Fremantle Dog Club (WA)

Date of Show : 10-Oct-2021 (Sunday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Ms Roni Oma (WA)   (Total Entry : 473)

Best in Show & Intermediate in Show: Bernese Mountain Dog
Aust Ch Sennen Oops I Did It Again (R & K Berwick/D & G May)
Runner Up in Show: Keeshond
Aust Ch Axsollonte A Moment In Time (Mrs M Holland)
Minor in Show: Lakeland Terrier
Kineta Take Me to the Beach (Eva Fekete)
Puppy in Show: Shetland Sheepdog
Yasdnil Whispers In The Breeze (Jeanette Mitchell)
Junior in Show: Australian Shepherd
Ochaye By Design (Sasha Corker/ Joshua Stankovic/ Tim Thomas/ Belinda West)
State Bred in Show: Whippet
Harroway Silkn Touch (Pamela Campbell & Steve Warry)
Bred by Exhibitor in Show: Keeshond
Aust Ch Axsollonte Time After Time (Mrs M Holland)
Open in Show: Rottweiler
Aust Ch Tykerna War Machine (AI) (Ash Godsell)
Runner Up Neuter in Show: German Shorthaired Pointer
Wahrelegende Cookies N Cream (T Fountaine)

Baby SweepStakes - 1st Place: Australian Shepherd
Ochaye Light The Way (Tim Thomas & Belinda West)
Baby SweepStakes - 2nd Place: Shiba Inu
Kortmar Chikara (Helen Pickett-Gale)
Baby SweepStakes - 3rd Place: Chow Chow
Sherae Dancin Red Fire Dragon (Sherae Knls & Miss N Rhodes)

Puppy SweepStakes - 1st Place: Siberian Husky
Canyonlands Major Look (A Becconsall)
Puppy SweepStakes - 2nd Place: Lowchen
Celavie Bare Butt N All (S J Warry)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mrs Kym Prendergast (WA)  (Group Entry : 74)

Best in Group & Intermediate in Group: Pomeranian
Aust Ch Mmdivine Fast And Furious (Michele Triplett)
Runner Up in Group & Open in Group: Lowchen
Aust Sup Ch Sabu Banana In Striped Pyjamas (S J Warry)
Puppy in Group: Lowchen
Celavie Bare Butt N All (S J Warry)
Junior in Group: Lowchen
Sabu Iíve Got My Pyjamas On (S J Warry)
Runner Up Neuter in Group: Yorkshire Terrier
Neut Ch Yetholme Lunas Snowpea (Mrs J Delaney)

Bichon Frise
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Tejada The Enemies Nightmare (R & K Berwick / G Greig)

Chihuahua (Smooth Coat)
Puppy of Breed: Cutizele Anastasias Charm (Michele Triplett)

Havanese
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Cuvano A Pinch of Spice (Mrs M Taylor)

Lowchen
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Sabu Banana In Striped Pyjamas (S J Warry)
R/UP BOB, Res Dog CC & Puppy of Breed: Celavie Bare Butt N All (S J Warry)
Bitch CC & Intermediate of Breed: Sabu Youíre Gunna Hear Me Roar (S J Warry)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Sabu Iíve Got My Pyjamas On (S J Warry)

Pomeranian
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Mmdivine Fast And Furious (Michele Triplett)

Tibetan Spaniel
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Kabita Akaru (Imp SVN) (Kay Marshall)

Yorkshire Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Bozliwia Lightsome Fire At Yetholme (Mrs J Delaney)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Neut Ch Yetholme Lunas Snowpea (Mrs J Delaney)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mrs Sally Baxter (WA)  (Group Entry : 54)

Runner Up in Group & Junior in Group: Lakeland Terrier
Kineta Serendipity (Eva Fekete)
Minor in Group: Lakeland Terrier
Kineta Take Me to the Beach (Eva Fekete)
Open in Group: Staffordshire Bull Terrier
Keltrice Wrapped in Gold (J Doust)

Lakeland Terrier
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Kineta Serendipity (Eva Fekete)
R/UP BOB, Dog CC & Minor of Breed: Kineta Take Me to the Beach (Eva Fekete)

Staffordshire Bull Terrier
Res Dog CC & Junior of Breed: Bullitproof The Undertaker (Christine Allen)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Keltrice My Fair Lady (K Senior)
Open of Breed: Keltrice Wrapped in Gold (J Doust)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mrs Ida Homer (WA)  (Group Entry : 58)

Best in Group & Intermediate in Group: Golden Retriever
Aust Ch Ambermist Up In Lights (Debra Turner)
Runner Up in Group: Labrador Retriever
Aust Ch Blackboy Absolut Viktor (AI) (Blackboy Kennels)
Baby in Group: Golden Retriever
Zhalyce A Ribbon In Wonderland (Mrs J Webber)
Puppy in Group: Hungarian Vizsla
Asuare Dancing InTheMoonlight (Tracey Fountaine & Sam Shields)
Aust Bred in Group: English Springer Spaniel
Wytcher Angel Eyes (Carey Curtis & David Nicholson)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: German Shorthaired Pointer
Wahrelegende Cookies N Cream (T Fountaine)

Brittany
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Bomschell Enchantress (Mrs M Bryant)

English Springer Spaniel
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Wytcher Dancing Queen (Carey Curtis & David Nicholson)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Wytcher Angel Eyes (Carey Curtis & David Nicholson)

German Shorthaired Pointer
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Burnbrook Days Of Heaven (Mrs GM and Dr MJ Byrne)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Guncreek Makkari (Joy H Hunter)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Wahrelegende Cookies N Cream (T Fountaine)

Golden Retriever
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Ambermist Up In Lights (Debra Turner)
Res Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Wysiwyg Thru Tgoldn Looknglass (Jasmine Webber & Anthea Adamopoulos)
Baby of Breed: Zhalyce A Ribbon In Wonderland (Mrs J Webber)

Hungarian Vizsla
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Asuare Dancing InTheMoonlight (Tracey Fountaine & Sam Shields)

Labrador Retriever
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Blackboy Absolut Viktor (AI) (Blackboy Kennels)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Ms Jenny Sayers (WA) (Group Entry : 45)

Best in Group & Open in Group: Whippet
Aust Ch Harroway Design Brief (Pamela Campbell & Steven Warry)
Runner Up in Group: Beagle
Aust Ch Sligrachan Argylls Black Rose (AI) (Sligrachan Kennels)
Minor in Group: Whippet
Aninbrae Divine Calamity (Mrs A Ferguson)
Junior in Group: Beagle
Aust Ch Sligrachan Brochs Fulla Haggis (Sligrachan Kennels)
Intermediate in Group: Whippet
Aust Ch Harroway Vanity Fair (Pamela Campbell & Steve Warry)
State Bred in Group: Whippet
Harroway Silkn Touch (Pamela Campbell & Steve Warry)
Open Neuter in Group: Beagle
Aust Ch Sligrachan Pearls Argyll (Sligrachan Kennels)

Beagle
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Sligrachan Argylls Black Rose (AI) (Sligrachan Kennels)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Sligrachan Brochs Fulla Haggis (Sligrachan Kennels)
Minor of Breed: Sligrachan Yer A Wee Smasher (Sligrachan Kennels)
Puppy of Breed: Sligrachan Yer A Wee Humdinger (Sligrachan Kennels)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Sligrachan Pearls Argyll (Sligrachan Kennels)

Whippet
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Harroway Design Brief (Pamela Campbell & Steven Warry)
Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Harroway Vanity Fair (Pamela Campbell & Steve Warry)
Minor of Breed: Aninbrae Divine Calamity (Mrs A Ferguson)
State Bred of Breed: Harroway Silkn Touch (Pamela Campbell & Steve Warry)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Miss Robyn Evans (WA)  (Group Entry : 90)

Baby in Group: Australian Shepherd
Borderton For Fun Sake (AI) (T / H & A Lamb)
Minor in Group: Australian Shepherd
Borderton Colour Code (T / H & A Lamb)
Puppy in Group: Shetland Sheepdog
Yasdnil Whispers In The Breeze (Jeanette Mitchell)
Junior in Group: Australian Shepherd
Ochaye By Design (Sasha Corker/ Joshua Stankovic/ Tim Thomas/ Belinda West)
State Bred in Group: Australian Shepherd
Borderton Man In Black (Timothy & Hayley Lamb)
Runner Up Neuter in Group: Shetland Sheepdog
Aust Ch Glenmira Hope Diamond (Mrs Glenda Hesketh)

Australian Shepherd
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Borderton Man In Black (Timothy & Hayley Lamb)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Ochaye By Design (Sasha Corker/ Joshua Stankovic/ Tim Thomas/ Belinda West)
Baby of Breed: Borderton For Fun Sake (AI) (T / H & A Lamb)
Minor of Breed: Borderton Colour Code (T / H & A Lamb)
Puppy of Breed: Eliteview Grab The Prize At Norsonix (S Robson)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Dual Neut Ch (RO) Sanpasho Magic Meteor JC JDX TK N (Sophie Robson)

Collie (Rough)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Kahnhond Colour Me Blue (T & Mrs S J Mallia)

Shetland Sheepdog
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Yasdnil Whispers In The Breeze (Jeanette Mitchell)
Junior of Breed: Arajento Opportunity Knocks (Mrs K C Tonkin)
Intermediate of Breed: Glenmira Diamond Keepsake (Mrs Glenda Hesketh)
State Bred of Breed: Arajento The Still Oth Night (Mrs K C Tonkin)
R/UP Neuter BOB & Res Neuter Bitch CC: Aust Ch Glenmira Hope Diamond (Mrs Glenda Hesketh)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mrs Donna Frizzell (WA)  (Group Entry : 80)

Best in Group & Intermediate in Group: Bernese Mountain Dog
Aust Ch Sennen Oops I Did It Again (R & K Berwick/D & G May)
Baby in Group: Shiba Inu
Kortmar Chikara (Helen Pickett-Gale)
Minor in Group: Samoyed
Snowdara Im The One (P & R Primrose)
Aust Bred in Group: Alaskan Malamute
Tuvaaqan Arttu Toklo (Mrs L Barnett / Mr D & Mrs M Battersby)
Open in Group: Rottweiler
Aust Ch Tykerna War Machine (AI) (Ash Godsell)

Alaskan Malamute
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Tuvaaqan Arttu Toklo (Mrs L Barnett / Mr D & Mrs M Battersby)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Tuvaaqan Arttu Mai (Mrs L Barnett / Mr D & Mrs M Battersby)

Bernese Mountain Dog
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Sennen Oops I Did It Again (R & K Berwick/D & G May)
R/UP BOB, Res Dog CC & Puppy of Breed: Alpenhund Zero to Hero (R & K Berwick / R Catt)

Cane Corso
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Redgladiator Isabella (Belinda Allen)

Rottweiler
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Tykerna War Machine (AI) (Ash Godsell)

Samoyed
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Snowdara Im The One (P & R Primrose)

Schnauzer (Miniature)
BOB, Bitch CC & Bred by Exhibitor of Breed: CShaye Black Pearl (Chelsea Jeffries)

Shiba Inu
Baby of Breed: Kortmar Chikara (Helen Pickett-Gale)

Siberian Husky
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Canyonlands Major Look (A Becconsall)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Canyonlands We Talk Or Racing (Amanda Becconsall)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Ms Roni Oma (WA)  (Group Entry : 72)

Best in Group & Intermediate in Group: Keeshond
Aust Ch Axsollonte A Moment In Time (Mrs M Holland)
Baby in Group: Chow Chow
Sherae Dancin Red Fire Dragon (Sherae Knls & Miss N Rhodes)
Puppy in Group: French Bulldog
Yveafrenchie Bonnie Boo (Caroline Owens)
Junior in Group: Shih Tzu
Aust Ch Killilan The Court Will Rise (Josh & Sarah Griffiths)
Bred by Exhibitor in Group: Keeshond
Aust Ch Axsollonte Time After Time (Mrs M Holland)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Xoloitzcuintle (Standard)
Aust Neut Ch Wazzat Illiana (E Richards)
Runner Up Neuter in Group: Great Dane
Aust & Neut Ch Alariqus Anastacia Royale (AI) (Ms R McLean & Mr I Barclay)

Chow Chow
Baby of Breed: Sherae Dancin Red Fire Dragon (Sherae Knls & Miss N Rhodes)

French Bulldog
Res Dog CC & State Bred of Breed: Yveafrenchie A Kind of Magic (Caroline Owens)
Puppy of Breed: Yveafrenchie Bonnie Boo (Caroline Owens)

Great Dane
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Gr Ch Alariqus Bringing Sexy Back (Ms R McLean & Mr I Barclay)
R/UP BOB, Res Dog CC & Junior of Breed: Alariqus Conquer The World (Mrs D Turner)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Alariqus Anastacia Royale (AI) (Ms R McLean & Mr I Barclay)

Keeshond
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Axsollonte A Moment In Time (Mrs M Holland)
R/UP BOB, Bitch CC & Bred by Exhibitor of Breed: Aust Ch Axsollonte Time After Time (Mrs M Holland)

Lhasa Apso
R/UP BOB, Res Bitch CC & Junior of Breed: Anoki Kishma Ashe (L Taylor)
Dog CC & Junior (Dog) of Breed: Anoki Its A Kinda Magic (L Taylor)
Res Dog CC: Aust Ch Amesen Once You Go Black (Amesen Kennels / J & S Griffiths)

Poodle (Toy)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Trailee Steppin Out Instyle (Linda Nicholls)
Baby of Breed: Trailee Miss High Society (Linda Nicholls)

Shih Tzu
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Killilan The Court Will Rise (Josh & Sarah Griffiths)
R/UP BOB & Res Dog CC: Tzuphoria Enchanted Forest (Rhonda Fox)

Xoloitzcuintle (Intermediate)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Wazzat Pancho Prospero (J Z Dinis)

Xoloitzcuintle (Miniature)
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Wazzat Gotzone (IID NOR) (J Z Dinis)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Amico Antico Illarion (Imp RUS) (L Lander & J Dinis)

Xoloitzcuintle (Standard)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Wazzat Illiana (E Richards)