The Murray Valley Kennel Club Inc (Show 4) (SA)

Date of Show : 19-Sep-2021 (Sunday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mr Geoffrey Maudlen (SA)

Best in Show 1st: Poodle (Standard)
Aust Ch Morlae Change Of Habit (Jacqui McLeay)
Baby in Show: Dalmatian
Whytewood George Gently (Kerryn Harvey)
Puppy in Show: Alaskan Malamute
Whitewarrior Ice falls Landing (Brett White)
Best Neuter in Show: Australian Shepherd
Aust Gr & Neut Gr Ch Sutter So Bedazzled JC (Imp NZ) (K Davis)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mrs Jean Butterfield (SA)

Group 1st: Pug
Aust Ch Kirrbuff Always And Forever (Mrs T & Ms A Beavis)
Baby in Group: Italian Greyhound
Koatiponi My Blue Heaven (Belinda McAlpine)

Italian Greyhound
Baby of Breed: Koatiponi My Blue Heaven (Belinda McAlpine)

Maltese
BOB, Bitch CC & Junior (Bitch) of Breed: Bellatese Scrumptious Me (Mrs Edna Simmons)

Pug
BOB, Dog CC & Intermediate (Dog) of Breed: Aust Ch Kirrbuff Always And Forever (Mrs T & Ms A Beavis)

Yorkshire Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred (Dog) of Breed: Aust Gr Ch Imayorkie Picture Perfect (Mr G J & Mrs P A Harrison)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mrs Lynette Niemann (SA)

Group 2nd: Staffordshire Bull Terrier
Aust Sup Ch Anvilhart Pray For The Wicked (Anvilhart Staffords)
Group 4th: American Staffordshire Terrier
Aust Gr Ch Manfreds Queen Of The Night (J Watson)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Staffordshire Bull Terrier
Awesum Destined To Be Nutty (K Ricketts & D Poulton)

American Staffordshire Terrier
BOB, Bitch CC & Aust Bred (Bitch) of Breed: Aust Gr Ch Manfreds Queen Of The Night (J Watson)

Staffordshire Bull Terrier
BOB, Dog CC & Open (Dog) of Breed: Aust Sup Ch Anvilhart Pray For The Wicked (Anvilhart Staffords)
R/UP BOB, Res Dog CC & Puppy of Breed: Capilet Dnt Feed Afta Midnite (AI) (S Clark)
Puppy (Bitch) of Breed: Awesum Sweet But A Psycho (Kyra Ricketts)
Junior (Dog) of Breed: Awesum Lil Bit Nutty (K Ricketts & L Lyons)
Aust Bred (Dog) of Breed: Awesum The Nut Job (K Ricketts & R Poulton)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Awesum Destined To Be Nutty (K Ricketts & D Poulton)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mrs Margaret Bourn (SA)

Group 1st: Cocker Spaniel (American)
Aust Ch Azel Don't Believeme Just Watch (John/ Valerie & Erin Carter)
Group 2nd: English Springer Spaniel
Aust Sup Ch Kinsheran Monkey Business (J Rasche/ R Hartnett/ V McPhee)
Group 3rd: Curly Coated Retriever
Aust Ch Curltriever Say No More (AI) (Ms A & Ms T Hinks/Curltriever Kennels)
Group 4th: Labrador Retriever
Aust Ch Kirkdell Maestra (Bev Jones)
Puppy in Group: Weimaraner
Aust Ch Waldwiese Up The Ante (Waldwiese)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Weimaraner
Aust & Neut Ch Waldwiese Locked Out Of Heaven (Ashton Brown)

Cocker Spaniel (American)
BOB and Dog CC: Aust Ch Azel Don't Believeme Just Watch (John/ Valerie & Erin Carter)

Curly Coated Retriever
BOB and Dog CC: Aust Ch Curltriever Say No More (AI) (Ms A & Ms T Hinks/Curltriever Kennels)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor (Bitch) of Breed: Curltriever Enough Said (Curltriever Kennels & Curlesque Kennels)

English Springer Spaniel
BOB, Dog CC & Open (Dog) of Breed: Aust Sup Ch Kinsheran Monkey Business (J Rasche/ R Hartnett/ V McPhee)
Puppy of Breed: Cardhu Cast No Shadow (Kristy Quinlan)

German Shorthaired Pointer
BOB, Bitch CC & Aust Bred (Bitch) of Breed: Aust Ch Sevoier Take Me To The Clouds (AI) (Sevoier Kennels)
Dog CC & Puppy of Breed: Sevoier Tell Me Lies (Sevoier Kennels)

Golden Retriever
BOB, Bitch CC & Aust Bred (Bitch) of Breed: Aust Gr Ch Baradav A Reason To Smile (AI) (Mr D M & Mrs B A Joseph)
R/UP BOB, Dog CC & Junior (Dog) of Breed: Baradav Pause To Remember (Mr D M & Mrs B A Joseph)

Labrador Retriever
BOB & Bitch CC: Aust Ch Kirkdell Maestra (Bev Jones)
R/UP BOB and Dog CC: Aust Ch Kirkdell Shining Light (Bev Jones)

Lagotto Romagnolo
BOB, Bitch CC & Puppy (Bitch) of Breed: Jayped Queen Of Hearts (Dianne Thomas)

Weimaraner
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Waldwiese Up The Ante (Waldwiese)
R/UP BOB & Res Bitch CC: Ghostwind Veni Vidi Vindaloo (AI) (Miss J Tully)
Dog CC & Puppy (Dog) of Breed: Waldwiese Xplain Yourself (AI) (Waldwiese Kennels)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Waldwiese Locked Out Of Heaven (Ashton Brown)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Ms Carolyn Potts (SA)

Irish Wolfhound
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Hollymorn Allegretto (J Hooper)
R/UP BOB, Dog CC & Minor (Dog) of Breed: Hollymorn Sullivan (A Glynne & J Hooper)

Rhodesian Ridgeback
BOB, Bitch CC & Intermediate (Bitch) of Breed: Shakuru Where There's A Will (R Lamb)
R/UP BOB & Res Bitch CC: Shakuru Best Of Both Worlds (Amanda Oakes)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mr Geoffrey Maudlen (SA)

Group 4th: Australian Shepherd
Aust Ch Thistledust Black Velvet (Karen Davis)
Best Neuter in Group: Australian Shepherd
Aust Gr & Neut Gr Ch Sutter So Bedazzled JC (Imp NZ) (K Davis)

Australian Shepherd
BOB & Bitch CC: Aust Ch Thistledust Black Velvet (Karen Davis)
Baby of Breed: Parkeyre All That Glitters (AI) (Miss B Parker)
Junior (Dog) of Breed: Parkeyre Cue The Lights (Miss B Parker)
Neuter BOB & Neuter Bitch CC: Aust Gr & Neut Gr Ch Sutter So Bedazzled JC (Imp NZ) (K Davis)

Belgian Shepherd Dog (Malinois)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Chamshep Zorisha (Michelle Holthouse)

Border Collie
BOB and Dog CC: Aust Gr Ch Trumagik A Flash Of Tartan (N & M Kay)
Baby (Dog) of Breed: Monifieth Dubh Draoidh (Mrs D Younger)

Welsh Corgi (Cardigan)
Baby of Breed: Monifieth Creidwyn (Mrs D Younger)

White Swiss Shepherd Dog
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Inkdwitswiss Im A Savage (Samantha Williams)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Ms Christine Spry (SA)

Group 1st: Samoyed
Aust Ch Kalaska Fridays Partyboy (Mrs D Klaaysen / Mr J Beard / Mrs K O'Riley)
Group 2nd: Siberian Husky
Aust Sup Ch Taejaan Poison Ivy (N J Rule-Steele / A & T Wittenberg)
Group 4th & Puppy in Group: Alaskan Malamute
Whitewarrior Ice falls Landing (Brett White)
Baby in Group: Samoyed
Kalaska Dancing Queen (Mrs D Klaaysen/ Mr J Beard & Mrs K Riley)

Alaskan Malamute
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Whitewarrior Ice falls Landing (Brett White)

Boxer
Neuter BOB and Neuter Dog CC: Aust Ch Roxbud Need For Speed (Roxbud Kennels)

Samoyed
BOB and Dog CC: Aust Ch Kalaska Fridays Partyboy (Mrs D Klaaysen / Mr J Beard / Mrs K O'Riley)
Baby of Breed: Kalaska Dancing Queen (Mrs D Klaaysen/ Mr J Beard & Mrs K Riley)

Shiba Inu
BOB, Dog CC & Open (Dog) of Breed: Junken No Ryuuto Go Kyuushu Junkenkai (Imp JPN) (Dana Woodcock/ Lyne Browning & Dave Chung)

Siberian Husky
BOB, Bitch CC & Aust Bred (Bitch) of Breed: Aust Sup Ch Taejaan Poison Ivy (N J Rule-Steele / A & T Wittenberg)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mr Andrew Kidd (SA)

Group 1st: Poodle (Standard)
Aust Ch Morlae Change Of Habit (Jacqui McLeay)
Group 2nd: Xoloitzcuintle (Standard)
Aust Ch Amorenekid The Jokes on you (Samuel Paine)
Baby in Group: Dalmatian
Whytewood George Gently (Kerryn Harvey)
Puppy in Group: British Bulldog
Wonderbull Diamond Dazzler (Mrs Shirley Hall)

Boston Terrier
BOB & Bitch CC: Aust Ch Hygamble Delta Zulu (Tania Huitema)

British Bulldog
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Wonderbull Diamond Dazzler (Mrs Shirley Hall)

Chow Chow
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Touchofchow Kiss My Dark Side (AI) (Touchofchow Knls)

Dalmatian
Baby of Breed: Whytewood George Gently (Kerryn Harvey)

French Bulldog
R/UP BOB and Dog CC: Mambilou Bully For You (Mambilou Kennels)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Mambilou She Loves To Party (Mambilou Kennels)

Poodle (Standard)
BOB and Dog CC: Aust Ch Morlae Change Of Habit (Jacqui McLeay)

Shih Tzu
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Kimardi Lord Ashlei (T Bonham)

Xoloitzcuintle (Standard)
BOB and Dog CC: Aust Ch Amorenekid The Jokes on you (Samuel Paine)