fran Rose)
Aust Bred in Group: Chihuahua (Smooth Coat)
Aust Ch Voncronan Diamond Desire @ Skyeway (Kylie Tilley & Tina Sunman)
Runner Up Neuter in Group: Pug
Aust & Neut Ch Tanyette May I Call U Jiggly (T & A Beavis)

Chihuahua (Smooth Coat)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Voncronan Diamond Desire @ Skyeway (Kylie Tilley & Tina Sunman)

Chinese Crested Dog
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Cadiz Circuit Breaker (C Faint)

English Toy Terrier (Black and Tan)
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Sevindale Hand Me My Crown (A Janonis & J de Reeper)

Havanese
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Seasidepak Tangerine Dream (T Stewart & G Ransom)

Italian Greyhound
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Kosmos Le Villi (Mrs C Flattum & Miss A Divola)

Maltese
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Yourjana Elwin Fletcher Jnr (Fran Rose)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Bellatese Scrumptious Me (Mrs Edna Simmons)

Miniature Pinscher
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Shiralea Top Gun (Mrs Lynne Johnston)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Adawar One Call Away (D Sharman)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Shiralea Venus De Milo (Mrs L & Mr L Johnston)
Baby of Breed: Adawar Deja Vu (D Sharman)
Aust Bred of Breed: Aust Ch Shiralea Sea Biscuit (Lynne Johnston)

Pug
Intermediate of Breed: Aust Ch Kirrbuff Always And Forever (Mrs T & Ms A Beavis)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Tanyette May I Call U Jiggly (T & A Beavis)

Russian Toy (Long Haired)
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Torza Letthe Devil Drive (T Kennard)

Tibetan Spaniel
Bitch CC & Junior of Breed: Tornadobe Bear Necessity (Ms Pamela Stendara)
Baby of Breed: Telavier Golden Bear (Pamela Stendara)

Yorkshire Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Imayorkie Picture Perfect (Mr G J & Mrs P A Harrison)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Ms Kerry King (SA)  (Group Entry : 72)

Best in Group & Open in Group: Staffordshire Bull Terrier
Aust Sup Ch Anvilhart License To Chill (Jo Rasche & D Tomney)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: Cairn Terrier
Aust Ch Natuska Catcher In The Rye (Kerryn Pearson)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Tenterfield Terrier
Aust Gr Ch Gumhaven Sand Piper (Maureen Schutt)

American Staffordshire Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Sup Ch Manfreds Guess Whos Back (J Watson)
R/UP BOB, Res Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Innacovenant Winner Takes All (AI) (Deborah Hughes)
Bitch CC & Minor of Breed: Amstafomine Playing For Keeps (AI) (Deborah Hughes)

Australian Terrier
Bitch CC & Puppy (Bitch) of Breed: Tainquest Dream A Dream (AI) (C Gower)

Bull Terrier (Miniature)
Res Bitch CC & Aust Bred (Bitch) of Breed: Aust Ch Speiread Tequila Rose (Mr E & Mrs M Bannear)

Cairn Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Natuska Catcher In The Rye (Kerryn Pearson)
R/UP BOB, Res Dog CC & Junior of Breed: Natuska Dirty Sexy Money (Kerryn Pearson)
Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Natuska Money Talks (Kerryn Pearson)
Puppy of Breed: Natuska Money For Nothing (Kerryn Pearson)

Soft Coated Wheaten Terrier
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Elsomwheat Gwynonwen Gogarth (AI) (Di Swann)

Staffordshire Bull Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Anvilhart License To Chill (Jo Rasche & D Tomney)
Baby of Breed: Rockport Sonovan Irishman (AI) (Kay Halston-Wyatt)
Minor (Dog) of Breed: Shadowstaff This Is Way (Shadowstaff Kennels)
Puppy of Breed: Shadowstaff Paint It Black (AI) (Shadowstaff Kennels)
Puppy (Dog) of Breed: Shadowstaff I Like Those Odds (Shadowstaff Kennels)
Junior (Dog) of Breed: Awesum Lil Bit Nutty (K Ricketts & L Lyons)

Tenterfield Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Rubybrae Ollie (Maureen Schutt)
Baby of Breed: Gumhaven Just A Rumour (Maureen Schutt)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Gr Ch Gumhaven Sand Piper (Maureen Schutt)

West Highland White Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Questadore Flying High (AI) (Questadore Kennels)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Ms Jayne Griffin (SA)  (Group Entry : 96)

Best in Group & Open in Group: English Springer Spaniel
Aust Sup Ch Kinsheran Monkey Business (J Rasche/ R Hartnett/ V McPhee)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: Hungarian Vizsla
Aceweis A Kiss of Orange for Heiderst (Aceweis & Heiderst Kennels)
Puppy in Group: German Shorthaired Pointer
Heiderst All About The Money (AI) (Heiderst Kennels)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: German Shorthaired Pointer
Wahrelegende Cookies N Cream (T Fountaine)
Runner Up Neuter in Group: Weimaraner
Waldwiese Keeping The Faith (Krystle Wells)

Curly Coated Retriever
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Curltriever Say No More (AI) (Ms A & Ms T Hinks/Curltriever Kennels)

English Springer Spaniel
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Kinsheran Monkey Business (J Rasche/ R Hartnett/ V McPhee)
Minor of Breed: Cardhu Cast No Shadow (Kristy Quinlan)

Flat Coated Retriever
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Alubyc Orphan Black (R J & J Bryant)

German Shorthaired Pointer
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust & Am Ch Vjk-Myst Journey Downunder (Imp USA) (Heiderst Kennels)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Heiderst All About The Money (AI) (Heiderst Kennels)
Baby of Breed: Woodwych Razzamatazz (S/ R & L Schwerdt)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Wahrelegende Cookies N Cream (T Fountaine)

Golden Retriever
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Baradav A Reason To Smile (AI) (Mr D M & Mrs B A Joseph)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Baradav Pause To Remember (Mr D M & Mrs B A Joseph)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Honiggold Ntheskywith Diamonds (AI) (Ms S Neldner)

Hungarian Vizsla
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aceweis A Kiss of Orange for Heiderst (Aceweis & Heiderst Kennels)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Graebrook Duke of Hazard (AI) (Daphne Sheekey)
Res Dog CC & Open (Dog) of Breed: Aust Sup Ch Aceweis Kiss The Girls At Heiderst (Aceweis & Heiderst kennels)
Res Bitch CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Heiderst Orange Isth New Black (Aceweis & Heiderst Kennels)
Baby of Breed: Aceweis Fuelled On Gin At Heiderst (Aceweis & Heiderst Kennels)
Puppy of Breed: Asuare Dancing InTheMoonlight (Tracey Fountaine & Sam Shields)

Irish Setter
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Amhurst Undercover Of Darkness (Mr P S & M Squire / Mrs M Thomas-Rhodes)

Labrador Retriever
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Kirkdell Shining Light (Bev Jones)
Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Kirkdell Maestra (Bev Jones)

Lagotto Romagnolo
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Jayped Queen Of Hearts (Dianne Thomas)

Pointer
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Zensu Truth N Lies (AI) (Mr B & Mrs H Clarke)

Weimaraner
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Waldwieze Game Keepa At Poshvwei (Imp NZ) ET RE ORA QND NRD CDX (Jessie Hughes)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Waldwiese Keeping The Faith (Krystle Wells)

Welsh Springer Spaniel
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Welshstar Handsome Red Dragon (Miriam Ahrens)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mrs Joyce Sullivan (SA) (Group Entry : 47)

Minor in Group: Petit Basset Griffon Vendeen
Mistypoint Sharp Dressed Man (Tracie Edwards)
Junior in Group: Basset Hound
Aust Ch Beauchasseur Jack Be Nimble (Chris Lawrence)
Runner Up Neuter in Group: Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Aust Ch Stardayne Its A Richmans World (Gail Wood)

Afghan Hound
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Empari Dont Delete the Kisses (AI) (C Faint)

Basset Hound
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Beauchasseur Jack Be Nimble (Chris Lawrence)

Beagle
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Hounsley Hooked On A Feeling (Ingrid Matschke)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Neut Ch Houndmaster Spirit InThe Night JDX (Sam Shields)

Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Stardayne Its A Richmans World (Gail Wood)

Dachshund (Smooth Haired)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Boskahun We Will Rock You (AI) (Sue Packer)

Dachshund (Wire Haired)
BOB, Bitch CC & Intermediate (Bitch) of Breed: Aust Ch Cayugaridge Carlisle (Gail Wood)

Irish Wolfhound
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Dongunya Hogan Wright (Peter & Joan Wright)
Bitch CC & Minor of Breed: Hollymorn Allegretto (J Hooper)

Petit Basset Griffon Vendeen
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Mistypoint Sharp Dressed Man (Tracie Edwards)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: CIB & Aust Sup Ch Mistypoint Let It Go (T L Edwards)

Rhodesian Ridgeback
R/UP BOB, Res Bitch CC & Minor of Breed: Shakuru Best Of Both Worlds (Amanda Oakes)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mrs Sheryle Pike (SA)  (Group Entry : 86)

Minor in Group: Australian Kelpie
Southspirit Can't Wait To BeKing (AI) (Miriam Schiller)
Puppy in Group: Welsh Corgi (Cardigan)
Kalora Wynds Of Change (Kalora Kennels)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Shetland Sheepdog
Aust & Neut Gr Ch Sharndah U Make My Heart Sing (T Walters)

Australian Cattle Dog
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Landmaster Show No Mercy (R B & C J Redhead)

Australian Kelpie
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Southspirit Can't Wait To BeKing (AI) (Miriam Schiller)

Australian Shepherd
Baby of Breed: Parkeyre Double Denim (Miss B Parker)
Junior of Breed: Parkeyre Cue The Lights (Miss B Parker)

Bearded Collie
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Edinglen To Me You Are Perfect (Tammy McClelland & Michele Lincoln)

Belgian Shepherd Dog (Malinois)
Neuter BOB & Neuter Bitch CC: Aust Neut Ch Chamshep Zorisha (Michelle Holthouse)

Border Collie
Puppy (Dog) of Breed: Noblestarzz Life Of The Mardi (AI) (Mr G Dewing/ Miss L Roe/ Dr A Smith)
Junior of Breed: Beecee Dolls Got Style (Katie Wahlheim)
R/UP Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter (Dog) of Breed: Noblestarzz Crazy In Love (Miss Lee-Anne Roe & Mr Gary J Dewing)

Collie (Rough)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Tasgall Son Of A Rich Man (M & J / D Ryan)
R/UP BOB, Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Tasgall Blaze Of Glory (M & J / D Ryan)

Old English Sheepdog
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Hartwyn Pageants Royal Encore (AI) (W Hage & P A Hartwell)

Shetland Sheepdog
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Gr Ch Sharndah U Make My Heart Sing (T Walters)
R/UP Neuter BOB & Res Neuter Bitch CC: Aust Ch Rimini Divine Design (B K Turner)

Welsh Corgi (Cardigan)
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Kalora Wynds Of Change (Kalora Kennels)

Welsh Corgi (Pembroke)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Windybrae Expectations Of Gold (Graeme & Helen Simpson)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Glenopal Golden Request (Imp NZ) (Helen & Graeme Simpson)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mr Phil Thompson (SA)  (Group Entry : 70)

Runner Up in Group & Intermediate in Group: Boxer
Aust Ch Milmac Tom Ford GTHO (Mr P Cook)
Baby in Group: Schnauzer (Miniature)
Asyut Hotlips Hoolihan (Asyut Kennels)
Minor in Group: Alaskan Malamute
Whitewarrior Icewolves Dancing (B White)
Junior in Group: Siberian Husky
Taejaan Northern Winds (AI) (N J Rule-Steele/ A & T Wittenberg)
Open in Group: Siberian Husky
Aust Gr Ch Asryn Technical Knockout (A Wittenberg & K Bryant)
Runner Up Neuter in Group: Alaskan Malamute
Aust Ch Iglignaq Souffle Girl (Tara Jones)

Alaskan Malamute
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Iglignaq Elwood Blues (Tara Jones)
R/UP BOB, Res Dog CC & Puppy of Breed: Whitewarrior Ice falls Landing (Brett White)
Bitch CC & Open of Breed: Tuvaaqan Kamau Ilannaq (Don & Moyra Battersby)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Whitewarrior Icewolves Dancing (B White)
Junior of Breed: Iglignaq Stargate S G One (T Jones & K Todd)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Iglignaq Souffle Girl (Tara Jones)

Boxer
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Milmac Tom Ford GTHO (Mr P Cook)
R/UP BOB, Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Roxbud Need For Speed (Roxbud Kennels)
Bitch CC: Milmac Shelby Ford GT (AI) (D Macmillan/ Paul Cook/ Kirsten Cook)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Roxbud Just Watch Me (Shownwin Kennels)
Junior of Breed: Shownwin Simply Irresistible (Roxbud Kennnels)

Dobermann
R/UP BOB, Res Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Ikons Sensational By Design (Imp NZ) (Christine Spry)
Bitch CC & Minor of Breed: Ikons Standing Ovation (Christine Spry)

Rottweiler
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Khingsahl Patriot Games (W & J Grundy)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Sollerus Forged In The Flame (W & J Grundy)
Minor of Breed: Sollerus Pink Cadillac (W & J Grundy)

Schnauzer (Miniature)
Baby of Breed: Asyut Hotlips Hoolihan (Asyut Kennels)

Siberian Husky
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Asryn Forever Devine (A Wittenberg & K Bryant)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Asryn Technical Knockout (A Wittenberg & K Bryant)
Junior of Breed: Taejaan Northern Winds (AI) (N J Rule-Steele/ A & T Wittenberg)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mrs Lois Richter (SA)  (Group Entry : 63)

Best in Group & Open in Group: French Bulldog
Aust Ch Mambilou La Gueuledeloup (IID POL) (Mambilou Kennels)
Baby in Group: Dalmatian
Whytewood George Gently (Kerryn Harvey)
Junior in Group: French Bulldog
Mambilou Bully For You (Mambilou Kennels)
Intermediate in Group: Boston Terrier
Aust Ch Hygamble Delta Zulu (Tania Huitema)

Boston Terrier
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Hygamble Delta Zulu (Tania Huitema)

British Bulldog
BOB, Dog CC & Open of Breed: Bullyack Bitter Truth (Bullyack Kennels)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Bullyack Butterscotch (Bullyack Kennels)

Chow Chow
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Chowleigh Touch of Class (Touchofchow Knls)
Baby of Breed: Touchofchow Kiss My Sweet Side (AI) (Touchofchow Knls)

Dalmatian
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Ibadan Crowned Prince Of Crime (A & J Janonis/ L Edmonds)
R/UP BOB, Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Beachspots Take A Look (AI) (Sharon Gahan)
Bitch CC & Junior of Breed: Beachspots Shes Been Behavin (AI) (J Mills & S Gahan)
Baby of Breed: Whytewood George Gently (Kerryn Harvey)

French Bulldog
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Mambilou La Gueuledeloup (IID POL) (Mambilou Kennels)
R/UP BOB, Res Dog CC & Junior of Breed: Mambilou Bully For You (Mambilou Kennels)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Mambilou She Loves To Party (Mambilou Kennels)
Baby of Breed: Preciousbull Je Suis Celui (Cherie Terry)

Keeshond
Baby of Breed: Rymiska Simply Irresistible (R/ M & T Parker)