Allora Kennel Club Inc (QLD)

Date of Show : 19-Nov-2021 (Friday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mrs Dianne Jovanovic (QLD)   (Total Entry : 427)

Best in Show & Open in Show: Papillon
Aust Ch Birikino Victory Dance (Ian Rasmussen & Kaye Mcghie)
Runner Up in Show: English Springer Spaniel
Aust Ch Fraelighte Feel The Magic (Kaye McGhie & Jess Jolly)
Junior in Show: Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Aust Ch Almarjo Heidi Von Schnitzel (Mark Yardley)
Aust Bred in Show: Shar Pei
Aust Sup Ch Ayzsa Queens Rock Star (Ai) (Darcy Stratford)
Runner Up Neuter in Show: Japanese Chin
Aust Ch Pondaroza Desert Storm (Mrs D Jacques)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mrs Dianne Jovanovic (QLD)  (Group Entry : 80)

Best in Group & Open in Group: Papillon
Aust Ch Birikino Victory Dance (Ian Rasmussen & Kaye Mcghie)
Minor in Group: Chihuahua (Long Coat)
Wachowa Billy Bunter (Mrs Jennifer Watt)
Puppy in Group: Italian Greyhound
Piccino Next Level (Mr M & Mrs S Reeves / Ms Hardwicke)
State Bred in Group: Chihuahua (Long Coat)
Aust Ch Wachowa 00 Seven (Mrs Jennifer Watt)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Japanese Chin
Aust Ch Pondaroza Desert Storm (Mrs D Jacques)
Runner Up Neuter in Group: Australian Silky Terrier
Aust Gr Ch Dazzlnsilk Chaos In Motion (Mrs A C Glass)

Australian Silky Terrier
Baby of Breed: Japatina Aint Got Time For Dat (Japatina Kennels)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Gr Ch Dazzlnsilk Chaos In Motion (Mrs A C Glass)

Cavalier King Charles Spaniel
Puppy of Breed: Kahleyvale The Crown Jewel (Mrs C Ross)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Gr & Neut Gr Ch Morganlea Starman (Mrs C Ross)

Chihuahua (Long Coat)
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Wachowa Sorriso Felica (Mrs Jennifer Watt)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Wachowa Emily Jane (Mrs Jennifer Watt)
Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Wachowa 00 Seven (Mrs Jennifer Watt)
Res Dog CC & Open of Breed: Aust / Cib/ Est/ Fin/ Lva/ Nor & Ltu Ch Triangel Joy Un Sorriso (Imp EST) (Mrs Jennifer Watt)
Baby of Breed: Wachowa Sorisso Penny Lane (Mrs Jennifer Watt)
Minor of Breed: Wachowa Billy Bunter (Mrs Jennifer Watt)

Chihuahua (Smooth Coat)
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Wachowa Isabel O'Shea (Mrs Jennifer Watt)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Wachowa Tom Sawyer (Mrs Jennifer Watt)
Res Dog CC & Minor of Breed: Tarquila versace by dezign (Ann Parker)
Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Wachowa Josie Brown (Mrs Jennifer Watt)
Puppy of Breed: Wachowa Workn For The Man (Mrs Jennifer Watt)

Havanese
BOB, Dog CC & Open of Breed: Am & Can Gr Ch That's Mendota's Jack of Hearts (Imp USA) (G B Neave / D & D Scheiris / P Lucas)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Thaatz Symphonic Harmony (Mr G Neave / Mr D & Mrs D Scheiris / Ms P Lucas)

Italian Greyhound
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Piccino Next Level (Mr M & Mrs S Reeves / Ms Hardwicke)
Bitch CC & Puppy (Bitch) of Breed: Tacozajo Tuppence (Mr R Davis & Ms Carolyn Shaw)
Junior of Breed: Tacozajo Afina (Mr R Davis & Ms Carolyn Shaw)

Japanese Chin
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Pondaroza Desert Storm (Mrs D Jacques)

Papillon
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Birikino Victory Dance (Ian Rasmussen & Kaye Mcghie)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Miss Diana Norman (QLD)  (Group Entry : 45)

Best in Group & Open in Group: Border Terrier
Aust Ch Fencho First n Foremost EIC (Mrs Valerie Doherty & Mrs N Smith)
Junior in Group: Kerry Blue Terrier
Swanky Secret Service Agent at Regenstauf (Regenstauf Kennels)
Intermediate in Group: West Highland White Terrier
Aust Ch Juscot Follow That Dream To Whitebriar (Imp NZ) (Mrs C Bowers)
State Bred in Group: Jack Russell Terrier
Aust Ch Belljacks Prime Time (Steve & Kathy Whyatt)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Soft Coated Wheaten Terrier
Aust Ch Dangul Amais (L & A Lobegeiger)

Australian Terrier
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Cumalong Bindi Bindi I (Peter & Sharon Briggs)
Dog CC & Intermediate (Dog) of Breed: Tainquest Chasing Dreams (Peter Briggs & Sharon Briggs)

Border Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Fencho First n Foremost EIC (Mrs Valerie Doherty & Mrs N Smith)

Cairn Terrier
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Yarrinarra Dora Explorer (M F Lee)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Yarrinarra Sage (Ms M F Lee)

Fox Terrier (Smooth)
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Foxcrag Traveln Thru Tyme (Mr P G & Mrs S H Hewinson)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Tamsam Te Toa (Imp NZ) (Mr P G & Mrs S H Hewinson)
Res Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Aust Gr Ch Tamsam Pa Ote Huka (Imp NZ) (P G & S H Hewinson)

Jack Russell Terrier
R/UP BOB, Res Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Belljacks Prime Time (Steve & Kathy Whyatt)
Bitch CC: Kelprin Raine Energy (Toni Chandler)
Baby of Breed: Belljacks I Heard A Rumour (S & K Whyatt)

Kerry Blue Terrier
R/UP BOB, Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Aust Ch Shado-Lans Galway Girl (Imp NZ) (Mr J & Mrs V Ross)
Res Dog CC & Junior of Breed: Swanky Secret Service Agent at Regenstauf (Regenstauf Kennels)

Manchester Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Cathasaigh Phantom in the Park (AI) (Georgina Lofting)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Cathasaigh Cause And Effect (L J Saxton)

Soft Coated Wheaten Terrier
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Dangul Amais (L & A Lobegeiger)

Staffordshire Bull Terrier
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Vagastaff Back In Black (Mr T & Mrs V Dart)

West Highland White Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Juscot Follow That Dream To Whitebriar (Imp NZ) (Mrs C Bowers)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mrs Michelle Hammond (QLD)  (Group Entry : 73)

Best in Group & Open in Group: English Springer Spaniel
Aust Ch Fraelighte Feel The Magic (Kaye McGhie & Jess Jolly)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Cocker Spaniel
Aust Sup Ch Belcroft Crazy For You (Geoff Kill)
Minor in Group: Weimaraner
Ashlaren Just One More Round (Mrs Amy Page)
Puppy in Group: Labrador Retriever
Kirkdell Lead Role at Driftway (Guy Spagnolo)
Junior in Group: Brittany
Aust Ch Wameika Woohoo (Ward)
Runner Up Neuter in Group: Brittany
Aust Sup & Neut Ch Wameika Kazs Short Spirit (Ward)

Brittany
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Wameika True Texaslady (Ward)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Wameika Woohoo (Ward)
Baby of Breed: Wameika You Onlylive Once (Ward)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Sup & Neut Ch Wameika Kazs Short Spirit (Ward)

Chesapeake Bay Retriever
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Tenarda Rainbow Connection (Sharon Bamford)

Cocker Spaniel
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Belcroft Crazy For You (Geoff Kill)

English Springer Spaniel
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Fraelighte Feel The Magic (Kaye McGhie & Jess Jolly)

Flat Coated Retriever
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Skyehaven Oliver Twist (Marilynn Morphet)

Golden Retriever
Baby of Breed: GoldMartini Incredible Romance (AI) (A Martin & G Melville)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch GoldMartini Get Off My Kloud (Alexandria Martin & Georgia Melville)

Irish Setter
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Eireannmada Bed Of Roses (AI) (Greg Browne)
R/UP BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Gr Ch Yarramo Fight Fire With Fire (Ms A L Harvey)
Minor of Breed: Yarramo River Jewel (AI) (Amanda Harvey)

Labrador Retriever
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Kirkdell Lead Role at Driftway (Guy Spagnolo)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Driftway Moment in Time (Guy Spagnolo)

Nova Scotia Duck Tolling Retriever
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Addatoll Hugo Boss (AI) (Julie Robinson)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Airai the golden ticket (Julie Robinson)

Spanish Water Dog
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Solykke Bikini Chocolatini (Janet Cameron)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy (Dog) of Breed: Zandeena playn in mud puddles (Ms M Fox & Miss H Brown)

Weimaraner
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Ashlaren Just One More Round (Mrs Amy Page)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Ashlaren Bring Out The Bundy (Mrs E M Knox & Mrs A Page)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mrs Michelle Hammond (QLD) (Group Entry : 49)

Runner Up in Group & Open in Group: Whippet
Shawthing Floozie Inth Jacuzzi (Vicki Shaw)
Puppy in Group: Beagle
Lunars Roxy Rocket (J & R Cook)
Junior in Group: Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Aust Ch Almarjo Heidi Von Schnitzel (Mark Yardley)
Intermediate in Group: Foxhound
Aust Ch Foxhunt Layla (Mrs C / Miss B & Mr J Bryson / B West & A Page)
State Bred in Group: Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Aust Ch Almarjo Carol Von Schnitzel (My Yardley)
Runner Up Neuter in Group: Whippet
Aust Neut Gr Ch Calahorra Sun Lizard ET (Julie Hall)

Afghan Hound
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Tianze Diamond In The Rough (Jacky Harnett)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Tianze Red Hot Chilli Kisses (Jacky Harnett)
Neuter BOB & Neuter Bitch CC: Aust & Neut Ch Chakdarra Holly Go Lightly (Imp NZ) (Mrs J Y Anderson)

Beagle
BOB, Dog CC & Open of Breed: Am Gr Ch Red Americana Kempinski At Argyle (Imp USA) (J & R Cook / K Lockwood)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Lunars Roxy Rocket (J & R Cook)

Borzoi
BOB, Bitch CC & Open of Breed: (sF) & Aust Ch Russkimir Grand Designs (M L Davis)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Russkimir Special Wishes (H Rick & M Davis)

Dachshund (Miniature Long Haired)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Splendak Next Chapter in Bold (B K & Y J Shaw)
Baby of Breed: Wazeer Wonder Weiner (D Rodgers)

Dachshund (Miniature Smooth Haired)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Almarjo Twist N Shout (Mr M Yardley)
R/UP BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Almarjo Carol Von Schnitzel (My Yardley)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Almarjo Heidi Von Schnitzel (Mark Yardley)
Puppy of Breed: Splendak Sweet N Sassy (B K & Y J Shaw)
Aust Bred (Bitch) of Breed: Aust Ch Gersndach Margaux Femm (Mr J & Mrs S Caldwell)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Stardayne Pol Roger (Debbie Daly)

Foxhound
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Foxhunt Layla (Mrs C / Miss B & Mr J Bryson / B West & A Page)

Saluki
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Ulmarah GAA (AI) (Lynda Dunn)

Whippet
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Shawthing Floozie Inth Jacuzzi (Vicki Shaw)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Gr Ch Calahorra Sun Lizard ET (Julie Hall)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mr Lance Wright (QLD)  (Group Entry : 72)

Best in Group & Open in Group: Australian Shepherd
Am & Aust Ch Impacts Teddy Ruxpin (Imp USA) (Belinda West/ Tim Thomas/ Judy VanderSteen/ Kelton Hatton)
Runner Up in Group & Junior in Group: Welsh Corgi (Cardigan)
Aust Ch Mandene The Sixth Sense (Julene Brady)
Aust Bred in Group: Finnish Lapphund
Aust Ch Lumottu Jolteon (Brianna Page & Nicole Toohey)
Runner Up Neuter in Group: Briard
Aust & Neut Ch Cacharel Messing with the Hair (Kerrie Noble)

Australian Cattle Dog
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Morview Lets Make Sum Noise (Steve & Kathy Whyatt)
R/UP BOB & Res Dog CC: Waykrest Mak Attack (Giuseppe Palazzo)

Australian Kelpie
Baby of Breed: Southspirit Dancing With A Diva (S & K Whyatt)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Callicoma Midnight Special JDX JDO JDM AD SPDX GDX SD (Graeme & Mechalle Anderson)

Australian Shepherd
BOB, Dog CC & Open of Breed: Am & Aust Ch Impacts Teddy Ruxpin (Imp USA) (Belinda West/ Tim Thomas/ Judy VanderSteen/ Kelton Hatton)

Belgian Shepherd Dog (Groenendael)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate (Bitch) of Breed: Mirribandi Nuance Pema HT (Kathryn Winton)

Belgian Shepherd Dog (Malinois)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Belgenbeau Gezed Reevaveer (David Cain)

Briard
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Cacharel Serondipidti (Kerrie Noble)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Cacharel Messing with the Hair (Kerrie Noble)

Finnish Lapphund
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Lumottu Jolteon (Brianna Page & Nicole Toohey)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Taigakoira Supertrooper At Cockatoopark (Dr T J MacDonald)
Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Theldaroy Zero In On Me (Ms C Steele / L C & R A Seare)

German Shepherd Dog
Dog CC & Minor of Breed: Debbar Quall (Mrs D A O'Keefe)

German Shepherd Dog (Long Stock Coat)
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Debbar Quacker (Mrs D A O'Keefe)

Shetland Sheepdog
Res Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Inneslake ZZ Top (D & D Hedge / D Yates)

Welsh Corgi (Cardigan)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Mandene The Sixth Sense (Julene Brady)
Baby of Breed: Mandene Walking In Sunshine (Julene Brady)

Welsh Corgi (Pembroke)
Puppy of Breed: Pemmagic Dressesd For Success (Kevin & Elaine Blake)
Aust Bred of Breed: Aust Ch Antudor Best Kept Secret (K & E Blake)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Miss Diana Norman (QLD)  (Group Entry : 50)

Baby in Group: Alaskan Malamute
Talakarli Caught In Th Moment (AI) (Karen Hilan & Simon Hawker)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Schnauzer
Aust Ch Regenstauf Man Of The Match (K Hibberd)

Alaskan Malamute
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Talakarli Live Your Dream (Karen Hilan)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Icepaws Rockn Dahaus With Reba (Karen Knight & Linda Boulton)
Baby of Breed: Talakarli Caught In Th Moment (AI) (Karen Hilan & Simon Hawker)

Boxer
Junior (Dog) of Breed: Elkohe Fast and the Furious (Julie Howarth)

Bullmastiff
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Quincycreek Rosie (Mr B & Mrs M Stennings)
Baby of Breed: Riverhome Creme Brulee (Mr B & Mrs M Stennings)

Dogue de Bordeaux
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Nanmas Mr Mahogany (Tracy Lamb)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Nanmas Khaleesi (Tracy Lamb)

Portuguese Water Dog
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Abwaj Our River Runs Deep (Audrey Best)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Abwaj Zafina Bela Sea Goddes (Audrey Best & John Best)

Rottweiler
R/UP BOB, Res Dog CC & Junior of Breed: Madhausrotts Absolut Magnitude (L Madeley)
Bitch CC: Madhausrotts Absolut Intensity (L Madeley)

Samoyed
Bitch CC & State Bred (Bitch) of Breed: Aust Gr Ch Snowweb On Parade (Mrs Joan Webb)

Schnauzer
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Regenstauf Man Of The Match (K Hibberd)

St Bernard
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Accropolis Ya Words R Heard at Bernedale (Ai) (Bernedale Kennels)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Accropolis Sleepn With ThEnemy at Bernedale (Ai) (Bernedale Kennels)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mrs Deborah Morrison-Teirney (QLD)  (Group Entry : 58)

Best in Group & Junior in Group: Boston Terrier
Bostonwell Thunder Struck (P L G & S L Mole)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Shar Pei
Aust Sup Ch Ayzsa Queens Rock Star (Ai) (Darcy Stratford)
Puppy in Group: Poodle (Toy)
Ziada Fire Starter (JM Craig)
Open in Group: Keeshond
Aust Sup & Can Ch Klompen's Dancing With Darcy (Imp CAN) (Ms L J Cassidy/ D Finlay)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Great Dane
Aust Neut Ch Harllablu Iron Hide JC (Nicole Brandon)

Boston Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Bostonwell Thunder Struck (P L G & S L Mole)

Great Dane
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Underane Gold Armour (AI) (R & K Whitelock)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Underane Just Jazz (AI) (Nicole Brandon)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Harllablu Iron Hide JC (Nicole Brandon)

Keeshond
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup & Can Ch Klompen's Dancing With Darcy (Imp CAN) (Ms L J Cassidy/ D Finlay)
R/UP BOB, Res Dog CC & Minor of Breed: Rymiska Bewitched Body n Soul (T Parker & L Cassidy)

Poodle (Standard)
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Wazky Philladephia Freedom (Kylie Ritter)

Poodle (Toy)
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Ziada Fire Starter (JM Craig)

Shar Pei
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Ayzsa Queens Rock Star (Ai) (Darcy Stratford)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Ayzsa MiLady GaGa (Darcy Stratford)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Ayzsa Basking In The Sunshine (AI) (Darcy Stratford)

Shih Tzu
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Killilan Court Rules InYrFavor (Mr D Dallinger & Ms M Moore)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Tzuave Careful Wat U Witch For (J Brown)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Beltzu Kicking Up A Storm (Robyn Hawke/Belinda Heersema)
State Bred of Breed: Oeshih I Told You So (D Dallinger & M Moore)

Tibetan Terrier
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Tibetoes Killing Tyme (Sharon & Breanne Lancey)
Baby of Breed: Sesukan Chasn Some Tail (Sharon & Breanne Lancey)